Coronavirus în România: 1.150 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore, după 14.871 de teste

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2020, 12:51 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: lcv / Alamy / Alamy / Profimedia
Alte 1.150 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore, bilanțul ajungând la 95.014, potrivit datelor furnizate duminică de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul de decese înregistrat în ultima zi este de 43.

Cele mai multe noi îmbolnăviri au fost raportate în București - 201, și Bacău - 105.

În unitățile sanitare, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.287. Dintre acestea, 474 sunt internate la Terapie Intensivă.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.938.491 de teste. Dintre acestea 14.871 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.021 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.850 la cerere.

De la începutul epidemieii, 3.893 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 43 de decese (24 bărbați și 19 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 9 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

40 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru doi pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

De la începutul epidemiei, 40.307 pacienți au fost declarați vindecați și 12.228 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

Pe teritoriul României, 9.675 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.922 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 35.130 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 45 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10167 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Unde este cel care posta rata de pozitivitate... (Duminică, 6 septembrie 2020, 12:54)

    Nyk1 [utilizator]

    ...va mai posta oare astăzi?
    • -1 (9 voturi)    
      7,7 este rata, (Duminică, 6 septembrie 2020, 17:30)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      foarte mare pentru ca nu s-au testat cei care cer si platesc testul, clinicile private nu lucreaza in weekend.
  • +7 (31 voturi)    
    ehhh (Duminică, 6 septembrie 2020, 12:59)

    transpenibilus [utilizator]

    Inca 43 de romani ucisi de psd si decLegea ciolacului. And counting...
    • 0 (16 voturi)    
      Da (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:12)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Iar în curând îi vom număra pe cei care au luat SARS2-ul din interiorul restaurantelor, din școli, sau de la elevi.
      • +1 (13 voturi)    
        Iosefina Pascal feat Kuzmin Valeri (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Au adus Solutia ( din ceaiul lui Navalnii ) pentru Poporul Roman ?
        • -3 (13 voturi)    
          Si pe tine te cenzureaza des? (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:17)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ca vad ca aici doar postacii ciumati (banat oentry adevar?) au dreptul la opinie..
      • 0 (6 voturi)    
        Ieri... (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:55)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ....spuneai ca "Se vindeca tara .... "
  • +2 (14 voturi)    
    diferența medii/săpt tot scade -0.63/-0.01/-0.03% (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:25)

    clencix [utilizator]

    Rapoarte infestați/testați %
    săptămâna: 15/22/29 iun/6/13/20/27iul/3/10/17/24/31aug:
    media/săptămână(suma ponderată LMMJVSD):
    3.12/3.30/3.70/4.41/4.43/5.09/ 6.11/ 6.20/ 6.43/5.80/5.79/5.76%
    evoluție a mediei pe tot intervalul:
    3.12/3.21/3.38/3.67/3.88/4.20/ 4.59/ 4.86/ 5.08/ 5.17/5.25/5.30%.
    • +3 (15 voturi)    
      Pentru Loto 6/49 (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Ai calculat ?
      • 0 (10 voturi)    
        Da, asta.... (Duminică, 6 septembrie 2020, 13:57)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ....a vrut omul sa-ti arate.
        Poti juca linistit acum !
      • -1 (13 voturi)    
        Loto este pentru preziceri (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:03)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Mediile calculate aici de mine sunt pentru datele publicate deja de GCS și nu garantează nimic pentru viitorul altora. Fiecare își estimează viitorul el singur și numai pentru el ...
    • +5 (7 voturi)    
      Rapoarte infestati / testati (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:08)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Indicatorul cel mai irelevant !
  • +5 (11 voturi)    
    Cineva doarme (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:19)

    Relaxat [utilizator]

    In Franta 9000 cazuri zilnice si se poate veni fara nicio restrictie. Probabil este nevoie sa mai importam niste cazuri.
    • -3 (11 voturi)    
      Doarme neuronu' matale responsabil cu logica (Duminică, 6 septembrie 2020, 16:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      In Franta au fost 9000 de cazuri ieri, da' media saptamanala la ei, raportat la populatie, e de departe mai scazuta media saptamanala la ei e cam ca dac-am avea noi 500 de cazuri pe zi.

