​DOCUMENT Școala ar putea începe în scenariul hibrid în București, Iași, Brașov, Ploiești și Oradea. Școală exclusiv online în 43 de localități, din cauza numărului mare de cazuri de coronavirus

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2020, 12:08 Actualitate | Coronavirus


Harta
Foto: Ministerul Sanatatii
 documente
(07 Sep 2020) PDF, 4MB
Școala ar putea începe în scenariul hibrid în câteva orașe mari ale țării, printre care București, Iași, Brașov, Oradea, Brăila, Buzău, Târgoviște, Giurgiu, Miercurea Ciuc, Piatra Neamț, Ploiești, Tulcea, Râmnicu Vâlcea și Vaslui, unde rata de infectare este mai mare de 1 la mia de locuitori. Scenariul hibrid înseamnă că jumătate dintre elevi merg două săptămâni la școală, iar cealaltă jumătate stau acasă și merg la școală în următoarele două săptămâni. În 43 de localități "roșii", din România, școala va începe exclusiv online, din cauza numărului mare de cazuri. Ministerul Sănătății a publicat, luni, analiza epidemiologică pe județe și localități care arată rata de incidență a infecțiilor cu coronavirus la mia de locuitori, date esențiale pentru începerea noului an școlar.

În București, situația este practic diferită în sectoarele 1, 2 și 3 față de sectoarele 4, 5 și 6. În sectoarele 1, 2 și 3 rata de incidență este de peste 1 și se încadrează, practic, la scenariul hibrid pentru începerea școlii: sectorul 1 - 1,34, sectorul 2 - 1,17, sectorul 3 - 1,03. În sectoarele 4,5 și 6 în schimb, școala ar putea începe normal: sectorul 4 - 0,96 rata de incidență, sectorul 5 - 0,93, sectorul 6 - 0,82.

Analiza situației epidemiologice cuprinde numărul de cazuri noi confirmate în ultimele 14 zile (inclusiv 6 .09.2020) realizată la nivel național de către direcțiile de sănătate publică și Institutul Național de Sănătate Publică.

Analiza epidemiologică pe județe și localități care arată rata de incidență a infecțiilor cu coronavirus la mia de locuitori poate fi consultată integral în documentul atașat.


Criteriul epidemiologic în baza căruia unitățile/instituțiile de învățământ stabilesc unul dintre cele 3 scenarii este rata incidenței cumulate, respectiv numărul total de cazuri noi din ultimele 14 zile raportat la 1000 de locuitori:

Scenariul 1 - verde - rata incindenței mai mică de 1 la mia de locuitori.

Scenariul 2 - galben - scenariu hibrid - rata incidenței între 1 până la 3 la mia de locuitori.

Scenariul 3 - roșu - școală online - rata incidenței mai mare de 3 la mia de locuitori.


Toate direcțiile de sănătate publică județene și a municipiului București vor informa, în cursul zilei de astăzi, Inspectoratele Școlare Județene/al Municipiului București, respectiv senatele universitare ale instituțiilor de învățământ superior și Comitetele Județene / al Municipiului București pentru Situații de Urgență (CJSU/CMBSU) cu privire la situația epidemiologică la nivelul fiecărei localități, iar până la data de 10 septembrie, în funcție de aceste date, de particularitățile locale, de infrastructura și resursele umane ale fiecărei unități de învățământ în parte, consiliul de administrație al unității de învățământ va propune Inspectoratului Școlar Județean/al Municipiului București aplicarea unuia dintre scenariile de organizare și desfășurare a cursurilor în unitatea de învățământ, conform Ordinului ministrului educației și cercetării și al ministrului sănătății 5487/1494/ 01.09.2020.

Comitetele judeţene/al municipiului Bucureşti pentru situaţii de urgenţă (CJSU/CMBSU) vor emite hotărârea privind scenariul de funcţionare pentru fiecare unitate de învăţământ pentru începutul anului şcolar 2020-2021.

