Coronavirus în România: 1.053 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore / Număr record de decese zilnice

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2020, 12:52 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus, imagine generica
Foto: Profimedia Images
Alte 1.053 de noi cazuri de infecție cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul COVID-19 ajungând la 88.593, potrivit datelor publicate marți de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul deceselor raportate față de ziua precedentă este de 60, record de la începutul epidemiei.

De asemenea, la Terapie Intensivă sunt internați 522 de pacienți. În unitățile sanitare numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.164.

Cele mai multe cazuri zilnice au fost raportate la Iași, 95, urmat de București cu 83.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.825.272 de teste. Dintre acestea 22.320 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.517 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 8.803 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 6 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 1 septembrie.

Până marți, 3.681 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 31.08.2020 (10:00) – 01.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 60 de decese (35 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 la categoria 40-49 ani, 6 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani. 58 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

De al începutul epidemiei, 38.454 de pacienți au fost declarați vindecați și 11.175 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

Pe teritoriul României, 9.294 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.880 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 32.434 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 71 de persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21669 vizualizari

  • -14 (34 voturi)    
    DOAR 1053 pozitivi din total teste 22320 = 4.7% (Marţi, 1 septembrie 2020, 13:25)

    Gryphus [utilizator]

    4 August 2020
    1232 pozitivi din total teste 20581 = 5.9%

    5 August 2020
    1309 pozitivi din total teste 24108 = 5.4%

    6 August 2020
    1345 pozitivi din total teste 24147 = 5.5%

    7 August 2020
    1378 pozitivi din total teste 23946 = 5.7%


    -----

    18 August 2020
    1014 pozitivi din total teste 21289 = 4.7%

    19 August 2020
    1409 pozitivi din total teste 24307 = 5.7%

    20 August 2020
    1346 pozitivi din total teste 24323 = 5.5%

    21 August 2020
    1392 pozitivi din total teste 25363 = 5.4%

    25 August 2020
    1060 pozitivi din total teste 20479 = 5.1%

    26 August 2020
    1256 pozitivi din total teste 25320 = 4.9%

    27 August 2020
    1504 pozitivi din total teste 25052 = 6%

    28 August 2020
    1318 pozitivi din total teste 26059 = 5%

    29 August 2020
    1365 pozitivi din total teste 24043 = 5.6%

    1 Septembrie 2020
    1053 pozitivi din total teste 22320 = 4.7%

    Digi24 facxe iar propaganda pro covid incercand sa agite inutil populatia cu o stire alarmista desi nr cazurilor e in scadere
    • +6 (14 voturi)    
      minti ! (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:00)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Distributia cazurilor pozitive pe testatii pe definitia de caz si aia la cerere nu este liniara ! Cred ca din aia testati la cerere si 1% pozitivi e mult.
      Asa ca ce incerci tu mai sus sa desenezi (o panta descendenta a pozitivilor de la o zi la alta) e fals.
    • +4 (10 voturi)    
      mda (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:08)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      eu am sters toate canalele de stiri din grila inca din aprilie

      iar luna trecuta am sters si digi24... desi la inceput erau cat de cat cumpatati... acum aveau aceleasi titluri alarmiste si senzationale..

      asa ca la stiri doar pe HN ce mai citesc una alta..

      sper sa nu inceapa si pe aici cu titluri de senzatie.. ca stergem imediat din bookmarks :DDD
    • +3 (7 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:14)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Calculezi gresit. Numarul de teste efectuate zilnic sunt si ale celor care sunt retestati, pe cand cifra de 1053 sunt nou confirmati. Testele se fac in urma unui protocol, contacti directi, retestati, etc. si de aceea variaza. La fel de irelevant este si daca ai raporta numarul de nou confirmati la numarul de teste efectuate doar pentru ei...probabil ar fi undeva intre 95-99%. Crezi ca de prosti toti raporteaza toata lumea la numatrul de 1 000 000 locuitori, sau ca aia este relevant si anume cati indivizi sunt pozitivi la numar de 1 000 000 locuitori.
      • 0 (0 voturi)    
        DIGIU24 anunta RECORD zilnic, asta e problema (Miercuri, 2 septembrie 2020, 12:59)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        DIGI24 anunt zilnic record de cazuri si nimeni nu se intreaba ce e cu cifrele alea
    • -5 (11 voturi)    
      Felicitari guvernului! Stagneaza numarul de cazuri (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:25)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      In sfarsit, se vede o stagnare a numarului de cazuri noi, practic suntem pe un platou, chiar incepe coborarea! Felicitari guvernului PNL si domnului presedinte Iohannis pentru acest lucru! Acum putem deschide linistiti scolile, restaurantele la interior si se pot desfasura alegerile in siguranta deplina!
  • -25 (33 voturi)    
    Pesemne cifrele cu infectati nu mai conteaza! (Marţi, 1 septembrie 2020, 13:31)

