Coronavirus în România: 1.014 noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore, la 21.289 de teste. Bilanțul atinge 72.208 / 45 de decese în ultima zi

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2020, 12:43 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Robin Utrecht / Shutterstock Editorial / Profimedia
Alte 1.014 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul ajungând la 72.208, potrivit datelor publicate marți de Grupul de comunicare strategică. În ultima zi au fost făcute 21.289 de teste. Numărul deceselor a atins 3.074, în ultimele 24 de ore fiind înregistrate 45 de noi decese. La terapie intensivă sunt internați 479 de pacienți.
Până astăzi, 18 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 72.208 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.014 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 715 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 3.074 persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 17.08.2020 (10:00) – 18.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 45 de decese (31 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 la categoria 50-59 ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de peste 80 de ani. 43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.118. Dintre acestea, 479 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.542.094 de teste. Dintre acestea 21.289 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.290 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 7.999 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 55 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 18 august.

Pe teritoriul României, 9.603 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.648 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 26.956 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 10 persoane.

De la debutul pandemiei, 33.135 pacienți au fost declarați vindecați și 8.316 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16026 vizualizari

  • -24 (38 voturi)    
    Curat coincidenta, (Marţi, 18 august 2020, 13:06)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Cum se apropie data alegerilor cum scade numarul de cazuri
    • -11 (21 voturi)    
      Pai nu a spus ca pe 14 septembrie va fi bine? (Marţi, 18 august 2020, 13:41)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Pai a iesit domnul president Iohannis si ne-a spus ca pe 14 septembrie va disparea virusul si vom putea trimite copiii in clasele supra-aglomerate fara vreo distantare sociala? Si ca alegerile vor fi fara vreo problema chiar daca vor intra oamenii in scoli supra-aglomerate?
      E normal sa scada acum pana incepe scoala si sunt alegerile, dupa aceea...
      Sa ne amintim: "Am venit sa demitizez un pic virusul".
    • -2 (14 voturi)    
      SCADERE! (Marţi, 18 august 2020, 14:59)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      4 August 2020
      1232 pozitivi din total teste 20581 = 5.9%

      5 August 2020
      1309 pozitivi din total teste 24108 = 5.4%

      6 August 2020
      1345 pozitivi din total teste 24147 = 5.5%

      7 August 2020
      1378 pozitivi din total teste 23946 = 5.7%

      -----
      CONCEDIU
      -----

      18 August 2020
      1014 pozitivi din total teste 21289 = 4.7%
      • +4 (10 voturi)    
        Concediu (Marţi, 18 august 2020, 15:49)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Noroc ca ai plecat tu in concediu ca altfel nu scadea. Eu zic sa mai pleci.
        • +1 (1 vot)    
          N-a plecat nicaieri , (Marţi, 18 august 2020, 23:17)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          a stat pitit ca porcu-n cucuruz pentru ca erau cazurile in crestere , acum ca scad , a iesit din gaura lui.
      • -2 (4 voturi)    
        chiar (Marţi, 18 august 2020, 17:08)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ma intrebam unde ai dispărut cind virusul era tare, acu că s-a mai inmuiat aai aparut ca o ciupercă dupa ploaie
    • 0 (12 voturi)    
      esti prost? (Marţi, 18 august 2020, 15:05)

      BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      masurile de carantinare a unor localitati nu au nici un rol in capul tau?
  • -22 (40 voturi)    
    Știre în curs de actualizare (Marţi, 18 august 2020, 13:07)

    Mazeta [utilizator]

