Raed Arafat: Nu pot să recomand deschiderea restaurantelor

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2020, 11:23 Actualitate | Coronavirus


bucatarie restaurant
Foto: Max Pixel
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, spune că, în calitate de medic, nu poate recomanda redeschiderea restaurantelor, variantă luată în calcul de autorități pentru 1 septembrie. "Dacă se dorește deschiderea restaurantelor la un moment dat, putem spune condițiile pentru a reduce riscurile. Risc zero nu există", a afirmat Arafat.

Arafat a declarat, la B1TV, că posibilitataea redeschiderii restaurantelor - închise din luna martie - este discutată la nivel de experți și că nu se poate pronunța până nu se termină discuțiile și nu există concluziile finale.

Întrebat dacă, în calitate de medic, recomandă deschiderea restaurantelor, Raed Arafat a răspuns: "Nu pot să recomand deschiderea restaurantelor. Eventual, ce pot să vă spun e că dacă se deschid, ce pot recomanda medicii sunt regulile foarte stricte și în ce condiții se deschid. Dar nu cred că cineva vine să recomande să deschidem restaurantele acum. Nu poate fi o recomandare. Dacă se dorește deschiderea restaurantelor la un moment dat, putem spune condițiile în care acest lucru se face, pentru a reduce riscurile la maxim. Risc zero nu există. Apoi, rămâne iar la latitudinea populației, că una e să le deschizi și alta e dacă populația va merge acolo și în ce condiții va merge acolo, în spațiile închise vorbim. Clar e că încă sunt discuții".

Guvernul decide miercuri dacă restaurantele vor fi redeschise din 1 septembrie. La ora 15.00, premierul va avea o întâlnire cu reprezentanții HoReCa și tot în cursul zilei se va întruni Comitetul Național pentru Situații de Urgență, care va lua decizia.

Restaurantele ar putea fi redeschise din 1 septembrie, "în anumite condiţii", a declarat luni seară, la Digi 24, premierul Ludovic Orban. "Riscăm să afectăm suplimentar hotelurile în cazul în care nu oferim condiţii de servire a mesei", a afirmat Orban.

El a arătat că există o propunere ca activitatea acestora să nu fie încă redeschisă în zonele unde există un nivel de răspândire a virusului peste un anumit număr de cazuri în ultimele 14 zile.

Câteva sute de angajați ai teraselor și restaurantelor din Centrul Vechi al Capitalei au protestat săptămâna trecută față de măsurile luate de Guvern din cauza pandemiei și care au afectat dramatic această industrie. Ei au vrut să tragă "un semnal de alarmă asupra viitorului celor 400.000 de persoane care muncesc în această industrie".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1862 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Fascinant (Miercuri, 26 august 2020, 11:26)

    dandra [utilizator]

    Bine ca sunt parcurile inchise dar pensionarii joaca sah nas in nas.

    Domnule Arafat, va recomand sa veniti in spatele blocurile si sa vedeti cum stau oamenii nas in nas, inconjurati de zeci de copii, pentru ca sunt parcurile inchise.

    Unde este distantarea fizica in acest caz? Nu cred ca exista destui politisti ca sa vina in fiecare seara si sa ii dispersese sau amendeze.

    Cum pot hotelurile din bulgaria sa fie deschise, cu toate masurile posibile, dar noi tinem restaurantelle inchise?
    • -1 (1 vot)    
      Ba, (Miercuri, 26 august 2020, 12:44)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      voi nu vedeti cati infectati pe zi avem?Ba,vedeti ca incepem sa nu mai avem loc in spitale?Da' ca bulgarii au inceput sa-si inchida hotelurile,ati vazut?
      Aveti putintica rabdare,ca ne vom inchide singuri...
      • 0 (0 voturi)    
        nu ai inteles ce am spus (Miercuri, 26 august 2020, 16:28)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        indiferent daca ai chestii inchise, romanul tot fenteaza regulile de distantare fizica si din cauza asta avem atatea cazuri.
  • +3 (7 voturi)    
    Angajatii din industria aia ii plateste Arafat? (Miercuri, 26 august 2020, 12:02)

    Boham [utilizator]

    Arafat are salariu de peste 100 milioane NET de la STAT

    normal ca isi permite sa recomande ce vrea ca doar el nu e afectat dar cei care trebuie sa plateasca rate, chirii, enel, rds, etc si care nu au un loc de munca stabil ce fac?
  • 0 (6 voturi)    
    O PROBLEMA SERIOASA (Miercuri, 26 august 2020, 12:07)

    jidanul [utilizator]

    O mare problema a oamenilor care conduc Romania este ca declara ce nu se poate face, adica un mod distructiv de a rezolva o problema. Misiunea, fisa postului unui conducator, a unui prim-ministru, a unui ministru, a unui conducator de institutie de stat este sa gaseasca solutie la probleme, sa le aplice, sa construiasca ... sa construiasca, sa rezolve. In concluzie si dl Raed Arafat, a carui expertiza medicala si managementul situatiilor de urgenta nu prea are cine sa le conteste in Romania, trebuie sa vina si sa spuna clar ca restaurantele se pot deschide in conditiile x, y, z ,,, si cu masurile 1,2,3 ..., Simplu, clar si precis. La fel sa se stabileasca clar, simplu si precis conditiile in care se dechid cluburile, barurile, stadioanele s.a.m.d. pentru ca toate aceste firme, facilitati trebuie sa inceapa sa functioneze.
    • 0 (0 voturi)    
      " a carui expertiza ... (Miercuri, 26 august 2020, 14:46)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ... nu poate fi contestata ... "
      Uauuuu....
      Sunteti sigur ?
      Nici macar de parintii / rudele celor morti in / la Apuseni / Siutghiol / Colectiv .... ?
      Oare de ce si-au dat demisia sefii lui Arahat de la momentele respective : Radu Stroe ( ministru de interne ) , VV Ponta ( prim ministru ) ?
      Oare de ce angajatii ISU Ilfov au primit condamnari de 12 ani in dosarul " Colectiv " ( in prima instanta ) ?
      Oare chiar toata lumea a fost hipnotizata de acest gargaragiu penibil ?
      Totusi , Sever Voinescu , in textul publicat in urma cu o luna ( " Guvernul , nu poporul " ) a folosit ( de 3 ori ) expresia " arafatii din guvern " ...
      Sa arate asta ca , totusi , mai exista o speranta ca impostorul sef Arahat sa-si piarda - candva , in viitorul indepartat - aura ( caraghioasa ) de salvator al natiei ?
      Mai stiti ceva de licitatia de 600 milioane euro pe care nu EL a anulat-o ( din motive de Deltamed ) , desi in inregistrarea convorbirii telefonice spune ca exact asta va face ?
    • +1 (1 vot)    
      Serios? (Miercuri, 26 august 2020, 15:07)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      “ dl Raed Arafat, a carui expertiza medicala si managementul situatiilor de urgenta nu prea are cine sa le conteste in Romania”.
      Le contesta supravietuitorii de la Colectiv si familiile celor morti in urma “tratamentului” din Romania.
      -la incendiu au fost oprite sa ajunga ambulantele unor firme private.
      - a refuzat initial transportul arsilor la spitale in strainatate.