Coronavirus în România: Record de îmbolnăviri zilnice - 1.415 noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2020, 12:59 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Robin Utrecht / Shutterstock Editorial / Profimedia
Alte 1.415 noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând la 65.177, potrivit datelor publicate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul deceselor din ultima zi a fost de 43.

De la începutul epidemiei, 31.048 pacienți au fost declarați vindecați și 7.026 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În unitățile sanitare, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.381. Dintre acestea, 485 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.427.626 de teste. Dintre acestea 22.607 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.098 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 8.509 la cerere.

Pe teritoriul României, 15.494 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.970 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 39.900 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 214 de persoane.

Până astăzi, 2.807 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 11.08.2020 (10:00) – 12.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 43 de decese (25 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 decese la categoria de peste 80 de ani. 42 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate până în prezent comorbidități.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34100 vizualizari

  • +2 (30 voturi)    
    S-au trezit (Miercuri, 12 august 2020, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... cei de la DSP Vaslui din somn si au inceput sa raporteze decesele din ultimele saptamâni -
    • 0 (12 voturi)    
      Nu conteaza, intr-o luna dispare virusul (Miercuri, 12 august 2020, 15:47)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asa ne-a asigurat domnul presedinte ca intr-o luna totul o sa fie bine, putem merge la scoala, la vot, la orice....
      • -1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 august 2020, 16:16)

        [anonim] i-a raspuns lui Miky60

  • +21 (23 voturi)    
    informatii suplimentare (Miercuri, 12 august 2020, 13:13)

    mano74 [utilizator]

    Ar fi interesant de stiut cati din cei cu teste la cerere erau pozitivi! Exista undeva informatia asta?
    • -16 (32 voturi)    
      Bai, terminati cu idiotenia asta!!! (Miercuri, 12 august 2020, 13:59)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui mano74

      Cu defalcarea pe pa cerere/in baza anchetei.
      E total irelevant care e procentajul la testele la cereee!
      Nu vrei sa vezi si cat poarta la pantof si ce lungime are in chiloti?
      Crezi ca daca avea cea mai mica relevanta, nu-ti dadeau informatia asta?
      Avem clar numarul de decese, numarul de pacienti internati la ATI, putem estima cam cati infectati sunt in total.

      Per tototal sunt PUTINI infectati reali -- o fi 60.000, o fi 120.000, o fi 200.000, dar la o populatie de 16 milioane e putin, suntem departe de imunitatea de turma.
      Respectati masurile de preventie si terminati cu astrologia si numerologia covid-ului, ca covidului nu-i pasa cati au fost pozitivi din cei testati la cerere!
      • +15 (19 voturi)    
        Bai :) (Miercuri, 12 august 2020, 14:25)

        Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Procentajul testelor facute la cerere pozitive ar arata o imagine mult mai exacta asupra raspandirii virusului. Daca tu nu vezi cum ar fi utila statistica asta, e fix treaba ta. Dar nu inseamna ca e o idiotenie. Cel mai probabil si aia care fac statisticile gandesc la fel ca tine, desi ar fi relativ simplu sa zica si numarul asta.
    • -1 (3 voturi)    
      Există (Miercuri, 12 august 2020, 14:03)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui mano74

      https://www.graphs.ro

      Sunt mult mai multe informații acolo, printre care și ce vrei tu! Enjoy!
      • +4 (6 voturi)    
        nu gasesc procentul din testari la cerere (Miercuri, 12 august 2020, 14:16)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        in rest e interesant are si fugiti stare alerta si fugiti stare de urgenta !
      • +5 (5 voturi)    
        Linkul exact. (Miercuri, 12 august 2020, 14:21)

        Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        Da-ne te rog si linkul exact spre statistica asta. Eu nu gasesc asa un grafic, dar s-ar putea sa nu vad eu bine... :)
      • +5 (5 voturi)    
        Sunt datele oficiale, nimic mai mult (Miercuri, 12 august 2020, 14:28)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        Unde scrie cate teste la cerere au fost pozitive?
    • +4 (4 voturi)    
      Procent redus (Miercuri, 12 august 2020, 14:14)