"Fiecare unitate şcolară va decide și îşi va adapta scenariul la indicaţia DSP-urilor, inspectoratelor şcolare judeţene şi comitetelor pentru situaţii de urgenţă. Susținem necesitatea începerii activității în unitățile de învățământ și, atât Ministerul Sănătății, cât și direcțiile de sănătate publică și INSP sprijinim demersurile pentru demararea noului an școlar în condiții de siguranță epidemiologică", a explicat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru.


Cum arată rata de incidență pe județe:

  • În București, rata de incidență a infecțiilor cu coronavirus la mia de locuitori este de 1,12, arată documentul publicat de Ministerul Sănătății. Situația este practic diferită în sectoarele 1, 2 și 3 față de sectoarele 4, 5 și 6. În sectoarele 1, 2 și 3 rata de incidență este de peste 1 și se încadrează, practic, la scenariul hibrid pentru începerea școlii: sectorul 1 - 1,34, sectorul 2 - 1,17, sectorul 3 - 1,03. În sectoarele 4,5 și 6 în schimb, școala ar putea începe normal: sectorul 4 - 0,96 rata de incidență, sectorul 5 - 0,93, sectorul 6 - 0,82.
  • În Alba, în municipiul reședință de județ Alba Iulia, rata este de 1,11 la mia de locuitori.
  • În județul Arad, rata de incidență este de 0,67 la mia de locuitori în municipiul Arad.
  • În județul Argeș, rata de incidență este de 0,50 la mia de locuitori în municipiul Pitești.
  • În Bacău, rata de incidență este de 1,99 la mia de locuitori în municipiul reședință de județ, Bacău.
  • Bihor - Oradea - rată de indicență 1,13 la mia de locuitori.
  • Bistrița Năsăud - Bistrița - rată de incidență 0,58 la mia de locuitori.
  • Botoșani - Botoșani - 0,26.
  • Brașov - Brașov - 1,19.
  • Brăila - Brăila - 1,67.
  • Buzău - Buzău - 1,09.
  • Caraș Severin - Reșița - 0,62.
  • Călărași - Călărași - 0,32.
  • Cluj - Cluj - 0,65.
  • Constanța - Constanța - 0,71.
  • Covasna - Sfântu Gheorghe - 0,77.
  • Dâmbovița - Târgoviște - 1,40.
  • Dolj - Craiova - 0,84.
  • Galați - Galați - 0,84.
  • Giurgiu - Giurgiu - 1,61.
  • Gorj - Târgi Jiu - 0,87.
  • Harghita - Miercurea Ciuc - 1,25.
  • Hunedoara - Deva - 0,82.
  • Ialomița - Slobozia - 0,84.
  • Iași - Iași - 1,22.
  • Ilfov - Bragadiru - 0,71.
  • Maramureș - Baia Mare - 0,52.
  • Mehedinți - Drobeta Turnu Severin - 0,80.
  • Mureș - Târgu Mureș - 0,80.
  • Neamț - Piatra Neamț - 1,14.
  • Olt - Slatina - 0,92.
  • Prahova - Ploiești - 1,14.
  • Satu Mare - Satu Mare - 0,41.
  • Sălaj - Zalău - 0,80.
  • Sibiu - Sibiu - 0,74.
  • Suceava - Suceava - 0,96.
  • Teleorman - Alexandria - 0,89.
  • Timiș - Timișoara - 0,89.
  • Tulcea - Tulcea - 1,31.
  • Vaslui - Vaslui - 1,26.
  • Vâlcea - Râmnicu Vâlcea - 1,20.
  • Vrancea - Focșani - 0,84.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26976 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    e pe ultimele 2 saptamani? (Luni, 7 septembrie 2020, 12:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca daca e din martie nu conteaza , adica ala care a avut covid in martie nu mai transmite nimic deci nu trebuie luat in calcul .
    • +1 (1 vot)    
      ce-mi plac postacii de partid (Marţi, 8 septembrie 2020, 8:16)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sar cu minus din reflex , intrebarea e perfect valabila , pe un alt site se precizeaza ca e pe ultimele 14 zile !
  • -9 (21 voturi)    
    normal (Luni, 7 septembrie 2020, 12:18)

    martel55 [utilizator]

