Coronavirusul stârnește o nouă dezbatere: Viitorul vaccin anti-Covid-19, obligatoriu sau nu?

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 august 2020, 9:40 Actualitate | Coronavirus


Vaccin anti-coronavirus
Foto: thanakorn hormniam | Dreamstime.com
Viitorul vaccin anti-Covid ar putea deveni obligatoriu în Australia, dar nu și în Statele Unite: deși vaccinul nu există încă, dezbaterea stârnește ample comentarii în lume, în condițiile în care restricțiile se multiplică în încercarea de a stopa recentul avans al pandemiei, scrie AFP.

În Statele Unite, unde aversiunea unei părți a populației este puternică față de orice măsuri de constrângere, chestiunea pare rezolvată: vaccinul anti-Covid-19 nu va fi obligatoriu.

Doctorul Anthony Fauci, directorul Institutului american pentru boli infecțioase, a declarat miercuri că nu poți "obliga sau să încerci să forțezi oamenii să se vaccineze". "Nu am făcut-o niciodată", a subliniat el.

"Am putea să facem vaccinarea obligatorie pentru anumite grupuri, precum personalul medical, dar nu o putem face pentru toată populația", a exclus el.

Administrația Donald Trump a pre-comandat sute de milioane de doze la șase societăți comerciale care dezvoltă potențiale vaccinuri și prevede ca dozele să fie gratuite.

Cu câteva ore înainte, la Melbourne, premierul australian Scott Morrison anunța că vaccinarea împotriva coronavirusului ar trebui "să fie obligatorie" în țara sa.

Obiectivul - 95% imunizați


Australia spune că ar putea dispune de un vaccin "promițător" grație unui acord încheiat cu grupul farmaceutic suedezo-britanic AstraZeneca.

Autoritățile australiene apreciază că 95% din populație trebuie să fie imunizată pentru eradicarea virusului.

În Australia, unde epidemia a fost stăpânită înainte de un avans considerabil în statul Victoria, autoritățile au ordonat carantina pe timpul nopții și închiderea centrelor comerciale neesențiale cel puțin până în 13 septembrie în Melbourne, al doilea oraș al țării.

Qantas, compania aeriană australiană, a anunțat o pierdere enormă de 1,9 miliarde de dolari în cursul anului.

De la apariția bolii în China, în decembrie, pandemia a ucis cel puțin 781.194 de persoane în întreaga lume.

Peste 22.187.780 de milioane de cazuri de infecție au fost diagnosticate în 196 de țări și teritorii.

Țara cea mai afectată, Statele Unite au înregistrat 172.965 de decese, dintre care 1.286 în ultimele 24 de ore. SUA înregistrează aproape un sfert din cazurile diagnosticate în întreaga lume.

Măști la Mykonos


În America Latină, Columbia, a patra cea mai afectată țară după Brazilia, Mexic și Peru, a depășit pragul de o jumătate de milion de cazuri.

Iranul a depășit și el pragul simbolic de 20.000 de morți asociate Covid-19.

În fața acestor cifre îngrijorătoare și a creșterii numărului de cazuri, restricțiile se înăspresc în întreaga lume.

Finlanda, țară relativ scutită de pandemie, a impus miercuri restricții pentru călătoriile din majoritatea țărilor UE.

În aceeași zi, Norvegia a adăugat Grecia, Marea Britanie, Irlanda, Austria și regiuni din Suedia și Danemarca pe listă țărilor unde se recomandă efectuarea doar a vizitelor esențiale.

În Grecia, autoritățile au impus purtatul obligatoriu al măștii pe insula Mykonos.

În China, în schimb, pentru prima oară de la începutul epidemiei, suporterii vor fi autorizați să intre pe un stadion cu ocazia unui meci de fotbal în Super League, sâmbătă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4008 vizualizari

  • +10 (64 voturi)    
    >>>> (Joi, 20 august 2020, 9:54)

    GemstonePig [utilizator]

    Poti sa alegi sa nu faci vaccin dar mergi in padure nu ai voie nicaieri in civilizatie si daca faci boala sa te tratezi tot in padure
    • -9 (29 voturi)    
      Bun (Joi, 20 august 2020, 10:29)

      Arianrhod [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Te trec pentru o doza de vaccin rusesc?
    • +10 (28 voturi)    
      Dc e din USA sa fie Obligatoriu, daca din Rusia-NU (Joi, 20 august 2020, 10:30)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Depinde de unde este facut vaccinul. Daca va fi vaccin din USA sau din Germania - sa fie obligatoriu si sa conste mult, daca este facut din Rusia sa fie interzis chiar!
    • +2 (14 voturi)    
      Problema e... (Joi, 20 august 2020, 10:36)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ...ca deocamdata vaccinul nu exista decat in faza de testare iar rezultatele cu privire la eficienta si siguranta dureaza de obicei cativa ani. Impunerea prin lege a vaccinarii cu un vaccin insuficient testat e mult diferita de cea cu un vaccin cu zeci de ani de folosinta si deci cunoscut pentru siguranta sa.
    • +10 (20 voturi)    
      ti-au dat postacii PSD minusuri la greu... (Joi, 20 august 2020, 10:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ti-au dat postacii PSD minusuri la greu...
    • -7 (19 voturi)    
      vaccinare lunara...chiar saptamanala (Joi, 20 august 2020, 11:57)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      sa fim sigur ca suntem la zi cu mutatiile
    • -4 (8 voturi)    
      Pana nu e testat serios (Joi, 20 august 2020, 17:04)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Si analizate efectele secundare, NU!!! Poti sa intelegi asta? Nu poti tu sa ma omori pe mine ca asa ti s-a ridicat tie. Ai goagalul la indemana, nu s-a obtinut inca un vaccin serios pt nici un coronavirus si ce au obtinut in trecut a avut afecte adverse foarte serioase.
      Uite, te ajut: https://www.abc.net.au/news/health/2020-04-17/coronavirus-vaccine-ian-frazer/12146616
    • -3 (7 voturi)    
      Orice vaccin (Joi, 20 august 2020, 19:09)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      este doar un sparring partner pentru virusuri. Niciodata virusurile nu vor fi eradicate, ci vor fi intarite, fortate sa evolueze prin mutatii genetice extrem de periculoase pentru om. Deja au aparut microbi extrem de rezistenti, pentru care este nevoie de medicamente atat de puternice, incat omoara pacientul inaintea microbilor. Poate nu stiti, dar planeta Pamant este stapanita de microbi, care depăşesc numeric pe toate celelalte ființe la un loc. Daca ar vrea, in scurt timp ar distruge orice vietuitoare. Homo sapiens (???) a ales sa lupte cu microbii, crezand, in naivitatea lui, ca va reusi sa iasa biruitor, in loc sa incerce o convietuire in simbioza cu acestia. https://www.medichub.ro/reviste/ginecologia-ro/cine-va-castiga-batalia-omul-sau-microbii-id-237-cmsid-65
  • +12 (48 voturi)    
    In Romania 100% trebuie sa fie obligatoriu (Joi, 20 august 2020, 10:00)

    veratec [utilizator]

    Altfel nu vom combate niciodata pandemia cu exaltatii 5G pupatori de moaste.
    • -7 (17 voturi)    
      Si daca eu NU vreau sa ma vaccinez? E dreptul meu (Joi, 20 august 2020, 11:43)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui veratec

      un vaccin ca sa fie SIGUR trebuie testeat CATIVA ANI

      nu poti face un vaccin obligatoriu dupa doarcateva luni sau un an de la testare. Eu sigur nu ma vaccinez, si nu platesc nici amenda


      sa vedem, poate ne baga la puscarie prt ca tinem la libertatea noastra si la sanatatea noastra.

      eu zic sa-l vaccinam pe Arafat primu
      • +8 (22 voturi)    
        Atunci mergi la puscarie (Joi, 20 august 2020, 12:32)

        kemd [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Sau te retragi in munti. Nu ai dreptul sa iei viata altora.
        • -8 (14 voturi)    
          Du-te tu l;a puscarie, e corpul meu, dreptul meu (Joi, 20 august 2020, 14:33)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui kemd

          de ce sa ai tu dreptul sa imi spui ce sa fac cu viata mea, cu corpul meu? De unde pana unde atata tupeu pe voiu?

          sigur va fi obligatoriu vaccinul, veti vedea cand se intoarce Arafat din concediu ca va alege niste tari 4-5 (din 250) si va spune ca daca acolo e obligatoriu trebuie sa fie si la noi
          • +4 (14 voturi)    
            Viata ta, corpul tau (Joi, 20 august 2020, 16:42)

            dorsy [utilizator] i-a raspuns lui Boham

            Dar cand ii infectezi pe altii si ii trimiti pe lume ailalta nu mai e doar viata ta si corpul tau.
            • -1 (9 voturi)    
              Pai ceilalti isi fac vaccinul (Joi, 20 august 2020, 20:04)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui dorsy

              Deci nu se pot infecta sau fac o forma foarte usoara...
        • -9 (19 voturi)    
          Retrage-te tu in muntii tai, daca sunt (Joi, 20 august 2020, 14:55)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui kemd

          Nu ne obliga pe noi, majoritarii, cei care nu fac deloc sau minimal boala - sa ne periclitam sanatatea pentru a nu te imbolnavi pe tine, minoritarul care se imbolnaveste. Exista tratamente destule.

          Daca se duc toti majoritarii in munti sau la puscarie, cine o sa mai munceasca?
          • -3 (7 voturi)    
            Stai calm (Joi, 20 august 2020, 22:42)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Si vaccineaza-te. Eu o voi face.
        • -2 (12 voturi)    
          Is deja in padure (Joi, 20 august 2020, 17:06)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui kemd

          si prin specificul muncii is foarte rar in contact cu societatea. Stai linistit, eu pot sa stau aici forever, tu??? As vrea sa te vad ce mai spui cand o sa tremuri si fizic si psihic pt viata ta, cand o da rateu vaccinul!
  • -10 (28 voturi)    
    Soluție (Joi, 20 august 2020, 10:08)

    Mazeta [utilizator]

    Cine nu vrea vaccinare obligatorie să fie dus în spitallele Covid, ca să se imunizeze natural. Cine vrea vaccinare obligatorie să fie vaccinat obligatoriu cu vaccinul rusesc sau chinezesc.

    În felul acesta, toată lumea va fi mulțumită și vom ajunge la 95% imunizare în populație.
  • -1 (23 voturi)    
    Legea selectiei naturale .... (Joi, 20 august 2020, 10:26)

    ABBV [utilizator]

    nu nu trebuie sa fie obligatoriu ...trebuie sa fie pe semnatura nu vrei sa il faci ...iti platesti tratamentul daca patesti ceva ... Asta in cazul in care vaccinul va fi gratuit,ceea ce este si necesar pentru categoriile defavorizate, batrani, copii, persoane cu venituri mici ....
    Asta ar fi o abordare corecta a problemei. In ciuda faptului ca avem o gandire medievala ca popor. Mai multe reglementari nu sunt bune niciodata. Si la noi cand auzi "dosar cu sina" .....
    • +14 (20 voturi)    
      Oscilatie (Joi, 20 august 2020, 10:42)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Eu personal sunt total pentru vaccinuri si folosirea progresului pe care omenirea il are in medicina. Antivaxerii sa ne spuna aici daca atunci cand au o gripa (sa zicem una normala) se trateaza cu ierburi sau cu medicamente? Daca se trateaza cu medicamente fabricate de catre "big evil conspirative pharma" inseamna ca sunt doar niste ipocriti. Pai daca farmaciile baga chimicale in vaccinuri (cu voia lor/fara voia lor), nu la fel baga si in medicamente? Poti sa fii antivaxer adevarat doar daca nu consumi medicamente.
      Acum, punctual vorbind, cu vaccinul anti COVID e facut totul cam pe repede inainte si sunt putin sceptic daca sa mi-l fac sau nu. Daca in loc de pandemia de COVID aveam una de Ebola, cred ca m-as fi oferit voluntar pentru testarea vaccinului.
      Fiind o persoana tanara fara alte probleme medicale, chiar daca ma infectez cu COVID, sansele sa patesc ceva grav sunt minime (consider eu). Drept urmare, parca as zice "pas" pentru ~1 an la vaccin...
      • 0 (0 voturi)    
        Merele si perele (Vineri, 21 august 2020, 12:34)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        tot fructe sunt, dar totusi este o diferenta. Banuiesc ca si medicamentele au caracteristici diferite, totusi...nu?
    • +12 (18 voturi)    
      in principiu (Joi, 20 august 2020, 11:04)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      asa as zice si eu, aia care nu vor vaccin sunt liberi sa joace ruleta ruseasca si sa vada ce li se intampla daca se imbolnavesc de covid.

      Problema este ca nu toti oamenii pot fi vaccinati, din motive medicale. Si aici e vorba exact de cele mai vulnerabile categorii, cei cu sistemul imunitar compromis, cu cancer, cu diabet, cu alergii severe, femeile insarcinate.

      Adica tocmai oamenii aia pentru care covid-ul e periculos si pe care imunitatea de turma ar trebui sa ii protejeze.
    • -7 (21 voturi)    
      Reciprocitate (Joi, 20 august 2020, 11:04)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Si daca efectele adverse sunt grave, ma plateste si pe mine cineva?!
      • -1 (5 voturi)    
        Asa ar fi normal (Joi, 20 august 2020, 11:36)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        daca se va intampla sau nu la noi ...e foarte discutabil.
      • -9 (9 voturi)    
        Sa nu te vaccinezi, nu ajunge pt. toti (Joi, 20 august 2020, 11:57)

        Criscat [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Vaccinul nu trebuie sa fie obligatoriu; dimpotriva cei care nu vor, care sunt inregistrati ca au luat amenzi, avertismente, sau au incalcat regulile de carantinare si apar cu asta intr-o baza de date, sa si-l procure singuri contra cost de unde pot, sa nu incarce bugetul asigurarilor de stat. Si asa sunt convins ca nu vor fi destule doze si abia se va gasi, cu relatii...
      • +7 (11 voturi)    
        Dar daca dai virusul si ucizi pe altii? (Joi, 20 august 2020, 12:31)

        kemd [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Sa mergi tu la racoare?
    • -6 (10 voturi)    
      Facem la fel cu fast-food-ul și tutunul? (Joi, 20 august 2020, 12:17)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      sau noi suntem doar ipocriți care decidem în funcție de concluziile imbecile la care am ajuns într-un moment dat?
      • 0 (2 voturi)    
        La fel in ce sens ? (Joi, 20 august 2020, 12:30)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        In sensul in care daca te imbolnavesti iti platesti tratamentul ? Cei care sunt consumatori de asa ceva ...platesc deja prin impozit taxe si accize...
        Suprataxa de care spuneam poate fi considerata acciza pe boala.
        • -3 (7 voturi)    
          Și cei care face COVID-19 nu plătesc prin taxe? (Joi, 20 august 2020, 14:33)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          .
  • -9 (35 voturi)    
    O noua dezbatere (Joi, 20 august 2020, 10:28)

    Arianrhod [utilizator]

    Ar trebui jurnalistii sa fie judecati pentru terorizarea natiunii?
    • +8 (20 voturi)    
      Ar trebui... (Joi, 20 august 2020, 10:38)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      ...cititorii sau spectatorii judecati ca urmaresc stiri sau emisiuni care nu-i intereseaza? Nu te obliga nimeni sa deschizi articole sau sa urmaresti emisiuni tv care de deranjeaza.
      • -6 (16 voturi)    
        nu asa functioneaza lucrurile (Joi, 20 august 2020, 11:46)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Presa nu are dreptul - si nici nu trebuie sa aiba puterea - sa agreseze democratia. Punct.
    • +11 (21 voturi)    
      ! (Joi, 20 august 2020, 10:51)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Arianrhod

      Te terorizeaza cand esti leguma... Daca ai cap pe umeri si nu-ti ploua direct in gat, faci diferenta intre o stire folositoare si spamuri!
  • -8 (22 voturi)    
    Au inceput rinocerii sa raga.. (Joi, 20 august 2020, 10:33)

    Alex735 [utilizator]

    La revedere democratie.
    • -6 (16 voturi)    
      :))))) (Joi, 20 august 2020, 11:37)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Poate cateva milioane de oameni in strada ii vor trimite inapoi in gaoaza si le vor potoli apucaturile de nazi.
  • -5 (21 voturi)    
    Este simplu (Joi, 20 august 2020, 10:37)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Nu poti obliga un om sa faca vaccinul. Daca insa semneaza ca nu doreste vaccin - e liber sa faca asta - tratamentul COVID si afectiunilor conexe nu va fi decontat de asigurator. Daca imbolnaveste pe altul, evident, nu i se poate imputa nimic intrucat cel imbolnavit se presupune ca a facut vaccinul dar nu a fost eficient (se intampla, nimic nu e perfect).
    • -7 (11 voturi)    
      Cu cat mai multi antivaccinisti cu atat mai bine (Joi, 20 august 2020, 11:58)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Vaccinul nu trebuie sa fie obligatoriu; dimpotriva cei care nu vor, care sunt inregistrati ca au luat amenzi, avertismente, sau au incalcat regulile de carantinare si apar cu asta intr-o baza de date, sa si-l procure singuri contra cost de unde pot, sa nu incarce bugetul asigurarilor de stat. Si asa sunt convins ca nu vor fi destule doze si abia se va gasi, cu relatii...
  • -11 (19 voturi)    
    pai (Joi, 20 august 2020, 11:00)

    cucuveauamov [utilizator]

    cine nu vrea vaccinare, la puscarie! cum se rezolva legal? nu-i mare lucru, spunem ca a stiut de angajarea fictiva a unei amploaiate pe la o directia, ne descurcam noi.
    • +11 (13 voturi)    
      HaHaHa (Joi, 20 august 2020, 11:28)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cum ai ajuns să legi discuția despre vaccinare cu cea despre stăpânul tău de la răcoare...
  • -5 (9 voturi)    
    Fiecare să fie propriul său judecător! (Joi, 20 august 2020, 11:24)

    spirache [utilizator]