    Dar de când a devenit presa panou de afișaj pentru comunicatele Guvernului? A cercetat Hotnews și a constatat că sunt fix 1.014 cazuri, nu 1.013 sau 1.015? Care este contribuția ziaristului la această știre?
    • +4 (16 voturi)    
      Daca acum ai observat tipul de stiri (Marţi, 18 august 2020, 14:09)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      N-ai fost atent. De exemplu, toate stirile externe sunt traduse/copiate de la AP, NY Times, CNN, Washington Post.
      Presa originala, cu reportaje, analize e foarte rara la noi. In cea mai mare parte sunt stiri preluate de la agentii de presa, alte ziare, site-uri, posturi TV etc, si usor adaptate/rezumate.
      In cazul prezent cu comunicatele de presa, e important pentru site-uri sa dea rapid informatia, pentru a prelua click-urile in defavoarea concurentei. Daca ar face analize ar pierde afisari pentru ca publicul vrea informatia prompt.
    • +8 (14 voturi)    
      sa inteleg ca o stire care prezinta ceva (Marţi, 18 august 2020, 14:23)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e in regula? trebuie neaparat sa induca publicul in directia dorita, de obicei spre rasarit ?
    • -1 (1 vot)    
      Adica ... (Marţi, 18 august 2020, 21:02)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... daca incepeti sa sesizati ca pe-aici pe HN nu va mai plutesc corabiile ati inceput sa incercati sa discreditati sursa cu totul?
  • -14 (22 voturi)    
    in continuare (Marţi, 18 august 2020, 13:17)

    martel55 [utilizator]

    sistemul medical romanesc si politicienii de la guvernare care il administreaza u se dezminte, rata de deces se mentine foarte ridicata....fie avem emdici incompetenti, fie nu avem medicamentele pe cre alte tari le au si le utilizeaza , fie amandoua, dvina e oricum a guvernantilor ca nu fac nimic sa schmbe lucrurile, ba mai mult, vor sa deschida soclile fara nici or egula, ca si cum nu am fi in plina pandemie
    • +3 (7 voturi)    
      Exista o regula in viata: (Marţi, 18 august 2020, 16:04)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Fiecare este 100% responsabil pentru ceea ce i se intampla. Corolarul legii: cei care nu inteleg aceasta lege (explicatia tine de valoarea IQ-ului), dau vina pe oricine si orice, ei nu au nicio vina, sunt perfecti! Acesta este primul pas spre schizofrenie.
      • -1 (1 vot)    
        N-as zice atat de mult de IQ, ... (Marţi, 18 august 2020, 21:04)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        ... cat de educatie. Cand cresti intr-o tara in care scosul castanelor din foc cu mana altuia e considerata o virtute, invarteala si smecherai sunt calitati, si cel ce reuseste sa fenteze legea e apreciat, e pe undeva de asteptat sa ajungi sa crezi ca neacceptarea nici unei responsabilitati, indiferent care-ar fi consecinta faptelor tale, e un mecanism moral de aparare.
  • +8 (46 voturi)    
    PSD+CCR=PCR !!! (Marţi, 18 august 2020, 13:19)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    In democratie hotii PSDALDE stau la puscarie.
    Ciuma rosie ne ucide!
    • -12 (34 voturi)    
      Pudila (Marţi, 18 august 2020, 13:24)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      ti-am mainspus: Corona ti-a atacat creierul, numai PSD scoti din creier!
    • -2 (24 voturi)    
      Bravo Gheorghe!!!! (Marţi, 18 august 2020, 13:50)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Oamenii trebuie sa inteleaga ca PSD este o organizatie de infractori care executa ordine de la Moscova ale celor care vor cat mai multi romani morti si cat mai saraci sa fie. CCR este virusat de Rusia prin Valer Dorneanu, Avocatul Poporului este virusat de Rusia-PSD si a devenit Avocatul Infractorilor si Ucigas de Romani.
      Te felicit ca nu uiti sa le aduci aminte infractorilor ca ii stim si stim ce vor.
      Fa mereu asa cat poti si spune te rog si prietenilor tai sa faca la fel! In fiecare zi sa apara 200 de mesaje ca ale tale. Zilnic, Sa inteleaga infractorii ca nu merge cu cativa postaci.
      • +5 (13 voturi)    
        spam zilnic cu același clișeu de pe 200 de conturi (Marţi, 18 august 2020, 14:48)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Cică „Fa mereu asa cat poti si spune te rog si prietenilor tai sa faca la fel! In fiecare zi sa apara 200 de mesaje ca ale tale. Zilnic, Sa inteleaga infractorii ca nu merge cu cativa postaci.”

