Silviu Mănăstire, infectat cu coronavirus: "Am o formă asimptomatică” / Ludovic Orban a fost marți în emisiunea acestuia

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2020, 10:24 Actualitate | Coronavirus


Silviu Manastire
Foto: Facebook
Moderatorul TV Silviu Mănăstire de la la B1 TV a fost diagnosticat cu noul coronavirus. Informația a fost confirmată chiar de el, care a spus că a fost asimptomatic și că vineri și-a pierdut gustul și mirosul. Ludovic Orban a fost marți seară la emisiunea lui Mănăstire, iar luni Guvernul a anunțat că premierul se testează de urgență pentru COVID-19 și își suspendă toate activitățile.

Mănăstire a intrat în direct duminică seară în emisiunea moderată de Tudor Mușat și a vorbit despre infectarea sa, scrie Pagina de Media.

"Deocamdată am o formă asimptomatică, în afara de pierderea mirosului și gustului nu am și alte simptome agresive. Am avut invitați mulți la televiziune, a fost campanie electorală și există forma asta pasivă a virusului, se transmite destul de rapid. Asimptomaticii transmit virusul și nu poți să îți dai seama când l-ai luat. Recomandarea mea este să vă protejați și să respectați la sânge măsurile de protecție", a afirmat Silviu Mănăstire.

El a spus că nu a avut simptome și că vineri dimineață și-a pierdut mirosul și gustul.

"Dacă vă pierdeți mirosul sau gustul, 90% aveți Covid. Când se întâmplă acest lucru, acea persoană trebuie să se izoleze, să se testeze și să aștepte testul. Eu am făcut și niște analize a doua zi pentru a vedea care este starea mea. Dacă starea se înrăutățește, atunci voi merge la spital, dar dacă rămâne așa voi sta în izolare și voi cere un tratament dacă va fi cazul și sper să mă însănătoșesc cât mai repede. Repet, indiciul pentru forma ușoară de covid este pierderea mirosului și gustului”, a mai spus Mănăstire.

Silviu Mănăstire va lipsi de pe post în următoarele două săptămâni.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10850 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    manastire cu covid (Luni, 5 octombrie 2020, 10:29)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Daca nu mai ai gust si miros nu mai poti spune ca esti asimptomatic...i guess
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 5 octombrie 2020, 16:07)

      alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui baronulmunchausen

      virusul ucigas omoara din ce in ce mai multi...el e unul din cei 0,5% care scapa...
  • +2 (8 voturi)    
    ... (Luni, 5 octombrie 2020, 10:29)

    tirolez [utilizator]

    Nu trebuia sa stea 48 de ore la spital sau regulile sunt pentru fraieri?
    Stiu ca toti sunt asimptomatici, doar sa nu ajunga la spital, pana si Trump avea simptome minore si in mai putin de 24 de ore a ajuns la oxigen.
    Plus o gramada de altii care nici macar nu au avut bunul simt sa anunte , gen Iordanescu si probabil chiar Gigi Becali care a disparut subit in conditiile in care insasi maica-sa are covid si aproape toata echipa.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu te interneaza nimeni in spital daca ... (Luni, 5 octombrie 2020, 11:19)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Daca incepi sa ai simptome si te testezi pe banii tai (la cerere), te izolezi acasa pana vine rezulatul, apoi inca 14 zile. La spital te baga daca chemi tu ambulanta si te testeaza pe bani publici, stai acolo 1-2 zile pana vine rezultatul - daca ai forme usoare, pleci mai apoi acasa. Asa e practica acum.
    • +2 (2 voturi)    
      spitalele is pline (Luni, 5 octombrie 2020, 11:21)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Sunt cateva judete unde nici cei cu forme mai grava nu sunt primiti si sta la coada(cluj, bucuresti, brasov, valcea etc) . Nu are rost sa ii mai bage si pe astia care sunt asimptomatici. Sa stea sa se izoleze acasa
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Luni, 5 octombrie 2020, 11:23)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      la spital daca te prezinti asimptomatic te trimite acasa...

      intr-un fel e si logic, de ce sa ocupi un loc in spital cand nici capul nu te doare...

      te prezinti cand deja simti mai rau.. nu inseamna ca si mori daca deodata tusesti si ai febra 38

      important e sa`ti stii organismul si cand intr`adevar se instaleaza pneumonia cauzata de corona care poate fi fatala
  • +5 (5 voturi)    
    ce erou, ce luptator (Luni, 5 octombrie 2020, 10:35)

    Anonym [utilizator]

    s-a infectat la o emisiune TV :)))))
  • -1 (15 voturi)    
    Hmmm (Luni, 5 octombrie 2020, 10:41)

    Sah [utilizator]

    "Dacă vă pierdeți mirosul sau gustul, 90% aveți Covid.''
    Ce prostie!!
    Orice gripa obisnuita, se stie de zeci de ani, poate duce la disparitia mirosului sau a gustului pentru o periaoada de 2 saptamani in mod obisnuit.
    Dupa teoria noua a covidului, inseamna ca si acum 4-5 ani am avut covid!! :)))))
  • -1 (7 voturi)    
    Nu Corona ai ci laturi, Ciuma !! (Luni, 5 octombrie 2020, 10:51)

    deval [utilizator]

    Asta e grav si nu nu se trateaza, '' lautar'' afon ce esti !! Ce tragedie, Tonomatul de la B1 lipseste privitorii lui doua saptamani de ''investigatiile'' facute prin telepatie si cantarile dupa masura plații ...........
  • +2 (10 voturi)    
    El ii facea cu ou si otet pe cei care luau covid (Luni, 5 octombrie 2020, 10:51)

    Miky60 [utilizator]

    El era "lupul moralist" care facea cu ou si cu otet pe toti care luau virusul, ii facea iresponsabili, prosti, pesedisti, etc. Acum el a luat. Pai cum vine asta?
  • +3 (9 voturi)    
    Cica (Luni, 5 octombrie 2020, 10:53)

    panda_rosu [utilizator]

    Nu mai are gust si miros dar e asimptomatic. Maine poimaine o sa aiba febra 40 si nu o sa mai poata respira, dar e ok, e asimptomatic, sau forma usoara.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 5 octombrie 2020, 11:29)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      nu asa zic toti? Gica Popescu, altul care n-a avut niciun simptom, dar a stat vreo 2 saptamani la Bals. Pe urma si-a adus aminte ca l-a durut un pic capul si putina febra, dar atat. Doctorii au insistat sa stea in spital, ca el oricum nu avea nimic, dar a zis sa nu-i jigneasca.
    • -1 (1 vot)    
      adica dupa teoria ta (Luni, 5 octombrie 2020, 16:08)

      alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      toti care la inceput nu au gust si miros au mai apoi febra 40 ???
  • -2 (10 voturi)    
    ora 17 (Luni, 5 octombrie 2020, 10:59)

    vodatepes [utilizator]

    La ora 17 va iesi martalogul si va spune Domnul Manastire este omul PeSeDe si vedeti Daca nu ati avut masca , nu s-au spalat pe miini , nu au respectat distanta sociala, au fost la restaurant, au fost pe plaja, au fost la hora, au fost .... unde nu au fost ... Ludovic nu mai vii la Cotroceni pana nu scapi de epidemia de PeSeDe. Am uitat sa va spalati pe miini ca Pilat din Pont ca eu asa am facut .
  • +3 (7 voturi)    
    s-a infectat (Luni, 5 octombrie 2020, 11:00)

    txtx [utilizator]

    de la banii lui Tudorache...
  • +3 (7 voturi)    
    Asimptomatic?! (Luni, 5 octombrie 2020, 11:27)

    TrueBlue [utilizator]

    Asimptomatic = fara simptome. Pierdere gust si miros = simptome.
    • -1 (1 vot)    
      cata inteligenta !! (Luni, 5 octombrie 2020, 16:09)

      alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      tot incercati sa aratati cat de grea e boala cand sunt din ce in ce mai multi asimptomatici si nu va iese ....nu mai tine treaba...