    ca e verde taram doar nu s-arfi putut tine alegeri pe 27 daca acum s-ar fi inrotsit harta...sa vedem totusi cati parinti cred micniunile autoritatilor si au curaj sa isi tirmita luni copiii in clase, maia les ca mai nou se emrge pe ideea ca nu se va impementa nici distantare fizica, nici separatoare (pentru ca eivdent autyoritatile au fost incompetente si nu au putut implementa aceste masuri, asa ca se renunta pur si simplu la ele, fara justificare sanitara insa)....e de asteptat ca in octombire cei care sunt acum disperati s aisi tirmita copiii in clase sa umple spitalele si sa de3paseasca cu mult capacitatea acestora, desi autoritatile ne mint ca de obicei ca au locuri suficiente acolo
    • +8 (24 voturi)    
      Tu esti un bun exemplu ca e mai bine la scoala (Luni, 7 septembrie 2020, 13:09)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Pe termen scurt, exista riscul sa creasca numarul de infectari. Pe termen lung, exista riscul de a avea o generatie intreaga de analfabeti. Ce alegem?
      Cand ma uit la halul in care scrii tu, parca as alege sa mearga copiii la scoala...
      • +4 (10 voturi)    
        Haida de (Luni, 7 septembrie 2020, 14:31)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Cu 6 luni sau 1 an de școală online chiar crezi că vom avea generații de analfabeți?
        • -1 (7 voturi)    
          online!!!!!!! (Luni, 7 septembrie 2020, 16:13)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

          bai jumatate din populatie are wc urile in gradina si voi vorbiti de scoala online cind nu se mai face scoala de ani de zile in tara aia !!!!!.....acolo toata scoala se rezuma la meditatii sau cumpararea diplomelor...
      • -3 (9 voturi)    
        . (Luni, 7 septembrie 2020, 15:20)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Tu observi ca persoana de mai sus a scris textul pe un telefon si ca, in principiu, sunt greseli de dactilografiere, nu de exprimare. Faptul ca nu-ti dai seama de lucrul asta imi arata ca si la tine scoala a fost degeaba, nu ti-a dezvoltat decat scrisul, nu si capacitatea de a intelege, aspect tipic pentru scoala romaneasca: forme fara fond.
  • -6 (24 voturi)    
    In sfarsit!!!! (Luni, 7 septembrie 2020, 12:22)

    Marionette [utilizator]

    Din martie ma rog de aceste informatii! Eu as teroriza si cu mesaje prin Ro_Alert populatia, in functie de locatia de resedinta/carantina a unui covidos cand ajunge mobilul la 100 m de acea locatie as da mesaj"fiti extra atent, in aceasta zona exista un bolnav (15 bolnavi) de covid!!!"
    • +12 (16 voturi)    
      Ai teroriza populatia? (Luni, 7 septembrie 2020, 13:16)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ghinionul tau ca a venit revolutia din '89... Dar poti lasa numarul de telefon si te trezesc eu de 15 ori pe noapte, nu-ti trebuie RO_ALERT, te terorizez gratuit.
    • +1 (9 voturi)    
      Really? (Luni, 7 septembrie 2020, 13:58)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Poti sa ne spui de ce ai face asta? Pur si simplu "Eu as teroriza..." este foarte departe de o abordare normala.

      In tara in care traiesc, abordarea a fost diametral opusa. Oamenii au fost sfatuiti sa fie atenti si sa restecte niste reguli clare. Mesajele au fost si sunt mereu intr-o nota pozitiva. Lumea merge la Biergarten, la munte, la stranduri, a fost in vacanta in toata Europa.
      Scoala a fost tratata foarte serios. Pentru ca scoala a fost si este viitorul acestei tari si conducatorii inteleg asta foarte bine. Copii merg la scoala, deocamdata cu masca pana in clasa. Si in afara de ceva covizi de import nu s-a intamplat mare lucru.
    • 0 (8 voturi)    
      la ce ti-ar folosi sa stii? (Luni, 7 septembrie 2020, 14:15)

      UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      si la ce ti-ar folosi sa stii ca un tbc-ist este la tine la scara? sa stai inchis in casa cu lunile, ca asa vrea arafat?
  • 0 (12 voturi)    
    Spre o multime de zone galbene (Luni, 7 septembrie 2020, 12:22)

