Episcopul Huşilor, Ignatie, a fost diagnosticat cu COVID-19

de DP     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2020, 7:26 Actualitate | Coronavirus


Ignatie Mureseanul, episcopul Husilor
Foto: EpiscopiaHusilor.ro
Episcopul Huşilor, Ignatie, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus, acesta fiind internat, miercuri seara, la Spitalul de Urgenţă "Elena Beldiman" din Bârlad, unitate suport COVID-19, au declarat, pentru Agerpres, reprezentanţii instituţei.Prelatul a prezentat simptome specifice infectării cu noul coronavirus, a efectuat testul şi apoi s-a autoizolat până la aflarea rezultatului. Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Vaslui au demarat o anchetă epidemiologică, urmând să stabilească o serie de măsuri.

Potrivit site-ului Episcopiei Huşilor, în după-amiaza zilei de luni, în ajunul Sărbătorii Naşterii Maicii Domnului, Episcopul Huşilor a săvârşit slujba Vecerniei Mari şi a Litiei în Parohia Bârzeşti, Protopopiatul Vaslui. Cu prilejul vizitei pastorale la Bârzeşti, Ignatie a sfinţit şi izvoarele de apă captate la marginea localităţii, precum şi casa de prăznuire a parohiei.

Încă de la debutul pandemiei COVID-19, Ignatie a iniţiat mai multe campanii de strângere de fonduri şi echipamente medicale pentru spitalele din judeţul Vaslui.

De asemenea, la acel moment, ierarhul a îndemnat oamenii să respecte recomandările primite de la medici, dar şi să fie mai atenţi, mai disciplinaţi cu ei înşişi şi a transmis că "putem folosi momentele dificile prin care trecem în viaţă pentru a ne repoziţiona faţă de propriul suflet şi faţă de ceea ce dă valoare vieţii".

Episcopul Huşilor a precizat, totodată, în contextul crizei generate de răspândirea coronavirusului, că "ne este frică de faptul că vor fi închise bisericile, pentru că încă nu am zidit consistent şi conştient biserica din inimile noastre", susţinând că "din fericire, 'epidemiologia' nu va distruge Ortodoxia".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4345 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    aoleu (Joi, 10 septembrie 2020, 8:50)

    iolea [utilizator]

    pai covidul nu era pedeapsa pentru gay?
    • +10 (14 voturi)    
      Vorba aia (Joi, 10 septembrie 2020, 9:00)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui iolea

      Doamne ajuta ! :)
      • +5 (13 voturi)    
        Stimate domn,va intregesc eu comentariul: (Joi, 10 septembrie 2020, 10:56)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        .........incet incet da Dumnezeu si virusul ajunge unde trebuie:pe Dealul Mitropoliei si in Casa Dracului,pardon,a Poprului........O zi buna va doresc.
    • +4 (16 voturi)    
      Il confunzi (Joi, 10 septembrie 2020, 9:13)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui iolea

      cu Filaret, patriarhul Ucrainei. In schimb "Ignatie a iniţiat mai multe campanii de strângere de fonduri şi echipamente medicale pentru spitalele din judeţul Vaslui.
      De asemenea, ierarhul a îndemnat oamenii să respecte recomandările primite de la medici."
    • -4 (10 voturi)    
      Sancta Simplicitas... (Joi, 10 septembrie 2020, 11:58)

      Decebal Scorilo [anonim] i-a raspuns lui iolea

      ...nivelul mediu al komentariatului progresist.
    • -4 (10 voturi)    
      auleu (Joi, 10 septembrie 2020, 12:17)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui iolea

      si te-ai simtit?
  • +6 (14 voturi)    
    mda (Joi, 10 septembrie 2020, 9:09)

    SoulSearcher [utilizator]

    chiar nu ne intereseaza de popii cu covid...

    postati doar cand dau ortu` popii :DDDD
  • +5 (15 voturi)    
    nu e rau (Joi, 10 septembrie 2020, 9:49)

    Kato01 [utilizator]

    Au rezistat chiar bine ca nu s-au infectat pana acum la cum le plac baile de multime si pupatul icoanelor.
    • -4 (10 voturi)    
      ai fost la mare, (Joi, 10 septembrie 2020, 12:16)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      recent?
      • +3 (7 voturi)    
        daaaa (Joi, 10 septembrie 2020, 12:57)

        Kato01 [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Am fost, dar nu in Ro, ca nu-mi plac baile de multime. Si nu am luat covid bineinteles.
        Dc tot mi-am luat o gramada de minusuri.. pot sa intreb de ce toti popii sunt obezi?
        • +2 (6 voturi)    
          dece (Joi, 10 septembrie 2020, 13:54)

          Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

          sunt obezi?Stimate domn,iarna la caldura,vara la umbra,nu-i ninge,nu-i ploua,doua ore pe saptamana dau din gura,va intreb:de la ce naiba sa slabeasca?Se uita pe geam la cei care se intorc osteniti de la munca si le iau fara remuscari banul trudit.Dar,,nu-i prost care cere,e prost care da´´!
        • +2 (6 voturi)    
          Stimate domn, (Joi, 10 septembrie 2020, 18:50)

          Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

          vad ca din raspunsul meu la intrebarea dv privitor la obezitatea popilor a aparut un singur cuvant,si anume,,dece,,.Deci reiau raspunsul.popii sunt grasi deoarece vara stau la unbra,iarna la caldura,nu-i ninge,nu-i ploua,lucreaza cu gura doua ore pe saptamana,inmormantarile,nuntile,botezurile etc sunt surse de venit neimpozabil....deaia sunt obezi.Sper ca hotnews nu cenzureaza si acest mesaj.O seara frumoasa va doresc.