Coronavirus în România: Au fost raportate 1.333 de cazuri noi / Alte 41 de decese în ultimele 24 de ore

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 12:28 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Pixabay.com
Numărul cazurilor de coronavirus din România a urcat la 111.550, după raportarea a 1.333 de cazuri noi, potrivit datelor furnizate sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică. 89.119 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 665 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 4.402 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 18.09.2020 (10:00) – 19.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 42 de decese (21 bărbați și 21 femei). Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.996. Dintre acestea, 461 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.210.071 teste. Dintre acestea 23.030 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.305 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.725 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 1.118 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 19 septembrie.

Pe teritoriul României, 11.845 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.013 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 38.818 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 7 persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10017 vizualizari

  • +14 (32 voturi)    
    PSD+CCR=PCR! CRIMINALILOR !!! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 13:11)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Dumminica viitoare si la alegerile parlamentare
    ROMANII O SA DE PSD #penalilor perversa de la Teleorman.
    Un vot in bot pentru fiecare hot pesedist!
    Ii desfiintam sa nu mai ajunga la putere 100 de ani de acum incolo sau macar 120 de ani.
    • -9 (25 voturi)    
      Cine a deschis școli, restaurante? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 13:59)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Nu zic că PSDul nu are partea lui de vină, eu însumi fiind printre primii care i-am criticat la momentul respectiv.

      Dar creșterea de săptămâna aceasta deja nu mai are legătură cu PSD.

      În plus, pandemia a luat cu asalt toate țările Europei, chiar și cele care s-au descurcat excelent în primul val (Cehia cu cazuri aproape duble față de noi la 1/2 de populație). Aș merge până într-acolo încât să spun că cine nu are deja un anumit grad, chiar și de vreo 10% doar, de imunitate de turmă, format din primul val, are probleme chiar mai mari acum.
      • -6 (18 voturi)    
        Pazeste-ti batranii, bine de tot (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 15:29)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Renunta la botnita, ca nu ajuta, si lasa virusul sa treaca prin populatie.
        • +5 (11 voturi)    
          doctore (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 16:19)

          BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui Fu Leng

          tu unde ti-ai luat doctoratul in vitologie? la Rahova sau la Bakaceanca?
          • -3 (7 voturi)    
            Hi hi hi, relax man! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:00)

            Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

            Vezi ca aia cu doctorat spun ce am spus eu, nu eu! Nu e demonstrat stiintific ca masca ajuta, ba din contra, tot stiintific e demonstrat ca mai rau face, din cauza neglijentei cu care e purtata. Ma uit acum din aeroport cum se joaca lumea cu mastile. Destui au masti din panza, hahaha, sheeples!!! V-au bagat astia la sharia law si tu ii mai si aplauzi!!! Bravo, fain om!
        • -2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:50)

          [anonim] i-a raspuns lui Fu Leng

          • -1 (5 voturi)    
            Pustiule, (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:42)

            Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

            Si eu intuiesc ca esti cam necopt si cu o mare frustrare - ca nu ai reusit sa pleci din tara. Si asta e OK. Unii pleaca pur si simplu si o iau de jos, altii vor mai mult. Foarte bine. Aculta trei sfaturi aici:

            1. Invata medicina bine (inteleg ca esti in domeniu dupa cum reactionezi la critica aceste categorii profesionale). Studiaza ca lumea. Te va ajuta.

            2.Invata o limba straina. Nu zic sa fii fluent in trei si sa mai intelegi inca 4 ca mine sau altii de pe aici. Asta cere practica indelungata. Germana sau limbile nordice sunt o buna combinatie cu medicina.

            3. Invata sa nu fii agresiv. Agresivitatea aduce castiguri pe termen scut, "On a long run" cum spun americanii aplica vorba romaneasca "Vorba dulce mult aduce".

            Stiu ca ai sa ma injuri si ai sa reactionezi violent. E OK, inteleg. Peste niste ani, cand iti va merge bine altundeva, iti vei aminti de "Vaka de pe HotNews" Atunci sa-mi aprinzi o lumanare.
            • 0 (2 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 septembrie 2020, 0:27)

              [anonim] i-a raspuns lui Vaka

              • +1 (1 vot)    
                Pai banuiam ca (Duminică, 20 septembrie 2020, 11:17)

                Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

                "...nu prea dau pe la scoala..." de acolo si frustrarile
            • 0 (2 voturi)    
              Corect este... (Duminică, 20 septembrie 2020, 6:45)

              mamaika [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

              ...in the long run.
              • -1 (1 vot)    
                Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 septembrie 2020, 8:06)

                [anonim] i-a raspuns lui mamaika

      • -4 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 16:26)

        [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

  • -9 (17 voturi)    
    41 de decese !! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 14:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Era cea mai mare de mortalitate raportata la mai de infectati !! Si Tătaru su Arafat inca mai sunt in functie ?!
    • -3 (15 voturi)    
      Stai liniștit că ar fi fost tot atâta sub PSD (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 14:49)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Niciun partid nu a modernizat spitalele, majoritatea sunt pline de jeg și infecții nosocomiale. Cel puțin ultima problemă ar fi putut fi lejer rezolvată în mare măsură, dotând toate sălile de spital cu lămpi cu ultraviolete și dezinfectându-le periodic cu acestea atunci când sunt goale.
    • -3 (9 voturi)    
      Cu ce (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 15:43)

      Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ajuta schombarea lor din functie? Se schimba virusul?
  • +2 (12 voturi)    
    Urzeala Coronavirusului (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 15:11)

    Almudena1925 [utilizator]

    Suntem in "grafic"....pana la alegeri,dupa care Stay Home ,Stay Safe,se pare ca aceasta pandemie, va avea macar 3 sezoane ca unele seriale ,prin octombrie -noiembrie va avea "premiera "sezonul 2