    Ulad [utilizator]

    fac naveta numerosi muncitori si elevi din zone rosii. Cat credeti ca va dura ca acestea sa devina si ele rosii? 2-3 saptamani?
    • +1 (5 voturi)    
      harta se re-actualizeaza... (Luni, 7 septembrie 2020, 12:51)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Ulad

      ...la fiecare doua saptamani, deci acele scenarii sunt dinamice.: un copil poate incepe anul scolar in scenariul 2 ptr doua sapt, tranzita in scenariul 1 ptr urmatoarele doua sapt, si apoi in 3, samd, in functie de situatia epidemiologica
  • -6 (14 voturi)    
    Telenovela (Luni, 7 septembrie 2020, 12:33)

    AMDATi [utilizator]

    continua.
  • +3 (9 voturi)    
    primare vs gimnaziale (Luni, 7 septembrie 2020, 12:49)

    of of [utilizator]

    De ce la gimnaziu se merge pe 14-15 copii în clasă, prin rotație, iar la școala primară e OK cu 25-30 sau chiar 35 de elevi în clase?
    De ce diferența aceasta la scenariul hibrid?
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 7 septembrie 2020, 15:27)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Ca n-are lumea cu cine sa-i lase acasa. Oficial , ca fac forme mai usoare. De parca ei nu au parinti etc, poate mai in varsta decat ai unui copil de clasa 5-a, dar, de.
  • +2 (6 voturi)    
    Harta (Luni, 7 septembrie 2020, 13:05)

    Adisson [utilizator]

    Examinand centrul tarii, nu poti sa nu observi concentratiile de Corona pe traseele: Transalpina, Transfagarasan, Sambata, Bran-Rucar, Valea Prahovei si Pasul Oituz.
    Punctele rosii de la vestul judetului Sibiu cred ca sunt benzinarii pe A3...

    Judetul Constanta e pace si prietenie...

    Cam miroase, ori prostie ori...
  • +1 (7 voturi)    
    Este reala rata de infectare in Bucuresti? (Luni, 7 septembrie 2020, 13:20)

    RDU2 [utilizator]

    Vom putea vreodata afla rata reala de infectare a locuitorilor din Bucuresti (adica cei care au domiciliul real in Bucuresti)? Nu cumva testele se inregistreaza acolo unde sunt realizate, nu acolo unde are cel testat domiciliul? Altfel nu imi explic cum sunt atat de multe cazuri in Bucuresti si nu in Ilfov de exemplu...
    De ce oare nu se trateaza la comun Bucuresti + Ilfov, ca multi din cei cu domiciliu in Ilfov vin la scoala / serviciu in Bucuresti? Am avea o situatie mult mai aproape de adevar daca le-am trata impreuna.
    • +1 (7 voturi)    
      Evident ca este umflata (Luni, 7 septembrie 2020, 14:10)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

      Cand vin oameni de peste tot si se trateaza/testeaza in Bucuresti, rata aia e complet absurda.
  • +1 (5 voturi)    
    Greseli! (Luni, 7 septembrie 2020, 13:23)

    noclick [utilizator]

    Sa intelegem ca la Faurei va fi de acum scoala online in vecii vecilor! Ca sa vedem cat de atenti sunt cei care citesc documentele emise de autoritati. Cred ca sunt 3 oameni care au vazut pana acum documentul in intregimea lui. Cel care l-a facut, eu si cu mine. Altfel cineva ar fi vazut ca in Orasul Faurei avem rata de incidenta la 1000 de locuitori 11.12. Culmea ca nici macar cei din Faurei (la autoritati ma refer in special) nu au citit inca, altfel poate ar fi observat. Apropo jurnalistii de la hotnews.ro.... voi chiar nu verificati ceea ce publicati? Daca cineva a scris un rahat intr-un document, voi il publicati ca de... e oficial! La 11.12 rata de incidenta la 1000 de locuitori orasul Faurei trebuia carantinat deja!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 7 septembrie 2020, 15:29)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui noclick

      Faurei are zero in documentul oficial.
  • +4 (20 voturi)    
    Dacă școala este online, (Luni, 7 septembrie 2020, 13:27)

    asavreau [utilizator]

