Coronavirus în România: 1.328 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore / Cele mai multe îmbolnăviri, în București

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2020, 13:17 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus, imagine generica
Foto: Profimedia Images
Alte 1.328 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, bilanțul ajungând la 69.374, potrivit datelor publicate sâmbătă de Grupul de comunicare strategică. Numărul deceselor din ultima zi a fost de 50.

Cel mai mare număr de cazuri noi a fost înregistrat în București, respectiv 202. 83 de noi îmbolnăviri au fost raportate în Prahova și 70 în Argeș.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.309. Dintre acestea, 473 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.502.042 de teste. Dintre acestea 23.986 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.239 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 9.747 la cerere.

Pe teritoriul României, 9091 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5479 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 26702 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 26 de persoane.

Până astăzi, 2954 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 14.08.2020 (10:00) – 15.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 50 de decese (32 de bărbați și 18 femei) ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 7 decese la categoria de peste 80 de ani. 47 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

De la începutul epidemiei, 32.334 pacienți au fost declarați vindecați și 7.814 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20877 vizualizari

  • -5 (29 voturi)    
    Iosefina Pascal si Valeri Kuzmin sunt (Sâmbătă, 15 august 2020, 13:21)

    un domn [utilizator]

    Prezenti pe web si executa numere coregrafice pro covid
    • -1 (17 voturi)    
      De ce trebuie sa faceti reclama (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:47)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      unor nulitati?

      Pentru ca ne-ati intoxicat repetand acest mesaj saptamani intregi am avut curiozitatea sa vad cince sunt cei doi. Si m-am lamurit.

      Intrebarea este de ce trebuie sa ne poluati cu numele lor in fiecare zi?

      Sau jucati "Good cop - Bad cop" pe aici? Sunteti in echipa, nu?
  • +2 (22 voturi)    
    Cele mai multe imbolnaviri... (Sâmbătă, 15 august 2020, 13:29)

    gugurila [utilizator]

    ... in Bucuresti. Normal, de vreme ce Bucurestiul are cea mai mare populatie.

    Grupul de comunicare strategica nu stie sa calculeze in imbolnaviri la 100.000 de locuitori?

    Sau macar Hotnews... ca nu mi-e clar cine a adaugat comentariul cu cele mai multe imbolnaviri.
    • +5 (13 voturi)    
      Cui folosește?!? (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:42)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Zilnic, este rostogolită obsedanta sintagmă "cele mai multe îmbolnăviri sunt în București". Acest fapt dezvăluie o ciudată tendință cu premeditare.
      Cel mai cinstit și lăutărește demers ar fi să ai o referință - cum ar fi, spre exemplu, 100.000 de locuitori - pe care să o raportezi la zona București și împrejurimile, care împreună găzduiesc cca 2.500.000 de suflete.
  • -1 (37 voturi)    
    PSD+CCR=PCR! (Sâmbătă, 15 august 2020, 13:30)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Comunistii pesedisti vor sa omoare Poporul Roman si sa distruga Tara.
    #colectiv , #covid , #oug13, eliberareacriminalilor, apararea pensionarilir SPECIALI !!!! NU UITAM!!!
    La alegeri va dam un vot in bot, KO psd!
    • -4 (14 voturi)    
      Mai schimba prietene textu' ala (Sâmbătă, 15 august 2020, 17:54)

      Cristian Udrea [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      ca dai copy paste ca o masina stricata. Sincer? Nu intereseaza pe nimeni.
  • -5 (15 voturi)    
    E dezastru. (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:01)

    Marionette [utilizator]

