Coronavirus în România: 1.189 de cazuri noi și alte 37 de decese / Numărul pacienților internați la ATI a trecut de 500

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2020, 12:57 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
În ultimele 24 de ore au fost raportate 1.189 de cazuri noi de coronavirus în România, iar bilanțul total al infecțiilor a ajuns la 77.544, potrivit cifrelor transmise de Grupul de Comunicare Strategică.

35.079 pacienți au fost declarați vindecați și 9.309 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 37 de decese (18 bărbați și 19 femei). Dintre acestea, un deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, două decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 decese la categoria de peste 80 de ani.

35 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.202. Dintre acestea, 504 sunt internate la ATI.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, de vineri, au fost înregistrate 1.189 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 704 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.639.370 de teste. Dintre acestea 22.991 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.593 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 9.398 la cerere.

Pe teritoriul României, 10.744 de persoane confirmate cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.582 - în izolare instituţionalizată. De asemenea, 30.403 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar 36 în carantină instituţionalizată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16640 vizualizari

  • -26 (40 voturi)    
    500 persoane la Ati? (Sâmbătă, 22 august 2020, 13:09)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Mai taie din ele,da-le,d***u
    • +1 (1 vot)    
      acum o luna ziceau ca vor fi 1000 (Duminică, 23 august 2020, 0:04)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      dar din aia 500 doar 100 sunt intubati
  • +15 (31 voturi)    
    Si cand te gandesti ce usor se poate evita asta (Sâmbătă, 22 august 2020, 13:40)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu vrei sa porti masca? Fie. Dar macar spala-te corect pe maini, nu pune mana pe orice, nu duce mana la fata, pastreaza distanta sau macar stai cu spatele la altii in mijloace de transport in comun, daca ai gripa, bronsita sau alte afectiuni pulmonare poarta masca macar atunci... lista poate continua.

    Implica aproape zero efort. Chiar si pentru nefanii de masca. Dar, asa e lumea. Toti se cred intangibili, toti sunt medici peste noapte, toti stiu adevarurile mondiale din spatele conspiratiilor etc.
    • -17 (37 voturi)    
      masca reduce, dar nu elimina (Sâmbătă, 22 august 2020, 14:05)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      eu va inteleg disperarea ca tremurati sub canapele, dar intelege...pt un virus e ca si cum tu stai cu plasa de la gard pe fata si te astepti sa te protejeze


      virusul este purtat in curentii de aer, deci chiar daca nu este tusit direct in fata ta, el pluteste in suspensie in curentii de aer...si tot ajung la tine. Riskul de infectie creste o data cu incarcarea virala pe cm3 de aer

      restul e cancan sa tina prostii conectati la frica si sa fie usor manipulati
      • +17 (27 voturi)    
        Cred ca nu intelegi scopul mastii (Sâmbătă, 22 august 2020, 14:40)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        "pt un virus e ca si cum tu stai cu plasa de la gard pe fata si te astepti sa te protejeze"

        Masca are ca scop protectia celeorlalti, nu a ta. Desigur, exista si un procent mic prin care te protejeaza, logic, dar scopul ei si eficienta maxima consta in protectia altora.

        Doctorii nu o poarta ca sa nu ia "raceala" de la unul disctat. Ci ca sa nu tuseasca accidental si sa infecteze pacinetul. Putina istorice in de unde a pronit procedura de pslare pe maini inaintea unei operatii desluseste "enigme" de bun simt. Analogia spalarii pe maini este identica ca cea a purtarii mastii.

        "prostii conectati la frica" sunt aceia care se tem din cauza celor iresponsabili ca tine. Da si eu ma tem cand aud ca merg turmele la mare si la munte si la nunti si dau petreceri cate 300-400 si apoi apare marele mister de cum s-au imbolnavit o parte.