        This is wrong on so many levels!
      • 0 (4 voturi)    
        o sa (Marţi, 18 august 2020, 17:13)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        fac exact pe dos, sa se ferească de unii caa voi
    • -2 (14 voturi)    
      usr (Marţi, 18 august 2020, 13:52)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      retard alert!
  • -3 (19 voturi)    
    O veste proasta!!!! (Marţi, 18 august 2020, 13:54)

    Marionette [utilizator]

    Pentru Mazeta, ambasada URSS, Putin. Mor mai putini romani! Cum se poate asa ceva! Putin il va chema pe Ciolacu sa-i dea socoteala! Pai noi te sustinem cu televiziunile spionilor nostri Latrinele, Romania TV, B1 TV, si voi veniti cu scaderi ale mortalitatii romanilor???? Asa ceva este de netolerat!
    Avocatul Indractorilor si CCR condusa de spioni rusi vor obliga populatia sa se infecteze cu covid ca sa fie multumut Stapanul lor, Putin.
  • -2 (18 voturi)    
    Ieri era nenorocire, (Marţi, 18 august 2020, 14:01)

    adi_69 [utilizator]

    rata de pozitivare peste 10%. Azi a scazut sub 5%.
    Daca nu iese unul bazat sa explice chestia asta, imi pare rau, dar au mai pierdut un punct in favoarea conspirationistilor.
    • +1 (5 voturi)    
      ieri era mai mare pt ca au bagat in plus aiurea (Marţi, 18 august 2020, 15:01)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      nivelul s-a mentinut constant in jur de 5% tot timpul, cand a depasit 5% a fost din cauza celor care testeaza pt ca au bagat rezultate din alte zile la gramada intr-o singura zi
    • +1 (7 voturi)    
      dupa parerea mea exista explicatii (Marţi, 18 august 2020, 15:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Au fost zilele libere si deobicei scade numarul de testari, este perioada de vacanta si poate mai pleaca unii si cateva zile la odihina, deci explicabil dece numarul de testari a fost mai mic. Cand numarul de teste posibil a se realiza este relativ mai mic atunci cred ca au mare prioritate cei care au simptome aproape evidente, deci rata de pozitivare la teste este mai mare.

      Ieri s-au incordat din nou si au facut mai multe teste si iarasi rata de pozitivare a scazut semnificativ dar nu a coborat la 3-4% ca sa indice ca nu mai poate creste raspandirea vertiginos.

      Nu stiu daca este cea mai buna explicatie.
      Am dat cu prepusupusul dupa posibilitati....
    • -1 (3 voturi)    
      ieri (Marţi, 18 august 2020, 16:19)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Ieri au fost testele facute duminica, numar mic de teste facute numai pe baza definitiei de caz. Pozitivare: 10.68%. Alaltaieri (teste facute sambata): 9.18%. Acum o saptamana (9-10.08) situatia a fost asemanatoare: 11.79% si respectiv 8.2%.
    • -2 (4 voturi)    
      Si tu ai pierdut un punct (Marţi, 18 august 2020, 16:58)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui adi_69

      Daca te uitai pe comunicatele de lunea trecuta, de acum 2 saptamani etc, nu aveai nevoie de "unul bazat" sa-ti explice, iti dadeai singur seama care-i diferenta majora dintre un raport facut luni dimineata si unul facut marti dimineata.

      Dar nu, tu te grabesti sa le dai un punct conspirationistilor. Sigur nu esti unul dintre ei?
  • -6 (12 voturi)    
    Uraaa!!! (Marţi, 18 august 2020, 14:10)

    ladrone [utilizator]

    Am invins! Inainte de alegeri vor fi doar 500-600 cazuri pe zi!
    • -3 (7 voturi)    
      maxim 200 pe zi de alegeri (Marţi, 18 august 2020, 15:19)

      NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

      N-o să raporteze 5-600 de cazuri noi pe zi în preajma alegerilor, e prea mult și riscă să sperie lumea și să nu iasă la vot.

      În a doua parte a lui septembrie, imediat după ce începe școala, vor scădea la sub 200 raportările de cazuri noi.
      • -1 (1 vot)    
        O sa raporteze ... (Marţi, 18 august 2020, 21:08)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

        ... cate-o sa fie.