      LefterOvidiu1 [anonim] i-a raspuns lui mano74

      Intr-un interviu cat de cat recent domnul Rafila declara ca procentul de infectare in randul celor testati la cerere este foarte mic, de sub 2%. El explica fenomenul prin faptul ca acolo testele nu vizeaza persoane cu risc mare de infectare, spre deosebire de testele din cadrul unor anchete epidemiologice sau cele din spitale
      • +1 (3 voturi)    
        Super. Testul PCR vede doar daca ai. (Miercuri, 12 august 2020, 15:19)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui LefterOvidiu1

        Nu prea vede daca ai avut. Dar de testele alea de anticorpi mai stim ceva? Ca alea vad daca ai avut. in cele 6 luni de pandemie.
    • +3 (3 voturi)    
      1% (Miercuri, 12 august 2020, 17:33)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui mano74

      Luni dimineata la radio am auzit si eu raspunsul la aceasta informatie pe care o cautam. Sub 1% din cei care fac testul la cerere. Pe real, procentajul Covid testari este era de cca 12% saptamana trecuta
  • -3 (69 voturi)    
    Bai dobitocilor! Faceti ceva! E tot mai rau! (Miercuri, 12 august 2020, 13:16)

    Marionette [utilizator]

    1. Obligati la micsorarea turelor/programului de lucru in toate domeniile la maxim 6 ore cu dezinfectii dupa.
    2. Interziceti inceperea scolii fizice, doar virtuale.
    3. Obligati la purtarea mastii afara in toate judetele.
    4. Restaurantele+Clinicile Stomato+Spitalele sunt dupa scoli principalele surse de raspandire: Inchideti ce se poate! Micsorati turele in spitale si dezinfectati zilinic. Testati personalul medical macar saptamanal.
    5. Re-inchideti hotelurile si pensiunile! Vedeti ca Bulgaria asta face.
    6. Helicopter Money: dati bani degeaba celor inchisi de la stat.
    7.Propaganda frate! Speriati dracului imbecilimea sa fie mai retinuta!
    • +9 (27 voturi)    
      Da... (Miercuri, 12 august 2020, 13:28)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      1. Asta face Danemarca si ii merge bine
      2. Doamne fereste. Analfbetimea se va inmulti precum pesta. Deja e clar doscumentat ca tele-scoala nu este scoala si ca doar un procent mic de elevi se "scolesc" virtual. Sa inceapa scoala...in Danemarca nici nu s-a oprit.
      3.Unde? In padure? In piscina? Cand beau cafeaua pe strada. E aberant ce ziceti.
      4. Ce se poate inchide? Eu am nevoie de un implant, amanat de vreun an. Cat il mai aman? Pana termin dintii din directia opusa ca sa ajung la urgente? Cine defineste "necesarul minim"?
      5. Asa face?
      6. Ii donezi tu sau de unde ii scoti?
      7. Ce ar fi sa te sperie pe tine mai putin ca sa nu mai fac scanadlul asta?
      • +4 (12 voturi)    
        . (Miercuri, 12 august 2020, 15:12)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Ce te faci cu copiii cronici? Ce te faci cu parintii cronici ai copiilor de varsta scoalara? Ce te faci cu bunicii nevoiti sa ii ia pe copii de la scoala pentru ca parintii muncesc? Ce Danemarca visezi? La noi o scoala importanta de sector a impartit clasele in 2, fara pauza intre serii, ca nu au timp sa mai faca dezinfectie, asta e tot ce au putut pentru distantare. Altii monteaza containere peste containere prin curtea scolii. De unde iei atatia profesori? Cine ii ia si ii duce pe copiii aia pentru cate 3-4 ore la scoala? Lasi singur copil de 7-8 ani pe mijloacele de transport? Si cu cine stau copiii aia dupa cele 4 ore de program, ii bagi cu sutele in after schooluri? Daca se mentine scoala online macar un parinte are dreptul sa stea acasa cu copilul, asa trebuie sa aduci bunici sau bone pe care ii expui la pericol. Auzi, Danemarca...
        • +3 (5 voturi)    
          Aha... (Miercuri, 12 august 2020, 16:41)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          Deci in romania beneficii la greu: parintele sta acasa cu copilul. Probabil ca se schimba situatia in conditiile astea. Eu ma refer la parinti care trebuiesc sa lucreze si copilul o freaca la tele-scoala. Dar totusi ce faci cu parintii din familiile defavorizate care numai de copii pe tableta (daca o fi) n-au timp ca ei tre' sa lucreze cu ziua, deci nu le da nimeni nici un drept de "stat acasa"? Dar cu atatia copii care nu au acces la net sau la device-uri? Aha...aia nu mai conteaza, important sunt nus tiu ce cronici (care oricum ar fi scosi) si bunicii care iau copiii de la scoala.
        • +1 (7 voturi)    
          .... nimeni nu zice nimic de profesori... (Miercuri, 12 august 2020, 16:51)

