Avertismentul OMS: Pandemia va fi mai gravă în Europa în octombrie și noiembrie

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2020, 15:24 Actualitate | Coronavirus


Hans Kluge
Foto: Ida Guldbaek Arentsen / AFP / Profimedia Images
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a anunţat luni că se aşteaptă la o nouă creştere a numărului de decese provocate de COVID-19 în Europa, în octombrie şi noiembrie, transmit AFP și France24.

„Va fi mai greu. În octombrie, în noiembrie vom vedea o mortalitate mai ridicată”, a declarat Hans Kluge, directorul pentru Europa al OMS.

El a explicat că vor fi mai multe decese deoarece vor exista mai multe cazuri - tendinţă deja observată, însă deocamdată cu un număr de morţi aproape stabil.

„Suntem într-un moment unde ţările nu doresc să audă acest tip de veşti proaste, iar eu înţeleg asta”, a spus oficialul, care a adăugat şi „un mesaj pozitiv”: „pandemia se va opri, la un moment dat”.

Reprezentanţii celor 55 de state membre ale OMS Europa se întâlnesc luni şi marţi pentru a se informa reciproc despre măsurile de combatere a epidemiei şi pentru a conveni asupra strategiei pe următorii cinci ani.

Kluge i-a avertizat să nu se aştepte la încheierea epidemiei odată cu apariţia unui vaccin.

„Aud tot timpul: 'vaccinul va însemna sfârşitul epidemiei'. Bineînţeles că nu!”, a spus reprezentantul OMS Europa, cu sediul la Copenhaga.

„Nu ştim nici măcar dacă vaccinul va fi eficient pentru întreaga populaţie. Anumite indicii primite arată că va fi eficient pentru unii, dar pentru alţii nu. Iar dacă din acest motiv va trebui să comandăm vaccinuri diferite, ce coşmar logistic...”, a adăugat medicul belgian.

„Sfârşitul acestei pandemii va veni când, ca o comunitate, vom fi învăţat să trăim cu pandemia. Iar asta depinde de noi. Este un mesaj foarte pozitiv”, a susţinut Kluge.

În Europa, în special în Spania şi Franţa, numărul de cazuri de infectare cu coronavirus este în creştere evidentă de câteva săptămâni.

Vineri, statele europene membre ale OMS au raportat peste 51.000 de cazuri noi, mai mult decât în aprilie, arată datele publicate de organizaţie.

În acelaşi timp, numărul zilnic de decese este aproximativ acelaşi ca la începutul lui iunie, în jur de 400-500, conform aceleiaşi surse.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4664 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    intrebare pentru OMS: (Luni, 14 septembrie 2020, 15:35)

    viziru [utilizator]

    intrebare pentru OMS: de ce a permis CHINEI ca in ianuarie sa opreasca zborurile aviatice interne din China dar pe cele din China catre restul lumii nu le-a oprit ????? asta in contextual in care OMS stia 100% ca in CHINA e pandemie ????
    • +1 (1 vot)    
      Nu a permis Chinei (Marţi, 15 septembrie 2020, 13:25)

      Berglund [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Nu vreau sa par ca protejez OMS-ul, dar cred ca multi nu inteleg ca OMS are doar rol de advice si guidance. Nu poate impune unui stat ce sa faca sau sa nu faca. Asta tine de politicile interne ale fiecarei tari. In US, de exemplu, multi dau vina pe OMS ca nu a luat masuri mai serioase, dar sunt doar aberatii. OMS a anuntat in 31 Decembrie 2019 ca in China a fost diagnosticat un pacient cu o pneumonie associate cu un novel coronavirus, si la sfarsitul lui Ianuarie a declarant situatia ca pandemie. Nu zic ca nu au dat-o si in bara: pe la jumatatea lui ianuarie a declarant ca exista sanse mici ca virusul sa se transmita de la om la om, si apoi ca mastile nu functioneaza pt ca apoi sa revina si sa zica ca functioneaza; dar pe ansamblu cred ca sunt prea multe oale sparte in capul unei organizatii care nu are nici o putere sa impuna reglementari statale sau internationale.
  • +8 (12 voturi)    
    Poftim? (Luni, 14 septembrie 2020, 15:46)

    panda_rosu [utilizator]

    Cum adica sfarsitul acestei pandemii va fi cand vom invata sa traim cu pandemia? Pai daca se sfarseste cum sa traim cu ea?
  • +6 (10 voturi)    
    Clar (Luni, 14 septembrie 2020, 16:14)

    Adisson [utilizator]

    Incercati sa intelegeti ca nu exista si nu va exista prea curand tratament sau vaccin
    • 0 (8 voturi)    
      Mda (Luni, 14 septembrie 2020, 19:38)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      Nu știu pe ce te bazezi să scrii asta...
      Chiar dacă vom înțelege asta, cum părintește ne scrii, asta nu înseamnă că nu trebuie să respectăm niște măsuri simple de prevenție, corect? Sau vrei să ne purtăm ca și când n‘ar exista coronavirusul printre noi?
      • +4 (4 voturi)    
        Afirmația lui (Luni, 14 septembrie 2020, 19:57)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        nu o contrazice pe a ta (care de fapt e negarea negației :-) ). Cred că cel mai bine le stă împreună - tocmai pentru că un vaccin/ tratament eficient sunt hăt-departe în timp, trebuie să învățăm și să punem în practică - până vor deveni gesturi reflexe - măsurile de prevenție. Asta dacă vrem să trăim cu virusul și nu să murim cu el (mă rog, e un fel de a spune, supraviețuitori vor exista în ambele situații -depinde ce procent și cu ce alte costuri).
      • -3 (7 voturi)    
        pt ca nu s-a inventat inca un vaccin pt coronaviru (Luni, 14 septembrie 2020, 20:27)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        adica s-au facut, dar au avut efecte adverse foarte serioase. Nu ai nimic de incredere, inca! Asa ca, ia lectii de la Suedia!!
        • -2 (4 voturi)    
          Vestea bună e că (Luni, 14 septembrie 2020, 21:24)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

          Astra Zeneca a reluat testările. Poate simptomele voluntarului nu au avut legătură cu vaccinul, sau poate au găsit remediu (nu au fost foarte expliciți în legătură cu ce s-a întâmplat, probabil că d.p.d.v. al afacerilor/ concurenței e explicabil).