        Chiar nu pricepi de ce tarile insista sa porti masca.
        1. poti fi in perioada de incubatie fara sa stii, drept urmare poti infecta pe altii chiar daca azi esti bine, maine iti curge nasul si poimaine au "guturai" cum zic expertii anti-covid
        2. poti fi asimptomatic si sa infectezi pe altii fara sa stii
        3. ca sa nu fie vorba de selectie "tu porti, tu nu porti, tu trebuie sa porti, tu nu ai chef sa porti" a facut legea pentru toti ca sa nu fie comentarii
        4. procentul ala mic de protectie a ta purtand masca ajuta, macar daca esti intr-un spatiu deschis glomerat unde nu poarta toti masca; orice valoare mai mare ca 0 poate ajuta

        Desigur astea-s informatii de bun simt, cu toate astea, se pare ca nu pe toti ii duce mintea.
        • -10 (28 voturi)    
          Virusul e airborne, se stie asta (Sâmbătă, 22 august 2020, 15:30)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          de cateva saptamani. Omenirea e pe cale sa atinga herd immunity curand. Masurile astea care se iau is doar pt control, in curand pandemia o sa fie declarata ca terminata si toaste guvernele o sa isi frece mainile de bucurie, ca si-au zombificat supusii. Bineinteles ca au si nenorocit o gramada de oameni, mor destui dintre cei cu boli cronice pt ca nu au avut parte de ingrijire adecvata, multe milioane or sa moara de foame, multe sute de milioane vor cobora din clasa mijlocie in saracie. Guvernele tiparesc bani la greu si isi intaresc puterea si au grija doar de Ai Lor. Fain, si i-am lasat sa faca toate astea cu zambetul pe buze!!!
          • +5 (9 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:07)

            cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            @dalinar...virusul e airborne doar in anumite conditii. Anume incarcare virala mare si spatiu interior. Ala e un fel de pseudo-airborne, de fapt nu virusul e airborne ci ramane prins in micropicaturi (semi)uscate sub forma de particule capabile sa plutesca o vreme aer.
            Airborne cu adevarat sunt sporii, forme "arhivate" ale bacteriilor sau fungilor, care pot rezista in suspensie si viabili ore intregi in aer sau ani pe suprafete.
            De chestia asta s-au prins medicii seriosi din Singapore si Coreea de Sud inca din februarie. Medicii din Vest care au dat-o pe politica inca "se mai straduie sa inteleaga".
            Daca era "airborne" adevarat am fi fost intr-adevar infectati pana la ora asta cam toti.
            • -1 (7 voturi)    
              Pai din septembrie pana in martie (Sâmbătă, 22 august 2020, 20:46)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

              Ne-am infectat destui si nu am stiut. Asa ca mortalitatea virusului este enorm exagerata. Cu confunda nr de teste cu cel al infectatilor. Daca se considera acum ca nr celor infectati ar fi de 10 ori mai mare, think cati au fost inainte de a incepe testarile. Ala a fost adevaratul Primul Val.
          • +2 (6 voturi)    
            S-a îmbolnăvit 1-2% din populatie (Sâmbătă, 22 august 2020, 18:05)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            In tarile puternic afectate.
            Imunitatea de turma apare de la 60% in sus.
            Deci va dura vreo 10 ani, dar se pare ca imunitatea nu e pe viata... Unii zic ca tine câțiva ani, alții s-au îmbolnăvit a doua oara în câteva luni.
            Dacă se îmbolnăvesc mai mulți decât capacitatea spitalelor se trece la triaj de război, cei bătrâni și fără comorbiditati vor avea șansa a doua.
          • +2 (12 voturi)    
            Aiurea (Sâmbătă, 22 august 2020, 18:19)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            Matale ai o imaginatie bogata. Care n-are mare lucru in comun cu realitatea.

            Herd immunity, sau imunitate de turma, sau imunitate de grup, in romana, se atinge cand macar 60%-70% din toata populatia e imuna. Cum pe moment n-avem vaccin, aia inseamna ca tre' sa se imbolnaveasca 60%-70% din populatie ca sa avem imunitate de turma. Global, nici la 10% nu suntem, nici cu cele mai optimiste estimari. In Romania, in particular, poate avem ceva mai multi oameni trecuti prin boala, cu corespunzator mai multi morti, din cauza celor multi idioti ca matale, care nu pricep pe ce lume traiesc, da' in mod cert nu suntem la nici macar 15%.