        Fapt e ca efectul masurilor luate dupa aprobarea legii carantinei devine vizibil. Ala-i motivul pentru care numarul de cazuri noi zilnice a inceput sa se stabilizeze saptamana trecuta, si, daca trendul se mentine, o sa inceapa sa scada in saptamanile ce urmeaza.

        Da' na, matale aparent faci parte dintre aia care de la o legislatura la alta tot uita ce partid a fost la guvernare si ce rezultate a avut. Ce sa ma mir ca memoria si priceperea matale-s cum sunt.
        • +1 (1 vot)    
          la priveghi la Emi Pian era legea carantinei? (Marţi, 18 august 2020, 21:24)

          NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Miile alea de conlocuitori înghesuiți la concertul lui Salam s-au adunat înainte sau după aprobarea legii carantinei? Ca să evaluăm corect eficiența înțeleptelor măsuri luate.
  • +1 (11 voturi)    
    De aproximativ 1luna avem in jur de 1000 cazuri/zi (Marţi, 18 august 2020, 14:28)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Ar trebui sa incepem sa vedem si recuperari zilnice destul de apropiate de valoarea 1000/zi.
    De ce nu apar datele respective in comunicate?

    Raspunsuri posibile:
    1) Statistica ne informeaza doar asupra vindecatilor externati din spitale si ii scapa din vedere pe bolnavii cu forme usoare care au fost lasati sa stea in izolare acasa si evident ca la moment dat s-au vindecat.
    2) Comunicatorii au decis ca nu e bine sa comunice numere prea mari in cazul vindecatilor, ca sa accentueze artificial gravitatea situatiei.

    Rata cazurilor grave din total cazuri depistate nu s-a schimbat, ba chiar a scazut odata cu scaderea mediei de varsta a pacientilor. Prin urmare, intrebarea mea este legitima: unde sunt recuperatii?

    Daca cineva are date sau posibilitatea de a investiga situatia, as fi foarte incantat sa primesc niste informatii.

    Sa nu uitam ca inteligentii comunicatori au mai ratacit niste vindecati in primavara, iar apoi ne-au livrat in 14-Mai cifra de 1092 recuperati. Mai tarziu prin 21-Iulie au descoperit inca un lot de 1707 vindecati. Daca s-au incurcat de doua ori in statistica, banuiesc ca si la ora actuala fac aceeasi greseala.

    Unde sunt recuperatii, mon cher?
    • +4 (8 voturi)    
      In spitale sunt doar vreo 7000 (Marţi, 18 august 2020, 14:35)

      Arianrhod [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Presupun ca doar de aici se numara recuperati. Daca iesi ca asimptomatic pozitiv dupa 10 zile sau nu te internezi deloc nu cred ca te mai testeaza cineva.
    • -1 (5 voturi)    
      recuperatii rezulta din niste calcule simple (Marţi, 18 august 2020, 15:30)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Mie mi-a dat folosind datele oficiale pe care sper ca nu le-am introdus gresit in calcule, deci mie mi-a dat ca s-au recuperat intre 16 August si 17 August = 548 pers.

      pe poate calcula pe fiecare zi - este chestiune de introducere a dateleor si de efectuarea unor simple calcule elementare.

      Va dati seama ca daca 1/3 din aceste persoane ar dona plasma cati alti bolnavi in stadiul 4-5 ar putea sa fie mai repede vindecati??? S-ar economisi si s-ar salva niste paturi tocmai din zona care este supusa celei mai mari incercari - ATI.
    • +1 (3 voturi)    
      probabil nu sunt resurse (Marţi, 18 august 2020, 16:02)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Cei mai multi dintre asimptomatici sunt in fapt vindecati, dar nu i-a mai chemat nimeni sa ii testeze din nou.
      Si trebuie oricum luat in calcul ca 33135 "au fost declarați vindecați" nu "sunt vindecati". Din cate am inteles pacientii care au scapat de simptome sunt externati desi testele sunt in continuare pozitive.

