Care sunt șansele de a te infecta cu coronavirusul în timpul unui zbor cu avionul, potrivit unui profesor de statistică de la MIT

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2020, 12:13 Actualitate | Coronavirus


Zbor cu avionul pe timp de pandemie
Foto: dpa picture alliance / Alamy / Alamy / Profimedia
Să stai înghesuit în mijocul unui număr mare de oameni, la bordul unui avion, ar putea să pară riscant în această perioadă, notează CNN. Dar, potrivit unor experți care se bazează pe cazurile documentate de transmitere în timpul zborului, șansele de a lua noul coronavirus în acest fel sunt relativ mici.

Într-unul dintre cazurile studiate, 328 de pasageri și membri ai echipajului au fost testați pentru Sars-Cov-2 după ce s-a aflat că pe zborul dinspre SUA spre Taiwan ce a avut loc pe 31 martie erau 12 pasageri simptomatici la acel moment. Totuși, toți ceilalți de la bord nu s-au infectat.

Și, deși cu siguranță au existat, în ultimele luni, cazuri de pasageri care au transmis virusul către ceilalți de la bord, rata de transmitere este mică.

Un studiu apărut recent în publicația medicală JAMA Network Open a descoperit indicii privind răspândirea coronavirusului în timpul unei curse de patru ore de la Tel Aviv la Frankfurt. Doi pasageri care stăteau pe locurile din spate au luat coronavirusul după ce au stat de partea cealaltă a culoarului față de șapte pasageri care erau infectați anterior, fără să știe acest lucru.

Singurul caz documentat până acum de transmitere de la o singură persoană la mai multe în timpul unui zbor este cel al unei curse Marea Britanie – Vietnam, în care un pasager se pare că a dat virusul altor 14 pasageri și unui membru al echipajului.

O explicație pentru aparentul risc redus din avioane este faptul că aerul din aeronavele comerciale moderne este înlocuit cu unul proaspăt la fiecare 2-3 minute, iar cele mai multe dintre ele sunt dotate cu filtre care opresc 99,99 dintre particule.

În plus, au fost implementate noi protocoale, precum masca de protecție, verificarea temperaturii, curățarea intensivă a cabinei și limitarea mișcării pasagerilor în timpul zborului.

Arnold Barnett, profesor de statistică la Sloan School of Management de la MIT, a încercat, în cadrul unui studiu recent, să calculeze șansele de a te infecta cu coronavirusul în timpul unui zbor scurt.

Potrivit concluziilor sale, bazate pe cursele scurte din SUA efectuate de aeronave cu câte trei scaune pe fiecare parte a culoarului -precum Airbus 320 sau Boieng 737 - și presupunând că toată lumea poartă mască, riscul de a lua virusul în timpul unui astfel de zbor este de 1 la 4.300.

Dacă locul din mijloc este liber, șansa de a te infecta scade la 7.700.

Calculele sunt făcute pentru zboruri de două ore din Statele Unite, națiunea cu cele mai multe cazuri din lume.

Șansele sunt mai scăzute pentru părțile de lume cu mai puține infecții și mai mari pentru zborurile de cursă lungă.

Potrivit lui Burnett, riscul diferă foarte puțin în funcție de locul ocupat: ”Ești pus în pericol de cei care stau lângă tine pe același rând. Și, în mai mică măsură de cei care stau pe rândul din spate și din față. Statistic vorbind, locul de la geam este puțin mai sigur decât locul din mijloc sau cel de la culoar, într-un avion plin. Dar nu e mare diferență”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22330 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Daca... (Vineri, 21 august 2020, 12:17)

    alex_1 [utilizator]

    Avionul e privat, atunci șansele sunt mult mai nice :)))
  • -3 (15 voturi)    
    deci statistic vorbind (Vineri, 21 august 2020, 12:26)

    ..13 [utilizator]

    Nu este un pericol mare chiar as spune ca este unul relativ modest.

    Probabil ca probabilitatea de a contacta virusul creste pe masura ce durata zborului creste - dar probabil ca nu este o crestere semnificativa.

    Probabil ca sunt cam aceleasi riscuri si la mersul cu trenul, autocarul in conditii similare cu cele mentionate in articol.

    deci ne putem deplasa ...
    Oare ne putem deplasa si catre scoala???
    Zic sa ne gandim adanc ca daca...
    • +6 (12 voturi)    
      Nu (Vineri, 21 august 2020, 13:40)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Trenul si autocarul nu au filtrele din avioane si nu shimba aerul la fiecare 2-3 minute
      • +1 (3 voturi)    
        autobuzul merge (Vineri, 21 august 2020, 16:43)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Cu geamurile deschise - cel putin asa am vazut eu in Bucuresti.

        In tren nu cunosc sistemul de circulare a aerului - este o problema aici - dar cred ca se poate gasi o sotuie. Oprirea intre statuu este un minunat moment de a reimprospata aerul.
        • 0 (0 voturi)    
          In autobuz sau metrou in Bucuresti ... (Sâmbătă, 22 august 2020, 1:28)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          ... tre' sa fii tare paralel cu realitatea sa ai impresia ca poti limita la fel de mult apropierea dintre persoane si miscarea ca-n avion.
    • +5 (9 voturi)    
      Pe autobuz si tren aerul nu e filtrat (Vineri, 21 august 2020, 14:31)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui ..13

      din cite stiu. Si nici nu e schimbat prea des.
  • +2 (6 voturi)    
    zbir transatlantic si sansa de a te imbolnavi (Vineri, 21 august 2020, 12:42)

    ..13 [utilizator]

    Un studiu din 2018 al aceluiasi autor in care sunt analizate miscarile celor care zboara si ake echipajului fara insa a lua in calcul folosirea mastii...

    util de stiut - vezi
    https://doi.org/10.1073/pnas.1711611115
  • +7 (31 voturi)    
    Al naibii virus (Vineri, 21 august 2020, 12:53)

    lazarus101 [utilizator]

    Cum stie el sa nu se transmita in avion sa nu care cumva sa falimenteze companiile aeriene. Cred ca-i primul virus smart din istorie. Doar pe plaja si alte locuri unde merg oamenii sa se simta bine fara cheltuieli prea mari se transmite.
    • +4 (18 voturi)    
      Pai (Vineri, 21 august 2020, 13:17)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      "presupunând că toată lumea poartă mască, riscul de a lua virusul în timpul unui astfel de zbor este de 1 la 4.300."

      In avion daca nu porti masca esti debarcat ... pe plaja, in supermarket, la biserica, la terasa e vestul salbatic, fiecare face ce vrea, nu poarta masca, iti sufla in ceafa etc
      • +7 (23 voturi)    
        Cum esti debarcat dintr-un avion in zbor? (Vineri, 21 august 2020, 14:51)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Hai ca asta e tare, voi postacii nu stiti ce sa mai inventati... Adica, sa zicem ca unul se urca cu masca, dar dupa decolare isi da masca jos si nu mai vrea sa si-o puna. Ce faci atunci? Deschizi usa avionul si il arunci din zbor...pe el si pe toti ceilalti ca se face depresurizare?
        Mai, postacilor, mai ganditi inainte sa debitati prostii
        • 0 (2 voturi)    
          S-au mai vazut cazuri in care ... (Sâmbătă, 22 august 2020, 1:29)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          ... cand un pasager pe avion facea prostii ceilalti pasageri l-au legat de scaun. Diferenta acuma ar fi doar ca mai tre' sa-i si lipeasca masca de fata.
      • 0 (4 voturi)    
        dragule... (Vineri, 21 august 2020, 16:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Studiul mentionat de mine nu analiza situatia folosirii mastii...Este mai vechi din 2017 si publicat in 2018
    • +9 (13 voturi)    
      E simplu. (Vineri, 21 august 2020, 13:40)

      Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Avionul e un mediu controlat. Nu urca cine are simptome (e.g. febra). Toata lumea poarta masca. Toata lumea sta frumos pe locul lui.

      Pe cand la mare e PAAARTY!!! Bineinteles sunt si exceptii.
      • +1 (7 voturi)    
        Și atunci cei 12 simptomatici cum au urcat? (Vineri, 21 august 2020, 16:54)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

        pe roțile avionului, au intrat pe un geam uitat deschis sau cum altfel?
        • 0 (0 voturi)    
          Cei 12 au devenit simptomatici dupa (Sâmbătă, 22 august 2020, 1:32)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Si tot dupa li s-au facut analize celor ce-au fost pe avion cu ei.