      In plus, in timp ce noi am ajuns la un al doilea platou, la ei numarul zilnic de infectii abia ce-a inceput sa creasca din nou, si nu e semnificativ mai ridicat decat a fost in prima faza a epidemiei, si numarul zilnic de morti e cam la jumatate cat e la noi - din nou, la o populatie tripla. Asteapta sa-i vezi cat de relaxati o sa fie peste doua saptamani, cand incep si la ei sa se aglomereze din nou spitalele si sa creasca numarul de morti.

      Da' de ce sa te uiti matale la toata informatia relevanta, cand poti da linistit cu batu-n balta?
      • +2 (4 voturi)    
        GRESEALA (Duminică, 6 septembrie 2020, 18:39)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Franta medie pe 7 zile : 6454 cazuri
        Romania medie pe 7 zile : 1147 cazuri.
        In timpul asta aterizeaza aviaonele din Franta intr-o veselie.
        Ai dat cu barna in balta
  • -2 (14 voturi)    
    PNL = PSD = USL (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:23)

    Lu48 [utilizator]

    Ce se ȋntâmplă cu ramura descendentă a beţivului sică mandolină şi cu platforma politrucului de la sănătate ?
    Dacă ne uităm pe graficul de pe worldometers. i cu cazurile active vedem o curbă ascendentă la 45 de grade care ţine din 20 iulie. Legea 136 a intrat ȋn vigoare pe 21 iulie. Ȋntr-o lună şi jumătate nicio ameliorare, dimpotrivă. Tot PSD-ul este de vină ? S-a uitat prea repede faptul că numărul de cazuri a ȋnceput să crească de la 1 iunie, la două săptămâni de la vidul legislativ de trei zile dintre starea de urgenţă şi starea de alertă.
    • +3 (17 voturi)    
      De vidul legislativ sunt responsabili doar (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:02)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      parlamentarii PSD, Pro Ro. și Renate Weber (amanta lui Tăriceanu). Sică nu are nicio vină.

      Voi, cei care urlați în gura mare acum, că s-au încălcat drepturi fundamentale, aveați păreri inverse atunci când se intra în Târgoviște cu parolă. Idem și comentariile voastre la adresa protestelor din 10 august 2018.

      Nu aveți pic de rușine! Scârbelor! Vi se vede culoarea mațelor!
  • +1 (5 voturi)    
    cum se fac raportările (Duminică, 6 septembrie 2020, 14:23)

    vax-albina [utilizator]

    Adică cei raportați în București sunt bucureșteni sau sunt din toată țara și se testează + raportează în București?
    Presupun că cei testați prezintă CI și ar fi normal ca să fie luați în evidență acolo unde locuiesc. Așa e?
    • 0 (4 voturi)    
      Se fac local (Duminică, 6 septembrie 2020, 15:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Adica ar trebui sa fie traitori in Bucuresti, cu sau fara acte-n regula (adica cu viza de flotant), toti cei declarati pe Bucuresti.

      Se mai fac si erori - daca stai in Bucuresti da' n-ai viza de flotant, poate in prima zi dupa test esti trecut la cazurile alea care nu se stie din ce judet vin, si se clarifica situatia abia a doua zi. De-acolo vin corectii de la o zi la alta.
  • 0 (10 voturi)    
    Deci Platoul continua!!! (Duminică, 6 septembrie 2020, 16:35)

    Savitar [utilizator]

    Si mastile mai mult rau fac decat bine. Keep up with the good job guyz!!!
  • -3 (5 voturi)    
    .problema (Duminică, 6 septembrie 2020, 18:54)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    problema e ca vor incepe scolile si guvernantii in loc sa ia masuri au relaxat.... sa nu vina un val mult mai rau