VIDEO Asistent-șef ATI: Vedem zilnic cum mor oamenii / Alţii merg în concediu şi ne spun că acest coronavirus nu există

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2020, 21:41 Actualitate | Coronavirus


Spitalul de Boli Infectioase Timisoara
Foto: Facebook
Asistenta şefă a Secţiei ATI a Spitalului de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara, Simona Penteleiciuc, spune că este dureros că există oameni care nu cred în coronavirus, în timp ce cadrele medicale văd zilnic cum mor pacienți din cauza COVID-19.



”Trebuie să ne protejăm non-stop şi peste tot unde ajungem. E dureros când noi stăm, ne chinuim cu pacienţii. E mult atâtea luni fără zile de concediu, fără zile libere şi alţii merg în concediu şi ne spun că acest coronavirus nu există şi că ei nu au încredere în ce li se spune. Noi vedem zilnic cum mor oamenii, vedem cum suferă, vedem cum nu pot să respire, practic, nici măcar ajutaţi de aparate. E foarte greu”, spune Simona Penteleiciuc într-un mesaj video postat duminică seară pe pagina de Facebook a Spitalului de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara.

Potrivit raportării de duminică, în secţia de Terapie Intensivă a Spitalului de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara sunt internate 16 persoane, scrie News.ro. În prezent, la Spitalul de Boli Infecţioase ”Victor Babeş” din Timişoara sunt internate peste 130 de persoane, iar de la debutul pandemiei şi până în prezent, la această unitate medicală au decedat 100 de oameni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5451 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    Este foarte, foarte greu (Duminică, 30 august 2020, 22:35)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    In fiecare zi oamenii vad cel putin la TV accidente grave de masina, morti, familii indoliate. Cu toate ca li se spune sa nu isi asume inutil riscuri aiurea, totusi conduc ca nebunii (unii). Insa NIMENI nu discuta despre interzicerea masinilor. Nimeni cand pleaca la drum nu se gandeste: "hei, cum ar fi sa mor eu azi in accident!?!?".

    Veti spune ca masinile sunt utile, ca fara ele nu ne-am descurca. Insa va intreb: cum s-ar descurca semenii de pe litoral fara turisti? Ce ar manca? Ce salarii ar face? Sau poate cum s-ar odihni o familie dupa un an de munca?!?

    Cat despre medici si guvern si-au facut datoria, nimic altceva. Nu i-a obligat nimeni sa se faca medici iar demisia si-o pot da in orice moment daca nu mai pot sau vad ca nu au pentru cine. Oamenii vad: vad oameni la ATI, vad morti inecati in propriul lichid pulmonar. Ii vad insa si pe altii care nu au avut nimic sau au trecut prin boala fara sechele. In prima categorie sunt 3% si in a doua 97%. Oamenii AU ALES. AU ALES sa isi asume un risc si sa mearga la mare. Da, cu riscul sa ajunga la ATI si cu riscul sa regrete ca au luat aceasta decizie. Eu unul am luat decizia SA PORT MASCA si sa NU ma duc la mare. Dar hei, cine sunt eu sa le spun altora ce riscuri sa isi ia?!? Daca toti ar fi ca mine, nimeni nu s-ar fi aventurat din pestera afara. Oamenii isi asuma riscuri mai mari sau mai mici in functie de cultura, castig potential, etc. Si DA, unii platesc pentru aceste riscuri CU VIATA. Dar este ALEGEREA LOR pe care o fac asumat: nu e loc la ATI, mori. Stiai asta cand ai plecat. Se numeste ghinion.
    • +3 (7 voturi)    
      Da si nu (Luni, 31 august 2020, 0:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Ipocrizia sau ca sa fiu mai bland "regula trebuie sa i se aplice lui X nu mie" apare cand se zice "nu imi spui/ordoni/impui tu mie ce sa fac, nu e normal sa decida altul pentru mine".

      Bun, inteleg acest punct de vedere al multora, nu vor ca statul, politistul, ministrul sau doctorul sa le spuna sa se psele pe maini X secunde, sa o faca de Y ori, sa isi dea cu dezinfectat pe maine de Z ori, sa poarte masca, sa stea la T distanta de altii, sa nu mearga la munte si la mare, la petrecere sa vina R numar de oameni si lista continua. Nu le convine sa decida altii pentru ei.

