UPDATE O româncă de 25 de ani, profesoară în Baia Mare, fără alte afecțiuni, a murit din cauza COVID-19

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2020, 13:24 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
O româncă în vârstă de 25 de ani, care nu suferea de alte afecțiuni, a murit din cauza infecției cu coronavirus, a anunțat marți Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre o profesoară de 25 de ani din Baia Mare.

Ieri, un tânăr de 18 ani a murit după ce s-a infectat cu coronavirus, însă acesta suferea și de o tumoare cerebrală.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28136 vizualizari

  • -13 (29 voturi)    
    ... (Marţi, 25 august 2020, 13:32)

    tirolez [utilizator]

    Probabil profesoara de la Baia Mare care a murit ieri. Ca tot incepe scoala.
    • -7 (29 voturi)    
      80% din romani nu sunt cunoscuti cu boli cronice (Marţi, 25 august 2020, 15:51)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      deci daca muriti o sa spuna astia de la pomposul fara rost (grupul de comunicare strategica) ca ati murit de covid


      grupul de comunicare strategica = suna mai mult a centrul de comanda a propagandei
      • 0 (0 voturi)    
        ! (Miercuri, 26 august 2020, 22:44)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Bossule, in Rromania sunt +5.000.000 de bolnavi cronici, ai facut matematica numarand oile probabil!
  • +4 (68 voturi)    
    Poate nu avea sau poate avea comorbiditati (Marţi, 25 august 2020, 13:36)

    UnOarecare [utilizator]

    Dar sigur l-a imbolnavit un idiot care nu purta masca!
    • -5 (51 voturi)    
      O afirmație ridicolă! (Marţi, 25 august 2020, 14:25)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      De unde stii tu ca nu era el unul care nu purta masca? Ai stat tu dupa el sa l vezi? Il cunoșteai? Atâta stii, atata spui: "masca, masca"!
    • -1 (37 voturi)    
      tactu (Marţi, 25 august 2020, 14:28)

      andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      poate tac-tu?
      • 0 (2 voturi)    
        Tata este decedat (Joi, 27 august 2020, 0:45)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui andr1stE

        Mamitica dvs poarta masca?
    • -3 (45 voturi)    
      De unde reiese ca nu avea alte boli? (Marţi, 25 august 2020, 14:30)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      1. Nu i s-au dfacut investigatii post-mortem pt a determina daca avea sau nu alte boli cronice

      2. faptul ca NU se stie daca el avea sau nu alte boli le da posibilitatea acestor suboameni de le grupul de comunicare strategica sa se foloseasca de moartea unui om in scopuri politice
      • +11 (23 voturi)    
        si daca avea alte boli ce ? (Marţi, 25 august 2020, 15:12)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        inseamna ca e condamnat sa moara? Sa se demonstreze ca i-au administrat tratamentele corecte pentru bolile de care suferea, altfel se numeste malpraxis.
      • +5 (27 voturi)    
        tre sa fii un bou nesimtit (Marţi, 25 august 2020, 15:29)

        om_normal [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        daca o cunosteai , sau daca cauti pe net o sa gasesti mai multe detalii despre ea . Dar esti un nesimtit care isi da cu parerea , La 25 de ani s-a dus fara comorbiditati
    • -16 (38 voturi)    
      l-ai imbolnavit tu (Marţi, 25 august 2020, 14:48)

      UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      s-a imbolnavit singur...de ce trebuie sa ma sufoc eu cu masca la 35 de grade?

      de ce ar trebui sa ma intereseze pe mine de altii?
      • +8 (24 voturi)    
        exact (Marţi, 25 august 2020, 16:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

        Tipic Romanesc!
        de ce trebuie sa ma sufoc eu cu masca la 35 de grade? de ce ar trebui sa ma intereseze pe mine de altii"

        Nu ma pot abtine sa nu remarc aici esenta romanismulul. "Ce-mi pasa mie de altii? Mie sa-mi fie bine, restul pot sa moara"
        • -1 (9 voturi)    
          tristutz (Marţi, 25 august 2020, 23:27)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Nici macar boala asta care loveste pe orisicine nu a reusit sa ii faca pe unii sa inteleaga daca lui//ei ii este bine atunci sunt sanse ca si celorlalti sa le fie un pic mai bine...

          Nu prea avem sanse sa ne facem bina.
          • +2 (4 voturi)    
            adevarat (Miercuri, 26 august 2020, 11:10)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Primul lucru pe care-l vezi cand mergi la la vest e ca acolo oamenilor le pasa nu doar de curtea proprie, ci si de cum arata strada, de cum arata locul de joaca, parcul, etc.

