Orban: Riscul de îmbolnăvire cu COVID-19 e mai redus pentru elevi la şcoală decât acasă, fără supraveghere

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 16:22 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Ludovic Orban a declarat joi, că din punctul său de vedere riscul de îmbolnăvire cu COVID-19 pentru copii este mai redus la şcoală decât dacă ar sta acasă, fără supraveghere.

"Eu cred personal - dar am şi discutat cu specialişti - că riscul de îmbolnăvire pentru elevi, din punctul meu de vedere, este mai mic la şcoală, unde copilul este sub supravegherea cadrelor didactice, cea mai mare a timpului, cu excepţia pauzelor, decât atunci când este lăsat liber, mai ales când vorbim de adolescenţi, care interacţionează fără niciun fel de regulă şi de supraveghere", a afirmat premierul.

Acesta a subliniat că, pe perioada cât şcolile au fost închise, rata de infectare pe categoria populaţiei şcolare, a fost de 6,3%, subliniind că este vorba de procentul celor diagnosticaţi.

"(...) dar, în realitate, e posibil ca numărul de cazuri să fie mai mare, deoarece tinerii nu dezvoltă simptome şi fac boala fără să-şi dea seama sau fără să bage în seamă simptomele uşoare", a punctat Orban.

Întrebat dacă în luna septembrie redeschiderea şcolilor, care se va suprapune peste o nouă relaxare în domeniul HORECA şi reluarea activităţilor culturale, nu va duce la o creştere a numărului de cazuri COVID-19, premierul a spus că există un risc.

"Cu siguranţă există un risc, deoarece creşte numărul de interacţiuni între diferite categorii de oameni, practic, creşte numărul de contacte", a subliniat prim-ministrul, adăugând că orice reluare de activitate va avea loc în condiţii strict controlate, care să asigure protejarea sănătăţii cetăţenilor.

În context, el a precizat că o deschidere a restaurantelor hotelurilor se impune pentru a nu fi afectat domeniul industriei ospitaliere, punctând că în ce priveşte alte restaurante, cele autonome, se va ţine cont de răspândirea virusului la nivelul judeţelor.

"În ce priveşte domeniul HORECA, sezonul cald e pe final şi, în special pe zona de turism - hoteluri, pensiuni e din ce în ce mai greu să asiguri servirea mesei în exterior şi, practic, riscăm să afectăm şi domeniul ospitalier dacă nu permitem servirea mesei. Servirea mesei pentru turiştii din hoteluri va fi permisă indiferent de nivelul de îmbolnăvire. În ce priveşte restaurantele autonome, vom ţine cont de nivelul de răspândire a virusului (la nivel local - n.r.)", a mai spus premierul Ludovic Orban.(Sursa: AGERPRES)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2506 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    imbecilitatea astuia transcede (Joi, 27 august 2020, 16:26)

    Stropuleanu [utilizator]

    limita universului observabil.
    buey, cine te-a scolit in calculul probabilitatilor predictibile, maimutoiule?
  • +11 (13 voturi)    
    . (Joi, 27 august 2020, 16:35)

    zigzag [utilizator]

    Riscul poate e mai crescut acasa, fara supraveghere, dar e mult mai scazut acasa CU supraveghere. Pe copiii cu boli cronice, pe parintii cronici ai copiilor de varsta scolara, pe bunicii care locuiesc in aceleasi gospodarii cine ii protejeaza? Lasati parintii sa decida daca isi trimit sau nu copiii la scoala! Asa vor fi mai putini copii in clase si cei bolnavi nu-si vor risca inutil viata. Lasati scoala online unde se poate si pentru cine are nevoie, alaturi de mersul fizic la scoala!
    • +2 (4 voturi)    
      Păi? (Joi, 27 august 2020, 18:00)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Cine mă obligă să trimit copiii la școală???
      Eu decid dacă merg sau nu și, cel puțin anul ăsta copiii mei nu vor merge la școală.
      Au luat gripă în fiecare început de grădiniță și școală pînă, 5 sezoane; sunt sigur că vor lua coronavirusul care e mult mai contagios decât cel gripal așa că nu le risc sănătatea. Acasă șansele de a lua coronavirusul sunt mult mai mici decât în cursele de virusuri numite școli.
    • +3 (3 voturi)    
      Bineinteles (Joi, 27 august 2020, 19:13)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Nesupravegheatii aia trebuie sa se inghesuie cu mai mult de 30 de alti nesupravegheati , intr-o singura camera , mai mult de 8 ore pe zi . Cam greu sa bati scoala , la fel si vraja de politician . Dar ca facem lumina mersul la scoala creste R-ul virusului cu 10% . Foarte foarte rau daca tu acum te lupti sa ill tii la 1 .Parintii cu risc ridicat trebuie sa aiba dreptul de a cere scoala online , FF , etc , nu sa primeasca BS de la politicieni .
  • +10 (12 voturi)    
    asta a luat-o razna? (Joi, 27 august 2020, 16:46)

    sorin3 [utilizator]

    si atunci daca ai gripa de ce e recomandat sa stai acasa si nu sa te duci in ontinuare la scoala?
    Ce legatura are faptul ca e supravegheat acasa sau nu cu riscul de a contacta un virus? Acasa nu ai contact cu 20 de alti oameni in fiecare zi... deci riscul merge spre 0... nu de alta ,dar atunci in periada de inceput dece era nevoie sa stam acasa si sa mergem undeva doar cu declaratia aia de trista amintire,daca riscul era oricum mai mic in colectivitate?
    • +1 (1 vot)    
      riscul de transmitere bai! (Joi, 27 august 2020, 18:10)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      daca ai covid stai acasa ,nu stiu daca stai in oras dar dupa starea de urgenta ai vazut ce gasti bantuie toata ziua printre blocuri ? se joaca si ei ca sunt copii.
  • +5 (7 voturi)    
    E mai sigur (Joi, 27 august 2020, 16:55)

    zro [utilizator]

    daca nu-i loveste cineva cu masina pe trecerea de pietoni...Orbane
  • 0 (0 voturi)