Coronavirus în România: 1.231 de cazuri noi, depistate după efectuarea a 13.400 de teste / 33 de decese în ultimele 24 de ore

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2020, 12:55 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Agerpres
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate, în România, 1.231 de cazuri de coronavirus, bilanțul total ajungând la 112.781, potrivit datelor furnizate duminică la prânz de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore au fost raportate 33 de decese, inclusiv un pacient fără alte boli.

Până acum, 89.771 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 359 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 4.435 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 19.09.2020 (10:00) – 20.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 33 de decese (20 bărbați și 13 femei). 32 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.120. Dintre acestea, 470 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.223.462 de teste. Dintre acestea 13.391 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.937 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.454 la cerere.

Pe teritoriul României, 12.160 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.752 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 39.130 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 7 persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7584 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Deja se vede ... (Duminică, 20 septembrie 2020, 13:46)

    Eu the first [utilizator]

    ... cresterea numarului celor internati la terapie intensiva si al celor internati pe saloane. Pana acuma de doua ori am avut ocazia sa observam ca la 2-3 saptamani distanta incepe sa creasca si numarul mortilor. Numa' zic, sa stim ce-ar putea sa vina.
    • -3 (13 voturi)    
      si (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:50)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      din pacate suntem deja lideri la numraul denormti la suta de mii de locuitori, oare unde vom fi peste 2-3 saptamani?
      • +8 (10 voturi)    
        Locul 17 nu e locul de lider (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:48)

        RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries spune ca suntem pe locul 17 in Europa ca numar de decese la milionul de locuitori. Nu mai vorbim de clasamenul la nivel mondial.
        @Martel55 pe ce statistici te bazezi cand spui ca suntem lideri?
        Nu zic ca nu e foarte grava situatia din tara, dar prefer sa citesc comentarii realiste, bazate pe cifre oficiale, nu mesajel alarmiste fara suport real in spate. Nu fac bine nimanui.
    • +7 (9 voturi)    
      22 Aug vs 20 Sept (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:43)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      22 August: 7202 internati pe saloane, 504 la terapie intensiva.
      20 Septembrie: 7120 internati pe saloane, 470 la terapie intensiva.
      Sursa: https://www.graphs.ro/covid_internati.php ca sa nu avem discutii.
      • 0 (0 voturi)    
        Tot de pe graphs.ro, ... (Marţi, 22 septembrie 2020, 11:22)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

        ... daca te uiti la cazurile noi mediate pe 7 zile, de-o saptamana cresterea e constanta - usurel sub 1200 inainte de deschiderea scolilor, de-o saptamana incoace crestere constanta pana la peste 1300. Aia-i o crestere a mediei zilnice de aproape 10% pe saptamana. E doar o chestie de cand, nu de daca, sa creasca numarul celor internati, daca numarul celor testati si gasiti pozitivi creste constant.

        Intervalul de timp ce l-ati ales e irelevant. Din februarie pana acuma media a crescut cu peste 1200 de cazuri pe zi. Avand in vedere periodicitatea saptamanala a maximelor si minimelor, variatia de la saptamana la saptamana e aia relevanta. Saptamana trecuta marti am avut 1181 media pe saptamana, azi avem 1327 - - o crestere de 146 de cazuri, adica 20 de cazuri in plus in fiecare zi. Daca cresterea aia se mentine (da' de obicei nu se mentine, se accelereaza, fara masuri suplimentare de reducere a raspandirii), pana la sfarsitul lunii media pe zi trece de 1500.

        Cazurile de la ATI si mortii intarzie in mod tipic cateva saptamani.
  • +7 (13 voturi)    
    Unde e cel cu procentele? (Duminică, 20 septembrie 2020, 14:28)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu-i nimic, azi o fi ziua lui liberă, așa că vă calculez eu procentul de nou infectați din totalul testaților: este de 9,19%.