          _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          Majoritatea sunt in zona de risk, cand vor muri pe capete profesorii find supra-expusi sa vedem atunci de la cine vor primi copii educatie? Ca tot urla tot felul de dementi de la ONGuri obscure sa inceapa scoala la modul normal. Si asa, fara pandemie pe cap, sunt profesori care se duc la mai multe scoli, probabil din lipsa de cadre. In acest scenariu sumbru si foarte probabil, nu va mai exista educatie, punct! Copilu va sta degeaba ca domn profesor sau doamna profesoara ori e grav bolnava ori a murit! Atunci sai ii vad pe toti latrai din tara asta..... da sigur o sa gaseasca vreun vinovat, Bill Gates sau whatever. ....
    • +1 (19 voturi)    
      Arestati Vuvuzeaua Iosefina Pascal (Miercuri, 12 august 2020, 13:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      si compania Acesteia
      https://www.repubblica.it/esteri/2020/08/02/news/fake_news_russia_alimentano_pandemia_in_romania-263533704/
    • +2 (8 voturi)    
      Totuși pentru copiii mici (Miercuri, 12 august 2020, 13:50)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      - preșcolari/ școală primară - socializarea e esențială în dezvoltarea psihică. Cu maximum de precauții/ testări/ pedepse chiar (nu pentru ei, pentru părinții sau educatorii/ învățătorii care nu respectă măsurile), eu cred că trebuie să meargă în colectivități - fie și împărțiți în 2, 3, 4 schimburi, cu ore mai puține.
    • +14 (14 voturi)    
      Bulgaria (Miercuri, 12 august 2020, 13:53)

      toni_uk [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Bulgaria inchide hotelurile deoarece nu mai vin nemtii..nu ca ar fi ei mai constienti decat noi de infectare.

      de curand am fost acolo...se speriau cand ne vedeau pe noi, romanii, cu mastile cand intram in magazine sau ne plimbam pe statiune :(!
    • -8 (22 voturi)    
      Fara obligarea purtarii mastii afara. E stupid (Miercuri, 12 august 2020, 13:55)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Lipsa de masura va alimenta revolta contra masurilor anti-Covid.