            De pe la macar 30% imunizati incepi sa vezi un efect de franare al raspandirii bolii, da' slab. Vizibil in mod cert, adica mai mare decat incertitudinea statistica, au calculat unii, efectul ala devine abia pe la 43% imunizati. Matale, precum multor altor idioti, vi se pare ca e OK sa ne bagam picioarele in ea de preventie si protectie, pana ajungem macar la nivelul ala, indiferent cati o sa mai moara pana atunci, chiar daca suntem la doar cateva luni distanta de vaccin. O sa aveti mii de morti pe constiinta, deja aveti sute, da' voua vi se rupe in continuare.
            • -4 (12 voturi)    
              Tu stai cu tricou in cap (Sâmbătă, 22 august 2020, 20:48)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              Lipsa de oxigen dula la minte mai putina bag seama. Suedia se apropie de imunitate de turma, zic savantii, nu eu.
              Ps: postac de partid care esti!
              • +2 (2 voturi)    
                nu, Suedia (Duminică, 23 august 2020, 6:41)

                zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

                a declarat oficial de x ori că NU se apropie de nici un fel de imunitate de turmă... și exact ce-ți comunică ăsta mai sus, NICI nu are sens să o facă, ar fi carnagiu.
              • +1 (1 vot)    
                Matale nu pricepi ideea ... (Duminică, 23 august 2020, 14:51)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

                ... de dezbatere logica. Dreptate n-are cine tipa mai tare, are ala ale carui opinii sunt sustinute de realitate.

                Exista o vorba romaneasca veche, care zice ca atunci cand doi iti zic ca esti beat, e bine sa te duci sa te culci. In speranta ca nu-mi taie HN comentariul pt. ca contine link-uri, uite-aici ce zic mai multi despre strategia Suediei:

                https://www.webmd.com/lung/news/20200813/swedens-no-lockdown-policy-didnt-achieve-herd-immunity

                https://eu.usatoday.com/story/opinion/2020/07/21/coronavirus-swedish-herd-immunity-drove-up-death-toll-column/5472100002/

                https://www.forbes.com/sites/mishagajewski/2020/08/11/stop-trying-to-make-herd-immunity-happen-swedens-attempt-at-covid-19-herd-immunity-failed/

                Una dintre surse e o scrisoare semnata de 25 de medici suedezi implicati in lupta cu epidemia. Stii matale mai bine ca ei care-i situatia in Suedia?
          • -2 (4 voturi)    
            Herd imunity cred ca este ca si atins (Sâmbătă, 22 august 2020, 23:25)

            mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            80% din bolnavi chiar daca se imbolnavesc sunt ca si imuni, nu au mai nimic.

            Oare nu sunt acei imunii pe care ii tot cautam?

            Si din toti cei care se imolnavesc abia un 0.05% mor asta dupa statisticile din state.

            Persoanele cu grupa de sange 0 sunt ca si imune la virus pentru ca au anticorpi de A si de B care ii protejeaza eficient de virus.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu-i asa (Duminică, 23 august 2020, 14:54)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

              Chiar si cei care nu mor, sau nu raman cu sechele grave, tot transmit boala. Aia nu-i imunitate de turma. Aia inseamna ca boala inca gaseste gazde si cai de propagare ca sa ajunga la cei 20% la care se manifesta grav. Adica daca acuma ne oprim din facut ceva, mai ales cu raspandirea larga in masa populatiei, in timp foarte scurt toti cei 20% care risca sa o pateasca nasol chiar o s-o pateasca, si-n timp foarte scurt. Si 10% din toata populatia daca se imbolnaveste in timp scurt, sistemul medical capoteaza, si numarul de morti creste brusc - toti cei ce-ar avea nevoie de tratament in spital da' nu mai au loc in spital o sa moara. Aia vrei?
      • +5 (11 voturi)    
        masca (Sâmbătă, 22 august 2020, 15:05)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Tovarasu' Je, omsu' zice ca pandemia o sa tina pana cand s-o gasi vaccinu' in cantitati rezonabile.
        Astfel stand lucrurile sigur vei ajunge la o experienta personala pe varianta. O astept cu interes, mai ales daca vor fi la putere, cu atributii depline, pesedeu', cecereu', avocatu' poporulu' si udemereu', iar la pandemie nu se poate vorbi de greaua mostenire liberala, ca nu e in programul de guvernare... keep in touch, deci, ca ce-i aia distantare, insa?
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:01)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        @je...tu iti imaginezi ca virusul ala rezista la infinit presupun. A nu se confunda virusurile cu sporii. Ziua, in aer liber, daca vremea e insorita mai ales, virusul rezista in jur de cateva minute inainte de-a fi ars de ultraviolete, membrana sa-i fie distrusa de uscaciunea din aer caracteristica anotimpului, samd. Deci masca are rolul ei.
      • +2 (4 voturi)    
        Asimptomatici sau bolnavul inconștient (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:57)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Aia sunt cei mai problematici.
        Găurile măștii nu sunt așa mari pentru ca virusurile pleacă împreună cu stropi de salivă... Aici e pericolul, încărcătură virală mare într-o expunere.
        Dacă bolnavul porta masca se satureaza filtrul măștii de umezeala, dacă cel expus porta masta poate are noroc sa nu îl lovească în ochi sau sa o înghită pe nas sau pe gura.
        N95 înseamnă câte particule nu scapă. Dacă probabilitățile se înmulțesc, riscul scade puternic.