    OMS a făcut o recomandare puternică pentru ca acest procent să fie sub 5%, altfel amploarea pandemiei nu mai poate fi urmărită corespunzător, fiind foarte mulți bolnavi netestați.
    • +3 (5 voturi)    
      pai... (Duminică, 20 septembrie 2020, 17:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      testarea se face in urma unui protocol. Tre sa ai ori simptome, ori intrare in contact cu un infectat/suspect. Nu poti sechstra oamenii pe strada ca sa le faci testul. Nu vezi ca unii si daca le ioei temperatura simt ca le implantezi chipuri? Plus ca in weekend e caz special, ca se testeaza mai putini.
  • +1 (9 voturi)    
    well.... (Duminică, 20 septembrie 2020, 15:20)

    John_Re [utilizator]

    la cat se munceste in RO in sistemul sanitar / medical nici macar statistici nu se pot face...

    mai bine si-ar lua concediu cu totii... se cheltuiesc bani de pomana...
  • -2 (10 voturi)    
    Nu va alarmati, (Duminică, 20 septembrie 2020, 16:00)

    adi_69 [utilizator]

    in cateva zile vor mai anunta 44000 de vindecati intr-o zi.
    Hai ca se poate! (vorba lui Baluta de le sectotul 4).
    Sau or fi hackerii rusi care le ataca software-ul pentru a influenta alegerile din Romania...
    • +4 (10 voturi)    
      A fost doar o corectie a greselilor din trecut (Duminică, 20 septembrie 2020, 16:32)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Raportarea de 44991 vindecati din data de 18 septembrie a fost de fapt o corectie a raportarilor eronate de vindecati de la inceputul pandemiei. Pana in acea zi se considerat vindecati doar cei cu test negativ oficial. Ceilalti apareau in continuare ca bolnavi activi, chiar daca au avut test pozitiv cu luni in urma - ceea ce nu se poate, daca chiar ramai bolnav cu simptome si cu virus activ in tine, contagios pentru altii atata timp ori esti grav si esti la ATI (dar acolo nu se revedea numarul mare de bolnavi in aceasta situatie), ori esti la decedati (nici acolo nu se revedeau acesti zeci de mii de bolnavi "uitati" de sistem).
      Ca sa le fie mai usor, i-au raportat pe toti intr-o zi, dupa ce in cateva zile anterioare raportasera 0 vindecari pe zi. Corect era sa refaca numarul de vindecari din fiecare zi de la inceputul pandemiei.
      Asa au aparut acei 44991 din 18 septembrie. Nu au fost scosi "din burta" sau din tastele hacker-ilor rusi.
      Este comunicat oficial, cu toate informatiile necesare, public. Trebuie doar sa urmarim un pic stirile si aflam motivul. Nu trebuie sa improscam cu teorii conspirationiste in stanga si in dreapta...
  • -1 (7 voturi)    
    Cu masuri sau fara masuri (Duminică, 20 septembrie 2020, 16:05)

    bobo2 [utilizator]

    In Romania vor fi in jur de 15000 de decese cu covid in certificat. Cat va dura pana vom atinge acest numar depinde numai de noi...
  • 0 (8 voturi)    
    În sfârșit, media/săpt. crește bine (rău)... (Duminică, 20 septembrie 2020, 16:23)

    clencix [utilizator]

    Rapoarte infestați/testați, media/săptămână(suma ponderată LMMJVSD %/săptămână):
    15/22/29 iun/6/13/20/27iul/3/10/17/24/31aug/07sep:
    3.12/3.30/3.70/4.41/4.43/5.09/ 6.11/ 6.20/ 6.43/5.80/5.79/5.76/5.92/6.55%.
    Media săptămânală curentă crește binișor.
    Creșteri medie pe aceste ultime săptămâni:
    1.02/0.09/0.23/-0.63/-0.01/-0.03/0.16/0.62% .
    • -2 (6 voturi)    
      Multumim ! (Duminică, 20 septembrie 2020, 21:04)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      .