Ludovic Orban anunță noi restricții pentru persoanele care vin din străinătate: Vom decide luni în cadrul Comitetului Național pentru Situații de Urgență

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 19:34 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Ludovic Orban a anunțat miercuri că luni se va decide în Comitetul Național de Situații de Urgență reintroducerea restricțiilor pentru țările care au un nivel de infectare mai ridicat, pentru ultimele 14 zile, decât al României. De asemenea, șeful executivului a solicitat Comitetelor pentru Situații de urgență să ia decizii de carantinare, fie de localități, fie de zone, ”acolo unde se impune”.

Astfel, persoanele care vin din țări cu un grad de infectare mai ridicat decât al României pentru doar trei zile, ele nu vor intra în carantină dacă vor prezenta un test Covid negativ nu mai vechi de 48 de ore.

”Știți că nu am mai actualizat lista țărilor, pentru că la nivel european a fost o dezbatere și am așteptat să se ia o decizie privind modalitatea unitară de introducere a măsurilor privind deplasările în cadrul UE, între țări. Nu s-a luat o decizie, de aceea vom decide luni în cadrul Comitetului Național pentru Situații de Urgență să reintroducem restricții pentru țările care au un nivel de infectare superior celui din România, pe ultimele 14 zile. Aceste restricții vor fi mai nuanțate. Pentru cei care vin în România și stau aici o perioadă de maximum 3 zile nu se va impune obligația carantinării, dacă vin cu un test COVID negativ efectuat cu 48 de ore înainte de intrarea în țară”, a declarat Orban.

Situația va fi diferită, însă pentru cei care vor sta mai mult de trei zile.

”Dacă vor să stea mai mult de 3 zile, vor avea la dispoziție două variante. Carantină 14 zile, în cazul în care doresc să nu stea în carantină 14 zile, în a cincea zi vor avea posibilitatea de efectuare a testului, iar în cazul în care testul este negativ, la momentul primirii testului negativ vor putea ieși din carantină”, a adăugat Orban.

Premierul Ludovic Orban a declarat de asemenea că a cerut comitetelor judeţene pentru situaţii de urgenţă o implicare mult mai serioasă în implementarea măsurilor legale adoptate de autorităţi, a acţiunilor de control şi a comunicării cu cetăţenii pentru respectarea măsurilor de protecţie a sănătăţii, în contextul epidemiei cu noul coronavirus.

”Am solicitat comitetelor judeţene pentru situaţii de urgenţă o implicare mult mai serioasă în implementarea măsurilor legale adoptate de autorităţi; de asemenea, o intensificarea a acţiunilor de control şi, nu în ultimul rând, o intensificare a comunicării cu cetăţenii pentru respectarea măsurilor de protecţie a sănătăţii", a declarat Ludovic Orban, miercuri seară, la sediul MAI, după videoconferinţa cu prefecţii şi cu reprezentanţii instituţiilor cu responsabilităţi în gestionarea epidemiei.

Premierul le-a solicitat, totodată, să urmărească mai multe linii de acțiune, în primul rând în școli să fie respectate toate măsurile de protecție sanitară (portul măștii, păstrarea distanței).









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24280 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    Sunteti din alt film ! (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:00)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    E adevarat, si nuntile, dar ai urmatoarele cauze:
    - deschiderea scolilor
    -nepurtarea mastilor inclusiv pe strada
    -nepurtarea mastii in parcuri, locuri de agrement
    -lipsa amenzilor uriase pentru cei care nu poarta masca in magazine, in piete. Am vazut nesimtite care stau la povesti cu vanzatoarea de la legume/fructe, in magazin, fara sa poarte masca, peste drum de DSP (legume-fructe Avrig) !
    BAGA, ORBANE, CONTROALE SI AMENZI CA AJUNGEM IN IARNA ITALIA !
    • 0 (10 voturi)    
      ăştia ca tine ce pretind masca în aer liber (Joi, 1 octombrie 2020, 4:09)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      ar trebui linşaţi.
      măi "geniule", înainte să emiţi astfel de aberaţii ţi-ai pus măcar problema că nu toţi sunt tineri & sănătoşi? că mulţi au probleme de respiraţie chiar şi fără mască iar cu masca pe figură pur şi simplu se sufocă?
      dar raportat la măsurile represive pe care le ceri este evident că ai un mod de gândire egoist-totalitar.
    • +1 (3 voturi)    
      stai linistit ca italia ai depasit-o (Joi, 1 octombrie 2020, 6:56)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      https://www.worldometers.info/coronavirus/ , dupa cum vezi nr de cazuri pe milion e mai mare la noi , nu avem atatia morti pentru ca nu avem categoria de varsta care a murit din greu in italia , in jur de 90 de ani , la noi nu e speranta de viata asa mare.
    • 0 (4 voturi)    
      wow (Joi, 1 octombrie 2020, 9:54)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      pai eu zic sa porti masca si cand te scremi pe net sa mai scoti doua vanturi.insa sa pui masca corect si peste nas,sa nu te intoxici.

      btw,ce dracului se intampla cu nr de morti din italia,sa fi murit si virusul?io zicca a obosit si el si a plecat,vine la iarna cu fratii lui
  • +7 (13 voturi)    
    Nivelul ăsta de incertitudine (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:22)

    hdd [utilizator]

    produce monștri!!!

    Nu vă mai mirați că va huiduie lumea.

    Suntem în 2020.
    Faceți naibii o pagină unică în care se spune clar cine intra în carantină și de unde pt cât timp etc.
    Popularizați această adresă.
    Toată lumea, de la 6 la 96 de ani, de la gunoier la profesor universitar trebuie să știe adresa aceastei pagini.

    Am cautat 15 minute pe net și nu am găsit nimic clar.
    O fi ascuns undeva pe https://www.mai.gov.ro/2020/? pe gov.ro??? pe cnssu.ro??? pe mae.ro??????
    Poate.
    Dar dacă nu am găsit-o în 15 min, înseamnă că nu e suficient de vizibilă și popularizată.

    Comunicați!!!
    Da-ți-o dracului de treabă!!!

    N.R. Hotărârea nu e luată, deci obligația nu există deocamdată. Orban a spus că luni se va decide în Comitetul Național de Situații de Urgență
    • +3 (7 voturi)    
      chiar și așa (Joi, 1 octombrie 2020, 2:43)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      mulțumesc HN pentru precizare. Era clar.

      Dar chiar și așa, trebuia să existe o pagină care să spună: "deocamdată hotărârea nu e luată, găsiți aici actualizările în funcție de evoluția situației"

      În Germania, unde locuiesc, există, extrem de clar, de la începutul pandemiei:
      https://www.rki.de/EN/Content/infections/epidemiology/outbreaks/COVID-19/COVID19.html

      Găsești aici absolut toate informațiile, inclusiv _județele_ din România din care intri în carantină dacă te întorci.

      Care este pagina corespondentă creată de guvernul României?
      O întrebare foarte simplă.
      • +2 (2 voturi)    
        Absolut corecta (Joi, 1 octombrie 2020, 12:51)

        Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui hdd

        ... observatia. Si eu am cautat informatii practice pentru populatie pe saiturile oficiale romanesti, in special sa vad ce inseamna 14 zile de carantina, dar n-am gasit decat o lista lunga de Hotarari ale CNSU fara cuvinte cheie in titlul, deci cauta acul in carul cu fan...
  • +2 (14 voturi)    
    O tampenie. (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:43)

    sim18 [utilizator]

    UNDE si cum sa rezolve in doar 48 de ore acest test, romanii care vin in tara? Au bilete de avion probabil deja cumparate... nici in privat nu poi in 48 de ore!
    • -1 (9 voturi)    
      Se poate (Miercuri, 30 septembrie 2020, 22:37)

      gogu52 [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      În primul rând că nu trebuie rezolvat în 48 de ore, ci rezultatul să fie nu mai vechi de 48 de ore de la intrarea în țară.
      În al doilea rând există țări în care rezultatul testului vine a doua zi după prelevare.
      În al treilea rând, cel mai probabil, măsura va intra în vigoare de lunea viitoare (5 octombrie).
      • -4 (4 voturi)    
        probabil faci misto (Joi, 1 octombrie 2020, 9:20)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

        caz in care esti rugat sa te abtii, aici vorbesc adultii
  • +4 (8 voturi)    
    Ce rost are? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 22:05)

