Medicul Virgil Musta: Suntem la capătul luptei noastre eficiente și dacă nu se iau măsuri, vom pierde bătălia cu virusul

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2020, 14:18 Actualitate | Coronavirus


Virgil Musta
Foto: Arhiva personala
Medicul Virgil Musta, șeful secției de boli infecțioase de la Spitalul Victor Babeș din Timișoara, spune că sistemul medical este aproape de momentul în care medicii vor fi nevoiți să decidă pe cine tratează și pe cine nu. El avertizează că sistemul medical este aproape de limita eficienței, iar dacă nu se iau măsuri, "vom pierde bătălia cu virusul”.

Comentând, marți, la Digi 24, recordul de decese (73) și de pacienți internați la terapie intensivă (608), medicul Virgil Musta a spus că este o consecință firească a numărului de cazuri care crește permanent în ultimele săptămâni.

El afirmă că, dat fiind numărul foarte mare de pacienți infectați, boala ajunge și la cei cu comorbidități importante, care evoluează sever și necesită intervenție în secțiile de terapie intensivă.
  • "Este motivul pentru care aceste secții sunt pline, pentru care un pacient internat în ATI nu poate fi externat la o săptămână, două, ci aici data medie este de peste 3-4 săptămâni, ocupând locurile și iată că suntem undeva la capătul locurilor disponibile. Cum am spus, paharul s-a umplut.
  • Nu știm ce facem în continuare, se încearcă să se găsească soluții, dar este un moment dificil pentru sistemul nostru de sănătate și pentru populație pentru că, vedeți, consecințele sunt tragice, un număr foarte mare de decese”, a spus Virgil Musta la Digi24.
El a arătat că spitalele sunt deja pline în multe zone ale țării: "Primim solicitări de internare a pacienților, nu mai avem loc pe ATI, încercăm să direcționam acești pacienți pe secțiile de terapie intensivă ale spitalelor suport, unde mai sunt 1-2 locuri, nu mai multe, iar pacienții care nu necesită terapie intensivă îi preluăm tot așa. Dacă necesită oxigen, avem o dificultate majoră, pentru că nu mai avem locuri pe secție acolo, putem prelua numai forme mai ușoare și direcționăm totul unde mai găsim câte un loc. Zilnic încercăm să externăm pacienții care pot cât de cât să fie externați și să meargă în izolare la domiciliu ca imediat să ocupăm acel pat cu un pacient mai grav”.

Medicul a avertizat că sistemul de sănătate este aproape de momentul când spitalele sunt pline și medicii vor trebui să decidă pe cine tratează.
  • "Încă nu am fost puși în situație, dar suntem foarte aproape. Eu știu, această situație o cunoasc doar înainte de revoluție, când pacienții cu hemodializă cronică, din cauza faptului că nu existau suficiente aparate, nu puteau beneficia toți și se făcea un triaj în funcție de vârstă, de riscuri, era ceva îngrozitor. Niciodată nu am vrut să fiu în situația medicilor care făceau acest triaj și suntem foarte aproape de a fi în această situație”, a mai spus medicul aflat în prima linie.
El a mai spus că, dacă nu sunt respectate măsurile sanitare, România riscă să intre într-o fază incontrolabilă a pandemiei, subliniind că sunt necesare unele restricții, acolo unde numărul de cazuri este mare, pentru a limita răspândirea virusului.
  • "Suntem undeva la capătul luptei noastre eficiente și dacă nu se iau măsuri, vom deveni complet ineficienți și vom pierde bătălia cu virusul”, a adăugat Virgil Musta.
Alte 2.121 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul ajungând la 139.612, potrivit datelor raportate marți de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi, s-au înregistrat 73 de decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 608 pacienți, situație fără precedent de la debutul pandemiei.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10262 vizualizari

  • +9 (37 voturi)    
    vom pierde lupta? asta e un slogan aberant (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:22)

    Kivek [utilizator]

    cum stii daca ai castigat sau daca ai pierdut lupta???

    lupta o pierzi cand te nasti in romania, mai departe te chinui sa supravietuiesti. Sistemul sanitar Romanesc reprezentatat de Mustata trebuie aratat lumii intregi la adevarata lui valoare pt ca altfel nu se va schimba nimic
    • +12 (18 voturi)    
      Ce grijulii sunt medicii (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:13)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Nu neg gravitatea situatiei expuse de dl Musta si alti medici care acuma mor de grija noastra, insa ma intreb unde erau ei(sefii de sectie si directorii de spitale) cad trucau licitatii de achizitie sau de investitii si drenau banii din buzunarele noastre, practic??
      Nu virusul, ci acele acte grave de coruptie au dus la aceasta situatie. Iar situatia grava de acum vine sa dea un cartonas rosu judecatorilor care, in putinele cazuri de coruptie in sanatate dovedite de procurori, au dat pedepse cu suspendare si nu au considerat o circumstanta agravanta faptul ca se atenta la siguranta sanitara a populatiei pe termen lung.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu cred ca e un slogan aberant (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:43)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Lupta e pierduta cand nu mai ai locuri la terapie intensiva si medicamente suficiente pentru tratament. Faci liste si decizi pe baza de punctaj cine are sanse mai mari pentru tratament si cine nu (Italia si UK au facut-oin primavara trecuta)

      Si nu vreau musai sa apar sistemul de sanatate din Romania, dar daca numarul de imbolnaviri creste exponential, lupta e pierduta indiferent de cat de bun e sistemul, repet, vezi nordul Italiei in primavara.

      Pur si simplu oamenii trebuie sa inteleaga ca situatia e grava si sa actioneze in consecinta: distantare fizica, purtat masca peste tot, evitarea aglomeratiilor, spalat des pe maini, izolare imediata in caz de simptome.
      • +4 (6 voturi)    
        E o prostie de slogan (Marţi, 6 octombrie 2020, 22:04)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        O tampenie fara margini si pentru care nu exista nicio scuza.
        Intai vreau sa vad o statistica comparativa cu supravietuitorii ATI 2020/2019. Dupa asta vreau sa vad o statistica comparativa intre numarul de supravietuitori la noi si cei din alta tari ale UE.
        Pe urma o sa pot avea o opinie calificata despre "salvatorul" care face subiectul acestui articol.
        Traiesc in Romania de ceva vreme, am avut rude, prieteni, parinti care au murit fara nicio sansa in spitalele romanesti.
        Le-am marit salariile, le-am dat spor de Covid, ii laudam peste tot, ce altceva mai vor? sa murim sanatosi? sa nu-i deranjam?
        • +1 (1 vot)    
          Supraviețuire ATI 50% ro față de 65-80% alte țări (Miercuri, 7 octombrie 2020, 7:39)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Așa zicea un medic din Iași, tot pe Hotnews, încercând să vândă publicului acel procent ca pe o „reușită”.
  • -3 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:25)

    tirolez [utilizator]

    Dnul dr era de parere ca nu e nicio problema sa inceapa scoala. Daca suntem la limita cu sistemul, fiecare caz conteaza, nu? Scoala a adus suficiente cazuri in plus si nici macar nu stim cate persoane a infectat fiecare elev la randul lui, mai ales cei de liceu.
  • 0 (32 voturi)    
    reporter de meserie (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:29)

    tabita1 [utilizator]

    domn doctor medic mai si trateaza oameni la timisoara? sau doar vorbim mult si prost se pare? mai des va vad la hoitnews decat sa fie rezultate si vindecari la Tm. mari oameni, mari caractere..
    • +2 (10 voturi)    
      minus la minus. (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:14)

      tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui tabita1

      pentru cei nemultumiti de intriga mea ii rog sa intre pe https://covid19.geo-spatial.org/?map=cazuri_confirmate si sa urmareasca acolo situatia pe judete, implicit, judetul si orasul unde nea Musca asta activeaza. comparand cu judetul Valcea, judet mai de daci "ciobani".. nu unguri, nu nemti
  • -3 (33 voturi)    
    iar apare nenea asta? (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai de ce e la capat sistemul ,moshule ? il cunosti ai prosperat in el ! nu ai pic de rusine?
    • +1 (19 voturi)    
      mai prostea (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Omul iti spune ca sectiile ATI se apropie de capacitatea maxima, ca si daca mai sunt locuri, nu mai sunt suficienti doctori, medicamente, ventilatoare, resurse pentru a vindeca oamenii.

