Coronavirus în România: 1.378 de noi cazuri raportate în ultimele 24 de ore. Număr record de decese: 50

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2020, 12:52 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus, imagine generica
Foto: Profimedia Images
Alte 1.378 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul ajungând la 59.273, potrivit datelor publicate vineri de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul de decese din ultima zi a fost de 50, un număr record zilnic, de la începutul epidemiei. Toate persoanele decedate prezentau comorbidități.

Cele mai multe noi cazuri în ultimele 24 de ore au fost raportate în București, respectiv 199.

În unitățile sanitare, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.801. Dintre acestea, 446 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.343.315 de teste. Dintre acestea 23.946 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.276 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 9.670 la cerere.


Pe teritoriul României, 6.076 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.031 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 20.210 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 170 de persoane.

De la începutul epidemiei, 29.289 de pacienți au fost declarați vindecați și 5.897 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

Până vinerii, 2.616 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 06.08.2020 (10:00) – 07.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 50 de decese (31 bărbați și 19 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Cluj, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București. Dintre acestea, 4 decese s-au înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani. Toate cele 50 de decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23876 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    usor, usor spre cota 1500 (Vineri, 7 august 2020, 13:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Din pacate...
    • -14 (26 voturi)    
      Toate cele 50 de decese>au prezentat comorbiditati (Vineri, 7 august 2020, 14:13)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Toate cele 50 de decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.
      • +10 (16 voturi)    
        Asa, si? (Vineri, 7 august 2020, 15:19)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Care-i baiu, nu sunt tot fiinte umane decedate?
        • -5 (15 voturi)    
          E o confirmare ca nu se moare doar de COVID (Vineri, 7 august 2020, 16:43)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          concluzia e simpla (vad ca nu sunteti in stare sa o trageti singuri): NU se moare (doar) de COVID
          • +3 (11 voturi)    
            Aiurea (Vineri, 7 august 2020, 18:30)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Boham

            Se moare de COVID-19. Sunt mai putine cazurile fara comorbiditati, da' daca urmareai, vedeai ca mor si oameni tineri fara comorbiditati - ce-i drept, extrem de rar.

            Si totusi, care-i importanta? Nu-s tot oameni si cei bolnavi? N-ar merita, mai ales pentru ca-s bolnavi, mai multa compasiune din partea alora care au noroc sa fie sanatosi?

            Cele mai frecvent mecanisme de murit de COVID-19 sunt doua, ambele cu declansare in plamani. Sau organismul reactioneaza lent, si pana sa apuce sa reactioneze in plamani si-au facut locul infectii multiple, in ciorba de celule moarte formata in urma infectiei cu COVID-19, sai organismul reactioneaza prea brusc si prea puternic, si-atunci celulele sistemului imunitar ataca si distrug ele singure plamanii.

            Primul mecanism e si cel mai frecvent, si se manifesta la oameni cu sistem imunitar slabit de alte boli sau de batranete, sau de amandaoua laolalta. Al doilea se manifesta cu ordine de marime mai rar, dar preponderent la oameni in forma fizica excelenta, care se alimenteaza sanatos, fac sport, nu beau, nu fumeaza si nu pierd noptile, mai degraba tineri decat batrani,

            Nici unul dintre mecanisme n-are ceva de-a face cu altceva decat cu COVID-19. Si batranii, si bolnavii, si cei sanatosi si in forma fizica buna ar mai trai bine mersi multi ani de zile, in lipsa COVID-19.