      Ar fi idiot sa port masca atunci cind sunt singur pe toata strada. Dar amendabil fara masca, daca strada ar fi in Cluj, de exemplu.
      • +4 (22 voturi)    
        nu e stupid (Miercuri, 12 august 2020, 14:40)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        e mai simplu sa porti masca tot timpul pe strada .Nu pentru ca te-ai imbolnavi pe o strada pustie ,ci ca sa nu te mai gandesti non-stop unde/cand trebuie sa-ti pui masca .Eu unul ,inainte de Covid , "slalomam" pe trotuar sa evit scuipatii si rahatii ,sa nu-mi murdaresc talpile de la pantofi . La inceputul pandemiei , "slalomam" sa evit oamenii de teama imbolnavirii .De cand port masca ,am revenit la "slalomul" initital :) . Omului ii e mult mai usor cu reguli simple ,nu alambicate (oare trebuie sa port masca pe strada asta ? oare in lift o fi periculos ? dar la taclale cu vecina ? ) . Nu te pune nimeni sa porti masca in padure ...
    • +4 (6 voturi)    
      Va e frica ? (Miercuri, 12 august 2020, 14:37)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Parca la PSD nu prea crede lumea in virus ? Oricum, sa stiti ca nici un guvern nu poate face ceea ce o populatie nu este dispusa sa faca ... Pentru ca o populatia sa fie dispusa sa faca chestii, trebuie sa fie educata. Dar pe urma daca e educata e mai greu de condus si mai greu de furat.....
      Nici o masura rectiva nu prea mai poate schimba multe in momentul asta....dragonul e scapat din cusca...Foarte probabil sunt de cinci pana la zece ori mai multe cazuri decat ceea ce e raportat.
      Cat despre "Helicopter Money" cand esti valuta de rezerva merga .....cand esti Romania .....si spui asa ceva merge "Hahahaha".
      • +1 (9 voturi)    
        Educata nu ajunge. Trebuie speriata. (Miercuri, 12 august 2020, 15:22)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        Ca si marionette. Ar fi indicat sa punem si povestea de groaza cu experientele Covid a unora... ahhh nu mai merge de mult.
    • +3 (11 voturi)    
      Masurile nu reduc numarul de morti. Doar amana. (Miercuri, 12 august 2020, 15:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      OMS ii spunea flatten teh curve, dar aria de subt curva ramane aceeasi deci tot atatia mor intr-un final. Important e ca am vazut ca nu se umplu spitalele indeajuns pentru a aplica masuri si restrictii ce duc la declin economic.
  • +6 (22 voturi)    
    hai (Miercuri, 12 august 2020, 13:19)

    martel55 [utilizator]

    cu scolile, hai cu alegerile...la 3000 de cazuri pe zi bagam stare de urgenta, la 1400 cu estimari de 2800 in septembrie incepem scolile farasa se fi luat absolut nici o masura de evita macar aglomeratia din clase si din scolile din orase, si apoi mai facem si alegeri unde peste 100 de miii de oamnei vor sta o zi intreaga in acelasi loc......
  • +14 (30 voturi)    
    E ok... (Miercuri, 12 august 2020, 13:22)

    raz_ [utilizator]

    Bine ca si-a facut toata lumea concediul. Au vazut rasaritu la mare, s-au relaxat, e ok.
    • -2 (8 voturi)    
      ar trebui (Miercuri, 12 august 2020, 13:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      nu sa acuzi insinuant si tacit efectuarea concediilor (se fac in toata lumea cu respectarea unor minime restrictii, fara sa creasca nr. cazurilor de infestari cu SARS-Cov 2) ci sa acuzi pe fata pe cei care au dat nas iresponsabililor inculti manipulati politic de ciolacu, weber si ccr (printre cei mai marcanti).
      Respectivii au luat de bune afirmatiile pesedace cum ca acest virus nu exista, ca totul e o manipulare perversa a penalistilor ca sa distruga fibra romanului neaos patriot, etc.
      Nu zic ca penalistii sunt fara prihana si ca ce au facut a fost bine (au copiat ad literam actiuni din tari cu economie dezvoltata si populatie responsabila si educata, neadaptandu-le la neaosul romanesc), insa pesedacii sunt cei mai acuzabili prin lupta nesanatoasa pt. ciolanul care cred ei ca este alocarea miliardelor de euro de la UE si, bineinteles, lupta lor pentru manevrarea alegerilor, pt. ca altfel exista posibilitatea ca abia-abia sa treaca pragul de intrare in Parlament si, dupa cum se pare, sa piarda en-gros primarii.
    • +5 (13 voturi)    
      Mai ales... (Miercuri, 12 august 2020, 13:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      .. cei cca 300 de infectati din ultima saptaman in judetul Vaslui, dintre care majoritatea la caminul de batrani din Husi.
      • +5 (11 voturi)    
        imi inchipui (Miercuri, 12 august 2020, 14:20)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ca si batrinii aia, nu mai mult de 80, au fost si ei la costinesti, iar pina la 300, cred ca sunt tot batrini, infectatii de adolescenti de 17 anisori, care tot la costinesti au fost, au zis si pe realitatea si pe b1 si pe fb, instagram si mai ales pe tik-tok.
      • -1 (3 voturi)    
        Şi la cămin cum a ajuns ? (Miercuri, 12 august 2020, 17:30)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        S-au ȋngrămădit bătrânii la granite la intrarea ȋn ţară ? Au ieşit noaptea la cluburi, pe terase ? Au fost bătrânii la mare ? Sau a ajuns virusul la cămin datorită unor inconştienti care au venit de afară, au fost la cluburi, la mare ?
    • +2 (8 voturi)    
      Mai trebuie sa si traim. Ca de murit avem tot timp (Miercuri, 12 august 2020, 14:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      Covidul se vrea si el scos la plimbare.
      O asemenea dorinta de a calatori nu am mai avut vreodata. Fructul oprit.
    • -1 (13 voturi)    
      Ai putintica rabdare .... (Miercuri, 12 august 2020, 14:13)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      Explozia adevarata va fi abia in ultima saptamana din Iulie.
      Dupa o balaceala buna, o odihna pe patu' de spital.
      Ce-si poate dori romanu' mai mult ?!
      Ce tzara, ce kterinca !
  • +6 (14 voturi)    
    Cifrele nu pusca, deloc! Aritmetica e grea.... (Miercuri, 12 august 2020, 13:23)