      Mesajul e pentru a incerca in al 12 lea ceas sa aduca o urma de bun simt si responsabilitate in idioti ca tine, liber ganditori fara botnita.

      Nu stiu cine e domnul doctor, cat de mult a prosperat el in sistemul asta, dar ACUM asta nu mai conteaza. Acum conteaza sa salvam cat mai multe vieti, si fiecare dintre noi are partea lui de facut.

      Daca voiai doar sa dai cu un pic de hate, e ok, ai suficiente argumente. Dar sunt neinteresante cand oamenii mor din inconstienta unora ca tine.
      • +4 (4 voturi)    
        si nu stiu daca ai remarcat (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:55)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        moshu asta spune aceeasi poveste de prin primavara cand erau 2-300 de cazuri pe zi , nu-ti da deloc de gandit?
      • +3 (3 voturi)    
        cu exceptia alegerilor (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:01)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        cand ne indemna sa votam , ia de cauta in arhiva hotnews!
      • +1 (1 vot)    
        Păi ce au avut de făcut până managerii? (Miercuri, 7 octombrie 2020, 7:44)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Sunt o grămadă de doctori prin Indonezia, Filipine, Malaezia, India; de ce nu a importat România câteva mii pe timpul verii ca să aibă timp să fie instruiți și să stăm acum liniștiti cu toții?!
  • +13 (41 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:36)

    a.nonim [utilizator]

    Poate n-ar fi o idee rea ca activistii "anti-botnita" sa dea o declaratie pe propria raspundere ca in cazul in care se vor infecta, vor ceda locul lor in spital.
    Pana la urma, daca virusul nu exista, sau mortalitatea oricum e infima (cum comenta deunazi cineva), de ce nu? Ce va costa, mergeti pana la capat si semnati o petitie publica prin care renuntati la potentialele drepturl de pacient COVID.
    • +10 (26 voturi)    
      din contra (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:52)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      aia or sa tipe cel mai tare ca vor la spital :)
    • +4 (10 voturi)    
      Ciudat ca ai luat minusuri (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:03)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      De ce ar fi cineva impotriva? :)
    • +2 (10 voturi)    
      sa mergem... pana la capat... (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:54)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      ... dar "capatul" sa fie cel real, logic si echitabil : respectiv sa terminam cu obligativitatea asigurarilor de sanatate.
      pana atunci, atata vreme cat s-au luat (fortat) banii pentru "sanatate", e problema "statului" - cel care a incasat - sa presteze si sa rezolve "sanatatea"
    • -4 (22 voturi)    
      :)) (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:23)

      Gabr [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      eu as semna oricand sa merg fara carpa aia pe fata dar sa ma lase in pace ca oricum nu ajung prin spital ca nu o sa patesc nimic... garantat, nu am ce sa iau ce inca nu se demonstreaza ca exista.... ca bla bla sigur gasesti sa imi insire vreunul , dar ce pana acum nu a mai existat niciun virus? nu au murit oameni? hop top acum e prapad .
      • -3 (9 voturi)    
        ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:14)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

        De ce nu incerci? E atat de simplu. Si nu e niciun risc, personalul medical oricum e obligat sa te trateze la nevoie.

        https://www.petitieonline.com/creeaza

        Subsemnatii ...,
        Declaram pe propria raspundere ca in eventualitatea infectarii cu virusul SARS-COV-2 NU dorim sa beneficiem de asistenta medicala in spitalele suport...
        • +3 (9 voturi)    
          A (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:56)

