România ia în calcul introducerea testării obligatorii pentru COVID-19 la intrarea în țară

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:42 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
​România ia în calcul introducerea testării obligatorii pentru COVID-19 la intrarea în țară, costurile urmând să fie suportate de persoanele care revin/intră în România, a anunțat miercuri ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, în timpul unei vizite la Institutul Fundeni din București.

Nelu Tătaru urmează să propună introducerea acestei măsuri Comitetului Național pentru Situații de Urgență.

Măsura ar urma să se aplice tuturor persoanelor care vin din țări aflate pe harta galbenă de risc.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2511 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Ia in calcul (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine? Nelu Tătaru ? Ah...
  • +3 (17 voturi)    
    Sa platesc eu testul ca vin acasa ... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 13:56)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...dupa ani de munca afara, apropo, prin lume testul e suportat de stat, in timp ce voi o huzuriti prin tara la contracte si spagi grase. Chiar nu mai aveti rusine, nu va mai satura nimeni de furat ???
    Ce o sa-mi faceti daca refuz sa platesc testul, ma trimiteti inapoi de unde am venit ???
    • -3 (9 voturi)    
      da! te cheama cineva? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:18)

      kukiiiii [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      ... pai si dragul meu, te-am pus noi sa fugi din tara sa trudesti pe parcela altora? ai platit taxe prin italia, spania, mai stiu eu ce tara calda? ramai la caldura, bossulache! altii stam si tinem in spinare tara pe aici, sa stii si tu
      • +2 (4 voturi)    
        Poftim?! (Miercuri, 23 septembrie 2020, 17:10)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui kukiiiii

        Ai senzatia ca tara asta iti apartine mai mult decat le apartine celorlalti romani? Dar tu cam cine esti, ce te recomanda si ce alte merite ai in afara de obraznicie ?
        • +1 (1 vot)    
          Greu! (Joi, 24 septembrie 2020, 14:11)

          kukiiiii [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Greu cu logica, mon cher! Unii am ramas in tara asta si sa studiem, si sa ne ia statu' mantia de pe noi printr-un sistem defectuos de taxare, si nu facem pe eroii raniti cazuti la datorie. Altii pleaca pe afara sa lucreze _in euro_ si gata, sunt martirii de mult pierduti ai tarii? I-auzi! Ce vreti mai departe, ma evacuati din casa ca n-aveti unde sta si nu va asigura statul roman conac pe-aici? Mai stati si voi in banca voastra fratilor, nu imi vorbiti mie de obraznicie, mergeti pe la scoala intai.

          Apropo, stiu ca bosorogii italieni pe care ii spalati nu vorbesc romaneste, dar ortografia limbii romane dicteaza ca la sfarsitul propozitiei semnele de punctuatie se pun _fara_ spatiu inainte. Strict, fara exceptii. Eu ti-as recomanda calduros domnule inainte sa vorbesti de obraznicie macar sa inveti limba in care lansezi asemenea abjectii.

          Si ca sa iti raspund in final, da, tara asta imi apartine mai mult decat celorlalti "romani" cat timp eu contribui 5000 de euro la bugetul tarii in fiecare luna numai ca urmare a taxelor de pe veniturile salariale. Sigur, nu e deloc vorba de suma aici, doar ca de 20 de ani veniturile mele contribuie in mod activ si constant la mersul tarii, fie el bun sau rau. Tu cu aia 500 de euro pe care ii trimiti in fiecare luna (sper! desi, na, cica i-a cam nimicit covidul pe saracii batrani) intr-o comuna din Teleorman crezi ca ai vreun impact similar? TVA se calculeaza la 19% in momentul asta, ca sa stii.
    • +3 (5 voturi)    
      SPERAM (Miercuri, 23 septembrie 2020, 15:26)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Speram ca toti romanii sa vada bine dezastrul comis de acest guvern, PNL-pdl si sa se gandeasca foarte bine pe cine vor vota la locale si la parlamentare. Asa chiar nu se mai poate, cu minciuni, bla-bla-uri si masuri aiurea.
  • 0 (12 voturi)    
    Bullshit (Miercuri, 23 septembrie 2020, 14:01)

    Luk [utilizator]

    Voi n-aveti capacitatea sa-i testati pe traitorii de aici, cum s-o aveti pentru cei care intra in tara?
    Sa nu mai vorbim de timpul necesar pentru obtinerea rezultatului. Ce-o sa faca aia testati pana la rezultat? Intra in carantina? Daca intra in carantina, de ce mai trebuie testati? Ca sa stea in carantina doar 5 zile in loc de 10? Mah, ce de lumea proasta...
  • -1 (5 voturi)    
    EXTREM DE TARZIU (Miercuri, 23 septembrie 2020, 15:20)

    jidanul [utilizator]

    Aceasta masura a testarii obligatorii Covid-19, gratuita, trebuia luata prima, la inceputul pandemiei cu carantinarea, cu paza militarizata a centrelor de carantina, pentru 14 zile a tuturor romanilor care se intorceau acasa precum si a strainilor care intrau in tara. Daca am fi facut acest lucru, cazurile ar fi fost mult mai reduse, in prezent Acum e tarziu, dar aceasta masura trebuie alicata in combinatie cu masura testarii, gratuita, in masa a romanilori si ulterior carantinarea/izolarea celor care devin "pozitivi" la Covid-19 pentru 14 zile, asta ca sa reducem numarul de infectari si decese. Ar fi fost mult mai usor sa prevenim, decat sa tratam. Dar, cum era de asteptat acest guvern, PNL-pdl, a fost si este incapabil,incompetent, incostient si iresponsabil si nu a luat masurile care trebuiau, cand trebuia, cea ce pune in grav pericol sanatatea si viata romanilor cu urmari si efecte colaterale, economice, financiare si sociale catastrofale si dezastruoase.
    • +2 (4 voturi)    
      O dai pe politica (Miercuri, 23 septembrie 2020, 17:14)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      O dai pe politica, dar bati campii cu tot atata eleganta ca si ei.
      Ce rezolvam cu paza militarizata? Amanam luna in care aveam 2000 de cazuri pe zi? Cu cat o amanam? cu trei luni? cu sase?
      Ai impresia ca poti aresta Covid-ul de-ti trebuie paza militarizata? :))))
      Voi astia de la USL sunteti chiar dulci, mah, bolsevicule, visati doar masuri de forta, doar militari si jandarmi. V-am vazut in 10 august ce va poate pielea, cetatene. Fa pasi in gaura din care ai iesit.
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Miercuri, 23 septembrie 2020, 20:36)

    Gabr [utilizator]

    asta numai ministru al sanatatii nu este...
    apropo... pe ce cocoasa suntem? :)))))))))