Coronavirus în România: Peste 1.200 de cazuri noi la peste 25.000 de teste efectuate / Număr mare de decese pentru a doua zi consecutiv

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2020, 12:58 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Facebook
Alte 1.256 de cazuri noi de coronavirus au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, în urma a efectuării a 25.320 de teste. Bilanțul infecțiilor a ajuns la 81.646, potrivit datelor transmise miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat 54 de noi decese, în timp ce la Terapie Intensivă sunt internați 502 pacienți.
Până astăzi, 26 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 81.646 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

36.286 pacienți au fost declarați vindecați și 9.911 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.256 cazuri noi de persoane infectate.

Până astăzi, 3.421 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 25.08.2020 (10:00) – 26.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 54 de decese (33 bărbați și 21 femei).
  • 52 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.
  • Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.205 Dintre acestea, 502 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.705.368 teste. Dintre acestea 25.320 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.886 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 10.434 la cerere.

Pe teritoriul României, 11.245 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.522 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 31.364 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 36 de persoane.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.585 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19. Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 338 au fost declarați vindecați.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16551 vizualizari

  • -12 (34 voturi)    
    SCADE! 1256 pozitivi din total teste 25320 = 4.9% (Miercuri, 26 august 2020, 13:21)

    Boham [utilizator]

    4 August 2020
    1232 pozitivi din total teste 20581 = 5.9%

    5 August 2020
    1309 pozitivi din total teste 24108 = 5.4%

    6 August 2020
    1345 pozitivi din total teste 24147 = 5.5%

    7 August 2020
    1378 pozitivi din total teste 23946 = 5.7%


    -----

    18 August 2020
    1014 pozitivi din total teste 21289 = 4.7%

    19 August 2020
    1409 pozitivi din total teste 24307 = 5.7%

    20 August 2020
    1346 pozitivi din total teste 24323 = 5.5%

    21 August 2020
    1392 pozitivi din total teste 25363 = 5.4%

    25 August 2020
    1060 pozitivi din total teste 20479 = 5.1%

    26 August 2020
    1256 pozitivi din total teste 25320 = 4.9%
    • +6 (16 voturi)    
      tu apari doar cand scade procentul? (Miercuri, 26 august 2020, 14:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Pe 4,6,7,19 nu te-am vazut sa postezi. Cum scade procentul, hop si tu!
  • +1 (11 voturi)    
    Calitatea informatiei (Miercuri, 26 august 2020, 13:26)

    msd [utilizator]

    Sa fie ceva mesterit de niste experti ca sa pricepem noi greu sau sa nu ne afecteze emotional nr mare de cazuri/decese, ca altfel modul in care sunt puse informatiile in articolul asta, zilnic, e dezamagitor. Cauti in sapte paragrafe sa pricepi ceva si iti da mereu incomplet. De titlu nu mai incape analiza: cand sugereaza sau aproximeaza, cand indica cifrele exacte. Miroase a manevra ieftina, de prostit cititorii sau a amatorism!
  • -5 (19 voturi)    
    Digi24 minte nr infectiilor scade raportat la test (Miercuri, 26 august 2020, 13:32)

    Boham [utilizator]

    Digi24:'Crește numărul infecțiilor cu coronavirus'

    creste raportat la ce???

    ieri au fost 1060 de pozitivi la 20479 de teste iar astazi sunt 1256 la 25320 de teste deci a crescut doar pt ca sunt mai multe teste dar daca raportezi la nr de teste facute atunci a SCAZUT numarul infectarilor de la 5.1% la 4.9%

    1060 din 20479 = 5.1%
    1256 din 25320 = 4.9%
    • +4 (6 voturi)    
      Tu n-ai luat BAC-ul din prima? (Miercuri, 26 august 2020, 14:53)

      Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Unii vorbesc despre numere (cantitativ) , iar tu vorbesti despre procente!
      Faptul ca televiziunile vorbesc depsre ce le convine lor, ca sa sune mai dramatic, este alta discutie!
    • +2 (4 voturi)    
      Raportat la ziua de ieri (Miercuri, 26 august 2020, 15:10)

      Kelsier [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Cand spui ca a crescut numarul infectiilor, te referi in valoare absoluta. Si o singura infectie noua din 100,000 de cazuri daca aveai, totalul era mai mare ca ieri.