    Se reduc niște cheltuieli.Nu-i nevoie de profesori suplinitori,de ore suplimentare,de femei de serviciu și materiale pentru curățenie.Nici inspectorii de specialitate nu mai sunt justificați,deci Inspectoratul Școlar se poate restructura.Cu banii economisiți se procură tablete și se plătesc abonamentele la internet pentru copii.Profesorii să fie considerați titulari numai dacă au cursuri de specialitate online.Profesorii carte nu pot susține online cursurile să nu fie plătiți-religie,sport,muzică,desen,....
    • +3 (5 voturi)    
      .. (Luni, 7 septembrie 2020, 15:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      In afara de sport celalte se pot tine, s-au tinut si in starea de urgenta. Chiar si sportul s-a tinut, probabil copiii nu au facut ce zicea profesorul, dar asta e alta discutie.
  • +1 (11 voturi)    
    "Ar putea" ?! Frica de raspundere marca PNL (Luni, 7 septembrie 2020, 13:41)

    lalaverim [utilizator]

    Saptamana trecuta ni s-a spus ca azi 7 septembrie o sa aflam cum incepe scoala.
    Azi ni se spune ca scoala "ar putea" incepe in stil hibrid.
    Bai fratilor, aveti si voi cohones sa ne spuneti clar si raspicat ceva ?!
    Mai fugiti mult de responsabilitatea de a lua o decizie ?!
    Mi-e scarba de voi ! Lasi, lingai, traseisti, astia sunteti !
    • 0 (4 voturi)    
      Decizia e descentralizata (Luni, 7 septembrie 2020, 16:00)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui lalaverim

      Rolul guvernului a fost sa prezinte cadrul general, scenariile. restul depinde de autoritatea locala si de fiecare scoala in parte, in functie de conditiile si de dotarile pe care le au, cu respectarea incadrarii epidemiologice
  • +3 (7 voturi)    
    nu inteleg delimitarea pe sectoare (Luni, 7 septembrie 2020, 14:34)

    Dodel540 [utilizator]

    Nu o sa inteleg niciodata delimitarea aceasta pe sectoare.
    Bucuresti-ul ori este un oras de sine statator ori ar trebui imaprtit pe cartiere bine delimitate.
    In plus exista multe scoli unde merg de exemplu copii dintr-un sector in alt sector.
    Daca un copil care locuieste intr-un sector cu grad de infectare mai mare si frecventeaza o scoala din alt sector cu grad de infectare sub acel 1 . e ok?
    • +3 (3 voturi)    
      Delimitarea se va face (Luni, 7 septembrie 2020, 16:01)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      la nivel de Bucuresti, nu de sector, informatia este la nivel orientativ, oricum decizia finala o ia fiecare scoala in parte
  • +2 (6 voturi)    
    Populism. (Luni, 7 septembrie 2020, 16:42)

    clint [utilizator]

    Suntem pe recrestere in Bucuresti https://www.graphs.ro/covid_r_ann_judete.php?judet_id=B&range=

    Lucru care se va vedea in vreo 2 saptamani. Stiu ca "majoritatea parintilor vor sa inceapa scoala in format clasic" - a se citi "s-au saturat sa petreaca 24/24 cu plozii lor si vor sa ii trimita si pe la scoli", dar nu era un moment potrivit, trebuia amanata treaba cu vreo luna.
    Dar nu mai iesea PNL bine la alegerile locale, deci, hai cu niste vesti bune inainte de alegeri, deschidem carciumile pentru parinti si scolile pentru copii, sa fie toata lumea multumita.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur creste nr REAL de cazuri in Bucuresti? (Luni, 7 septembrie 2020, 19:50)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Asa cum am zis mai sus, daca se declara ca pozitivi in Bucuresti toti care isi fac testele in Bucuresti, indiferent de domiciliul real, atunci nu prea cred ca e asa de rau in capitala. Ma gandesc doar la numarul urias de locuitori din satele "lipite" de granita Bucurestiului care sigur nu au centre de testare la ei in localitate... Oare unde sunt trecuti posibilii pozitivi de acolo?