        https://m.facebook.com/kuhospital/photos/a.10150374112643104/10158534009663104/?type=3
    • +6 (14 voturi)    
      Din păcate masca e esențială (Sâmbătă, 22 august 2020, 15:56)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Din cercetări s-a stabilit ca se transmite prin vapori și mai puțin sau deloc de pe suprafete.
      • 0 (6 voturi)    
        Stiu (Sâmbătă, 22 august 2020, 21:23)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Dar cui sa explici? Am dat si eu de o conspirationista in STB odata. Toti ii explicau dar ea radea zefelmitor si ne invata ca stie mai bine si ca suntem spalati pe creier...

        Comentariul meu era adresat celor care ezita dar au minim de competenta mentala cat sa priceapa ceva, chiar daca nu poarta masca, pot reduce raspndirea pentru noi (ca vad ca pentru ei nu le pasa).
  • +1 (25 voturi)    
    PSD+CCR=PCR! (Sâmbătă, 22 august 2020, 13:49)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    La alegerile locale si la cele generale ELECTORATUL ROMAN va fi calaul PSD.

    Ciuma Rosie nu are voi si nu trebuie sa mai scape vreodata, trebuie ACUM dezintegrata!
  • 0 (6 voturi)    
    reguli anticovid (Sâmbătă, 22 august 2020, 21:00)

    maiorulmura [utilizator]

    3. ca sa micsorezi riscul, pune masca.
    2. ca sa elimini riscul, stai in casa.
    1. ca sa eviti certitudinea, sa nu te puna dracu sa ajungi la spital.
    • 0 (0 voturi)    
      mda, ești deosebit de inspirat (Duminică, 23 august 2020, 6:43)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      azi.
  • +1 (5 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 22 august 2020, 23:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si cu si fara restrictii, fiind bombardati zilnic cu stiri de tipul "1000 de infectati, 50 de morti", cu articole de tipul "tanar de 20 de ani povesteste experienta grea a infectarii cu Covid" si cam toate stirile bombastice, exagerate si apocaliptice despre acest virus, nu putem sub nici o forma incet, incet sa revenim la o viata normala, sociala dar mai ales economic.
    Cred ca nu ne vor scuti astia de stiri gen "1000 de infectati, 50 de morti" niciodata de acum incolo. De ce? E simplu ... gripa a disparut? Nici acest virus nu va disparea niciodata.

    Eu nu vad bine deloc viitorul umanitatii in acest ritm ... Prevad uriase probleme economice si sociale, saracie lucie pentru sute de milioane de oameni cel putin si totul va culmina, la un moment dat, cu razmelite si anarhie.

    Sau poate algem toti, colectiv si mutual, pur si simplu sa ignoram la un moment dat stirile astea si sa ne vedem de vietile noastre ...

    In ciuda normelor si legilor sociale, un organism sanatos nu poate sa accepte auto-distrugerea pentru a proteja organisme mai slabe. La un moment dat va fi prea mult totul. E doar o deductie logica legata de darwinism...