Coronavirus în România: 1.415 noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2020, 12:59 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Robin Utrecht / Shutterstock Editorial / Profimedia
Alte 1.415 noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, bilanțul ajungând la 68.046, potrivit datelor publicate vineri de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul deceselor raportate în ultima zi este de 44 .

În București au fost înregistrate cele mai multe noi cazuri zilnice, respectiv 172.

În unitățile sanitare, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.431. Dintre acestea, 473 sunt internate la Terapie Intesivă.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.478.056 de teste. Dintre acestea 22.914 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.439 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 9.475 la cerere. De asemenea, de la ultima informare, au fost raportate și rezultatele a 4.873 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 14 august.

Pe teritoriul României, 8.799 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.179 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 24.859 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 77 de persoane.

Până astăzi, 2.904 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 13.08.2020 (10:00) – 14.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 44 de decese (29 bărbați și 15 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de peste 80 de ani. 43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18893 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    Analiza (Vineri, 14 august 2020, 13:07)

    mircea112 [utilizator]

    Pe 5 august se inregistrau 1309 cazuri din 24108 teste => 5,4% (8152 teste au fost la cerere)

    Pe 11 august se inregistreaza 1215 cazuri din 19491 =>6,23% (7896 teste au fost la cerere)

    Pe 12 august se inregistreaza 1.415 cazuri din 22.607 =>6,26% (8.509 teste au fost la cerere)

    Pe 14 august se inregistreaza 1.415 cazuri din 22.914
    => 6.17% (9.475 la cerere)
    • -8 (14 voturi)    
      Numarul de pozitivi e foarte mare (Vineri, 14 august 2020, 13:20)

      BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui mircea112

      Conform analizei, procentul de pozitivi e foarte mare.
      De unde rezulta ca nu se testeaza suficient. Cum spunea ministrul sanatatii german, stii ca testezi suficient atunci cand procentul de pozitivi e de 1%. Noi suntem la 5-6%, uneori imens, 15%... deci e nevoie de mult mai multe teste.
      • +1 (3 voturi)    
        Lol (Vineri, 14 august 2020, 22:46)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

        Tu ai idee care e scopul si impactul testarii ?

        Testarea in sine nu scade sau creste numarul de infectii.

        Testarea e un instrument.

        De fapt POATE FI un instrument, ca in Romania nu are alt rol decat propaganda si panica.

        Rolul de instrument este ca plecand de la detectarea infectatilor, se face harta contactelor si se carantineaza/izoleaza toti contactii, incat sa previi infectii suplimentare.
    • -7 (11 voturi)    
      si (Vineri, 14 august 2020, 13:41)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      restul zilelor unde sunt? concluzie nu mai ssunt 5 % au sarit la 6 %? sunt la sica, sau la citzu? le ai pierdut pe drum, sau nu contează...
    • -2 (12 voturi)    
      mai e relevant %? (Vineri, 14 august 2020, 14:37)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Cata vreme nu se cunoaste cate cazuri sunt depistate prin testele la cerere si cate sunt in testele "oficiale", procentul nu mai are nicio relevanta.
      In mod normal nu ar trebui amestecate cele doua situatii, sau ar trebui explicat de ce sunt luate in considerare impreuna.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce nu intelegi? (Vineri, 14 august 2020, 15:00)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

        Scrie foarte clar cate teste la cerere s-au facut...
      • +4 (8 voturi)    
        Simplu (Vineri, 14 august 2020, 15:37)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

        extrem de putini ies pozitivi la testele la cerere care se fac pentru plecări afara sau internări. Eu am făcut trei pana acum și am ieșit negativ de fiecare data. Daca calculezi doar la cele făcute în baza definiției de caz și a protocolului medical procentul ajunge la 10 %. Deși pare groaznic de mare in realitate nu înseamnă nimic. Numărul adevărat este 1415. Suntem încă in limitele suportabile ale sistemului medical. Probabil chiar si la 2000 am rezista. In clipa când nu mai putem intuba atunci bătălia este pierduta: doctorii vor alege cine trăiește si cine moare. Si acum stai la coada dar măcar primești medicamente, mai sunt aia cu conspirația care stau acasă. Probabil ca nivelul de infectări cam asta e. In curând o sa fie septembrie si vor înceta concediile. Va incepe școală dar acolo se poate controla mai ușor.
        • -6 (6 voturi)    
          da (Vineri, 14 august 2020, 18:43)

          Erwin [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

          Eu vorbeam de relevanta % de pozitivi. Care iti spune care e eficienta si suficienta testarii.

          Daca % de pozitivi din testele efectuate la cerere este foarte redus, atunci nu ar trebui incluse pentru calculul % de pozitivi. Asta ar da un procent mai apropiat de realitate (10%) si ar insemna ca trebuie sa se testeze mai mult.

          Daca % de pozitivi din testele la cerere este mare (putin probabil, dar sa spunem ca sunt firme care au solicitat testarea tutoror angajatilor daca au avut angajati infectati), atunci ar trebui incluse.
          • +2 (8 voturi)    
            E inutil sa testezi la intamplare (Vineri, 14 august 2020, 19:39)

            feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

            Trebuie testați doar persoanele cu simptome si contactele evidente și prelungite. Un coleg de al meu a fost bolnav și el și fi-su , care nu sta cu el dar nevasta-sa care sta cu el în apartament nu a făcut. A stat în izolare și s-a testat când l-au internat pe colegul meu. Dupa izolare nu a prezentat simptome si nu au mai testat-o. A avut și ea totuși? Nimeni nu știe. Mai cunosc astfel de cazuri. Testarea doar de dragul testării este inutila. Oricum irosim 9k de teste degeaba pe oameni care sunt clar sănătoși. Părerea mea este ca fie unii dintre noi sunt imuni, fie mai rezistenți la virus. Nu este clar daca asimptomaticii au cu adevărat boala sau doar o transmit gen Typhoid Mary.
  • -1 (9 voturi)    
    ? (Vineri, 14 august 2020, 13:19)

    CD. [utilizator]

    68046 cazuri de COVID-19
    7431 numărul total de persoane internate cu COVID-19
    8799 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu
    5179 persoane se află în izolare instituționalizată
    2904 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat
    31920 persoane vindecate
    56233 total cazuri explicate
    11813 cazuri neexplicate
    • 0 (2 voturi)    
      Lipsesc asimptomaticii externati dupa 10 zile (Vineri, 14 august 2020, 14:31)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui CD.

      Dar tot nu ajungi la 0, s-ar putea ca unii asimptomatici sa se fi pierdut.
      • +1 (3 voturi)    
        in mod normal (Vineri, 14 august 2020, 14:54)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui Dan B

        ar trebui sa fie ori la persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu ori la persoane vindecate. Dar nu sunt ...
    • +3 (3 voturi)    
      asimptomatici (Vineri, 14 august 2020, 14:38)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      7.497 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare

      Tot mai raman vreo 4000 de cazuri despre care spuneau ca sunt cei care s-au externat cand s-a declarat neconstitutionala carantina/internarea.
  • -16 (26 voturi)    
    cum (Vineri, 14 august 2020, 13:27)

    Mazeta [utilizator]

    Nici un record azi?
    • +9 (13 voturi)    
      Nu, niciun record azi... (Vineri, 14 august 2020, 15:25)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot același număr de retardați ca ieri. Îmi pare rău pentru voi, Mazeta... tre’ sa tragi puțin mai tare. Mare parte dintre voi s-au îmbolnăvit și nah... au început să simtă mirosul bășinii voastre cu conspirația mondială.
  • -3 (13 voturi)    
    analiza 2 (Vineri, 14 august 2020, 13:50)

    Dorin Ciorba [anonim]

    14.08.2020 13.08.2020
    total cazuri 68046 66631
    vindecati 31920 31547
    Asimptomatici 7497 7253
    decedati 2904 2860
    Internati 7431 7437
    izolare domiciliu 8799 7935

    14.08.2020 total cazuri-vindecati-Asimptomatici-decedati-Internati-izolare = 9495????? unde sunt

    13.08.2020 total cazuri-vindecati-Asimptomatici-decedati-Internati-izolare = 9599????? unde sunt
    • -6 (8 voturi)    
      nu sunt toate datele (Vineri, 14 august 2020, 14:29)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Dorin Ciorba

      este izolare si izolare institutionalizata. Dar nu se stie care este suprapunerea (presupun ca exista) intre asimptomatici si cei in izolare.
      Asa ca raman 4.316 cu privire la care nu se stie daca s-a luat vreo masura.
    • -5 (7 voturi)    
      sunt pe hartie! (Vineri, 14 august 2020, 15:00)

      CD. [utilizator] i-a raspuns lui Dorin Ciorba

      Daca va uitati la wordometer la vasul acela Diamond Princess si acum dupa mai bine de jumatate de an mai au 48 de cazuri active si 4 situatii grave. Asa vom avea si noi peste doi ani cand nu va mai exista virusul zeci de mii de cazuri active pentru ca vor fi doar pe hartie si nu vor avea pe cine sa declare vindecat.
  • -7 (23 voturi)    
    Daca ai intre 40-49 ani mori sigur! (Vineri, 14 august 2020, 14:29)

    Marionette [utilizator]

    Au murit mai multi decat cei intre 50-59 ani, deci aviz celor care "nu se tem".
    • -3 (9 voturi)    
      Iote la el cum minte ca birjarul!!! (Vineri, 14 august 2020, 16:19)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Eu am avut o simpla raceala si mai stiu cativa in segmentul asta de varsta care n-au avut mai nimic, le-a curs nasul cateva zile. Hai ia-o mai usurel ca pute disperarea asta a ta!!!
    • 0 (6 voturi)    
      Spre deosebire de tine... (Vineri, 14 august 2020, 16:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ..care esti nemuritor.
    • +1 (9 voturi)    
      Serios ... (Vineri, 14 august 2020, 16:46)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ai probleme.

      S-au vindecat oameni de 80, chiar 90 de ani. Virusul asta a devenit atat de politic ca nimeni nu mai crede.
  • -6 (14 voturi)    
    Oai nah, citesc tot mai mult despre studii (Vineri, 14 august 2020, 16:23)

    Savitar [utilizator]

    Care denota faptul ca virusul e airborne. In cazul asta, botnitele si distantarea is complet ineffective!!!
  • +6 (12 voturi)    
    hehe (Vineri, 14 august 2020, 17:25)

    transpenibilus [utilizator]

    Ultima ora: din surse diplomatice s-a aflat ca luni, la Ambasada din Kiselef 6, kuz min va da o receptie ca sa sarbatoreasca cei 3.000 DE MORTI in Romania.
    Zic sursele ca senzatia serii va fi tombola cu premiul constand intr-o vana cu votca si un sac de cuburi de gheata...
    Dixtractie pe mazetele rusesti, nu gluma!
  • -11 (11 voturi)    
    21.499 depistați sănătoși tun (Vineri, 14 august 2020, 20:01)

    di livio [utilizator]

    1.415 asimptomatici...alio, presa, cît îi mai numărați, jo napot...pînă să stînje Soarili?...cre că și dacă vin amu klingonii, nu-i bagă nime-n samă...numa covizii, numărătoare de covizi
    • -2 (4 voturi)    
      greșit, 26.372 depistați sănătoși (Vineri, 14 august 2020, 20:50)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      au fost 27.787 teste