Coronavirus în România: Au fost raportate 1.380 de noi cazuri și alte 47 de decese / 459 de pacienți, internați la ATI

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2020, 12:58 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Gabriel Petrescu / Xinhua News / Profimedia
În România au fost raportate joi, alte 1.380 de cazuri de coronavirus, bilanțul total al infecțiilor urcând la 99.684, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. Au fost înregistrate 47 de decese (25 bărbați și 22 femei), 45 dintre acestea fiind la pacienți cu comorbidități.

41.010 pacienți au fost declarați vindecați și 12.568 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare, dar GCS precizează căcifrele privind pacienții vindecați și cei asimptomatici externați sunt în curs de actualizare, ca urmare a unor modificări tehnice survenite la aplicația de centralizare a datelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 760 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 4.065 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.133. Dintre acestea, 459 sunt internate la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.015.772 de teste.

Dintre acestea 25.185 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.940 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.245 la cerere.

Pe teritoriul României, 10.370 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.940 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 35.488 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 12 persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12360 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    PSD+CCR=PCR! (Joi, 10 septembrie 2020, 13:14)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Legea ciolacului, care reglementeaza activitatile in stare de alerta si de urgenta, a mai rapus astazi aproape 50 de romani.

    Odihniti-va in pace suflete nevinovate. Va vom razbuna in curand la urne unde vom semna condamnare la puscarie grea a #penalilor PSD.

    Iar in primavara, pe stadionul din Videle, va avea loc PROCESUL DEPESEDIZARII ROMANIEI
    • -6 (12 voturi)    
      1380 pozitivi din total teste 25185 = 5.4% (Joi, 10 septembrie 2020, 14:45)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      18 August 2020
      1014 pozitivi din total teste 21289 = 4.7%

      19 August 2020
      1409 pozitivi din total teste 24307 = 5.7%

      20 August 2020
      1346 pozitivi din total teste 24323 = 5.5%

      21 August 2020
      1392 pozitivi din total teste 25363 = 5.4%

      25 August 2020
      1060 pozitivi din total teste 20479 = 5.1%

      26 August 2020
      1256 pozitivi din total teste 25320 = 4.9%

      27 August 2020
      1504 pozitivi din total teste 25052 = 6%

      28 August 2020
      1318 pozitivi din total teste 26059 = 5%

      29 August 2020
      1365 pozitivi din total teste 24043 = 5.6%

      1 Septembrie 2020
      1053 pozitivi din total teste 22320 = 4.7%

      2 Septembrie 2020
      1298 pozitivi din total teste 26500 = 4.8%

      3 Septembrie 2020
      1365 pozitivi din total teste 23973 = 5.6%

      4 Septembrie 2020
      1339 pozitivi din total teste 25177 = 5.3%

      8 Septembrie 2020
      1136 pozitivi din total teste 20552 = 5.5%

      9 Septembrie 2020
      1271 pozitivi din total teste 24043 = 5.2%

      Septembrie 2020
      1380 pozitivi din total teste 25185 = 5.4%
    • -4 (8 voturi)    
      Romania - PSD = Romania (Joi, 10 septembrie 2020, 15:29)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Si Dragnea e de vina, nu? A stranutat el, n-a pus masca pe mustata, sigur a facut ceva...

      Imi este foarte greu sa cred ca Romania ar fi o super tara fara PSD. Acest partid reprezinta o masa destul de larga de cetateni Ei nu dispar si nu se schimba, indiferent daca exista un partid anume sau nu.
      • -4 (6 voturi)    
        Livache a tăiat bugetu lu securiști (Joi, 10 septembrie 2020, 18:08)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        de aia securiștii au idee fixă amu, în frunte cu fikusz...peeseedee, peeseedee, jo napot...nu înțeleg de ce, veni fikusz și le triplă bugetili la sekuriști...criză, necriză, mor oamenii de foame, nu contează....bugetili lu cașchetarii sekuriști cresc...Sică Mandolină a redus bugetu sănătății în decembrie, de aia mor atîția amu...boli cronice netratate, peeneelee salvează viețile românilior, cu euthirox
  • +1 (19 voturi)    
    Vindecati (Joi, 10 septembrie 2020, 13:25)

    PaulOdaiasu1 [anonim]

    Mai declaram si noi pacientii vindecati? 1380 de noi cazuri si doar 8 vindecati? Am ajuns sa avem, declarate, mai multe cazuri active decat tari cu peste 250-300.000 de cazuri. Nu spun ca nu exista virusul, sunt dintre cei care cred asta, dar deja o dam in manipulare tinand sus numarul cazurilor active.
    • -1 (3 voturi)    
      de ce crezi ca e manipulare? (Joi, 10 septembrie 2020, 14:51)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui PaulOdaiasu1

      uite, de ex Elvetia a avut 400+ noi imbolnaviri la 8+ milioane locuitori. daca incepem sa comparam felul in care oamenii respecta regulile (elvetia vs romania) o sa vezi ca diferenta nu e chiar mare. cat despre insanatosiri, de ce trebuie sa ai in fiecare zi oameni care se fac bine? poate acum cei bolnavi fac parte din categoriile mai critice si se insanatosesc mai greu ...
      • +2 (4 voturi)    
        Vindecati (Joi, 10 septembrie 2020, 17:11)