            Din pacate la noi ideea de apartenenta la o comunitate total straina pentru unii... Lipsa de educatie....
    • 0 (16 voturi)    
      Unul ca tine care nu stie s-o poarte (Marţi, 25 august 2020, 14:59)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Mai degraba!!!
    • -8 (22 voturi)    
      sau poate un postac idiot care purta (Marţi, 25 august 2020, 15:32)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      mască
    • +9 (25 voturi)    
      Nici un batran cu comorbiditati nu s-a vindecat? (Marţi, 25 august 2020, 15:58)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Am inteles ca mai mor si tineri care aparent n-au alte afectiuni serioase, iar astfel de stiri au puterea de a adauga la frica pe care autoritatile au folosit-o pentru a controla populatia.

      Dar, stie cineva varstele si comorbiditatile in randul sutelor de vindecati din fiecare zi?

      Chiar nu e nici un batran de 80+ ani cu multiple boli cronice care s-a vindecat de covid-19 pana acum?

      Eu bag mana in foc ca sunt, ba chiar multi, in fiecare zi din aceasta categorie...

      Dar nu spune nimeni de asemenea cazuri, pentru ca ar fi contrar politicii fricii folosite de guvern...
      • +13 (13 voturi)    
        Eu stiu unul... (Marţi, 25 august 2020, 16:24)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        are 83ani, statea la azil, s-a imbolnavit tot azilul cu Covid, i-au dus pe toti la Victori Babes. Nu a fost caz grav, doar temperatura si nas infundat, dupa 10 zile l-au externat.
        In Marea Britanie a existat o femeie de 103 ani care s-a vindecat, dar si medicii s-au luptat mult sa o tina in viata.
      • +1 (11 voturi)    
        sansele sunr mai mari (Marţi, 25 august 2020, 23:33)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Ca un batran sa moara - se poate demonstra - si este adevarat ca sunt batrani sau mai putini batrani, cu comorbiditati, care s-au facut bine.

        sansele sunt mai mici ca un tanar/o tanara sa moara chiar daca nu are comorbiditati si totusi lucrul acesta se intampla dar intr-o proportie mai mica,

        oamenii inteleg mai greu probabilitatile si presa speculeaza. Putini oameni explica pe intelesul celor mai slabi si chiar se doreste instaurearea unui anumite stari pentru ca din pacate numai asa poarta romanii masca. Am observat ca acum iarasi au rarit controalele in autobuse si metrou si iarasi a crescut numarul celor care nu poarta sau poarta incorect masca...

        aveti dreptate dar este greu sa faci o masa larga de analfabeti functionali sa inteleaga ceea ce se petrece in jurul lor si atunci bagi frica si amenda..
  • +17 (23 voturi)    
    caz clar (Marţi, 25 august 2020, 13:48)

    nash pandelica [utilizator]

    de necesitate a necropsiei, patologii ar fi putut trage niste concluzii ajutataoare pt. abordarea clinica a pacientilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Care?... (Miercuri, 26 august 2020, 15:58)

      D3v1ant [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Este vorba de un virus ARN, cu structură și modificare continuă a codului genetic similare virusurilor gripale, pentru care încă nu există un vaccin bun (în ciuda vaccinărilor sezoniere, mii de oameni tot mor de gripă). Patologii nu pot constata decât aspectele morfologice modificate de virus, iar până acum informațiile îl plasează undeva între gripă, Hepatita C și ORICE provoacă coagulare intravasculară diseminată (de la - ce interesant! hepatite până la leucemii)... Doar fiindcă niște cuvinte din domeniul medical sună interesant, nu înseamnă că ai dreptul sau că știi să le folosești!
  • +7 (29 voturi)    
    hmm (Marţi, 25 august 2020, 13:55)

    Kato01 [utilizator]

    Doar asa a murit... Vrem si noi mai multe detalii... Cat a stat in spital, pe la ce sectii a fost trecut, spitalul avea si el mai mult de 1 medic si 2 asistente.... sau chiar mori la 25 de ani cand se ocupa un ATI dotat si competent de tine.
    • +4 (32 voturi)    
      Dar NU vrem mai niște detalii (Marţi, 25 august 2020, 14:17)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Vai ce stire; Chiar interesanta !! Mai oameni buni, chiar nu v-ati saturat? Mai reveniti-va! Cativa necrofagi pasionati stau ca vulturii si asteapta prospatura. Dar marea, marea masa s-a saturat! Ajunge, viata e frumoasa altfel !!
      • +1 (21 voturi)    
        Tu esti dintre PSDistii cu "viata e frumoasa" (Marţi, 25 august 2020, 14:50)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Bravo mah, ignori complet pericolul. Iti urez sanatate.
        • -1 (17 voturi)    
          M-ai nimerit (Marţi, 25 august 2020, 16:08)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Cu bunic mort la Canal. Cu tata cu domicilui fortat pentru tentativa de fuga din tara. Realizezi ce dragi imi sunt iliescu si securistii ..Dar te iert pentru tot. Viata e frumoasa..
      • -1 (17 voturi)    
        noi ne-am săturat (Marţi, 25 august 2020, 15:59)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        nu s-au săturat jigodiili cașchetare gecesiste, continuă manipulările kaghebiste....cînd vii și spui numa de unu de 20 ani și nu spui nimic de vindecați, asta-i manipulare tip kgb...păi spune și de ăia de 80 ani care s-au vindecat, cașchetari securiști
    • +15 (29 voturi)    
      cred ca avea totusi ceva comorbiditati, (Marţi, 25 august 2020, 14:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      dar nu stia de ele. Sa nu uitam cazurile fotbalistilor morti pe teren, gen Vrabioru, Catalin Haldan sau Patrik Ekeng. Nu aveau coronavirus si totusi au murti pe teren la varste mai mici de 30 de ani. Autopsia a doveditca toti aveau probleme cardiace, dar nu stiau de ele....
      Tinerii nu mor asa usor,,,,cred ca si tanarul de 25 ani mort de coronoavirus avea el ceva dinainte, dar nu se stie ce.
      • -1 (15 voturi)    
        ... (Marţi, 25 august 2020, 15:19)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Si trebuie sa aflam cam cati elevi "aveau ei sigur ceva"? Da, stiu, nu au cu cine sa stea acasa.
      • +11 (17 voturi)    
        --- (Marţi, 25 august 2020, 15:24)

        Kato01 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        E posibil sa aiba comorbiditti, dar in Ro poti sa mori si de enterocolita dc ajungi in spital. Asta e problema. Dc patesti ca cei din Suceava, de i-au inchis in saloane fara mancare si apa si n-a dat nimeni pe la ei 24h, 6 oameni la o baie cu tratament de Kaletra si alte exemple mai morbide decat toate comorbiditatile. In Ro trebuie avut grija de sanatate sa nu ajungi in spital.
  • +1 (51 voturi)    
    virusul asta pare a fi o bomba cu ceas (Marţi, 25 august 2020, 14:07)

    cristi_an [utilizator]

    lasa cicatrici foarte urate la inima si sistemul circulator... cum va evolua asta in 10-15-20 ani?
    purtati masca! si daca aveti vise umede despre dictatura, va rog sa vedeti cateva documentare despre Coreea de Nord!
  • +3 (39 voturi)    
    Presei ii curg balele (Marţi, 25 august 2020, 14:23)

    Ciprian1979c [utilizator]

    dupa o stire ca asta! Acum vreo 10 ani un băiat de 18 ani de la mine de la țară a murit de o gripa absolut normala, nu avea nici o boala de care sa fi știut cineva! De asta nu ati spus nimic, de ex! Băiatul ăsta...dacă nu avea dosar medical nu înseamnă că nu avea comorbidități, dar până la urmă și dacă nu avea ce?! Nu ați mai auzit de morți subite, marea majoritate la cei sub 30 de ani?! Asta ar trebui să îi impulsioneze pe ăia care comentează încontinuu, ca niște mori stricate''masca , masca, masca"?! Dar, suedezul asta o fi prost: https://www.mediafax.ro/coronavirus/principalul-imunolog-din-suedia-este-de-parere-ca-purtarea-mastilor-faciale-este-un-act-periculos-19513080
    Asta asa, doar sa va mai enervați puțin, mai ganditi si poate mai adăugați si alte cuvinte decat "masca, masca, masca"!
    • +5 (17 voturi)    
      vor sa sperie tineretul (Marţi, 25 august 2020, 15:47)

      c1 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      "Bai, tinerilor inconstienti, credeti ca nu sunteti afectati de covid? Uite ca am gasit un tanar fara alte boli cunoscute care a murit! Nimeni nu scapa!"