      Problema este cand ei decid pentru mine. Deoarece majoritatea recomandarilor sociale si igienice sunt pentru a proteja pe altii, nu pe tine (si deci astfel, indirect tu esti protejat de celalalt), faptul ca "vecinu' de la 2" nu suporta "botnita", virusul nu exista, laserul 5G al reptilienilor martieni condusi de Gates ne iradiaza creierul incercand sa ne fure CNP si sa afle cu cine te culci sau ce cumperi maine din supermarket, faptul ca 1m e prea departe sa stai de cineva, ca daca nu te speli pe maini nu mori si tot asa risca sa se infecteze.

      Daca povestea se oprea aici si radeam despre Darwin Awards, era ceva. Dar cand protectia e indirecta si virusul se transmite asa de usor, oricat de multe masuri as lua, protectia mea e limitata si risc sa fiu infectat si prin simplul fapt ca nu am observat ca x-ulescu mi-a rontait pixul ca s-a plictisit si pun mana pe el sa scriu dupa.

      Pe scurt. Daca boala se oprea la inconstienti, puteam argumenta selectie naturala, dar cand actiunile lor au repercursiuni asupra altora, e grav si decid ei pentru noi. E ca la condus. Poti conduce ireprosabil ca tot va intra unul in tine. Nu ii poti feri pe toti inconstientii la nesfarsit.

      Si daca nu bagam tinerii si cei de varsta medie, tot avem batranii in ecuatie. Te-ai plimbat pe la mare si la petrecerea varului surorii fratelui si acum ti-ai condamnat la moarte bunica.

      Nu vorbesc de tine neaparat ci la modul general.
      • 0 (6 voturi)    
        Intrebare (Luni, 31 august 2020, 9:56)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ce legi sunt facute sa te protejeze pe tine de catre altcineva? Legile sunt scrise in maniera restrictiva iar efectul lor lateral este protectia ta. Pana si codul rutier spune "..., pana la reducerea oricarui pericol" sau viteza maxima 50 km/h sau prioritate de dreapta. Nu scrie nicaieri de soferul celeilalte masini sau pasagerii lui.

        Facand o paralela, daca pe o sosea cu limita 50 TOTI (cu exceptia ta) incalca legea si merg cu 70 iar tu mergi cu 50, stii ce faci? Maresti riscul de accident. Daca ai merge tot cu 70 riscul scade. La fel e si cu masca. Statul ti-o impune intr-un interval orar uneori arbitrar: esti singur pe plaja.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! (Luni, 31 august 2020, 10:51)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Nu, nu sunt intru-totul de acord cu argumentatia, vreau sa preiau doar prima parte: cum sa convingi oamenii de pericolul nevazut al coronavirusului, cand ei ignora cu seninatate accidentele de circulatie cu rumari fatale?!
      Acestea sunt cat seconduca precum nebunii, ignorand riscurile!
      • -1 (3 voturi)    
        Iar daca omul (Luni, 31 august 2020, 12:27)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Fie nu stie sa evalueze un risc fie si-l asuma NU AI CE SA II FACI. Da, corect, il poti amenda insa asta nu are nici un efect asupra victimelor. Degeaba ai amendat de 20 de ori un sofer pentru depasirea vitezei daca el continua sa o depasasca si face victime. In statistica se numesc evenimente independente. Cu alte cuvinte, degeaba in 60 de locuri ai amendat un om ca nu purta masca daca i-a infectat pe cei din locul cu numarul 61. Nu exista relatie de cauzalitate. Iar daca omul nu poarta masca pentru ca nu vrea, nu ai ce sa ii faci. Mai mult, ca sa ajungi la judecata cu el si sa ii ceri despagubiri trebuie ca tu sa dovedesti ca e singurul care putea sa te infecteze, iar acest lucru e quasi-imposibil. Un avocat bun iti va demonta toata teoria.
        • +2 (2 voturi)    
          nu, aici nu ai drepte (Luni, 31 august 2020, 20:16)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Sunt destui carora nu le pasa de loc de viata altora, si nici macar a lor, de aceea conduc nebuneste, dar SUNT sensibili la amenzi!
          Sau la suspendarea carnetului.