    Traian2015 [utilizator]

    Care e formula statistica care te determină să iei astfel de măsură? După ce ai deschis cârciumile că se prăbușea economia! Vai vai!
  • +2 (8 voturi)    
    Dacă stai doar 4 zile? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 22:40)

    gogu52 [utilizator]

    Cum e, te obligă să stai cel puțin 5 plus cât mai durează până vin rezultatele?

    Sunt convins că decizia de luni nu va acoperi toate cazurile că deh, doar nu sunt specialiști la guvern, și că vor apare situații în care ești la mâna deciziei unui funcționar...
  • 0 (6 voturi)    
    Are grija politia de frontiera (Miercuri, 30 septembrie 2020, 23:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar au mai fost restrictii care putea fi eludate gratios contra cca 50-100 euro primiti de reprezentantii celei mai corupte institutii de la noi - Militia de Frontiera.
  • -1 (9 voturi)    
    E momentul să ne răzbunăm! (Joi, 1 octombrie 2020, 0:18)

    Nyk1 [utilizator]

    Pentru modul nedrept în care am fost tratați pe perioada verii de către „partenerii” europeni!
  • +3 (5 voturi)    
    lel (Joi, 1 octombrie 2020, 0:29)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Luni aflăm,sau după sărbătorile legale,sau mai bine după Sf.Vasile....sau Ion...oricum prin februarie o să ştim sigur
  • -4 (4 voturi)    
    reamintesc celor ce se lamentează mai sus (Joi, 1 octombrie 2020, 4:04)

    let_s_twist_again [utilizator]

    că principala cauză a răspândirii rapide a virusului la noi începând cu martie trecut a fost întârzierea cu care a fost introdusă carantina pt. cei ce intrau în ţară cu virus cu tot.
    mii de români şi-au pierdut viaţa în ultimele 6 luni datorită acestui fapt. nu neglijenţă ci bunăvoinţă criminală faţă de diasporezii ale căror voturi le aşteaptă...
  • +1 (3 voturi)    
    neplacut dar necesar (Joi, 1 octombrie 2020, 8:20)

    mongolul [utilizator]

    anuntati cu cateva zile inainte de aplicare, sa stie oamenii; pe toate caile media; nu dati masura de pe o zi pe alta!
  • +3 (3 voturi)    
    sunt absolut PRAF. (Joi, 1 octombrie 2020, 9:19)

    hanu [utilizator]

    Si mai mult birocratie..success la facut test in ro si comunicat cu birocratii...dupa 5 zile (3 dupa scripturi si sambata+duminica sau cum?)...doar 3 zile pentru pcr facut in tara de origine? cine sta doar 3 zile?...
    Bine, adevarul e ca nu ma asteptam la nimic de la romani, dar marea vina e a uniunii europene, un esec monumental faptul ca nu s-a ajuns la un acord intracomunitar.

    Trebuie sa urmaresti ce pun ambasadele romane pe ...feisbuc :))) asa comunicam
  • +1 (3 voturi)    
    Guvernul Orban are alte prioritati (Joi, 1 octombrie 2020, 10:26)

    vlad.pe [utilizator]

    Guvernul Orban are alte prioritati, sa ne amintim cum aparea seful PNL la TV si ne spunea sa purtam masca dar el in toate pozele de campanie era singurul fara, cand a fost intrebat de ce nu respecta regulamentul impus de PNL se enerva si spunea ca se testeaza frecvent si nu trebuie sa poarte masca.

    Uite ca acum se intoarce impotriva PNL-ului si a lui Klasu Werner Iohannis.
  • +1 (3 voturi)    
    atentie (Joi, 1 octombrie 2020, 12:11)

    costelo999 [utilizator]

    cu carantina ca in noiembrie decembrie vine diaspora la vot,