Coronavirus în România: 1.271 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore. Bilanțul a ajuns la 98.304 / Alte 51 de decese în ultima zi

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2020, 12:40 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
Alte 1.271 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore, după ce au fost făcute 24.043 de teste. Bilanțul a ajuns la 98.304, potrivit datelor furnizate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat alte 51 de decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 459 de pacienți.
Până astăzi, 9 septembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 98.304 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.271 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 642 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 4.018 persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 08.09.2020 (10:00) – 09.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 51 de decese (32 bărbați și 19 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Suceava, Vaslui, Ilfov și Municipiul București. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani. 49 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.137. Dintre acestea, 459 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.990.587 de teste. Dintre acestea 24.043 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.142 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.901 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 254 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 9 septembrie.

Pe teritoriul României, 10.215 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.035 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 34.412 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 11 persoane.
De la debutul pandemiei, 41.002 pacienți au fost declarați vindecați și 12.557 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7425 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    SCADE ! 1271 pozitivi din total teste 24043 = 5.2% (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:01)

    Radoh [utilizator]

    18 August 2020
    1014 pozitivi din total teste 21289 = 4.7%

    19 August 2020
    1409 pozitivi din total teste 24307 = 5.7%

    20 August 2020
    1346 pozitivi din total teste 24323 = 5.5%

    21 August 2020
    1392 pozitivi din total teste 25363 = 5.4%

    25 August 2020
    1060 pozitivi din total teste 20479 = 5.1%

    26 August 2020
    1256 pozitivi din total teste 25320 = 4.9%

    27 August 2020
    1504 pozitivi din total teste 25052 = 6%

    28 August 2020
    1318 pozitivi din total teste 26059 = 5%

    29 August 2020
    1365 pozitivi din total teste 24043 = 5.6%

    1 Septembrie 2020
    1053 pozitivi din total teste 22320 = 4.7%

    2 Septembrie 2020
    1298 pozitivi din total teste 26500 = 4.8%

    3 Septembrie 2020
    1365 pozitivi din total teste 23973 = 5.6%

    4 Septembrie 2020
    1339 pozitivi din total teste 25177 = 5.3%

    8 Septembrie 2020
    1136 pozitivi din total teste 20552 = 5.5%

    9 Septembrie 2020
    1271 pozitivi din total teste 24043 = 5.2%
    • 0 (4 voturi)    
      In UK au murit doar 12 oameni de covid in 24 ore (Miercuri, 9 septembrie 2020, 17:15)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      51 de decese de COVID in Romania vs 12 in Marea britanie care are 60 milioane de locuitori

      concluzia e ca ori astia din Romania, Arafat & co, raporteaza aiurea decesele de covid ori sistemul nostru de sanatate e atat de slab incat omoara oameni si apoi se da vina pe covid


      raport oficial Anglia: NHS England has recorded a further 12 coronavirus hospital deaths. The people who died were all aged between 50 and 92 and all but one had underlying health conditions
      • +2 (2 voturi)    
        nu cred (Miercuri, 9 septembrie 2020, 18:33)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        ca se raporteaza aiurea si nici ca se da vina aiurea pe covid . Mai degraba sistemul sanitar e praf sau ca in Romania multi oameni trateaza cu superficialitate boli cronice care cresc riscul de deces cu covid . In plus ,am fost curios si am calculat rata mortalitatii in ultimele 2 luni in tara (3,35%) vs Bucuresti (2%) . Asta inseamna ca in provincie ,ai "sanse" mai mari sa mori ,probabil din cauza insuficientei personalului ATI Aceeasi diferenta se observa si in lume : in Occident ,in afara de inceputul pandemiei cand i-a luat pe nepregatitie ,mortalitatea e mult mai mica decat in America Latina .Cred ca tine tot de lipsa personalului specializat si sufocarea spitalelor
  • -11 (25 voturi)    
    Numărul infecțiilor staționar. (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:15)

    Marionette [utilizator]

    Numărul morților în creștere. Concluzia? Numărul infecțiilor în creștere dar nu-i mai numără nimeni, autoritățile sunt depășite, se raportează doar cat se poate procesa, acești 1300 zilnic, morții însă tot mai mulți, ceea ce înseamnă că aia care chițăie mai tare sunt băgați în seamă dar au și risc sa moara. Categoric încă 50 pe zi mor de "stop cardiovascular" sau avc sau infarct fara sa mai catadicsească nimeni sa verifice însă în realitate sunt infectați cu Covid. Poate vom ajunge într-un 70 morți oficiali pe zi până la sfârșitul lunii, dar spre noiembrie va fi măcel. Romanii vor avea ce au visat mereu: morți manevrați cu excavatorul in piața publică.
    • -4 (12 voturi)    
      interesanta teza cu excavatorul... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:49)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ...stim ca exista o fascinatie a spectacolului mortii la romani, vezi cum vinde moartea paroape orice, vezi successul cioclilor apocaliptici, dar ce spui tu presupune o diferenta de cateva ordine de marime .
    • +1 (11 voturi)    
      interesanta teza cu excavatorul... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:49)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ...stim ca exista o fascinatie a spectacolului mortii la romani, vezi cum vinde moartea paroape orice, vezi successul cioclilor apocaliptici, dar ce spui tu presupune o diferenta de cateva ordine de marime .
    • +4 (12 voturi)    
      Ce au visat ei? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:50)