          la fel pentru purtarea mastii: l-ai amendat pe unul fara masca DUPA ce a infectat mai multi oameni, infectia se raspandeste, dar vinovatul, de teama amenziii, pe viitor o sa poarte masca. Nu, nua i cum sa dovesesti ca EL este de vina pentru 61 de infectari si 4 decese, dar poti sa il amendezi ca nu a respectat regula ...
          • 0 (0 voturi)    
            Ai dreptate (Marţi, 1 septembrie 2020, 8:28)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

            Insa ceea ce descrii este regula interzicerii transferului meniului de la o masa la alta la restaurant, pentru a preveni infectarea. (ca si cum intre mese infectia se ia in timp ce intre turele de meseni de la aceeasi masa nu).

            AMENZI pt masca? Ce s-a intamplat cu ele? Au fost anulate de instante si CCR.

            Concluzia: cine vrea poarta masca si cine nu nu va purta. SAU, exista varianta "o port sub barbie". Asta va face cel caruia nu ii pasa. Iar cand vine controlul o trage repede si apoi o lasa din nou pe barbie. Spune-mi te rog: cum previne infectia? Deci este un proces care arata bine pe hartie si ca idee. Masca o poarta doar cei cu bun simt.
            • +1 (1 vot)    
              Sub barbie sau la cot! (Miercuri, 2 septembrie 2020, 21:10)

              Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              Chira azi, la dus si la intros de la servici, am observat diferiet mode legatede purtarea mastii:
              - sub barbie, si nasul, si gura sunt libere
              - la cot, ca sa poti sa o pui in caz de control
              - in autobuz, unii si-o pun la gur dupa ce s-au urcat si au validat cardul
              - altii si-o scot din timp, inainte sa coboare!

              Duminica, in curtea bisericii: paznicul de la poata ii face semne, de la mare distanta, unui barbat ca ar trebui sa poarte masca. Acesta ii arata ca o are, dar o tine in buzunar!
              Pentru unii, "a purta masca " inseamna doar ca trebui sa ai una la tine ...
    • +1 (1 vot)    
      Da, clar ca au intrecut masura. (Luni, 31 august 2020, 22:46)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Doamna asistenta sefa n-a fost in concediu?
      Uite si-o intrebare tot atat pertinenta pe cat e si comentariul doamnei: cam unde a fost doamna asistenta sefa cand a murit mama unui var de-al meu? Te pomenesti ca nu i-a pasat?
      Te pomenesti ca aia care merg in concediu se incadreaza toti la "necredinciosi"? :))

      E asa de penibila toata situatia incat nu ramane niciun pic de dramatism, astia sunt de-o ipocrizie uimitoare, ceva ce nu mi-am imaginat ca ar putea exista.
      Adica fariseii erau chiar baieti salon :))
  • +6 (20 voturi)    
    Inca ceva (Duminică, 30 august 2020, 22:53)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Peste 3 saptamani incepe scoala, sunt profesor. Voi purta masca si voi incerca sa mentin distantarea fizica fata de studenti. Sa presupunem ca in ciuda masurilor luate voluntar (nu pentru ca mi le-ar impune cineva) ma imbolnavesc. Am doua intrebari:

    1. Cu ce anume ii fac medicului viata mai usoara, tratamentul mai usor sau evolutia bolii mele mai favorabila stiind ca m-am imbolnavit in clasa muncind si nu la mare in concediu? Care este diferenta din punctul lui de vedere ca cei 30 de pacienti de azi sunt studenti ai unei grupe si nu manelisti in discoteca? Este influentata evolutia bolii in vreun fel?