    Evident ca nu trebuie sa fie obligatorie, dar sancționarea penală a celor ce răspândesc boala categoriilor care din motive de vârstă ori contraindicații medicale nu pot fi vaccinați, presupunând că la restul populației vaccinul are efectul dorit, este necesară, normală și echitabilă social.
    Pentru ăia cu minus: citiți de vreo 3 ori, că știu vă descurcați mai greu cu alfabetizarea funcțională.
    • +9 (13 voturi)    
      ok (Joi, 20 august 2020, 15:13)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Si cu ce il incalzeste pe ala care din motive de varsta ori contraindicatii medicale nu a putut fi vaccinat, ca cel de la care a luat covid e sanctionat penal?

      Eu as vrea mai degraba sa raman sanatoasa decat sa intre la puscarie cel care m-a infectat.
      • -2 (8 voturi)    
        Sunt foarte curios (Joi, 20 august 2020, 16:39)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        Cum vei dovedi de la cine ai luat virusul, mai ales cand primele simptome pot aparea si la doua saptamani de la infectare.
      • -5 (7 voturi)    
        Nimeni nu poate fi vaccinat cu forța... (Joi, 20 august 2020, 17:29)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        Prea mult nu il încălzește, dar având in vedere că există destui berbeci care deși pâraie de analfabetism funcțional și, uneori, de elemente de analfabetism clasic ce se opun gălăgios vaccinării în general, alte soluții potrivite nivelului de dezvoltare istorică actual și principiilor noastre de apartenență la UE nu există. Sancționarea penală este singură soluție posibilă pentru cei dovediți că vor fi răspândit boala.
        • 0 (0 voturi)    
          Si vaccinatii (Vineri, 21 august 2020, 12:26)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui spirache

          se pot infecta, reinfecta si transmite boala. Singurul avantaj este ca cei vaccinati, chiar daca se infecteaza, vor trece mai usor peste boala. Nuciun vaccin nu asigura protectie 100%.
  • -6 (16 voturi)    
    Nu e nevoie de nici o dezbatere (Joi, 20 august 2020, 11:33)

    harapalb [utilizator]

    Mai dureaza mult pana un vaccin bun va fi dezvoltat. Lumea deja va fi intrata in normalitate pana cand va aparea ceva sigur, ba chiar va uita de aceasta perioada. Pastrati-va energia.
  • +8 (28 voturi)    
    Obligatoriu (Joi, 20 august 2020, 11:50)

    cabora [utilizator]

    Prostii nu il vor face si ne vor imbolnavi in continuare.
    • -7 (15 voturi)    
      Cine spune, ala e! (Joi, 20 august 2020, 15:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui cabora

      Mai scutiti-ne de dispretul vostru. Ca nu e nimic de capul vostru.
      • +3 (11 voturi)    
        Prefer dispretul (Joi, 20 august 2020, 16:44)

        dorsy [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Prostiei voastre.
    • -4 (10 voturi)    
      Bai omule, nu s-a putut face un vaccin inca (Joi, 20 august 2020, 17:08)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui cabora

      Pt nici un fel de coronavirus. Ce s-a facut i-a lasat cu sechele pe aia de l-au testat. Tu iti bagi otrava in vene cu buna stiinta, doar ca te obliga Statul???
      • +2 (2 voturi)    
        Rusii spun ca au vaccin sigur (Joi, 20 august 2020, 20:17)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Vrei sa spui ca au gresit?!?
        • +3 (3 voturi)    
          Timpul va arata (Joi, 20 august 2020, 22:34)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Dar eu totusi, nu mi-as injecta Pufaika/Zeama de Varza, fifty fifty proportiile!
  • -6 (20 voturi)    
    pfff (Joi, 20 august 2020, 12:10)

    Gabr [utilizator]

    alta cretinitate... cum sa fie obligatoriu daca eu nu vreau sa il fac?? panicatii il pot face dar nu pot obliga.
    Astept sa se termine cu circul asta ca deja unii au luat-o pe aratura rau.
    Nu am purtat botnita nici 5 minute din martie pana acum si nu am patit si nici nu o sa patesc nimic.
    • +7 (13 voturi)    
      haha (Joi, 20 august 2020, 15:16)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      "cum sa fie obligatoriu daca eu nu vreau sa il fac?"

      Tu habar nu ai despre cum functioneaza societatea, nu? Ori esti inca la pubertate...

      Sunt multe chestii pe lumea asta pe care nu vrem sa le facem, dar le facem oricum.
  • -6 (20 voturi)    
    AstraZeneca... (Joi, 20 august 2020, 13:07)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...huzur pe banii pacientilor !