      Asta vor sa ne transmita!
    • -5 (23 voturi)    
      Suedia nu e cel mai bun exemplu in materie (Marţi, 25 august 2020, 16:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      de coronavirus. Ei au adoptat metoda imunizarii colective, si acum au cel mai mare numar de morti din Europa pe cap de locuitor. Da, imunologii suedezi au dat gres cand au zis ca purtatul mastii este periculos. la cat timp am fost pe drumuri de cand a inceput pandemia, daca nu purtam masaca eram de mult la Babes.
      • +2 (12 voturi)    
        si virusul a dat gres cu tine la fel ca imunologii (Marţi, 25 august 2020, 17:10)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dr nu pentru ca purtai masca, aia cel mult i-a protejat pe altii de tine!
        Ai facut vreun test pana acum? Poate ai fost asimtomatic si ai umblat ca besmeticul prin lume!
        Multi oameni se simt bine daca vorbesc (unii mai si scriu), nu daca gandesc!
        Noi muncim, noi nu gandim!
      • -1 (3 voturi)    
        suedia (Miercuri, 26 august 2020, 11:02)

        getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu te grabi sa dai tu verdicte daca e bine sau nu ce a facut Suedia.
        Poate ca au cei mai multi morti, dar nu stim ce se va pe termen lung. Asa ca vom mai vedea cine a luat intr-adevar cele mai bune masuri...
  • +1 (27 voturi)    
    mor oamenii (Marţi, 25 august 2020, 14:29)

    andr1stE [utilizator]

    mor oamenii si de la stres, si de la fumat... 1 pe zi in fiecare judet inseamna 41/zi. ce e asa mult?
    • +6 (24 voturi)    
      Fumatul nu e contagios (Marţi, 25 august 2020, 14:51)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui andr1stE

      Daca nu vrei, nu fumezi.

      Dar cu covid te poate infecta un prost in metrou care-si da masca jos ca sa tuseasca.
      • -1 (11 voturi)    
        Nu mai e contagios (Marţi, 25 august 2020, 15:48)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        In vremurile de alta data cand se fuma peste tot, cam era.
    • +2 (14 voturi)    
      daa (Marţi, 25 august 2020, 15:09)

      infernal [utilizator] i-a raspuns lui andr1stE

      Mureau oricum 200-300 pe zi și în 30 de ani - zeci de mii în accidente rutiere și în spitale cu infecții nosocomiale.
  • +8 (24 voturi)    
    tot marti ... (Marţi, 25 august 2020, 15:15)

    Fedora [utilizator]

    o groaza de alti romani fara comorbiditati au murit de cancer, ca nu au primit tratament. Si altii au murit ca nu au gasit Euthyrox. Si doi copii au murit pentru ca in romania se vinde otrava la liber si orice om poate sa si-o imprastie prin curte...
  • +7 (13 voturi)    
    Cu ce medicamente au tratat-o? In ce etapa? (Marţi, 25 august 2020, 16:53)

    D-or [utilizator]

    Asta ar fi extrem de interesant de stiut atit pentru medici, cit si pentru organele de ancheta.

    Poate a fost cobai pentru vreun tratament nou sau poate a fost folosita ca pacient-martor, adica cel care primeste placebo.

    Un jurnalist asta trebuie sa afle si sa scrie.
  • +2 (12 voturi)    
    Nu am cuvinte (Marţi, 25 august 2020, 17:27)

    Hypatia1 [utilizator]

    fata de atata lipsa de empatie si de bun simt!

    O tanara de 25 ani...

    https://www.facebook.com/photo?fbid=3204616912955659&set=a.347383635345682
  • 0 (6 voturi)    
    m-am enervat (Marţi, 25 august 2020, 23:57)

    ..13 [utilizator]

    este clar ca tanara a ajuns in stare grava la spital.

    Perioada in care putea sa primeasca tratament eficient cred ca a petrecut-o acasa si cine stie daca a luat ceva sau nu... Chesita asta imi aduce aminte de unul din primele cazuri cu o tanara adolescenta din Franta care a murit la inceputul perioadei ...

    deci daca se putea face ceva pentru timeea era ca ea sa ajunda inca mai devreme la spital. Nu stim ce s-a intamplat la spital si cum a fost tratata tocmai pentru ca era tanara - nu vreau sa speculez mai mult dar daca ajungea mai devreme la spital cu atat era mai bine.

    este bine ca de la primele simptome sa te adresezi doctorilor si sa te tratezi acasa dar daca vezi ca noala avanseaza repede mergi de urgenta la spital.

    Parerea mea este ca o parte din vina apartine tinerei si familiei sale care a facut ca ea sa ajunga tarziu la spital.

    O alta mare problema este LIPSA ANCHETEI EPIDEMIOLOGICE.

    speculez acum pentru ca eu cred ca tanara intrase in contact cu o persoana infectata... Ancheta epidemiologica ar putea identifica si asta ar trebui sa fie regula fara ca sa mai existe speculatii.In ancheta trebuie ca si mama victimei sa coopereze acum pentru ca a cunoaste traseul exact ar reduce numarul victimelor ...