    Marionette [utilizator]

    Vedem ca in timp ce cifrele medii de infectati zilnici raman 1250 in medie numarul de morti creste accelerat. Asta ma face sa cred ca multi cu boala nici nu mai sunt testati daca au simptome usoare.
    Singurii care nu mint sunt mortii! Si de la 15-20 pe zi am ajuns la 60/zi. Estimez ca in noiembrie vor fi 500 de morti pe zi din care 100 copii.
    • +8 (8 voturi)    
      mda (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:08)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      nu mor atatia copii.. ia o pastila de calmare...

      daca nu merge, ia o pastila de calmic :DDDD
    • +7 (13 voturi)    
      Tanti, doamna, cucoana, (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:18)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      cum vrei sa iti mai zic? Te rog frumos lasa-ne. Panica este ultimul lucru de care lumea are nevoie.

      Tu gandesti un pic cand spui "vor fi 500 de morti pe zi din care 100 copii" realizezi ce impact are chestia asta, ca sa nu pomenesc de faptul ca este o minciuna ordinara. Copii fac forme foarte usoare si extrem de rar au fost inregistrate decese.
    • +5 (5 voturi)    
      Hmm (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:43)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Estimez ca esti un mare do-bi_toc!
    • +5 (5 voturi)    
      ce anume iti da dreptul (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:53)

      CD. [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sa iti dai tu cu parerea? Si de ce nu estimezi ca se va vindeca toata lumea? Ce interese ai sa estimezi tu moartea a 100 de copii pe zi? Sper ca nu ai copii! Dumnezeu sa te ajute! Pacat ca nu gandesti si nu iti dai seama ca ceea ce scrii nu poate decat sa faca rau, nimic bine!
    • +4 (8 voturi)    
      Ii ajungi pe suiedeji din urma (Marţi, 1 septembrie 2020, 15:11)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Si o sa ii depasesti ca Ferrari pe Logan, s-a meritat tot lockdown-ul si acum mastile? Suedia nu are masti si cazurile decelereaza, mortii nu mai spun, cativa pe saptamana!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Acum avem același nr.total de infectați ca Suiedia (Marţi, 1 septembrie 2020, 18:08)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        La populație aprox. dublă.

        În cazul în care se confirmă ceea ce suspectez, și anume că Suiedia are o imunitate parțială de turmă relativ înaltă (probabil cumulată cu imunitate dobândită de la alte coronavirusuri), asta înseamnă că mai trebuie să se infecteze încă pe atâția români ca să ajungem și noi acolo unde sunt ei acum (la 200-300 cazuri/zi). Adică pe la 150.000 total infectați (inclusiv vindecați), vom fi pe la 400-600 cazuri pe zi.

        Sigur, limitele superioare de imunitate parțială se ridică dacă nu se respectă distanțierea socială și celelalte măsuri. Ștacheta crește. Suiedejii măcar respectă distanțierea și la ei nu există să te cheme patronul cu forța la serviciu dacă poți lucra de acasă și nici să te prezinți cu COVID simptomatic la lucru acolo unde chiar nu se poate lucra de acasă.
        • +1 (1 vot)    
          Nu cred ca suedezii au deja ... (Marţi, 1 septembrie 2020, 20:12)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          ... un numar relevant de mare de oameni trecuti prin boala cat sa franeze propagarea. Aia se intampla - au calculat cre' ca unii tot de pe-acolo - de la cam 43% oameni trecuti prin boala in sus. Nici o tara inca n-are atatia oameni trecuti prin boala. Doar localitati specifice, unde a dat epidemia-n ei de nu s-au vazut.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu cred să se ajungă acolo, din fericire (Marţi, 1 septembrie 2020, 18:14)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Bănuiala mea este că o imunitate de turmă parțială poate fi atinsă la un nivel mai scăzut de infectări, undeva între 10-20-30% din populație. Cel puțin asta cred eu putem deduce din faptul că nu a existat o revenire a pandemiei la New York (s-au imunizat suficienți în primul val pentru o imunitate de turmă parțială, dar în grad înalt)