    danduta [utilizator]

    65177 infectati, minus:
    2807 decedati
    7381 in spital
    31048 vindecati
    7026 asimptomatici (10 zile acasa) rezulta un total de:
    24296 Total activi, din care:
    7381 in spital
    15794 activi izolati la domiciliu
    10970 activi izolare institutionalizata, rezulta:
    -9579 un total negativ?!
    Ce dreaku, si pe degete, sau cu bile, puteati aduna (scadea) niste cifre corecte.
    Chiar asa de mare e analfabetismul in institutiile publice?
    • +5 (5 voturi)    
      danduta nene... (Miercuri, 12 august 2020, 16:23)

      Intreb_si_eu [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      Tu zici de alții dar le îngrămădești de mai mare râsul.

      65177 total infectați din care
      31048 vindecați (din care 7026 sunt asimptomatici trimiși acasă, nu se numără de două ori!!)
      și 2807 decedați

      Deci 31048 + 2807 = 33855 cazuri închise

      Apoi, cazuri active:
      15494 izolați la domiciiu
      10970 izolați instituționalizat
      7381 în spital
      pentru un total de 33845 de cazuri active.

      E adevărat, 33855 + 33845 = 67700 de cazuri, deci ceva dă pe lângă, dar cu 2500, nu 9500, în care pui în toate categoriile oamenii din spital.

      Cum de n-ai făcut o minimă verificare înainte să postezi comentariul ??? Așa faci și la muncă ?
    • +6 (6 voturi)    
      gresit (Miercuri, 12 august 2020, 16:38)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      In primul rand asimptomaticii sunt activi. Deci sunt 31322 activi. Care seamana cu cei 34145 adunati mai jos, e o diferenta de doar 2823.

      Si daca diverse date sunt raportate la momente de timp diferite, devine explicabila si aceasta diferenta de 8%. E suficienta o intarziere de 2-3 zile la anumite date.

      E suficient pentru mine, avand in vedere ca sunt multe alte cazuri active de care nu stim, pentru ca nu au fost testati toti cei infectati.

      Ce sa mai vorbim de Anglia si Olanda, care nici macar nu tin evidenta vindecarilor, ca sa nu se mai complice, ocazie cu care nu mai poti calcula nici cazurile active.
    • 0 (2 voturi)    
      pe aproape (Miercuri, 12 august 2020, 17:09)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      65177 infectati, minus:
      2807 decedati
      31048 vindecati

      rezulta 31,322 cazuri active

      dar de aici chiar ca nu mai da....
  • +5 (11 voturi)    
    Sica mandolina (Miercuri, 12 august 2020, 13:24)

    Lu48 [utilizator]

    "Parem ca am oprit cresterea"
    "Cresteri exagerat de mici"
    Suntem pe cont propriu !
    • -2 (8 voturi)    
      Grija la troli (Miercuri, 12 august 2020, 14:57)

      AdrianIulian [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      Vezi ca acum sare unu Ephmeriss si iti zice ca esti PSD-ist. Cum indraznesti sa te iei de cugetarile sefului lui. Daca Orban zice ca scade, atunci scade. Ce daca realitatea zice altceva?
  • +4 (8 voturi)    
    Analiza (Miercuri, 12 august 2020, 13:31)

    mircea112 [utilizator]

    Pe 5 august se inregistrau 1309 cazuri din 24108 teste => 5,4% (8152 teste au fost la cerere)

    Pe 11 august se inregistreaza 1215 cazuri din 19491 =>6,23% (7896 teste au fost la cerere)

    Pe 12 august se inregistreaza 1.415 cazuri din 22.607 =>6,26% (8.509 teste au fost la cerere)
    • +1 (5 voturi)    
      Pai (Miercuri, 12 august 2020, 14:36)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Daca scoti testele la cerere, rata aia iese aaaproape de 10%.
      10% inseamna ca in urma unei anchete epidemiologice, 1 din 10 sunt infectati.
      Cam cati contacti drecti are un bolnav?
      Vreo 10 in medie?
      Deci rata de transmisie e undeva aproape de 1, ceea ce deja stiam.
      • +1 (3 voturi)    
        Ceea ce faci tu nu are sens. (Miercuri, 12 august 2020, 15:26)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Ii spune manipularea cifrelor chiar daca nu o faci cu rea intentie.
      • -1 (1 vot)    
        10 in medie (Miercuri, 12 august 2020, 17:10)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        pe ora poate, ca in decurs de cateva zile sunt mult mai multi.
    • +2 (10 voturi)    
      Dorneanu e de vina (Miercuri, 12 august 2020, 14:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      A fost „vid legislativ”
      Acum legea e in vigoare de 24 de zile si numarul tot creste. De unde se vede minciuna si manipularea ui Tataru, Orban scl
      • 0 (0 voturi)    
        Ce e in vigoare? Legea? (Vineri, 14 august 2020, 12:18)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Stiam ca a fost contestata la CCR.
  • +3 (27 voturi)    
    purtati dracu' masca corect si in aer liber ! (Miercuri, 12 august 2020, 13:36)

    festina [utilizator]

    . Daca nu inversam curba de reproductie sub 1 ,riscam sa scapam evolutia de sub control . Ce mama dracului este sa porti masca si sa respecti o distanta decenta ,preferam sa ajungem sa se inchida firme/fabrici din cauza imbolnavirilor ? Trebuie sa ajungem acolo , sa-si dea seama cei care vor "libertati" ca vom fi cu totii mai saraci ,inclusiv ei ? N-are nicio legatura cu politica , iti trebuie numai putin bun simt si discernamant ,sa vezi ca alternativa la purtatul mastii e mult mai nasoala .Eu unul daca conving macar o persoana pe zi sa poarte masca consider ca n-am facut umbra pamantului degeaba in ziua aia
    • -3 (9 voturi)    
      E inuman sa nu-i ploua in gura pe romani (Miercuri, 12 august 2020, 14:42)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui festina

      Pai sunt obisnuiti sa-i ploua in direct in gat de prosti ce sunt, daca poarta masca, risca sa li se usuce gatlejul, nu mai intra mustele, isi dau seama ca le pute gura.
      Si cate su mai cate.
      E inuman sa nu fii lasat sa fii prost.
      • +2 (6 voturi)    
        Insa tu ce esti, hai, recunoaste! (Miercuri, 12 august 2020, 16:44)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Daca nu esti roman, atunci ce esti?