    1328 de cazuri pe zi in conditiile in care DSP NU iti face test nici daca mori sufocat la ei la usa spune totul. Trebuie luate masuri urgente.
    1.Scolile si gradinitele mentinute INCHISE
    2.INCHISE clinicile stomatologice, restaurantele+terasele+hotelurile si angajatii platiti de stat cu helicopter money la salariul minim pe economie
    3.SRI sa organizeze batai "spontane" ale populatiei care nu poarta masti afara/corect/in interior, care ulterior sa fie popularizate la TV la stiri. De fapt batausii sa fie din cadrul SRI si sa fie un eveniment fake, dar cetatenii sa retina ideea ca vor fi biciuiti daca poarta nasul deasupra mastii nu doar de autoritati care sunt zero vi si de "cetateni indignati spontan".
    4.Toti care continua activitatea trebuie sa aibe turele/programul de lucru micsorat. Motivele sunt evidente: echipamentul purtat. Trebuie sa iesi din casa cu echipamentul si sa il dai jos, dupa dezinfectare, acasa. Urmeaza baia. Nu e recomandat sa dai masca jos, sa bei apa, sa mergi la toaleta, sa mananci la pranz sa manevrezi mult masca. De aceea 6 ore/zi/om maxim daca nu se poate mai putin.
    • -5 (17 voturi)    
      Bey marioneta, mai bine te-ai spala pe maini (Sâmbătă, 15 august 2020, 17:01)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ca asta e the most effective sa nu te infectezi si nici sa infectezi pe altii. Masti;le nu fac decat sa imprastie si mai tare virusul. Parca sunteti nebuni voi astia, postacii guvid.
      FYI, daca tot porti botnita, stii ca trebuie sa o schimbi la 2 ore si intre timp sa nu o atingi deloc, sau daca ai treaba cu ea sa o dai jos apucand-o doar de elastic?
    • +1 (3 voturi)    
      Bolnavi (Duminică, 16 august 2020, 7:59)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Mai sunt unii bolnavi cărora trebuie să li se ia tastatura. Faci parte dintre ei.
  • -8 (32 voturi)    
    Dintre acestia (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:23)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Sunt curios cati sunt pozitivi reali (vezi echipa de fotbal la care testele au fost 100% false positive) sau oameni care inca nu au fost testati (precum parintii actorului din Timisoara). Sunt acele cazuri doar izolate sau 30% din numarul prezentat e marja de eroare, ceea ce inseamna ca situatia ar putea fi mult mai usoara SAU chiar mult mai grava...
  • +1 (13 voturi)    
    Terminati cu clasamentul asta stupid (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:31)

    Maspp [utilizator]

    Cele mai multe sunt in Bucuresti ... raportat la ce populatie ? Macar luati si voi datele populatiei din fiecare judet si capitala si faceti un simplu calcul nr imbolnjaviri /populatia judetului inainte sa puneti un clasament.
    • +1 (7 voturi)    
      Ia uite (Sâmbătă, 15 august 2020, 18:15)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Ce se ataca bucurestenii :))
      • +1 (7 voturi)    
        Mi se rupe (Sâmbătă, 15 august 2020, 20:25)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        E și logic ca în orice epidemie aglomerările să fie cele mai afectate. Dar asta nu e pandemie, e un fâs iar orice cifră o înaintează, de oriunde, e o minciună. Și pe mine dacă mă scot pozitiv, nu-i cred.
  • +1 (15 voturi)    
    s-a stabilizat situatia (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:39)

    John_Re [utilizator]

    acum lumea trebuie sa retina ca pe langa cei infectati mai sunt vreo 10-15.000 nedetectati care umbla liberi.

    fara masca, fara pastrarea distantei si igienei elementare numarul infectiilor nu se va micsora.

    restul e propaganda rusa...
    • -4 (6 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 15 august 2020, 20:26)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Tu ești propagandă rusă! Viața ta mai ales.
  • -2 (14 voturi)    
    bravo marinare... (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    da-le cu primaria-n cap.
  • -2 (8 voturi)    
    nr 11 mondial (Sâmbătă, 15 august 2020, 21:25)

    toni_uk [utilizator]

    Romania este pe 11 mondial cu 50 decese azi...! Si nici in ultimile zile nu am stat mai jos de 20-30!

    Spune mult despre sistemul de sanatate romanesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Duminică, 16 august 2020, 6:23)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui toni_uk

      Spune totul despre prioritatile individuale.

      Ca sa ajungi gata sa mori, trebuie mai intai sa te imbolnavesti.

      Da de ce sa te pazesti, cand e treaba altora sa aiba grija de tine si sa te tina in viata, nu-i asa?