      Arianrhod [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Sau ce visezi tu?
    • +3 (11 voturi)    
      Si daca nu va fi asa? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:55)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ne garantezi ca iti vei da cu tesla undeva? Sau ce faci? Leorbai pe forumuri si daca nu se intampla ceea ce prezici nu mai ai nici o responsabilitate.
      Apropo, ia citeste ultimele stiri din NYT, car numai anti-corona nu este. Sa spicuim: nu toti pozitivii se pare ca nu imprastie boala si ca a fi pozitiv poate si pentru ca ai un mic virusache in gundul narii care nu te infecteaza nici pe tine nici pe altii. Drept dovada, cam nicaieri nu au mai crescut mortile proportional cu infectiile, asa cum s-a intamplat in prima faza, martie, aprilie.
      • 0 (4 voturi)    
        Am uitat sa includ si link-ul (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:40)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        https://www.nytimes.com/2020/08/29/health/coronavirus-testing.html
    • +11 (13 voturi)    
      Bullshit (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:03)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Te invit in noiembrie sa dai copy-paste la postarea ta si sa ma faci de rusine, daca ai cu ce.
      Daca nu o faci, o s-o fac eu, iti promit.
      Ai vazut prea multe filme si nu poti face deosebirea intre fictiune si realitate, asta-i problema ta.
    • +3 (3 voturi)    
      A cata promisiune a apocalipsei e asta? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:08)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Am tot auzit diverse versiuni de apocalipsa aici in comentariile articolelor HN, ca o sa fie macel dupa relaxarile din primavara, ca o sa fie macel din cauza concediilor, din cauza deschiderii teraselor, a restaurantelor etc. Ultimul macel e din cauza scolilor :)
      Deocamdata numarul deceselor zilnice a crescut punctual, sa speram ca maine va fi mai mic. Au mai fost astfel de varfuri.
      E drept, avem o crestere in August fata de lunile anterioare, dar nu asa mare cum preconizau teoriile vechiculate pe aici. Deocamdata excavatoarele stau cuminti in garaje, nu e nevoie nici macar sa le facem revizia :)

      As lasa-o mai moale cu "Categoric încă 50 pe zi mor de "stop cardiovascular" sau avc sau infarct fara sa mai catadicsească nimeni sa verifice însă în realitate sunt infectați cu Covid": sunt din ce in ce mai multe cazuri de bolnavi de altceva decat Covid carora li s-a restrictionat tratamentul din cauza pandemiei si au murit... In niciun caz din cauza ca ar fi fost infectati cu Covid, dar da, din cauza lui Covid...
  • -4 (10 voturi)    
    Progresăm, evident (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:45)

    BEDE [utilizator]

    Ca număr de infecții am depășit deja Japonia, care are 120M locuitori.
    Ca număr de cazuri active am depășit demult Italia în perioada de vârf - așa ar fi potrivit statisticilor... Dar mă întreb dacă se ține bine evidența numărului care s-au vindecat. Or fi unii care au trecut deja prin boală și de vreo lună sunt bine, dar nu au fost testați și înregistrați că sa-u vindecat?
    Pare a fi bine că nu crește numărul celor de la ATI. Sau, cum se poate intrepreta acest fapt? Să fie oare că mai mulți nu pot fi practic tratați la ATI, așa că dau în primire?
    Am putea spune că suntem ca Franța, că și acolo tot crete numărul de bolnavi (cazuri active, nu vindecați).
    • +3 (11 voturi)    
      cazuri active (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:31)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      La noi numarul cazurilor active este fals. Pana cand DSP-ul nu te trece in scripte nu esti vindecat.

      Si o face din ce in ce mai greu pentru ca multi nu s-au mai internat si ar trebui sa vina DSP-ul sa faca testele acasa pentru a te declara vindecat. Iar acest lucru nu se intampla....
    • +5 (5 voturi)    
      prostii (Miercuri, 9 septembrie 2020, 15:13)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Italia a avut peste 100.000 cazuri active in perioada de varf. Romania are ~23.000 azi. (Italia are acum cam 33.000). E o diferenta substantiala.
  • +1 (15 voturi)    
    bravo Marionette (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:21)

    Gabi Richter [anonim]

    abia astept sa vad mortii aia carati cu excavatorul in piete...sa zicem 20.000 morti? frumos ar fi...pacat ca virusul periculos e doar o chinezaraie expirata...in 6 luni a ucis 4000 de oameni..Pana si baba Vrancioaia la un cutremur ar reusi sa omoare mai multi....
    asteptam cu interes miile de morti, poate se alatura in ajutor si un razboi???
  • +1 (7 voturi)    
    singurul motiv (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:51)

    martel55 [utilizator]

    pentru care nu creste numarul celor de la ATI e ca se moare suficient de mult si de repede in minunatul sistem medical romanesc incat sa nu "colmateze" terapia intensiva..probabil guvernul se pregateste pentru evneimentele lunii spetembrie de care tot vorbeste habarnstul ala de Tataru, si face tot poisbilul sa mentina locuri libere la ati