      + in rapoarte sunt inca vreo 5000 (azi - 5314) cu privire la care nu se stie situatia. Adica: din 72208, 3074 decedati, 22369 cazuri active (spitalizati si izolare), 41451 vindecati (sau aproape) si 5314 lipsa la apel.
    • -1 (1 vot)    
      Mai dureaza (Marţi, 18 august 2020, 21:15)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Exact la asta ma uitam si io in vremea primului maxim. Aparent decalajul dintre o crestere sustinuta a numarului de vindecari zilnice si cresterea sustinuta a infectarii e de vreo 6-7 saptamani, mai mare decat decalajul dintre numarul de infectii si numarul de morti zilnice.

      Pe graphs.ro sunt disponibile toate datele necesare ca sa-si faca fiecare socotelile singur, in Excel. Daca se reprezinta pe acelasi grafic cazurile noi zilnice, decesele si vindecarile zilnice, cu mediere pe 7 zile, treaba devine destul de evidenta.
  • -1 (11 voturi)    
    situatia pare ca a intrat din nou in control (Marţi, 18 august 2020, 15:37)

    ..13 [utilizator]

    Nu sunt chestiunei aruncate de GCS asa cum incearca unii sau altii sa arunce vorbe pe aici sau pe dincolo. Se coreleaza cu situatia din teren...

    In urma cu cca 1 luna racneam pe unde puteam ca unii nu poarta masca in mijloacele de transport in comun si ca soferii au mari dureri in basca ca urmare a faptului ca minima obligatie nu este indeplinita de un gigel sau o marioara.

    Cam cu o luna in urma au inceput controalele mai atente - echipe de jandarmi, polisti si mai stiu eu ce altceva au inceput sa patruleze pe la metrou, prin mijloacele de transport in comun si lumea de voie sau de nevoie a inceput sa se conformeze.

    cei pe care i-am vazut eu si erau cei mai distepti erau tinerii pana in 30 de ani, fara prea multe preocupari, fara prea mutle studii dupa felul in care vorbeau si aratau, aroganti si agresivi la maxim, in special barbati...

    Se pare ca in RO nu faci treaba cu vorba buna, desi eu tot cred ca vorba dulce mult mai mult aduce, ci doar daca arati ciomagul si il vanturi un pic pe deasupra capului...

    O natie inca infantia si aroganta in pretentiile sale - pacat pentru ca avem mai tot ce ne trebuie ca sa o ducem bine dar...
    • 0 (2 voturi)    
      N-avem chiar tot ce ne trebuie (Marţi, 18 august 2020, 21:22)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Sursa tuturor relelor, dupa parerea mea, e lipsa educatiei, sau macar educatia extrem de precara a unei mari parti a populatiei.

      Nu ma refer musai la cat de multa scoala are lumea, ci de ce calitate a fost scoala aia, atat prin prisma modului de predare si de verificare a cunostiintelor cat si a exemplului personal dat de dascali.

      Nu stiu daca-i adevarat, dar (tradus aproximativ), exista o inscriptie cu urmatorul continut la intrarea in cea mai veche universitate din Africa de Sud - si ei sunt o natie care are tot ce le trebuie ca sa le mearga bine:

      Distrugerea unei natiuni nu necesita bombe atomice sau rachete balistice. Ajunge decaderea invatamantului si permisivitate in fraudarea examenelor.

      Pacientii mor in mainile unor medici nepriceputi.
      Cladirile se prabusesc daca-s proiectate si construite de ingineri nepriceputi.
      Banii se irosesc pe nimic in mainile unor economisti nepriceputi.
      Dreptatea e stramba cand e facuta de judecatori nepriceputi.

      Crahul invatamantului e crahul natiunii.
  • -1 (3 voturi)    
    Marioneta oponentul lui Mazeta (Marţi, 18 august 2020, 18:17)

    Savitar [utilizator]

    Am trait sa o vad si p-asta!!!
  • +2 (4 voturi)    
    nu este bine, dar nici grav (Marţi, 18 august 2020, 19:15)

    g01an [utilizator]

    rata de dublare a fost oprita de mult.
    scad cazurile active desi testarea este semnificativ mai ridicata decat in primavara.

    nu-mi vine sa cred, dar situatia pare sub control, intr-adevar desi parea ca va fi scapata de sub mana. am trecut si de al doilea val... sa speram ca al treilea nu se suprapune cu sezonul gripelor, pentru ca altfel am sta binisor, desi avem cifre mai proaste decat alte tari europene.