          Gabr [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          pai eu oricum nu port carpa aia...nu am beneficiat zeci de ani de servicii medicale de ce as beneficia acum...dar nici nu mai cotizez la sanatate
    • 0 (4 voturi)    
      Bravo (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:00)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Si eventual covidulii sa fie bagati in fata dupa modelul "skip the line". -:)
    • +3 (3 voturi)    
      fumezi , bei, mananci prea mult? (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:08)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      esti sedentar sau practici sporturi de mare risc? ești de acord sa semnezi ceva asemănător ? de ce sa încarci sistemul din vina ta?
    • +1 (1 vot)    
      Dacă cei care nu fac deloc mișcare (Miercuri, 7 octombrie 2020, 7:49)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      care fumează sau care mănâncă rahaturi declară că nu accesează serviciile medicale când le crapă inima, eu - care nu sunt „anti-botniță” ci anti purtat obligatoriu mască de către oamenii sănătoși - sunt primul la rând ca să semnez.
  • 0 (34 voturi)    
    nu pierdeti lupta.. (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... va pierdeti spaga. ca asta e grija voastra.
    • -4 (14 voturi)    
      ce sa zici si tu (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:03)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      atata poti
      • +2 (2 voturi)    
        sa te vad pe tine.. (Miercuri, 7 octombrie 2020, 8:07)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui justin

        .. cand intri in spital.. asta daca daca poti. ca intai trebuie sa dai spaga la portar.
  • +8 (26 voturi)    
    peste 6 luni irosite (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:43)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    aproape 7, de fapt, de la inceput de martie, in care :sistemul de sanatate nu a fost pregatit pt pandemie, nu zic de alte lucruri, ca aia deja e SF. De ce? cine trebuia si nu s-a ocupat?
    De ce nu avem 2-3000 paturi ATI complet dotate? de ce nu avem macar 1000 ventilatoare? ok, in martie, aprilie, mai era problematic, toti concurau pt ele, dar din iunie s-au gasit mult mai usor de toate si la preturi rezonabile, de ce nu s-a continuat extinderea retelei de ATI? de ce nu s-au luat medicii din spitalele non-COVID si pregatit pt a fi suport ATI, ca in Franta, Italia, etc? ca nicio tara nu are rezerve de medici urgentisti si de terapie intensiva, dar unii au folosit aceste luni si pentru asta?
    De ce...ce pazesc politicienii romani si guvernantii, in afara de a arata cu degetul spre romani (Arafat, Tataru) si spre romani si PSD (KWJ)?!
    Cat despre romani...csf ncsf...dacii liberi s-au "gasit" fix in pandemie sa isi manifeste spiritul "neimblanzit", "fara botnita" si alte asemenea manifestari...acum au efecte...
    PS: si stati asa, ca inca nu se vad efectele inceperii anului universitar+ racirii vremii- cand oamenii se vor freca unii de altii in cladiri, autobuze, etc. In Nov ar trebui sa vedem efectele cumulate...gen 4-5000 cazuri pe zi...?!
    • +7 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:05)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Un pat ATI inseamna spatiu, echipament si personal. Spatii mai gasesti, echipament mai greu, dar personal aproape imposibil. La urgente e nevoie de ani de experienta. Plus ca lumea nu mai vrea sa riste. La numarul mare de infectari (si chiar decese) in randul personalului medical, pentru ce sa-ti asumi riscul? Pentru 500 de lei in plus? Si pe urma sa vina un "activist" sa-ti rada in nas si sa te injure?
      • +2 (6 voturi)    
        gresit - in conjunctura actuala. (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:08)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        argumentele astea (usor elitiste) ar fi valabile (oare?) intr-o stare de normalitate. Din pacate nu vorbim aici de o situatie normala - ne confruntam cu o criza (?) si in aceste conditii masurile ar trebui sa fie (temporar?) ajustate corespunzator. Concret: se poate renunta la noianul dement de para-reglementari care sufoca efectiv domeniul medical (si nu numai) - macar temporar, pana la depasirea crizei.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:19)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

          Si daca-ti moare o ruda din vina unui asistent sau medic cine raspune? Vinovatul are scuza pentru ca nu era pregatit pentru activitatea in ATI, statul are scuza ca s-a facut derogare din cauza crizei. E bine asa?
          • +1 (3 voturi)    
            categoric mai bine asa! (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:22)

            un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

            Alternativa ar fi sa moara acasa FARA suportul unui cadru medical - fie el si "nepregatit" sau doar minimal - puctual specializat. Care varianta ar oferi o sansa mai buna de supravietuire?
    • +1 (7 voturi)    
      Ah da (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:06)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      In astea 7 luni trebuiau construite 10 spitale, adusi medicii romani din strainatate, eradicat mizeria din spitale, stocuri suficiente de medicamente, training pentru asistenti si infirmiere, gasit vaccin si altele.

      Asa e. Acum hai sa vedem realitatea si ce putem face CONCRET pentru a ajuta oamenii.
      • +2 (2 voturi)    
        exact! (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:26)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui justin

        NU intregul sistem medical trebuia rezolvat in starea de criza / urgenta. Dar se puteau rezolva in astea 7 luni, foarte CONCRET, (si eventual temporar?) , 4-5000 de paturi ATI plus cooptarea si specializarea minimal-punctuala a personalului care sa le deserveasca. IN REGIM DE (potentiala) CRIZA.
      • 0 (2 voturi)    
        Si cum aduceam medici romani din strainatate? (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:51)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui justin

        II rapeam? Ii legam fedeles si ii luam pe sus?

        Sau le dadeam dublu sau triplu fata de cat castiga in Germania sau Franta? Tu crezi ca doctorii aia au plecat numai si numai din cauza banilor si ca vin inapoi imediat ce le "mai da Nicu inca 100 de lei"?


        Ce putem face CONCRET? Sa stam departe de aglomeratii si sa purtam masca. Asta putem sa faceti concret.
        • +3 (3 voturi)    
          Medicii din Nepal sau Pakistan (Miercuri, 7 octombrie 2020, 7:55)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          vă stau în gât? Britanicii cum de n-au probleme să importe din India?
        • 0 (0 voturi)    
          mesajul meu era ironic (Miercuri, 7 octombrie 2020, 16:45)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          se pare ca a scapat multora.

          ceea ce am scris acolo trebuia facut in ultimii 30 de ani, nu in 7 luni
    • +5 (7 voturi)    
      si nu numai (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:13)

      msd [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      se adauga efectul alegerilor locale. Nu cred ca masluitorii de voturi au purtat masca. Nu-i timp de masca cand furi buletine si stampile de vot pe intuneric. Urna mobila, batrani adusi cu duba langa sectia de votare, soapte la ureche cand e useristo-plusul cu spatele sau la baie... avem de tras dupa asta!
    • +6 (8 voturi)    
      problema e personalul (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:51)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Care trebuie sa aiba studiile necesare (nu orice absolvent de medicina poate lucra ATI), iar absolventii au nevoie de ani de rezidentiat pentru a putea fi autonomi. Valabil si pentru epidemiologi, anestezisti, laboranti pe analize genetice, etc.
      Omul e obisnuit sa isi ceara dreptul la ingrijire medicala de calitate. Doar ca pentru asta trebuie resurse umane si materiale pe care nu le avem. Si va dura ani de zile sa le obtinem, chiar daca am dubla peste noapte bugetul sanatatii.
    • +2 (10 voturi)    
      corect (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:25)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Suntem la o rata de infectare mult sub alte tari europene. Cam la 1/3 din numarul de infectari din Franta si Spania la 100 de mii de locuitori. Suntem sub Cehia si Ungaria in momentul asta cu numarul de infectari, si totusi la noi sistemul e la limita, la ei nu e desi au de 3 ori mai multi infectati. Realist vorbind, in curand o sa se ajunga la rata de infectare din Spania sau Franta, ca si acolo oamenii sunt civilizati si se pazesc si totusi se infecteaza. Noi nu cred ca suntem mai cu motz.

      O alta problema la noi e numarul de morti mult mai mare si nu se sesizeaza nimeni. Se explica pentru ca la noi o asistenta sau o infirmiera nu ridica un deget fara spaga. Cum la ATI nu se poate da spaga si cum in spitale asistentele si infirmierele nu sunt controlate, ...se ajunge sa se moara pe capete. Ar trebui bagate la puscarie pentru crima din culpa.
  • -4 (18 voturi)    
    Eu zic asa (Marţi, 6 octombrie 2020, 14:51)

    Un cititor [utilizator]

    Doctorii iubesc foarte mult oameni și le pasă când aceștia suferă.
    De aceea se bucură când moartea le curmă suferința.
  • +1 (11 voturi)    
    pana cand?! (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:00)

    wweesstt [utilizator]

    in romania mor cam 730-770 de persoane pe zi an de an, anul acesta este la fel, nu sunt mai multi morti decat de obicei, ba chiar mai putini. trebuie sa inceteze inspaimantarea populatiei! gata! ajunge! destul! Politicienii inloc se ocupe de ceea ce trebuie, sa desfinteze pensiile speciale, sa reduca cheltuielile cu salariile taietorilor de frunze la caini de la stat, sa depolitizeze, sa faca reforme si investitii, ne indatoreaza si ne tin ocupati cu covidu! pana cand?!
  • +7 (9 voturi)    
    aceeasi Marie.... (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:06)

    msd [utilizator]

    Nu generalizez, chiar inteleg ca dr Musta si echipa din Timisoara sunt profesionisti si au avut o lunga perioada situatia sub control acolo, insa nu putem sa fim dintr-o data orbi si sa nu vedem ca ... omul bolnav, de Covid in zilele noastre si de nenumarate alte boli in general, se duce pentru ajutor catre aceiasi medici, asistenti si infirmiere aroganti, spagari sau ipocriti si insensibili la situatia particulara a pacientului care le cere ajutorul. Si care pacient a platit zeci de ani taxe catre sistemul de sanatate.
    Nu ma astept sa se fi trezit in prima zi de stare de urgenta vreun mare spirit de sacrificiu in absolut tot personalul din spitale. Cine a fost om inainte e om si acum, cine nu ... o tine p-a lui, ca la vamesi: baga covizi din burta sa-si ia sporul de pericol, lasa bolnavul sa tipe in salon si-i cere sa-si plateasca proteza, substanta de contrast, trusa de operat ochii, autopsia chiar!!!
    I-am dat unui medic (renumit foc) spaga sa-mi opereze tatal, fix dupa ce m-a anuntat ca sansele (dupa operatie) sunt spre zero. I-am dat banii pentru ca discursul lui de "n-a fost posibil sa-l salvam, am facut tot ce s-a putut bla bla" sugera ca banu' trebuie totusi dat fiindca l-a tratat cu atentie si prioritate si s-a implicat si personal. Socat de veste, varza la creieri, am intins plicul cu un gest mecanic (eram pregatit sa traiasca, deh) si el mi-a luat banii cu un gest normal, indelung repetat (v-am zis ca-i renumit, parca). Si n-a fost tot, a urmat spaga la morga sa mi-l dea acasa.
    Si oamenii astia mai au un pic si vor decide cine sa traiasca si cine sa moara!!! sa vezi acolo preturi si prioritati! Doamne-ajuta fratilor!
    Eu port masca, nu doare deloc si poate scap si eu si-ai mei.
    • 0 (2 voturi)    
      Bina ca porti masca! (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:17)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui msd

      Cercetatorii britanici au descoperit de curand ca se respira mai usor prin masca decat prin scanduri [de la coparseu].
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:16)

    [anonim]

  • +3 (9 voturi)    
    Bătălia e pierduta! (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:32)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    An electoral,
    Tin de cașcaval!

    Mari greseli de gestionare a crizei sanitare!

    O clasa politica iresponsabilă!
    Un partid idiot ( pzd) care promoveaza tot felul de idiotenii numai sa ajungă la guvernare!

    Lupte politice sterile!
  • +5 (9 voturi)    
    OK (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:40)

    Tescovin [utilizator]

    Românii e niște nespălați inculți, care nu respectă legi și reguli, care cred în teoria conspirației, pupă moaște, cred că Pământul e plat și au buda în curte, și de asta a crescut numărul de infectări de două luni încoace.
    Dar cum explicați evoluțiile similare din Germania, Franța, Danemarca, Olanda ?... Și ăia tot pupători de moaște cu buda în curte ?
  • +5 (9 voturi)    
    Omul asta mai are timp sa lucreze? (Marţi, 6 octombrie 2020, 15:48)

    Luk [utilizator]

    .
  • +5 (9 voturi)    
    mustafa asta e doctor de serviciu (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:01)

    alfa1 [utilizator]

    la televizor si in presa. In curand o sa auzim ca a intrat si intr-un partid politic. Chiar nimeni nu ii mai opreste pe afaceristii astia bugetari ???
  • +5 (7 voturi)    
    Unde-s spitalele de campanie (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:03)

    lazarus101 [utilizator]

    Prin aprilie-mai apareau ca ciupercile dupa ploaie peste tot prin tara.
    Aici in Cluj preluasera un spital privat recent construit care sa fie dedicat pentru Covid si in total au fost exact 0 pacienti internati acolo, la Sala Polivalenta de asemenea s-au montat sute de paturi tot pentru Covid, unde-s? ca de cateva zile s-a jucat meci de baschet in sala aia... Ce vor acuma, nu le-au ajuns cati bani au directionat spre acolitii lor pe timpul starii de urgenta si mai vor inca o tura?
  • +2 (12 voturi)    
    pentru specialisti (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:27)

    Gabr [utilizator]

    pana la ora actuala trebuia mii sau chiar sute de mii de paturi ATI, mii sau sute de mii de ventilatoare si tot ce este necesar pentru ca de aia avem impozit pentru sanatate, sa poti beneficia de servicii.In loc sa arunci aiure 270 milioane euro pe masti nefolositoare mai bine se dotau spitale cu tot ce trebuie si se construia si alte spitale.Nu sa imi vina in fiecare zi cate un nespecialist din asta sa ne ameninte ca stam prost si e rau si ca sunt la capat si alta gargara ieftina.
  • +7 (9 voturi)    
    bătălie pierdută (Marţi, 6 octombrie 2020, 16:44)

    di livio [utilizator]

    fuse pierdută de la Hexifarma, cu dezinfectanți diluați, medicii n-au scos un sunet atunci, noroc cu Tolontan...anu ăsta au fost decese de nosocomiale în Ro?...nu se știe, n-ai pe cine întreba, geceseii îs secreți...decese de cancer față de anu trecut?, nu se știe, numa covrig...protocolu Min Sănătății zice că poți declara deces covrig și unu care-i numa suspect, fără test, mai îi valabil?...nu se știe, mister, numa mistere de care nu vorbește nime
  • +6 (8 voturi)    
    Să ia el măsuri (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Câ până acum Timiș conduce la numărul de decedați raportat la cel de infectați, în vreme ce „specialistul” Musta a devenit o adevărată vedetă mas-media, toata ziua dă sfaturi si debitează păreri. Un carierist mediocru câruia ii pale sa se dea in spectacol.
    • +1 (1 vot)    
      Asta asteptati? Sa ia "EI" masuri? (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:56)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Va doresc numai bine daca asteptati mereu de la altii sa ia masuri.

      Masurile alea nici nu au cum sa rezolve problema. Singurele masuri eficiente sunt distantarea fizica, purtatul mastii si igiena mainilor.

      Nu facem asta si asteptam sa ia doar "EI" masuri? Atunci Dumnezeu cu mila.
    • 0 (0 voturi)    
      sunat de insusi trump (Marţi, 6 octombrie 2020, 22:19)

      mishudelabacainie [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sunat personal de marele trump.....se pare ca maiestru incepe sa dea ratueri.... :)
  • +5 (7 voturi)    
    batalia e pierduta de mult (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:50)

    alfa1 [utilizator]

    dar e vorba de batalia impotriva coruptiei din sistemul sanitar ...ati nenorocit toata tara...