Coronavirus în România: 952 de cazuri noi, la 14.670 de teste. Bilanțul a ajuns la 86.785 / Alte 39 de decese în ultima zi

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2020, 12:53 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Alte 952 de cazuri noi de COVID-19 au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, în urma a 14.670 de teste. Bilanțul infecțiilor a ajuns la 86.785, potrivit datelor transmise duminică de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi, s-au înregistrat alte 39 de decese, iar la terapie intensivă sunt internați 492 de pacienți.
Până astăzi, 30 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 86.785 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 952 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 454 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 3.578 de persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 29.08.2020 (10:00) – 30.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 39 de decese (23 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Teleorman, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 12 decese la categoria de peste 80 de ani. 32 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.213. Dintre acestea, 492 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.795.633 de teste. Dintre acestea, 14.670 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.904 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 6.766 la cerere.

Pe teritoriul României, 9.132 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.839 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 32.955 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 71 de persoane.

De la debutul pandemiei, 37.665 de pacienți au fost declarați vindecați și 10.785 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8333 vizualizari

  • +3 (37 voturi)    
    PSD+CCR=PCR! (Duminică, 30 august 2020, 13:03)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Multumim PSD ca nu UCIZI,
    Multumim CCR ca ti lumanarea,
    Multumim PCR ca nu ai disparut si ne NENOROCESTI.

    #colectiv #10august #covid
    • -6 (30 voturi)    
      aceeasi (Duminică, 30 august 2020, 13:43)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      chestie o spui mereu ca papagalul, ma plictisesti, mai ia niste copeici si du-te si bea un ceai in siberia
      • -12 (20 voturi)    
        Și nu are dreptate? (Duminică, 30 august 2020, 14:42)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Diferența e că și PNL mai nou face la fel, de dragul de a nu pierde alegerile. Vezi deschiderile „fără număr” la restaurante și școli, fără să existe măsuri bine definite pentru a evita infectările.

        Ciuma galbenă și ciuma roșie vor ambele la putere, călcând pe cadavre dacă trebuie.
    • -3 (15 voturi)    
      Multumim PSD ca NU ucizi???? (Duminică, 30 august 2020, 15:14)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Na, ca de data asta ai nimerit-o
    • +1 (5 voturi)    
      slava Domnului! (Duminică, 30 august 2020, 15:58)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Chiar ma intrebam pe unde esti. Banuiesc ca ai fost in concediu si nu ai avut semnal pentru aca au fost vreo 2-3 zile cu raportari iar tu nu ai postat poezioara ta. Bine ai revenit sanatos! De fapt....ca sa fim sinceri ....ar trebui doar bine ai revenit si-ti uram, de aici incolo, sanatate!
    • -4 (12 voturi)    
      Multumim PSD ca nu UCIZI, (Duminică, 30 august 2020, 16:25)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      gura pacatosului, adevarul graieste!
  • 0 (14 voturi)    
    - 0.01% față de - 0.63% săptămna trecută (Duminică, 30 august 2020, 13:10)

    clencix [utilizator]

    Rapoarte infestați/testați %
    săptămâna: 15/22/29 iun/6/13/20/27iul/3/10/17/24aug:
    media/săptămână(suma ponderată LMMJVSD):
    3.12/3.30/3.70/4.41/4.43/5.09/ 6.11/ 6.20/ 6.43/5.80/5.79%
    evoluție a mediei pe tot intervalul:
    3.12/3.21/3.38/3.67/3.88/4.20/ 4.59/ 4.86/ 5.08/ 5.17/5.25%.
    • -4 (10 voturi)    
      Numărul testărilor crește,dar procentul e constant (Duminică, 30 august 2020, 14:50)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Ce îți spune acest lucru, după mintea ta de matematician?
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Duminică, 30 august 2020, 15:17)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Multumim !
  • -4 (18 voturi)    
    bun deci (Duminică, 30 august 2020, 13:32)

    @Dem [utilizator]

    7 din 39 morti fara comorbiditati. La felul cum s-au inregistrat comorbiditati aberante ca boli de piele (psoriazis) sau numai HTA pe care 2 din 4 varstnici il au oricum si mor de batranete, sunt semne ca e groasa rau
    De fapt cred ca se moare din cauza asistentei medicale de slaba calitate inainte si in timpul agravarii bolii. Nu neaparat competenta cadrelor, cat dotarile precare. suntem tara cu nr. cel mai mare de morti raportat la tot ce vreti din Europa. Nu cred ca e cazul sa ne comparam cu India sau Mexic ca ar fi vai de noi
  • +1 (31 voturi)    
    Daca noi nu luam boala in serios. (Duminică, 30 august 2020, 13:37)

    Marionette [utilizator]

    Ne ia ea pe noi!
    • -8 (18 voturi)    
      bre (Duminică, 30 august 2020, 14:23)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      du te bre si te culca !
    • -2 (18 voturi)    
      Tu creca esti paralizat de frica!!! (Duminică, 30 august 2020, 15:45)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Pai nu purtati masti? Nu stati in casa? Nu te intrebi ce se intampla, ce e gresit de stai pe cocoasa lui Tataru de atata timp. Coboara cu picioarele pe pamant!!!