          Aia e marea problema cu virusul asta, ca se raspandeste prin oameni care sau nu dezvolta simptome niciodata, sau le dezvolta dupa ce deja au dat boala mai departe. Pentru asimptomaticii care scapa neprinsi, nici macar nu stii sa faci ancehta epidemiologica, asa ca de la ei boala se raspandeste nestingherita, in lipsa masurilor de protectie.
          • +1 (1 vot)    
            Boala este asimptomatică, nu oamenii (Sâmbătă, 22 august 2020, 11:26)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Persoanele care nu fac COVID-19 au un grad foarte mic de infectare cu virusul deci nivelul de particule transmis este prea mic ca să fie grav.
            SARS-COV-2 este transmis aproape în mod exclusiv de persoanele bolnave (simptomatice); problema e că unele din acestea nu au capacitatea să recunoască simptomele (sau le confundă/ignoră) așa că e recomandat să aruncăm toate măștile și să adoptăm singura măsură care funcționează: informarea și educarea populației.
    • 0 (0 voturi)    
      e (Duminică, 23 august 2020, 13:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      foarte very smart virusul asta chinezesc, nici la mitingurile cretinoizilor criminali belemisti adica useristi la noi, nu te infectezi. Numai la mitingurile lui trump te infectezi, daca te duci acolo esti ca si mort.
  • +4 (10 voturi)    
    N-am verificat. (Vineri, 21 august 2020, 13:42)

    Teszzt [utilizator]

    Dar sper ca Wizz te lasa acum gratuit sa stai langa familie (sau chiar te obliga) si nu te pune random... si sa platesti in plus sa stai langa nevasta, copii, familie.
  • +5 (9 voturi)    
    poate sa calculeze si pentu un vagon de navetisti? (Vineri, 21 august 2020, 13:43)

    Mowgli [utilizator]

    sincer mi se pare cam irelevant, un calcul bun de PR poate facut la rugamintea vreunei comanii aeriene. Clar ca daca stau nemiscati, cu masca, in avion sau pe plaja, o fi rata 1/5000 dar daca fac o hora, beau din aceeasi sticla, etc. in avion sau pe plaja, ajunge pe al 1/1. deci despre ce vorbim?
    • -2 (4 voturi)    
      am scris mai sus (Vineri, 21 august 2020, 16:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      Un studiu mai vechi din 2018 realizat insa in 2017 a analizat cum se misca pasagerii si echipajul intr-o cursa transatlantica...

      Se pp ca atunci nu eixista un insentive - ci doar o analiza in ipoteza in care ar exista o posibila infectie cu raspandire aeriana , prin aerosoli..
    • +1 (5 voturi)    
      Hora? (Vineri, 21 august 2020, 17:05)

      AndreeaK [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      In ce avion ai fost frate, unde se tinea hora si se bea din aceleasi sticle? Ca sa stiu sa nu zbor cu compania aia.
      Pe nici un zbor nu am vazut asa ceva...
      Daca tii sa te comporti ca un marlan, atunci da, probabilitatea sa te imbolnavesti creste. Dar, ia poarta mataluta (si toti ca tine) masca si dezinfecteazati mainile periodic si ai sa vezi ca se reduce probabilitatea aia.
      Numarul de cazuri in creste din perioada este datorat tutror neghiobilor care decid ei daca exista sau nu virus, drept urmare nu mai asigura masurile de protectie.
  • +9 (13 voturi)    
    Șanse de infectare...? (Vineri, 21 august 2020, 13:56)

    NoFive [utilizator]

    Stimate jurnalist, șansele reprezintă, conform tuturor dicționarelor explicative românești, circumstanțe favorabile, așadar e aiurea să vorbim de "șansele de infectare cu coronavirus". Eventual "posibilitatea", sau "riscul" ș.a. În limba engleză "chances" are un alt înțeles, iar în presă se cuvine să dați exemplu de semantică și scriere corecte. Și dacă traduceți din altă limbă.
    • -5 (7 voturi)    
      Nu te ambala (Vineri, 21 august 2020, 16:22)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Economistii romani folosesc termenul de "crestere negativa".
  • +7 (9 voturi)    
    Barnett sau Burnett ? (Vineri, 21 august 2020, 14:57)

    Koczka [utilizator]

    Alain draga, doar daca îți iei cu tine butelia de oxigen și stai cu inhalatorul sub masca ai avea șanse.
    Nu de alta, dar știu că datul cu părerea prin reviste dw specialitate costa in SUA, mai ales daca un pasager te da in judecată că l-ai sfatuit sa ia avionul și se infesteaza .
    Daca vreo companie de asigurări mă asigură la un preț rezonabil de Covid și include și călătoria cu avionul as mai crede.
  • +5 (7 voturi)    
    nimic despre Tarom (Vineri, 21 august 2020, 15:09)

    iondelaafumati [utilizator]

    întrebarea corecta ar fi când va returna Tarom banii pentru zborurile anulate ?
    • +1 (3 voturi)    
      draga Ion (Vineri, 21 august 2020, 16:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Tarom cred ca va returna banii de indata ce va primi niste banuti pentru cheltuielile operationale din 2029...

      Chiar exista o stire in acest sens