Media de vârstă a persoanelor infectate cu coronavirus a scăzut. Sunt mai multe cazuri grave în rândul tinerilor - Tătaru

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2020, 11:14 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
În ultima perioadă se observă o scădere a mediei de vârstă a persoanelor infectate cu noul coronavirus, precum şi o creştere a numărului de cazuri grave la persoane relativ tinere, afirmă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru.

Potrivit acestuia, România se află în cea de-a doua fază sau a doua cocoaşă a primului val pandemic.

"După cum aţi putut vedea, în ultima săptămână, se încearcă o stabilizare a numărului de cazuri având acel platou în fierăstrău. Nu ţine doar de noi ca şi sistem medical, iar această pandemie nu se tranşează în spital. Această pandemie se tranşează în prespital. Respectarea unor reguli va duce la scăderea transmiterii în comunitate şi la scăderea numărului de cazuri. În ultima perioadă, avem o scădere a mediei de vârstă a cazurilor infectate, după cum avem şi o creştere a numărului de cazuri grave la persoane relativ tinere", a declarat, miercuri, ministrul Sănătății.

Alte 1.014 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate marți în România, bilanțul ajungând la 72.208, potrivit datelor publicate de Grupul de comunicare strategică. Numărul deceselor a atins 3.074, în ultimele 24 de ore fiind înregistrate 45 de noi decese. La terapie intensivă sunt internați 479 de pacienți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3979 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Stati sa inceapa scoala!!!!! (Miercuri, 19 august 2020, 11:20)

    Marionette [utilizator]

    Vor fi rapid umplute cu 3 milioane de tineri spitalele.
    • -1 (7 voturi)    
      Ce propui? (Miercuri, 19 august 2020, 11:27)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Sa inchidem tot? Păi sa inchidem si spitalele + caminele de batrani si sociale, ca aleasa sunt focarele cele mai mari de infectii.
    • -1 (7 voturi)    
      Vise taica,vise (Miercuri, 19 august 2020, 12:22)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Stai la geam si astapta pensia!
      Acu' ce sa zica si melu' tataru'!?Care tineri ? Aia de 80?
      Scoala trebuie sa inceapa indiferent de riscuri! Si asa ies numa' tampiti ,daca ii mai penem si online e vai de capu' lor!
      Visu' pesedeului sa fie cat mai putini cu scoala!
      Asa ca tataie stai un casa si aranjaza timbrele si nu mai debita zilnic tampenii pe net!
      • -1 (1 vot)    
        Ai copii? (Miercuri, 19 august 2020, 17:20)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Îi preferi deștepți și morți sau proști și vii?
    • 0 (8 voturi)    
      Contra argument (Miercuri, 19 august 2020, 12:39)

      Fara_Nume_Nenumescu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Suedia are 85000 de cazuri si 27 de cazuri grave conform worldometers.info si singurele masuri de combatere a "pandemiei" au fost sa interzica evenimentele cu peste 5000 de membrii si sa interzica vizitele in azilele de batrani. De unde scoti dumneata 3 milioane de tineri in spitale? Mai lasati tv-ul ca v-o cam intunecat judecata.
      • -1 (3 voturi)    
        o fi fake news (Miercuri, 19 august 2020, 13:00)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Fara_Nume_Nenumescu

        dar au luat si alte masuri:

        https://globalnews.ca/news/6886663/coronavirus-sweden-chicken-poo/
    • -2 (2 voturi)    
      În SUA nr. de copii spitalizați este 8/100k (Miercuri, 19 august 2020, 14:05)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      puțin mai mare la hispanici și afro-americani și puțin mai mic la caucazieni (eu doar relatez cifrele, conform statisticii CDC, nu mă interesează să fac interpretări etnice).
      Pe categoria 5-17 ani este cel mai mic risc: medie de 3.5/100k.
      SUA are 1700 cazuri /100k, România vreo 400 - de 4 ori mai puține, deci am avea spitalizați aproape 1 copil/100k locuitori; la 3M de copii, cu rata de infectare din Ro, am avea ~25 de copii infectați (100 cu rata din SUA); în SUA au decedat 56 de copii (din 176k) în categoria de vârstă a școlarilor - vrei să-ți calculez procentul, sau te descurci singur (hint: prima zecimală este tot zero)?
      • -1 (1 vot)    
        Deșteptule (Miercuri, 19 august 2020, 17:17)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Ai copii? Vrei să fie printre ăia cu zero după virgulă?
        • 0 (0 voturi)    
          Copiii care mor cu COVID vor muri la prima gripă (Miercuri, 19 august 2020, 20:01)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

          Naturii nu-i pasă că unui stelist nu-i convine acest lucru banal, ea ține cont doar de starea de sănătate a individului.
          Pentru cei care au dat minusuri: fie că vă convine vouă, fie că nu, rămâne realitatea potrivit căreia copiii nu sunt afectați de SARS-COV-2 și fricile voastre sunt exemplu de idioțenie hrănită de guvernul acesta mizerabil.
  • -1 (1 vot)    
    ieri (Miercuri, 19 august 2020, 12:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    eram situati in timp intr-o cocoasa, azi ca spatiu suntem in prespital. MS a raspuns intrebarii de ce nu se preleveaza plasma celor care se externeaza ?
  • -1 (7 voturi)    
    osa vedem (Miercuri, 19 august 2020, 12:12)

    martel55 [utilizator]

    o scadere dramatica amediei de varsta dupa 14 septembrie cand incepe scoala in aceleasi conditii ca in martie, pentru ca se pierd aiurea 6 luni in care niste incompetenti nu au fost in stare sa faca nimic
    • 0 (2 voturi)    
      te-ai astepta sa vina cei din guvern (Miercuri, 19 august 2020, 12:51)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      sa iti puna masca pe fata?
      probabil ca nu exista aparate de ventilatie in UE cat am putea noi sa stam in spatele celui din fata noastra la cozi.
  • -2 (4 voturi)    
    CAZ PENAL (Miercuri, 19 august 2020, 12:50)

    schumi [utilizator]

    este caz penal ca idiotii asia in frunte cu Tataru refuza sa recolteze plasma si sa trateze cu ea toti pacientii care intra la terapie intensiva...cum zicea ala care a donat aparatele: paracetamol si lumanare, pt ca redemsivir mai priveste doar "elita" ca s-au cam terminat dozele de proba
    • +2 (4 voturi)    
      Lasa bre (Miercuri, 19 august 2020, 13:37)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      O sa vina ciolacu' si pesedeu' in toamna si o sa ti dea sputnic!