      Iar la copii, singura problemă va fi cu sindromul Kawasaki, dar cazurile sunt totuși destul de rare. Mortalitatea la copii este MULT mai mică chiar și decât la adulții de 20-40 de ani și crește exponențial cu vârsta. Riscul e de asemenea mai mare la bărbați și la obezi.
      • -1 (1 vot)    
        Nu este demonstrata imunitatea de turma. (Marţi, 1 septembrie 2020, 20:40)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nu este clar daca virusul sufera mutatii sezoniere.
  • 0 (24 voturi)    
    nr record de vindecați, 585 (Marţi, 1 septembrie 2020, 13:36)

    di livio [utilizator]

    ăștia nu-s interesanți, nu-s recordmeni?
    • -1 (13 voturi)    
      Cum iti permiti (Marţi, 1 septembrie 2020, 14:32)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      sa fluieri in biserica?
      Vindecatii nu conteaza, ei aduc optimism si arata realitatea care nu e nici pe departe pe atat de rea cat n-i se arata in mod obsesiv? Trebuie sa fim indoctrinati cu frica, tinuti in panica, trebuie sa fim cat mai fezandati moral si emotional si mai ales cat mai divizati.

      Nu degeaba ziceau romanii "Divide et impera"
    • -2 (2 voturi)    
      Sunt interesanti, dar ... (Marţi, 1 septembrie 2020, 20:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      ... nu-s suficient de interesanti cat sa ia suficient din negreala imaginii de ansamblu.

      De luni de zile incoace, numarul mortilor tot creste, si creste si numarul de cazuri la terapie intensiva. Din ce zic medicii, jumatate din cei ce ajung la terapie intensiva nu mai ies vii de-acolo.

      Asa ca si daca numarul celor vindecati a fost azi mai mare ca-n alte zile, imaginea tot neagra ramane. Mai putin neagra o sa inceapa sa devina cand incep sa scada concomitent si numarul zilnic de morti si numarul celor internati la terapie intensiva. Ori aia nu se intampla. Astea doua numere de doua luni jumate tot cresc.
  • -1 (29 voturi)    
    Nou Rekord (Marţi, 1 septembrie 2020, 13:37)

    Vaka [utilizator]

    Daca nu e numarul de cazuri, e numarul de teste, daca nu e numarul de teste, e numarul de internari la ATI. Si daca totusi nu si nu, hai ca merge si numarul de decese, record sa fie.
    • +2 (4 voturi)    
      what? (Marţi, 1 septembrie 2020, 18:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      E record si la nr de decese si la nr de paturi ATI ocupate (din care cam 50% se adauga la nr de decese in cateva zile...) Tot ce a scazut e numarul de cazuri noi, vom vedea in urmatoarele zile daca e o tendinta sau doar o exceptie. Ca da te uiti aici: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/ vezi ca au mai fost zile cu putine cazuri, urmate de zile cu foarte multe.
  • +1 (7 voturi)    
    Recordul de Decese arata ca Romania (Marţi, 1 septembrie 2020, 16:26)

    Rahan5 [utilizator]

    a fost la varf de Pandemie acum 2-3 saptamani, mai ales datorita Infectilor masive de pe Litoral.
    Acum, dupa ce se pare ca s-a potolit cu Litoralul, urmeaza scaderea.
    • -4 (4 voturi)    
      Litoralul nu s-a potolit (Marţi, 1 septembrie 2020, 20:19)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Ascultam o stire zilele trecute cum ca sunt rezervari facute masiv pana la sfarsitul lui septembrie, si la mare si la munte. Aia inseamna ca macar pana spre sfarsitul lui octombrie contributia turismului la numarul de infectari zilnice va ramane cam tot acolo.