            Afirmatia matale, luata ad literam si corelata cu realitatea, duce la concluzia - idioata - ca sa mananci sanatos, sa dormi suficient si sa faci sport e o boala. Ce-i drept, semnificativ mai rara decat diabetul sau bolile de inima.
            • -1 (7 voturi)    
              Pune problema si invers (Vineri, 7 august 2020, 19:25)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              Ca sa te auzi cum suni! Nenorocim 99% pt 1%.
              • +3 (5 voturi)    
                Ce-i asa nenorocire? (Vineri, 7 august 2020, 22:42)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

                ... in a iesi mai rar si mai putin din casa, si a purta masca in aglomeratii umane? Aia-i doar disconfort. Matale ti se pare ca disconfortul usor a 99 de oameni e o nenorocire comparabila cu cativa ani de viata pierduti din viata unui om?
        • -4 (8 voturi)    
          Baiu e daca fu sau nu fu covidu!!! (Vineri, 7 august 2020, 17:19)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Unde tragi linia si poti spune clar ca a fost covidu? Ca toti au comorbiditati, restul au cel mult o raceala mai severa!!!
      • +13 (13 voturi)    
        Nu e o consolare (Vineri, 7 august 2020, 15:21)

        andreishana [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Comorbiditati inseamna si hipertensiune si diabet, boli cu care traiesti zeci de ani cu tratament corespunzator. Nu ar trebui sa linisteasca pe nimeni prezenta comorbiditatilor la cei decedati, sunt convinsa ca foarte multi peste 50 de ani sufera de hipertensiune, de exemplu.
      • +10 (10 voturi)    
        nascuti in ROMANIA (Vineri, 7 august 2020, 16:25)

        dmnt [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Toti avem COMORBIDIATEA CA LOCUIM IN ROMANIA.
      • 0 (10 voturi)    
        Si tu prezinti comorbiditati! (Vineri, 7 august 2020, 17:10)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        .
      • +1 (1 vot)    
        Si ce, aia nu-s tot oameni? (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Deci daca cineva are diabet, nu merita numarat ca mort de covid? Cei deja bolnavi nu sunt un motiv suficient pentru ca romanul verde sa respecte regulile de protectie covid? Daca tu afli maine ca ai diabet, cum te-ai simti cand ai auzi pe cineva facand afirmatia de mai sus?
    • -2 (2 voturi)    
      Stati (Sâmbătă, 8 august 2020, 9:58)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      linistiti, vor incepe sa scada, astfel ca inainte de inceperea scolilor si in preajma alegerilor se va ajunge la un nivel "normal", ca urmare a masurilor exceptional de bune ale unui guvern extrem de capabil, in frunte cu Tataru.
      • +1 (1 vot)    
        daca tu crezi ca cifrele alea se pot maslui.... (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:47)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

        Inseamna ca nu ai mare legatura cu lumea reala.Se fac greseli, se muta cazuri de la o zi la alta, de acord. Dar overall, sa spui ca cifrele se manipuleaza de la guvern... Gandeste-te numai ca jumate din spitalele covid sunt in subordinea autoritatilor locale, majoritare PSD, gandeste-te ca in orice spital exista medici/manageri in functii de conducere pusi de PSD, etc.
  • -17 (43 voturi)    
    :) (Vineri, 7 august 2020, 13:08)

    Gabr [utilizator]

    comorbiditati...circul continua .
    • +13 (21 voturi)    
      Amuzament (Vineri, 7 august 2020, 14:00)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Va amuza nemaipomenit ca au murit niste oameni.
      Va va veni si Dvoastra randul, ca tuturor ( inclusiv mie ) si atunci o sa va inghete zambetul pe buze.
      Putin respect nu v-ar strica...
      • +8 (12 voturi)    
        Ipochimenul (Vineri, 7 august 2020, 15:42)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        e un postac pro-teorii conspirationiste si instigator la nerespectarea unor reguli minime de protectie. De vreo cateva luni numai asta face pe-aici.
        Nu trebuie sa va surprinda ca se distreaza pe seama mortilor si a bolnavilor, asta e sarcina lui, sa contribuie la cat mai multi bolnavi si morti
        • -2 (4 voturi)    
          1 (Vineri, 7 august 2020, 21:16)

          Gabr [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          esti praf daca gandesti asa
    • -8 (22 voturi)    
      1378 pozitivi din total teste 23946 = 5.7% (Vineri, 7 august 2020, 14:15)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      21 Iulie 2020
      994 pozitivi din total teste 17204 = 5.7 %

      22 Iulie 2020
      1030 pozitivi din total teste 24877 = 4.1%

      23 Iulie 2020
      1112 pozitivi din total teste 20085 = 5.5%

      24 Iulie 2020
      1119 pozitivi din total teste 22532 = 4.9%

      28 iulie 2020
      1151 pozitivi din total teste 21135 = 5.4%

      29 iulie 2020
      1182 pozitivi din total teste 22049 = 5.3%

      30 Iulie 2020
      1356 pozitivi din total teste 23346 = 5.8%

      4 August 2020
      1232 pozitivi din total teste 20581 = 5.9%

      5 August 2020
      1309 pozitivi din total teste 24108 = 5.4%

      6 August 2020
      1345 pozitivi din total teste 24147 = 5.5%

      7 August 2020
      1378 pozitivi din total teste 23946 = 5.7%
  • -1 (39 voturi)    
    Unde e ala (Vineri, 7 august 2020, 13:08)

    AdrianIulian [utilizator]

    De zicea ca la noi e in scadere? Parca avea functia de prim ministru.

    Rusinos, de 3 saptamani are parghiile legale sa faca ceva. Si nu face decat sa incaseze (probabil) spagi peste spagi de la cei din turism, care trag cu dinti sa nu se inchida nimic. Toate terasele, hotelurile si plajele duduie de clienti. Sincer, cred ca doar un frig bun si niste furtuni ne mai pot salva. Sa tina lumea fortat in case.

    Nu mai vorbesc de imaginea pe care ne-am facut-o din nou in Europa. Iar suntem copilul problema, care nu are bunul simt elementar sa puna mana la gura cand tuseste si sa stea acasa daca are febra in loc sa iasa la joaca cu ceilalti.
    • +13 (23 voturi)    
      as zice (Vineri, 7 august 2020, 13:36)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianIulian

      ca nu doar terasele sunt un pericol, mai nou orice loc d emunca, in primul rand la stat, e un pericol pentru ca angajatorii nu asigura respectarea masurilor de preventie si permit unor angajati care nu cred in virus sa ii puna pe toti in pericol
    • +15 (31 voturi)    
      Pana acum (Vineri, 7 august 2020, 13:45)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui AdrianIulian

      o dadeati ca guvernul exagereaza cifrele ca sa creeze panica si ii injurati ca vor sa inchida tara si sa distruga economia si acum ii criticati ca vad cifre in scadere si ca nu o inchid mai repede si mai bine??
      Le-ati bagat betze in roate, voi PSD, CCR, Av Poporului si acum ii criticati ca sunt cifre in crestere?
      Pesedache, las-o balta cu manipularea!!!
      • -8 (16 voturi)    
        Numar de cazuri (Vineri, 7 august 2020, 14:13)

        AdrianIulian [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Prietene. In primavara, cand erau 300 cazuri, s-a inchis tara. Acum sunt 1300 cazuri si lumea o arde la terase. Ti se pare ca are legatura cu ce spui tu?

        PSD a facut o mare magarie cu Av. Poporului si cu CCR (ce noutate). Dar PNL ce face? Au spus ca au nevoie de lege ca sa rezolve. Legea e data si ei nu reusesc sa carantineze un amarat de sat, fara ca acea hotarare sa nu fie rasturnata de vreo instanta.
        Iar ca cifre, astazi sunt 1378 de cazuri noi. Un record nou. Deci nici vorba de scadere! Si atunci despre ce vorbim?
        De ce nu se folosesc de lege ca sa impuna masuri acolo unde situatia o cere? De ce nu sunt controale la sange in mijloacele de transport in comun?


        PS - sau tipi ca ai si tu vreo terasa cu angajati prost platiti, care vinde la suprapret carnea ramasa in frigidere dinainte de pandemie?
        • +6 (10 voturi)    
          Vorbim despre nesimtire, lipsa de bun simt (Vineri, 7 august 2020, 15:21)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui AdrianIulian

          si de educatie si de propaganda dusmanoasa din Rusia
        • +8 (16 voturi)    
          Maestre, continui cu manipularea (Vineri, 7 august 2020, 15:28)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui AdrianIulian

          1. in primavara erau 300 PENTRU CA s-a inchis tara, nu invers (nu s-a inchis pentru ca erau 300)
          2. si atunci urlati ca se inchide, desi numai asa s-au redus nr. de cazuri
          3. lumea a vrut relaxare, are relaxare. Problema e ca trebuie sa respecti si niste reguli, ceea ce nu se intampla, si aici autoritatile nu au ce face, nu pot sta cu pistolul dupa fiecare cetatean imbecil
          4. pana s-a introdus legea, 4000 de insi au circulat liber prin tara si au mai infectat alte vreo 10 mii cel putin. acum se vad efectele
          5.legea e proasta, pentru ca e FACUTA de PSD, care are majoritate
          In rest, manipulezi pentru ca esti pesedist
          • -3 (7 voturi)    
            Erau 300 pt ca nr de teste (Vineri, 7 august 2020, 17:21)

            Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            Si tataie, virusul umbla liber prin lume din toamna anului trecut!!!
          • -3 (3 voturi)    
            Pe interes (Vineri, 7 august 2020, 18:06)

            AdrianIulian [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            Du-te si ia-te de mana cu Garcea care protesta prin Centrul Vechi. Sau cu altii care vand si ei o tuica pe sub mana sau la supra pret pe litoral si tipa ca din gura de sarpe sa nu se inchida.

            Spui ca sunt PSD-ist; PSD nu vrea sa se inchida tara, deoarece PNL ar avea iar puteri sporite. Eu imi doresc asta (si nu pentru PNL, ci pentru ca noi nu stim de vorba buna). PSD ii tine in puf pe pensionari. Eu am scris mai sus ca ar trebui controale la sange in mijloacele de transport in comun. Cine crezi ca nu poarta masca in autobuz si face scandal daca ii atragi atentia? Iti dau un pont - nu ala care se duce la serviciu zilnic cu masca pe fata si cu sticla de dezinfectant in buzunar.

            In rest - lucrul pe care l-am sanctionat eu si de la care deviem este urmatorul: seful tau care iti plateste leii sa aberezi pe aici a facut o remarca ieri ca in urma legii facute de ei (PNL), numarul de cazuri a scazut. Insa, s-a grabit, deoarece cazurile nu doar ca nu au scazut, dar in realitate sunt in crestere. Si aici da, intra toti cei care au umblat brambura si au afisat o nesimtire de nedescris. Dar - daca eu, persona care nu fac parte din aparatul de stat, pot sa imi dau cu parerea aici si sa fie ok, seful unui Guvern are datoria sa informeze corect. Ca te adresezi unei tari. Si ar fi bine ca daca spui ceva, sa stea in picioare macar vreo cateva zile si nu sa fie dat peste cap in ziua urmatoare.
          • +2 (4 voturi)    
            Corectie, nu 4000, ci 30000 (Vineri, 7 august 2020, 18:35)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            A fost recent ceva stire pe tema asta.

            Nu musai toti cei 30000 de oameni erau infectati. Da' se faceau anchetele epidemiologice, atat cat se faceau, se gaseau contacte probabil infectate, si pas de le pune in izolare, dat fiind ca lipsea baza legala.

            Daca doar jumatate din contactele alea probabil infectate erau pozitivi, aia tot e un numar de aproape patru ori mai mare decat cei 4000 sigur infectati care s-au plimbat aiurea.

            Dupa trei saptamani de raspandit virusul in voie, e pe undeva de asteptat ca infectia sa nu dea inapoi asa repede. Totusi, de la cresteri de sute de cazuri pe zi de la o saptamana la alta, acuma suntem semnificativ mai jos, asa ca se simte clar efectul legii carantinei - si a faptului ca guvernul o aplica.
            • 0 (4 voturi)    
              Din Sept pana in Martie (Vineri, 7 august 2020, 19:26)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              Virusul s-a raspandit in mare voie.
              • +1 (1 vot)    
                Da, in China si-n Italia si-n alte parti (Vineri, 7 august 2020, 22:42)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

                Daca se raspandea si la noi, sigur aveam un caz si inainte de sfarsitu' lu' februarie.
      • -8 (12 voturi)    
        io cred (Vineri, 7 august 2020, 14:43)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        ca dragnia este de vina, ca numai el a facut toate belelele, problema e ca acu e la puscarie, si peneleaua e la guvernare, si atunci sa guverneze frate, cu covid cu tot, ce tot da vina pe pesede, au lege acu, au guvern cu vela geaca de piele, cu sica , cu turcana, cu tataru, au schimbat conducerea la dsp cu pile peeneelee, au si ficus, au di tati ...
    • +10 (14 voturi)    
      >>> (Vineri, 7 august 2020, 13:46)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui AdrianIulian

      Tu esti habarnabula sau ciolomacu?
    • -2 (6 voturi)    
      e PLATOU...e valu pe platou :-))) (Vineri, 7 august 2020, 17:27)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui AdrianIulian

      stai linistiti ca vor veni in weekend mari ganditori ai patriei: Vela, Orban, Arafat si altii sa iti explice cum e cu valu pozitiv care e negativ cand coboara dupa ce nu urca. deci e bine dar se putea si mai rau insa fara masca s-ar putea sa nu se stie. e clar?
  • +16 (40 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Vineri, 7 august 2020, 13:17)

    Ephemeris [utilizator]

    "Calitatea răspunsului unei ţări la virus ţine nu atât de măsurile luate de guvern, cât de nivelul de inteligenţă al ţării", a comentat Viktor Orban.
    Corect, asa este! Romania, se aude??
    • +5 (23 voturi)    
      Aroganta (Vineri, 7 august 2020, 13:39)

      Matrice [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Daca Olanda are acelasi nr de infectati, ar trebui sa se simta si ei prosti? Si daca Olanda are mai multi decedati (6153) decat Romania (2616) asta insemna ca sistemul nostru medical este mai bun?
      • 0 (20 voturi)    
        Matale umbli cu sofisme (Vineri, 7 august 2020, 13:57)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Matrice

        si manipulari ieftine. Ce-are de-a face sula cu prefectura? Un numar mare de infectari e semn clar de lipsa de educatie si de inteligenta. Punct.
        Nu ma lua pe mine cu Olanda, nu comparam mere cu pere
        • -1 (9 voturi)    
          Concluzii gresite (Vineri, 7 august 2020, 14:58)

          Matrice [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          Eu doar am continuat rationamentul celui pe care l-ai citat, dar se pare ca nu te-ai prins.
          • +1 (11 voturi)    
            Ce spune V. Orban ramane valabil (Vineri, 7 august 2020, 15:30)

            Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Matrice

            ... in ciuda incercarilor de a trola
            • -1 (7 voturi)    
              Mda (Vineri, 7 august 2020, 16:26)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

              Are dreptate ca asa spui tu, o autoritate in materie de dreptate.
              Bullshit.
            • -1 (5 voturi)    
              Troll (Vineri, 7 august 2020, 16:35)

              Matrice [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

              Daca ai cunoaste definitia troll-ului („persoana care postează online, în mod deliberat, un conținut ofensiv sau provocator”) ti-ai da seama ca te-ai autodefinit. Ceea ce a spus acel dictator este ofensiv si provocator, iar tu ai citat asta in acelasi scop. Ca sunt diferente de educatie, asta nu cred ca poate contesta cineva, putandu-se vedea cu ochiul liber. Gresit este cum se pune problema.
              • -3 (3 voturi)    
                ca-n Matrix (Vineri, 7 august 2020, 18:29)

                di livio [utilizator] i-a raspuns lui Matrice

                el e și nu-și dă seama
              • -1 (3 voturi)    
                Matale cu ce judeci? (Vineri, 7 august 2020, 18:45)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Matrice

                Cum poate sa fie dictator premierul unui guvern de opozitie cata vreme parlamentul bine mersi nu doar ca functioneaza, dar mai si saboteaza la greu toate incercarile guvernului de-a controla epidemia?

                Am mai zis-o de nenumarate ori. Cat de tare racneste careva, oral sau in scris, nu schimba nimic valoarea de gogomanie sau adevar a afirmatiei.
      • 0 (4 voturi)    
        Faceti o confuzie (Vineri, 7 august 2020, 18:42)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Matrice

        Numarul de infectati sau de morti nu e singura masura a calitatii raspunsului. Ba chiar as zice ca e o masura foarte proasta. Mai degraba evolutia epidemiei e o masura a calitatii raspunsului.

        Au si ei o crestere a numarului zilnic de infectii dupa primul maxim. Ala l-a avut pana acuma oricare tara care-a introdus masuri de relaxare dupa izolarea stricta de la inceput. Da' in timp ce la ei cresterea e pana acuma doar pana la jumatatea maximului de la inceput, la noi e de mai bine de 4 ori mai mare.

        Asta-i ca si cand ai pune semnul egal intre doi care azi beau amandoi o bere, da' poimaine unu' se imbata ca porcu', pe cand celalalt mai bea tot o singura bere.
        • 0 (6 voturi)    
          Si-a tras pneleu postaci ca psdeu? (Vineri, 7 august 2020, 19:28)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          O masura proasta as spune, cu postaci tot pe, masura!
          • +2 (2 voturi)    
            Bine, si ceva argumente? (Vineri, 7 august 2020, 22:45)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            Te trezesti peste noapte pe cap cu o caruta de infectii. N-ai cum sa le faci sa dispara. Ai insa cum gestiona situatia. De la caruta aia de infectii mai departe e ce se cheama reactie.

            Daca ai din varii motive (populatie mai tanara sau mai batrana, cu rezistenta mai mare sau scazuta la boli, cu stare generala de sanatate mai buna sau mai proasta etc.) un numar mai mare sau mai mic de morti n-are-a face cu reactia, are-a face cu starea initiala. Ce faci, omori toti batranii cu boli in avans ca sa nu-i omoare boala doar de dragul statisticii?
    • -2 (10 voturi)    
      mda... (Vineri, 7 august 2020, 14:11)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Orban asta (Viktor Orban) habar n-are ce vorbeste ! Uite aici diferenta care conteaza:

      Hungary Case-Fatality Ratio: 13.03%
      Romania Case-Fatality Ratio: 4.43%
      Slovakia Case-Fatality Ratio: 1.23%
      • 0 (10 voturi)    
        Nerelevant (Vineri, 7 august 2020, 15:35)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

        eu vorbeam de legatura dintre educatie/civilizatie si numarul de infectari. Cu cat esti mai putin educat, iti bagi picioarele in el de virus si te infectezi. Invers, daca esti educat, te protejezi si respecti niste reguli minime.
        Tu vorbesti de rata mortalitatii, care e total irelevanta din perspectiva a ceea ce sustin eu.
        La noi, rata mortalitatii este mica si este meritul autoritatilor, care au carantinat si au facut lockdown la inceputul epidemiei in Romania. Acum, din pacate, nu mai este posibil, din motive legate tot de lipsa de educatie a populatiei, incurajata de PSD si acolitii sai.
        • +2 (10 voturi)    
          Viktor Orban e un dictator ultranationalist (Vineri, 7 august 2020, 15:56)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          Perlele sale de gandire sunt, in consecinta, la fel de valabile ca ale lui Stalin sau Hitler. De altfel inclusiv chestia pe care o citezi e una vadit rasista si autoritarista: oamenii sunt evaluati calitativ in functie de etnie (rasism), iar guvernul are intotdeuna dreptate, nu poate gresi, nu e vina lui (autoritarism).
          • -1 (3 voturi)    
            E dictator ultranationalist ... (Vineri, 7 august 2020, 18:46)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            ... pentru ca asa zici matale?

            Da macar ceva argumente, cand faci o afirmatie, daca vrei sa te ia cineva in serios. Spume la gura nu-s argumente.
    • +1 (3 voturi)    
      nu cred (Vineri, 7 august 2020, 18:27)

      Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      ca V. Orban e indreptatit sa emita asemenea judecati de valoare. Daca facea referire si la cit de autoritar este regimul care aplica masurile alea atunci se mai apropia de realitate
  • +1 (13 voturi)    
    A scazut nr de internati? (Vineri, 7 august 2020, 13:22)

    panda_rosu [utilizator]

    Ieri erau 7961 iar azi doar 7800 desi sunt aproape 1400 noi cazuri? Nu se mai interneaza toata lumea? Stati linistiti ca vindecati au fost doar 200 si ceva.
    • 0 (16 voturi)    
      pai da (Vineri, 7 august 2020, 13:37)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ca mai n ou la 14 zile te da afara din spital si fara test, indiferent ca mai ai sa nu simptome, ca trebuie sa faca loc noilor veniti in flux continu
    • +8 (8 voturi)    
      Asa prevede legea PSDista (Vineri, 7 august 2020, 14:02)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ... de ei depindem, nu?
  • +7 (19 voturi)    
    Ce dr.acu sa comentezi, ca e groasa?! (Vineri, 7 august 2020, 13:27)

    danduta [utilizator]

    A treia zi cu prefix 13 la numar de imbolnaviri.
    • +8 (8 voturi)    
      Si cu 5 la nr.de morti (Vineri, 7 august 2020, 15:25)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      :(
  • +13 (17 voturi)    
    nu știu dacă a observat cineva, (Vineri, 7 august 2020, 13:30)

    berenger [utilizator]

    dar bucureștiul are 1924 de cazuri noi în ultimele 2 săptămâni. asta înseamnă că, dacă ar începe școala azi, pentru bucurești se va aplica scenariul galben în școli
    • +3 (27 voturi)    
      Sa multumim populatiei in primul rand... (Vineri, 7 august 2020, 13:48)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      isi merita soarta pe deplin.
      "Nu stiu daca a observat cineva" dar ei au votat in 2016 si i-au facut pe PSD majoritari in Parlament.
    • -2 (8 voturi)    
      Scriptic asa o fi, (Vineri, 7 august 2020, 14:01)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      in realitate in Bucuresti sunt aprox. 3 milioane de locuitori.
      • +7 (9 voturi)    
        ce-mi plac ăștia (Vineri, 7 august 2020, 15:27)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        care se urcă în metrou la unirii, văd că e aglomerat și spun, aha, sigur sunt mai mult de 3 milioane în bucurești. ei și firea (care să se justifice că nu a făcut nimic pentru eficientizarea traficului în bucurești, vorbește chiar de 4 milioane). că toate datele îi contrazic, că lor li se pare că popești leordeni e în bucurești, nu mnai contează
  • +22 (26 voturi)    
    fiecare zi (Vineri, 7 august 2020, 13:31)

    mazgalici [utilizator]

    un nou record !!!
    de altfel, in Romania niciodata nu s-a trait, ci s-a supravietuit
  • -10 (20 voturi)    
    hai ca se poate (Vineri, 7 august 2020, 13:34)

    martel55 [utilizator]

    pana incep scolile adepasim 200 de cazuri pe zi si poate 100 de deces...viruscahe nu il asculta deloc pe dpmnul prim ministru ,care icea ieri ca suntem pe platou si va incepe scaderea////
  • +1 (7 voturi)    
    Cincinalul in 4 ani si jumatate (Vineri, 7 august 2020, 13:36)

    Zummm [utilizator]

    ....
  • +3 (13 voturi)    
    in ritmul asta (Vineri, 7 august 2020, 13:43)

    costelo999 [utilizator]

    pe 15 sept nu cred ca se vor deschide scolile, iar cu alegerile vom mai vedea, ca sigur o sa fie inghesuiala ca la terase.
  • +1 (11 voturi)    
    Eu sunt bucuros cu anticipatie .... (Vineri, 7 august 2020, 13:56)

    KTerinca [utilizator]

    Duminica o sa fie mai putine cazuri.
    In rest, sa fim noi sanatosi.

    O tzara ca o kterinca !
    Asta-i tot farmeku''.
  • 0 (2 voturi)    
    PSD+CCR=PCR (Vineri, 7 august 2020, 19:44)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    GIO PSD
    qed