    2. Daca ma imbolnavesc, ce anume sa ii fac studentului care m-a imbolnavit? Poate el scapa (fiind mai tanar) si eu nu. Ce anume trebuia sa fac? M-am imbolnavit pur si simplu facandu-mi datoria, meseria. Riscul unui profesor e mic, da, din cand in cand vine unul si impusca prin scoala. Dar ce anume am facut eu mai presus sau mai prejos de medic, daca ma imbolnavesc? Ambii ne-am facut meseria. Nici pe el, nici pe mine nu ma obliga nimeni sa mergem la spital/ore. Pot sa imi dau demisia ACUM. Si el. Nu o facem. De ce? Pentru ca ne iubim meseriile. Asa cum si pompierul a intrat totusi in casa arzand ca sa salveze o batrana. Gandindu-se ca poate lasa o vaduva de 20 de ani si un copil mic orfan. Cu toate acestea a urcat pe platforma petroliera arzand si a dat drumul la apa in furtun.

    Haideti sa ne protejam si sa ne facem meseriile. Fiind un exemplu in special de demnitate si precautie. ASTA TREBUIA SA FACA GUVERNUL. Sa fie un exemplu. Dar ei ce au facut? Bautura si fumat in birouri. Ce exemplu e asta? Unul banal: daca lor nu le pasa, noua de ce sa ne pese?!? Si uite asa se inghesuie la mare. Pai daca Orban se inghesuie in birou si nu are nimic, noi de ce sa nu ne distram?!? Dupa un exemplu de fumat, nici 200 de Arafati cu masca si costum nu mai fac nici cat o ceapa degerata. Iohannis la conferinta era SINGURUL sef de stat fara masca. Din nou exemplu. Si ca ei si altii!
    • +2 (8 voturi)    
      Pentru #1 (Luni, 31 august 2020, 0:13)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Nu e vorba de tine, ca te-ai imbolnavit la ore. Nu e vorba ca ai studenti in clasa. Tu nu stii ce au facut si cu cine au umblat. Daca chiar nu a fost nimeni la mare sau prin terase, poate au iesit cu un prieten care a fost inconstient si actiunile lui au infectat pe altii.

      Aici nu e vorba de un virus care da o lectie cuiva si tu sa zici "care e diferenta itnre mine profesor si idiotul de 25 ani de la discoteca/terasa/mare/petrecere? suferim la fel". Da, asa e.

      Este vorba doar ca daca s-ar respecta regulile, nu ai ajunge sa iti pui aceasta intrebare. Nu ai cum sa te imbolnavesti daca se respecta regulile. Repet, nu "daca le respecti", ci "daca se respecta" (a se vedea comentariul anterior unde mentionez ca masurile ce trebuie luate sunt pentru ceilalti in mare parte, nu pentru tine, iar motivul e simplu: ca sa nu imprastii boala).

      Evident ca nu poti ingheta o tara 10 ani sa astepti sa dispara un virus. Dar nu poti nici sa te prefaci ca nu exista si sa zici ca aia de la TV morti sunt platiti sa stea prin spital si ca doctorii si familiile inventeaza infectari cu covid si ca sarma din masca are chip-uri 5G si ca iti citeste X sau Y CNP-ul prin nas. Atata tot.

      Dar am si eu 2 intrebari la cele 2 puse de tine. Sa presupunem ca vine un student fara masca. Poate fi negationist, conspirationist sau smecheras. "Eu nu port". Si a incheiat discutia. Cum procedezi?

      (da, da, posiibil ca paznicii sa nu il lase, dar hai de dragul exercitiului sa presupunem ca ajunge in clasa)

      Si a doua, ce faci daca un student (cu sau fara masca) incepe sa tuseasca si sa-si sufle nasul intr-un mod foarte evident. Poate e racit (nu zic de covid), poate se preface de dragul "moftului" ca sa fie amuzant sau mai stiu eu. Sau cum am zis, e racit/are gripa. Dar deranjeaza ora sau distrage studentii. Si da, ma astept sa fie paznici cu pistol-termomentru sau thermograf, dar, din nou, de dragul exercitiului imaginar, sunt curios cum ai trata situatia.
      • +3 (5 voturi)    
        Hai sa iti raspund la intrebari (Luni, 31 august 2020, 10:10)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        1) Eu nu port. Ai unul care a intrat cu masina in statia de autobuz si a omorat 3. Pentru ca el nu respecta regulile de circulatie. Cum ai procedat cu el INAINTE de a comite fapta? Aaaaaa, nu ai procedat. Pentru ca sistemul punitiv este numai post factum. Bun. I-ai dat amenda 3 6 ori pentru depasirea vitezei. A platit-o. Dar asta cu NIMIC nu i-a ajutat pe cei 3 decedati. La fel e si cu masca. Trebuie sa RESPONSABILIZEZI omul, sa il faci sa inteleaga. Apoi ii poti da amenzi insa nu ai rezolvat problema. Iar in definitiv omul e liber sa isi nenoroceasca atat viata sa cat si a celorlalti 3. Sau doar a celorlalti 3. Huidu?

