„Cazul meu rămâne o enigmă medicală. Am contractat coronavirusul după luni de izolare strictă”. Mărturia unei tinere din SUA care a făcut totul pentru a evita COVID-19

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 6 august 2020, 11:10 Actualitate | Coronavirus


Hayley Peterson
Foto: Facebook
Am crezut cu adevărat că folosind suficient dezinfectant și izolându-mă social voi putea evita coronavirusul, relatează Hayley Peterson, o femeie din statul american Virginia pentru Business Insider.

„Așa că timp de luni de zile am stat departe de oameni, m-am spălat pe mâini constant și dezinfectat totul din jurul meu. De nenumărate ori am stat pe veranda casei cu mănuși menajere trase până la coate despachetând și dezinfectând sistematic alimentele și coletele înainte să le trec pragul casei.

Odată înăuntru frecam produsele proaspete cu apă cu săpun apoi le clăteam. În perioada aceasta rareori îmi părăseam casa iar când mă aventuram afară pentru o programare la medic sau să cumpăr alimente la marginea drumului purtam întotdeauna mască.

Nu am pus niciodată piciorul într-un magazin sau restaurant.

Soțul meu și fiul în vârstă de doi ani am intrat în contact regulat cu doar trei alte persoane de care aveam nevoie pentru îngrijirea copilului iar toți trei luau precauții similare împotriva virusului, niciunul nefiind sursa infecției mele (toți au fost testați negativ ulterior).

Am elaborat aceste sisteme stricte de carantină deoarece am fost îngrozită de virus. Am aflat că sunt însărcinată la începutul pandemiei iar la momentul respectiv - cum din păcate este cazul și astăzi - doctorii aveau puține cunoștințe despre efectele virusului asupra copiilor nenăscuți și sarcinii.

Însă am citit anecdote îngrozitoare despre nașteri premature ale mamelor infectate cu COVID, femei separate de bebeluși la naștere pentru a evita infecția și semne că virusul ar putea trece prin placentă, lucruri care m-au îngrijorat profund.

Apoi am primit un test pozitiv cu COVID.

M-am trezit într-o dimineață din luna iunie cu o durere de cap și dureri sinuzale și am mers la doctor. Am fost diagnosticată cu o infecție a sinusurilor și mi-a fost prescris un antibiotic. Am întrebat despre COVID iar medicul mi-a spus că nu există aproape nicio șansă ca să am virusul, acesta spunându-mi că a văzut doar un caz pozitiv în anterioarele două săptămâni de testare a pacienților.

În plus, nu îmi pierdusem gustul sau mirosul, nu tușeam și nu aveam nici febră mare, cele mai comune simptome ale virusului, mi-a spus acesta. Am cerut un test pentru COVID oricum dintr-o precauție exagerată.

Două zile mai târziu pe soțul meu l-a luat o durere de cap severă și a făcut o febră ușoară. A vizitat și el același doctor care i-a spus că este extrem de improbabil ca virusul să fie cauza simptomelor sale. Ne-am simțit liniștiți de siguranța doctorului că nu am contractat coronavirusul.

Apoi, cinci zile mai târziu după ce ne-am testat am primit rezultatul pozitiv. Am fost uluiți. Următoarele ore și zile au fost o combinație confuză de teroare, anxietate și profundă incertitudine. Până atunci petrecusem luni de zile consumată de știri despre COVID prin prisma meseriei mele de jurnalist.

Ceea ce a fost cea mai mare temere a mea în aceste luni ne-a străpuns încet toate măsurile de apărare și ne-a infectat, având potențialul de a-l răni pe copilul meu nenăscut.

Din cercetările mele știam că dacă îmi va scădea saturația oxigenului din sânge - o problemă comună în cazurile severe de COVID - copilul meu se va afla într-un pericol grav. Acesta se bazează pe oxigenul din sângele meu să supraviețuiască și doar câteva ore de nivel al oxigenului scăzut poate cauza probleme serioase.

Nu m-a liniștit mai deloc că simptomele mele erau ușoare, COVID fiind extrem de imprevizibil și în mod frecvent persoanele infectate pot începe să se simtă bine înainte de a ajunge în spital conectați la ventilatoare mecanice. Unii pacienți au suferit chiar de „hipoxie ascunsă”, însemnând că nivelul de oxigen din sânge le-a scăzut fără ca aceștia să își dea seama.

Aceste temeri m-au cuprins zi și noapte făcându-mă să îmi verific nivelul oxigenului din sânge cu un pulsoximetru. În același timp încercam să îmi protejez fiul în vârstă de doi ani și să-l feresc de oboseala debilitantă și atacurile de anxietate care mă luau fără avertisment.

În timpul convalescenței am fost torturată de gândul că i-am fi putut infecta pe cei trei oameni care ne ajutau cu copilul. Din fericire teama s-a estompat când am aflat după o așteptare de o săptămână că toți au fost testați negativ.

Un alt moment de consolare a fost când am putut face în cele din urmă un ultrasunet și am aflat că bebelușul meu părea să se dezvolte normal. Programarea mea fusese amânată de trei ori după ce am ieșit din izolarea obligatorie de 14 zile întrucât medicii, care nu se confruntaseră înainte cu un caz de COVID, erau nesiguri când se simt confortabili să mă consulte. Așteptarea a fost agonizantă.

Soțul meu și cu mine ne considerăm acum printre puținii supraviețuitori norocoși ai virusului dar ușurarea este rareori de durată. Încă existe multe necunoscute cu privire la efectele pe termen lung ale virusului și deja mă tem de reinfectare date fiind știrile recente despre durata limitată a imunității dobândite.

Am aflat recent despre un bebeluș care a fost infectat cu coronavirusul în uter și s-a născut cu o inflamație a creierului. Sunt bântuită de cât de puține știm de fapt despre cum va fi afectat copilul meu nenăscut de către virus dar sper ca povestea mea să fie un avertisment pentru alții să nu neglijeze niciodată nici simptome ușoare sau să creadă că nu reprezinți o amenințare pentru alții fiindcă ai fost vigilent.

Cercetările arată că virusul ne poate afecta toate organele importante și știm că poate ucide. Dar și dacă supraviețuiești, chiar dacă nu ai dezvoltat deloc simptome, oamenii de știință pur și simplu nu au suficiente date despre efectele pe termen lung.

Ce este însă sigur e că misterul infectării noastre nu va fi niciodată rezolvat. A expirat pe mine o persoană ieșită la alergat? Am contractat virusul de pe corespondența despre care experții afirmau că este o sursă improbabilă a infectării? Nu vom ști niciodată”

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26333 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    Inca un mister (Joi, 6 august 2020, 11:34)

    JoeTheDow [utilizator]

    https://www.dailymail.co.uk/news/article-8293417/66-New-York-coronavirus-hospitalizations-people-staying-HOME.html

    Se pare ca in NYC majoritatea infectarilor au fost in populatia care respecta regulile. Daca ne gandim si la Italia si Spania ...

    Doar subiect de gandire.
    • -2 (34 voturi)    
      Nu e niciun mister (Joi, 6 august 2020, 12:16)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Este aplicarea banala a vorbei "De ce ti-e frica, nu scapi". Daca te gandesti prea mult la ceva, vei pati acel ceva, mai devreme sau mai tarziu.
      • +3 (7 voturi)    
        Corect. (Vineri, 7 august 2020, 3:17)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Uite inca un exemplu: te-ai gandit mult sa nu scrii niste bazaconii, dar pana la urma tot le-ai scris.
    • +4 (8 voturi)    
      S-ar putea (Joi, 6 august 2020, 15:19)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      sa fie adevărat! Contează si cantitatea de virus si timpul de expunere la virus: astfel, daca te flenduri, poti sa iei puțin, pt timp scurt si sa nu fie îndeajuns de puternic (de mult) pt a declanșa boala, dar sa fie pt sistemul imunitar aproape ca un fel de vaccin!
    • +3 (3 voturi)    
      OMS-ul (Vineri, 7 august 2020, 2:36)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      o fi bolnav si el?!
  • +15 (17 voturi)    
    !? (Joi, 6 august 2020, 11:42)

    SuntDeciExist [utilizator]

    Masca chirurgicala, de exemplu, protejeaza de fapt pe ceilalti, oferind foarte putina protectie celui care o poarta. Singurele masti care ofera cu adevarat protectie sunt cele respiratorii tip FFP2 sau FFP3. Ma indoiesc ca a purtat o astfel de masca (pretul unei astfel de masti fiind de 10-20 euro bucata, si este de unica folosinta)
  • +11 (17 voturi)    
    Hm (Joi, 6 august 2020, 12:03)

    sipu [utilizator]

    Ma tem ca INTENTIA” este alta . Mai bine ne-am gandi UNDE BATE , (vrei nu vrei IEI !!!?) Un alfel de abordare pt relaxare .
  • +20 (24 voturi)    
    mda (Joi, 6 august 2020, 13:01)

    V44 [utilizator]

    Si a mancat direct din pomul propriu, si membrii familiei nu au facut niciodata nicio greseala la capitolul dezinfectare samd....

    Ideea e ca ghinionul (contactul) si niste greseli pot duce usor la asta.

    Toate masurile de protectie/dezinfectie doar scad sansele de infectie si depinde cat de bine sunt facute.

    Dar nimic nu e 100% cat timp nu traieste intr-o bula.
  • +5 (13 voturi)    
    Nu cred ca e nici un mister. (Joi, 6 august 2020, 14:44)

    Rahan5 [utilizator]

    Hayley Peterson a facut greseala sa se apuce sa dezinfecteze lucrurile (alimnetare de obicei) aduse de altii in casa.
    In timpul dezinfectarii a provocat ca niste aerosoli cu virus fixati pe alimente sa fie inhalati etc.
    Nu a zis deloc daca purta masca in timpul dezinfectarii. Cel mai probabil nu.
    Familia lor trebuia sa se organizeze astfel incat cei care aduc marfuri in casa sa fie aceiasi oameni care sa le si dezinfecteze !.
    O alta Variant utila este ca sa fie bagate alimetele direct in frigider (de catre cel care le aduce !) si consumate cu o zi sau 2 mai tarziu. Sau, cel mai bine, alimentele sunt scose din frigider pentu consum numai de cei care le-au si cumparat. Aerul omoara pana la urma virusul dupa evaporarea aerosolului in 1-2-3 zile maxim chiar si in conditii de umiditate ridicata din frigider.

    Alta Varianta este ca a luat boala de la sot care a fost initial testat Fals Negativ. A facut prostia sa dorma impreuna cu el.
    Trebuia din start, inca din martie dupa ce a aflat ca e gravida, sa nu mai doarma cu sotul in aceasi camera !

    Statul Virginia este un fost stat sclavagist si e o mare Sursa de Infectii mai ales in orasele mari pline de tot felul de indivizi fara responsabilitate si care cu maini nespalate pun mana pe marfurile din magazine si dupa care lasa marfurile pe rafturi.
    Mai toate Redactiile de ziare (unde lucreaza si Hayley Peterson) sunt in aceste orase.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu ajung 1-2 zile (Joi, 6 august 2020, 19:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Majoritatea ambalajelor au macar portiuni de plastic. Virusul e mai stabil la frig. Daca pui mancarea imediat la frigider, virusul poate sa supravietuiasca chiar de cateva ori mai mult ca afara.

      Umiditatea in frigider, chiar daca pare mare, e in fapt mica - la frig, apa condenseaza, nu sta in aer.

      Daca te imbolnavesti sau nu de boala asta e strict chestie de sansa/noroc/ghinion, oricat te-ai proteja, la cat a ajuns de raspandit virusul.

      Singura grija ce-o putem avea e sa facem sansa aia cat mai mica, in asa fel ca pe cand ne-om imbolnavi sa fie suficiente locuri eliberate deja in spitale. La aia sunt bune masurile de protectie.

      Sa te protejezi insa 100% prin respectarea unor masuri de protectie altele decat sa mananci doar conserve puse deoparte acu' un an si sa stai in buncar nu prea se poate.
  • +9 (21 voturi)    
    De ce o trebui sa citim (Joi, 6 august 2020, 15:12)

    Ciprian1979c [utilizator]

    noi ce au făcut toți ipohondrii, obsesiv - compulsivi, nu știu! I-auzi, statea cu manusi până la cot pe verandă :))))) si i-auzi "printre putinii norocoși care au scăpat" :)))sunt peste 12 milioane de vindecați ("case closed") din 19,5 milioane si alte zeci de milioane dintre cei netestati, dar ea e printre "puținii" , tztztztz! De oameni de felul ăsta, se făcea mișto in filme "as good as it gets", de ex, acum sunt de "fală''! Acum, având in vedere cine comentează pe aici (tot oameni in genul tipei, obsesivi-compulsivi), ma aștept la "-" la greu!
    • -3 (9 voturi)    
      Multi dintre vindecatii aia ... (Joi, 6 august 2020, 19:08)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      ... au scapat doar cu sechele. La unii - nu la majoritatea, dar nici la putini - sechelele alea sunt pe viata - la cei ce-au facut fibroza ca urmare a pneumoniei. Aia i-a lasat cu un risc si-o sensibilitate crescuta la infectii ale plamanilor pe viata.

      In plus, nimeni nu te pune sa citesti. Daca deschizi musai articolul intr-o pagina de web, se cheama c-ai vrut matale musai sa-l citesti.
  • +3 (11 voturi)    
    Sfanta inocenta ! (Joi, 6 august 2020, 19:17)

    Canadian13 [utilizator]

    Mi-e mila de saraca femeie . Povestea asta , insa, ne arata cat de speriati pot sa fie unii si cate de usor de manipulat, mai pe urma, as zice.
    Nu o sa stau sa comentez cum si in ce mod ar fi putut sa se contamineze, unele dintre comentariile de mai sus au facut-o deja.
    Pentru toti aceastia care freaca pana la sange cu apa si sapun, apoi stau in remote working vreo 5 luni sau, mai rau, nu fac nimic si incaseaza ajutorul de urgenta al lui Trudeau ( vb ptr Canada) am o veste : E UN VIRUS !!! si e ff mic , si al dreak de contagios. Nu e vorba sa o cauti cu lumanarea, si sa te pupi in bot cu cei care au COVID, dara daca crezi ca luand toate aceste masuri paranoice o sa scapi de infectare , no way !.
    Da, faima pe care si-a castigat-o Ms Ipohondrie ( aka Hayley Peterson,) e ff mare ( caz neexplicabil pe naiba!)...poate neexplicabil de catre vraci si tamaduitori de pe Facebook, caci orice om care a facut un curs de epidemiologie chiar si la seral poate sa-i explice femeii asteia ca NU avea cum sa elimine toate posibilitatile de infectare, mai putin daca traia intr-un izolator germ-free, nu se alimenta si nu bea nimic .

    Mai apoi, cum mentiona cineva mai sus, infectarea este intotdeauna rezultatul unei combinatii dintre pathogenicitatea/contagiozitatea agentului si doza infectanta. In cazul COVID-ului mai e o chestie care e ff greu de apreciat : sensibilitatea individuala la infectie care este data de numarul si distributia receptorilor ACE . Sunt cateva articole bune pe chestia asta https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/acel.13168

    In concluzie, daca e sa-l ai, o sa-l ai, si daca nu , nu ! :)
  • +7 (11 voturi)    
    Morala:dacă e să te ia, te ia și din ușa bisericii (Joi, 6 august 2020, 21:27)

    Mariobrutte [utilizator]

    Altfel spus, ipohondria și germofobia nu fac decât să-ți distrugă viața, nu te apără de infectare.

    Poți alege să trăiești în teroare sau poți să-ți vezi de viață normal, respectând regulile de igienă învățate în cei șapte ani de acasă, virusului nu-i pasă. Covisteria nu te va proteja, îți va distruge doar psihicul. Iremediabil.
  • +4 (6 voturi)    
    Sezationalism (Vineri, 7 august 2020, 2:01)

    Namaste! [utilizator]

    jurnalistic, intox!