      Ceea ce descrii tu este o rata de crestere (cazuri pozitive/ teste) si nu poti defini un trend raportandu-te doar la ziua anterioara. Rata a fluctuat foarte putin in ultimele saptamani, in jurul a 5%, din punctul meu de vedere se mentine, nu scade.
    • 0 (4 voturi)    
      Creste raportat la populatia Romaniei (Miercuri, 26 august 2020, 15:32)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui Boham

      Poate nu ai observat, dar populatia nu creste in zilele in care se fac mai multe teste.
      • +1 (1 vot)    
        FALS! asta ar insemna sa testezi zilnic 20 mil (Miercuri, 26 august 2020, 18:05)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui Dan B

        ca sa poti raporta la populatia romaniei ar insemna ca tu testezi zilnic toata populatia romaniei

        dar de fapt nu poti spune ca nr infectarilor creste ci ca nr celor descoperiti in urma testarilor unui nr limitat de romanic creste

        nu inseamna ca ei s-au infecatat astazi ci ca erau deja si acum depistam un numar mic
  • -3 (5 voturi)    
    Da (Miercuri, 26 august 2020, 13:34)

    EuInsumi [utilizator]

    Asa pare!
  • 0 (8 voturi)    
    cum au luat? (Miercuri, 26 august 2020, 13:51)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    ar trebui o statistica si despre cum l-au luat...din tramvai din tren de la frizerie din mega image de la dentist din lift...
    • -2 (8 voturi)    
      Aia cre' ca-i imposibil de facut (Miercuri, 26 august 2020, 14:50)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Cel putin in momentul de fata. Aia merge daca ai un numar atat de mic de cazuri incat sa nu existe posibilitatea sa fi dat de mai multi infectati pe traseu pana sa faci boala, si anchetele epidemiologice se fac pana la a saptea spita (cum se face in Singapore pe baza telefoanelor mobile - daca n-ai telefon iti da statul, da' esti obligat sa-l porti la tine permanent, daca-l inchizi imediat te cauta politia). Sau daca faci secventierea genomului la fiecare pacient, asa incat poti determina exact ce tulpina de virus s-a raspandit de la cine la cine (cum se face in Noua Zeelanda, care dupa mai bine de trei luni de zile s-a trezit cu doar cateva cazuri noi, motiv pentru care imediat a pus capitala in carantina si a ridicat gradul de alerta in restul tarii la cel mai inalt nivel inainte de carantina). Ambele-s chestii pe care atata vreme cat medicii abia mai fac fata la terapie intensiva n-are cine le face, mai ales ca nici ieftine nu-s. Le poti face intr-o tara mica si foarte bogata, cum e Singapore, sau in cazul unui numar extrem de redus de cazuri, cum e cazul in Noua Zeelanda. Nici macar Franta sau Germania nu-si permit asa ceva, pe moment.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai vazut ca sunt reinfectari da? (Miercuri, 26 august 2020, 16:47)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Cu tulpini noi!!! Poti sa porti telefon, sa te rupi in patru....sa faci vaccinuri peste vaccinuri, virusul va invinge oricum si in final toti vom trece prin asta. O sa fie si morti destui ca nu se poate altfel. Omenirea va invata, the hard way, cum sa traiasca cu virusul. E inevitabil!
  • +3 (9 voturi)    
    Uite c-am ajuns aproape cat toata china! (Miercuri, 26 august 2020, 13:52)

    dessik [utilizator]

    .
    • +3 (3 voturi)    
      aproape (Miercuri, 26 august 2020, 15:29)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      stie cineva cate cazuri au fost in China?
  • +3 (3 voturi)    
    nu conteaza (Miercuri, 26 august 2020, 15:38)

    Capbreaz [utilizator]

    nu conteaza atit numarul de cazuri noi, cit numarul de internati pe ATI. Asta arata cit de intensa e pandemia. Numarul de noi infectati pot sa fie tineri care nu fac boala severa. Atentie! Tinerii in majoritate nu fac boala severa. Sa nu sariti cu gura pe mine.