        2) L-as ruga sa paraseasca clasa si daca nu o face i-as ruga pe ceilalti sa o faca si as parasi-o eu. As raporta cazul si scoala ar lua o decizie. NU AM VOIE nici sa il fac tampit nici nu. Sunt profesor, nu psiholog si cu atat mai putin jandarm. De la locul contaminarii pleci tu, nu obligi Cernobalul sa se miste. In plus, poate e mai bine asa. Plecand din clasa si tusind peste tot contamineaza mai mult. In plus evident ii voi ruga pe studenti sa poarte masca (insa e recomandare nu obligatie) si voi face pauze la fiecare 20 min. Cazul exceptional cere mod exceptional de abordare. Evident voi aerisi clasa, voi vedea ce fac la iarna. Si evident ca voi face cat de mult online insa laboratoarele cam trebuie facute la fata locului. Invat si eu din mers, insa cu bun simt si in nici un caz in mod ipocrit: ce le cer altora aplic intai pe mine.
        • +1 (1 vot)    
          Bun (Luni, 31 august 2020, 21:37)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Nu pot sa nu apreciez raspunsurile bine argumentate. Nu imi covnine, dar asta nu face ca raspunsurile sa nu fie potrivite. Daca asa esti si la predat, cred ca ai sanse sa instigi ceva gandire analitica pana si in generatia de astazi care pare reticenta la intelegere (si folosesc acest cuvant pentru ca invatarea mecanica papagaliceasca nu ajuta la nimic, decat sa inveti poezii pe care nu le poti aplica pentru ca nu le intelegi, dar acesta este un alt subiect ce ar ocupa mult timp, plus ca sunt constient ca nu toti sunt asa si mai exista si diamante, chiar daca rare).
          • +2 (2 voturi)    
            Fac asta (Marţi, 1 septembrie 2020, 8:39)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            De 25 de ani si inca invat la randul meu. In IT invatarea este continua. Eu ma consider doar un student mai batran. Am vazut studenti mai prosti ca mine? Sigur. Am vazut studenti mai buni? Evident. Ieri am fost la sustinerea tezei de doctorat a unui fost student si i-am spus ca sper ca nu s-a vazut din comentariile mele cate nu stiu :) O teza superba a unui om mult mai bun ca mine si care va ajunge si mai departe ca mine. Sa fiu gelos?!? Pai el imi va plati pensia! Imi doresc sa aiba succes.

            La predat nu pun accent pe memorare. Dau 90% daca cineva descrie un proces dar a uitat termenii. 10% penalizare pentru ca nu stie ce sa caute la index cand va avea nevoie de ei insa nota A pentru intelegere. Cat despre ore am inversat scoala: studentii vad cursuri inregistrate acasa, iau notite (intrebarea - minut:secunda ca sa discute apoi). La ora de curs fac discutie si apoi demonstrez live tehnologia respectiva. De exemplu construiesc un intreg sistem VoIP virtual pe care apoi il conectez la un telefon analogic, la unul ISDN si la circuitele internationale de telefonie (ca sa facem trans-signalling si trans-coding). Si apoi ne jucam: sunam de pe numere false, trimitem SMS de pe un telefon analogic cu disc, etc. Facem practical jokes. Da, este o joaca: dar studentul isi da seama de vulnerabilitati si de efectele acestora - ca in viata de inginer sa poasa sa le miroasa, sa zica: aha, parca am mai vazut asta candva. Iar daca le invata si traieste clipa razand, o va tine minte toata viata. Si culmea, ador eu insumi tipul acesta de demo-uri si de lucru.
            • 0 (0 voturi)    
              +1 (Marţi, 1 septembrie 2020, 19:15)

              imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              Sa o tii tot asa ! Suna fascinant exemplul de hibridizare (doamne ce am masacrat limba "romaneste") intre tehnologie veche si noua. Fara discutie le va servi. Pana la urma orice tehnologie curenta foloseste principii mai vechi, asa ca daca esti versatil, fara discutie te vei adapta indiferent de tehnologie. Daca ai avut si un profesor bun, un loc de munca ce stimuleaza progresul si niste sefi deschisi la implementarea tehnologiei noi ai sanse sa iti si placa locul de munca (versus la doar a fi ceva un' te duci ca sa iei salariu, dar te intrebi daca sa te arunci in fata masinii zilnic pt ca detesti job-ul, dar poate pleca si in afara, cine stie).

              In fine, cred ca deja m-am departat de articol, dar am tinut sa te felicit pe partea profesionala!

              Succes in continuare!
    • +1 (5 voturi)    
      7 plusuri de la mine (Luni, 31 august 2020, 0:58)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      corecta gandire

      din pacate ne manipulam unii pe altii, in loc sa ne vedem de munca
      • 0 (2 voturi)    
        Dar sa ne vedem (Luni, 31 august 2020, 9:58)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Intr-un mod responsabil, decent, si corect.
    • -1 (5 voturi)    
      PS (Luni, 31 august 2020, 10:02)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Evident ca Iohannis ca si ceilalti sefi de stat fusesera testati negativ. Dar nu despre asta am scris ci despre puterea EXEMPLULUI. Pe care TOTI ceilalti sefi de state au folosit-o iar al nostru, pe care l-am votat eu insumi de doua ori, nu.
      • -2 (2 voturi)    
        cum asa? (Luni, 31 august 2020, 11:44)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        l-ai vazut pe seful statului la vreun party pe plaja,sau in locuri aglomerate fara masca?sau..la ce exemple te asteptai ?
  • 0 (2 voturi)    
    Trăiești cum vrei! (Luni, 31 august 2020, 3:09)

    AdiBuzău [anonim]

    Și guvernanții cred în Coronavirus, și tot merg în concediu! Le pasă cât pot, la banii lor! :D Nu se vaită, doar pleacă în vacanță! Ceea ce are dreptul și orice cadru medical! :D
    • +4 (4 voturi)    
      Le pasa (Luni, 31 august 2020, 10:01)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui AdiBuzău

      Si de motiunea de cenzura. Si de alegeri, etc. Ce arata prin asta: ca TOTUL MERGE INAINTE iar noi nu contam. Si iti pui intrebarea logica: cand se gandesc atat de mult la sanatatea noastra, chiar o fac onest? Adica sa fie singura exceptie cand contam?!? Eu unul cred ca nu. Daca am fi contat, ar fi dat un exemplu de responsabilitate si decenta. Adica ceva de genul: va cerem sacrificii, e greu, dar suntem in aceeasi oala. Iar noi vom face exact acele sacrificii pe care vi le cerem.
  • +1 (1 vot)    
    acceptați că virusul zboară! (Luni, 31 august 2020, 15:58)

    gushpi [utilizator]

    după o vară-n care ABSOLUT toată lumea a făcut ce-a vrut, toți au frecventat piețe, locuri de muncă, parcuri, plaje, piscine, super-mall-uri ETC ETC chiar credeți că mai există cineva ocolit de acest virus?
    diferența o face DACĂ EȘTI SAU NU simptomatic!!!
    ca orice virus gripal, produce simptome DOAR la 97% din populație!
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Luni, 31 august 2020, 21:52)

    Luk [utilizator]

    Mor 700 de romani in fiecare zi, iar restul isi vad de viata. Cam asa se intampla in Lume, ne vine randul cand e randul nostru si nu le cerem celoralti sa tina un moment de reculegere sau sa-si intrerupa concediul pentru asta.
    Ce sa-ti povestesc...
    • -2 (2 voturi)    
      Pana in momentul (Marţi, 1 septembrie 2020, 8:42)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      In care din cei 700 unul va fi copilul tau. Atunci vei fi in stare sa rastorni mapamondul pentru un raspuns.
      • +1 (1 vot)    
        Domnule, inteleg ca sunteti profesor (Marţi, 1 septembrie 2020, 23:10)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil