Covid-19 se poate răspândi și prin aerosoli, la mai mult de 2 m, confirmă autoritățile sanitare din SUA

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 23:41 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: pixabay.com
Centrele SUA pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC) au adăugat oficial căile respiratorii ca un posibil mod de răspândire a coronavirusului, fiind de acord cu opinia multor oameni de știință care se axează de luni de zile pentru o mai bună analiză a acestui risc, potrivit AFP.

CDC și-a actualizat recomandările de sănătate pe site-ul lor luni, scriind: „Unele infecții pot fi transmise prin expunerea la virus din picături mici și particule care pot pluti în aer minute sau ore, capabile să infecteze persoane care se află la mai mult de doi metri de persoana infectată sau după plecarea acestei persoane".

Rujeola, varicela și tuberculoza se transmit și ele prin aer.

Experții CDC consideră că principala cale de contagiune rămâne picăturile respiratorii de diferite dimensiuni expectorate în apropiere de o persoană infectată, atunci când tușește, strănută, cântă, vorbește sau respiră.

Dar actualizarea, la zece luni de la începerea pandemiei, confirmă validitatea mai multor studii care demonstrează că noul coronavirus, fără a fi la fel de contagios ca rujeola, poate fi transmis la mai mult de doi metri distanță, o ipoteză care a fost neglijată de CDC și Organizația Mondială a Sănătății atunci când a apărut virusul numit SARS-CoV-2.

CDC constată importanța ventilației în spațiile interioare pentru a preveni contaminarea.

În schimb, infecția de pe o suprafață contaminată „nu este considerată o formă obișnuită de răspândire a Covid-19”, scrie CDC.

Pentru organizația de sănătate, măsurile de precauție care trebuie luate nu se schimbă: distanțarea fizică, purtarea unei măști, spălarea mâinilor, evitarea locurilor interioare aglomerate și izolarea atunci când sunteți bolnav.

Un grup de oameni de știință americani făcea presiuni pentru o actualizare a ghidurilor oficiale de sănătate, pe baza unei distincții învechite între picături și aerosoli datând din anii 1930.

„Virușii din aerosoli pot pluti în aer multe secunde și ore, cum ar fi fumul și pot fi inhalați”, au scris luni experții de la universitățile din California, Maryland, Virginia Tech și alții într-o scrisoare comună.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12456 vizualizari

  • -14 (30 voturi)    
    Eu v-am spus ca trece prin masca aia penibila (Luni, 5 octombrie 2020, 23:46)

    Kivek [utilizator]

    masca chirurgicala NU poate tine aerosolii

    daca cineva care are covid vorbeste la 2 m de tine poti sa ai masca, ai toate sansele sa iei covid
    • +9 (15 voturi)    
      nu chiar pe toate (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:05)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      o parte din sanse se impiedica in masca si cad
    • +9 (17 voturi)    
      Dar probabilitatea e mai mica (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:10)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asta e diferenta si conteaza enorm. Nimeni nu a spus ca masca chirurgicala e solutie magica, doar reduce riscurile. Exista insa masti etanse care rezolva mai bine problema, e vorba de acele respiratoare prin care aerul nu intra si nu iese decat prin filtre. Si nu, nu vorbesc de costume de cosmonaut...
      • +6 (16 voturi)    
        intr-adevar (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:23)

        hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Este rezonabil sa porti masca indiferent ca transmiterea e predominanta prin aerosoli sau nu. Majoritatea needucata medical a populatiei vrea doar lucruri din categoriile "totul sau nimic", nu stie sa opereze cu nuante.

        La fel si cu discutiile despre sensibilitatea si specificitatea unei analize - in general nu este practic sa explici oamenilor ce inseamna fals pozitiv, teorema lui Bayes si alte complicatii. De unde rezulta importanta increderii in relatia medic / autoritate medicala si pacient / populatie generala.
    • +8 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:19)

      [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      • -6 (18 voturi)    
        ”Problema e cu voi” (Marţi, 6 octombrie 2020, 1:54)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui

        Se ascute așadar lupta de clasă, nu? Problema sunt plătitorii de taxe falimentați și înfometați intenționat de către Guvern la sugestia ”experților” - nicidecum ”experții” în sine, așa-i?

        Nu mă. NU! Problema e chiar cu voi - ”experții”. Voi ar trebui să fiți aplatizați.

        Până să apăreți voi în martie trăiam mult mai bine.
      • -2 (6 voturi)    
        mai pretenasi (Marţi, 6 octombrie 2020, 9:20)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui

        nu va mai agitati ca oala sub presiune ca va iese covidu din bracinari.
        ca iata,oamenii de stiinta,au inventat o noua masca de protectie,specialmente pt covizi la gura.
        care va fi obligatorie,biensur.nu de alta dar miliardele de morti de covid cer asta...
        o intrebare pt cei cu mai mult de un neuron:bai fratele meu,alte modalitati de infectare nu mai sunt
        sau de faptul ca astia au ''gresit'' nu de morti,si au declarat,din eroare evident,ca la primarie cu steagurile?!
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:29)

      [anonim] i-a raspuns lui Kivek

  • +9 (9 voturi)    
    aviz cretinilor de la Kaufland.. (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:04)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. care spalau cărucioarele cu jet sub presiune la intrarea în magazin... cand intrai te spăla pe față.
  • +4 (18 voturi)    
    Poate acum vor interzice mastile cu supapa (valva) (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:15)

    andipetre [utilizator]

    Poate autoritatilor le va veni cu aceasta ocazie minte la cal si vor interzice mastile cu supapa (valva) purtate de unii smecherasi de pe la noi: acelea lasa aerul expirat sa iasa direct (nefiltrat) afara si il protejeaza doar pe purtator, cand inspira. Solutie excelenta pentru un asimptomatic needucat sa raspandeasca virusul...
    • -1 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:23)

      [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      • +4 (10 voturi)    
        Tu te auzi ce spui? Egoismul transmite boala! (Marţi, 6 octombrie 2020, 1:55)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui

        In primul rand, mastile FFP3 nu sunt neaparat cu supapa/valva. Exista si fara.

        Stii cum functioneaza acea supapa? Lasa aerul expirat sa iasa liber, nefiltrat. Daca purtatorul mastii are si virus, ii infecteaza pe toti ceilalti!

        Mastile cu supapa sunt strict pentru protectia celor care le poarta, de exemplu pentru medicii care lucreaza in medii deja infectate sau pentru persoanele care au probleme serioase cu imunitatea, in perioade non-epidemice.

        Pentru a preveni raspandirea unui virus intr-o epidemie trebuie sa opresti in primul rand eliberarea acestuia de catre cei infectati. E mai usor sa opresti la sursa, indemnandu-i pe cetateni sa fie solidari si sa poarte masti care filtreaza si aerul expirat.

        Dar deh, romanashul smecherash e asocial si egoist. "Ce solidaritate? Sa ma protejeze pe mine si in rest e treaba lor!"

        Numai ca nu merge asa. In epidemii conteaza numarul celor care transmit boala, nu faptul ca o minoritate e protejata. Orice masca FFP2/KN95 fara supapa e infinit mai utila intr-o pandemie. Chiar si o masca chirurgicala filtreaza in expiratie mult mai mult decat orice masca cu supapa (asta e rostul mastii chirurgicale, pana la urma).
        • +1 (3 voturi)    
          Și cum sunt infectați purtătorii de supape? (Marţi, 6 octombrie 2020, 9:54)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Păi dacă ai supapă, înseamnă că filtrele respective își fac treaba și opresc particulele virale expirate de o persoană infectată, deci purtătorul nu se infectează nici dacă stă bot în bot cu un bolnav care nu poartă mască.
          • -3 (3 voturi)    
            Tu esti serios cand intrebi asta? (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:45)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui hsl

            Pentru ca nici o metoda de protectie nu e 100% sigura? Pentru ca poate iti scade imunitatea din cauza frigului? Pentru ca, deh, e epidemie?...
            • +1 (1 vot)    
              Și atunci de unde tupeul să-mi impui măsuri?! (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:21)

              hsl [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

              De ce trebuie neapărat să folosesc metodele voastre, nesigure 100%, când pot să folosesc metodele mele - și ele, firește, la fel de nesigure 100% - cu care însă eu mă simt mulțumit?!
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:20)

          [anonim] i-a raspuns lui andipetre

    • +1 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 0:30)

      [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      • +7 (11 voturi)    
        Eu pot. Dar de ce nu FFP3 cu supapa? (Marţi, 6 octombrie 2020, 2:11)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui

        Eu pot sa imi cumpar oricate masti cu supapa vreau. Dar de ce as face-o, cand exista varianta fara supapa, chiar si FFP3?

        Pentru majoritatea oamenilor, mastile FFP2 si FFP3 sunt prea scumpe, deci se protejeaza doar partial, cu masti chirurgicale sau chiar mai simple. A-i infecta cu virusii tai doar pentru ca tu sa respiri mai usor (asta e rostul supapei) e o crima. Iar pandemiile se rezolva cu masuri care protejeaza masele, nu protejand o minoritate mai bogata si mai egoista.

        Deci daca tot vrei sa te protejezi bine, de ce nu ti-ai lua o masca FFP2 sau FFP3 care e FARA valva? Exista si nu ii infecteaza pe ceilalti!
        • -3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 7:50)

          [anonim] i-a raspuns lui andipetre

          • -1 (1 vot)    
            Pentru cazuri exceptionale e altceva (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:40)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui

            Sigur ca un om cu insuficienta respiratorie poate sa poarte acea masca. Dar acolo e vorba de o exceptie. Mai sunt si altele, tot justificate medical. Eu vorbeam de majoritatea oamenilor, care ar trebui sa se gandeasca si la altii, nu doar la ei. Dar, deh, e greu sa ii explici romanasului smecher cum e cu solidaritatea si spiritul de echipa...
        • +1 (3 voturi)    
          Dar tu ce cauți lângă o persoană infectată, bre? (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:00)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          stai locului la 2 m distanță (chiar dacă aerosolii circulă pe distanțe mai mari, o fac particulele suficient de mici care pot fi distruse imediat de un sistem imunitar normal) de orice persoană străină și cel mai probabil vei face ceva ca o răceală obosită.
          • -1 (1 vot)    
            Deci tu, cu masca cu supapa... (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:43)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui hsl

            ...ai voie sa rapandesti virusul cand expiri si din acest motiv noi, ceilalti, sa stam departe de tine ca sa ne aparam? Frumoasa logica, de interlop. "Bre"...
            • +1 (1 vot)    
              Eu, prietene, sunt sănătos și nu răspândesc nimic (Marţi, 6 octombrie 2020, 11:24)

              hsl [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

              Pot să te scuip preț de câteva minute că n-ai să iei niciun SARS-COV-2 de la mine.
              De unde ai ajuns tu la concluzia că persoanele care nu poartă mască sunt automat infectate (și, dacă sunt infectate, trasnmit altora și, dacă transmit, particulele virale sunt active)?
            • +1 (1 vot)    
              Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 octombrie 2020, 12:19)

              [anonim] i-a raspuns lui andipetre

  • +1 (1 vot)    
    imbolnavirea (Marţi, 6 octombrie 2020, 10:43)

    noi2013 [utilizator]

    Se face la un contact prelungit cu cantitate suficienta de virus ca sa se poate multiplica in organism si sa produca boala. Mai mult, afara, in perioadele insorite, razele ultraviolete distrug destul de repede virusurile.

    Asa incat probabilitatea de a te infecta doar mergand pe strada este destul de mica. Daca stai in casa cu cineva bolnav care tuseste si stranuta langa tine este calea cea mai "sigura" de infectare.

    De aceea apar si focarele in spitale si centre, pentru ca stau cei bolnavi in incaperi putin sau deloc aerisite, umiditate, paradisul virusurilor.