        Voi, astia care nu scapati niciun pretext de a-i jigni cu superioritate pe romani, dar care nu aveti curajul sa va prezentati aleasa nationalitate. Nu va mindriti cu ea?
        Nu e nimic de capul vostru.
  • +6 (8 voturi)    
    comunicate in doi peri.. (Miercuri, 12 august 2020, 13:38)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Important e sa stim procentul celor gasiti pozitiv din nr total de teste, apoi defalcat procentul celor pozitivi din nr de teste facute de DSP si cele facute la cerere.
    Sa anunti cu bucurie 776 de teste din 6700 teste (luni) si sa te lauzi ca nr e in scadere arata ori ca cel care face comunicarea e complet dobitoc, ori ca ne ia pe noi de dobitoci.
    Atunci cind anuntati nr de noi cazuri, spuneti si nr de teste; puneti un grafic in care sa aratati cum a variat procentul de cazuri functie de testele efectuate. Poate asa afla si guvernantii ca au scapat caruta la vale si din teama de a pierde ceva voturi or sa piarda mult mai mult. Despre covidiots nimic de spus - doar ca sint prea multi!
  • +6 (12 voturi)    
    asa cum a sperat (Miercuri, 12 august 2020, 13:48)

    costelo999 [utilizator]

    nelutzu tataru, infectarea cu covid se va stabiliza la in jur de 1500 pe zi, intrebare unde este omuletzu cu procentul zilnic de 5 %? a disparut ? acum este de 10 % infectati fata de testele pe definitia de caz, nu ne mai bate la cap cu procentele ?
    • +4 (6 voturi)    
      si eu il cautam... (Miercuri, 12 august 2020, 14:32)

      SilentBob [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      ...ma obisnuisem sa vad 5% peste tot...imi dadea un sentiment placut, de siguranta :))))
      • -3 (7 voturi)    
        worldometer (Miercuri, 12 august 2020, 15:16)

        Gabi Richter [anonim] i-a raspuns lui SilentBob

        20,554,906 total cases
        Currently Infected Patients
        6,275,993 (99%)
        in Mild Condition

        64,575 (1%)
        Serious or Critic
        746,686 (5%) Deaths
        Cifrele spun totul, din 7 miliarde au murit circa 700 de mii....ce procent va iese? Ingrijorator, nu?
        • +2 (2 voturi)    
          De ce din 7 miliarde? (Miercuri, 12 august 2020, 18:51)

          Dan B [anonim] i-a raspuns lui Gabi Richter

          Crezi ca de acum n-o sa mai moara nimeni de COVID-19?
    • -1 (3 voturi)    
      5% vs 10% (Miercuri, 12 august 2020, 14:51)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      Daca rata e de 10% pozitivi din cei testati, masura corecta e sa se creasca numarul de teste, inseamna ca in cazul anchetelor se fac prea putine teste, sau ca epidemia e scapata de sub control(nu e cazul, s-ar vedea la ATI).
      Gen, daca ramai gravida fara sa vrei o data pe an, inseamna ca-ti ploua in gura si nu te protejezi cum trebuie.
      Daca faci un accident rutier anual, la fel, conduci ca un bou.
      Daca 10% din tezele de doctorat investigate sunt plagiat, ai un sistem de educatie de cacat si ar trebui sa iei la puricat toate tezele pana scade rata.
      Samd
      • +2 (2 voturi)    
        Testare la cerere versul ancheta epideiologica (Miercuri, 12 august 2020, 17:50)

        OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Vladf555

        N-ai inteles nimic, imi cer scuze ca sunt prea direct.

        Atunci cand testarea se efectueaza ca urmare a unei anchete epidemiologice, rata de depistare a bolnavilor este de cca 10-12%.

        Testarea la cerere a celor ce vor concediu out, e de cca 1%.

        Asta inseamna ca poti sa testezi gramada ca nu obtii mai multi bolnavi, dovad o constituie cresterea liniara la ATI.
    • +3 (3 voturi)    
      A disparut momentan , (Miercuri, 12 august 2020, 15:49)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      dar o sa apara din nou cand revenim la 5%
  • -1 (7 voturi)    
    21.192 depistați sănătoși tun (Miercuri, 12 august 2020, 15:13)

    di livio [utilizator]

    1.415 asimptomatici?...nu vom ști, never...oricum Ciolacu îi divină, iar a amenințat cu moțiunea de cenzură...cînd aude de moțiune, se enervează covidu, nu știu de ce...Ciolace taci din gură, nu mai inerva covidu