        PaulOdaiasu1 [anonim] i-a raspuns lui Watcherss

        Cred ca incepe sa miroasa a manipulare deoarece in primavara, cu 300 de noi cazuri zilnice, aveam 150-300 de vindecari zilnice. Imi e greu sa cred ca dupa 45 zile cu peste 1000 de noi cazuri, noi avem 8 vindecati. Am mai vazut si stirea in care se MS propune prelungirea starii de alerta. Cred totusi ca asta se urmareste. Ma repet, nu sunt printre cei sceptici. Virusul exista, cunosc cazuri, si persoana decedata, si vindecat dupa aproximativ 60 zile la ATI. Nu si-a revenit nici acum complet. Dar nu pot sa cred ca se vindeca doar 8 persoane pe zi.
        • -1 (5 voturi)    
          nu neaparat (Joi, 10 septembrie 2020, 19:55)

          Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui PaulOdaiasu1

          adica atunci cand restul europei erau sub 100 de vindecari pe zi, si la noi peste 1000, nu era manipulare. cand s-au inversat rolurile e manipulare.

          gandeste-te ca la inceputul carantinei / pandemiei, au fost foarte multi tineri veniti / fugiti repede din italia, spania, germania ... care au fost testati pozitiv si care apoi s-au vindecat. intre timp, profilul celor bolnavi s-a schimbat, virusul a evoluat, paturile la terapie intensiva s-au umplut, iar nr insanatosirilor s-a schimbat ...
    • -3 (7 voturi)    
      Romania 47 morti, Germania 9, Italia 10, UK 8 (Joi, 10 septembrie 2020, 14:54)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui PaulOdaiasu1

      nu ne spuine Arafat cum de Romania raporteaza 47 morti in timp ce tari cu o populatie de cel putin 3 ori cat a nostra raporteaza SUB 10 MORTI/ zi???


      https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea
      • -2 (10 voturi)    
        Compari Romania cu UK, Italia, Germania? (Joi, 10 septembrie 2020, 15:32)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        Ori n-ai fost niciodata afara, ori trebuie sa te verifici cat de curand.
    • +3 (5 voturi)    
      Exact! Peste tot oamenii se si vindeca, la noi nu! (Joi, 10 septembrie 2020, 15:25)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui PaulOdaiasu1

      De aproape 2 luni avem zilnic in jur de 1000 cazuri, dar vindecari nexam!

      Daca asa sta treaba, declarati covidul boala cronica.

      La capitolul vindecati ori mint, ori sunt incapabili sa centralizeze datele. Alegeti voi varianta...

      Vezi datele de azi - ieri - alaltaieri pe:
      https://www.worldometers.info/coronavirus/

      Peste tot oamenii se imbolnavesc si se vindeca, dar la noi se pune de un Nobel pentru medicina. A fost descoperit covidul perpetuu.
      • +4 (4 voturi)    
        E simplu : sunt declarati vindecati doar (Joi, 10 septembrie 2020, 20:37)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        cei externati din spitale cu test covid negativ.In ultima perioada sunt foarte multi pacienti asimptomatici sau cu simptome usoare care sunt izolati la domiciliu , dar care nu mai apar in statistici ca vindecati dupa izolare.Abia azi s-a emis un ordin prin care medicii de familie care ii au sub supraveghere pe cei izolati acasa o sa-i declare vindecati dupa cele 14 zile.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatia cea mai simpla (Joi, 10 septembrie 2020, 20:53)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui PaulOdaiasu1

      Ce pare cel mai probabil in Romania: incompetenta sau conspiratie? Mai ales cand sunt implicate multe autoritati publice descentralizate?
      Vindecatii sunt doua categorii: (1) declarati vindecati si (2) asimptomatici externati.
      Infectatii sunt 3 categorii: internati, izolare, izolare institutionalizata. Trebuie ca si DSP urile si spitalele sa raporteze corect iesirile si probabil ca nu fac asta.

      Exemplu de eroare: pe 8.09 erau 12590 de asimptomatici externati, pe 09.09, 12557 (33 mai putini).
  • +10 (12 voturi)    
    Pandemie & alegeri (Joi, 10 septembrie 2020, 14:33)

    aristonro [utilizator]

    Traversăm o perioadă dificilă, avem criză sanitară dar și criză economică. Și mai avem ceva : o clasă politică de două parale care nu ne permite să evoluăm. De ce ? Pentru că sunt analfabeți funcționali mulți dintre parlamentari. De ce nu aplicăm metoda votului electronic ? E cea mai sigură sanitar dar si cea mai ieftina economic vorbind.....Desigur, alături de metoda de vot clasică cât și cea prin corespondentă. Pentru că permitem să fim conduți de niște minți înapoiate !
  • +1 (5 voturi)    
    Hmmm, deci ajuta mastile sau nu??? (Joi, 10 septembrie 2020, 17:01)

    Savitar [utilizator]

    Ca Cocoasa lui Tataru s-a tranformat in Platou, alpin de mare altitudine!
    • +4 (8 voturi)    
      Mastile ajuta daca ar fi purtate de (Joi, 10 septembrie 2020, 20:40)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      toata lumea , insa la noi nu-i cazul .Cred ca cel putin o treime nu poarta deloc , iar o treime o poarta de forma , la gat sau pe barbie , doar o treime poarta masca corect.Daca toata lumea ar purta masca corect , intr-o luna de zile am avea doar vrea cateva sute de cazuri pe zi.
      • +1 (5 voturi)    
        O treime corect? Neahhh!!! (Joi, 10 septembrie 2020, 21:19)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        I don't think so, 99% nu o poarta corect si asta e valabil peste tot in lume.