Managerul Spitalului din Mioveni: Colegii îmi spun: „Nu mai putem! Suntem rupţi!” / Trebuie să te refaci cu o perfuzie

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2020, 17:29 Actualitate | Coronavirus


Spital Mioveni
Foto: Hotnews
Managerul şi medicul Horia Trăilă de la Spitalul din Mioveni povestește situaţia din spital cu ochii închişi. De oboseală, de epuizare. Din aprilie nu a avut nici măcar o zi de concediu. Ziua lui de muncă are 12 ore şi vine şi în week-end la spital, relatează Mediafax.

Cea mai mare problemă, care îi extenuează pur şi simplu pe medicii care încă lucrează aici, este faptul că sunt extrem de puţini. Şi asta într-un judeţ aflat în topul cazurilor de COVID-19.

„Obosiţi e puţin spus, suntem extenuaţi. Ne-am făcut deja datoria, nu mai putem, suntem rupţi, avem şi noi familii. Aceşti oameni sunt eroi şi sunt nişte eroi care au parte de multe înjurături”, a declarat medicul Horia Trăilă.
În spitalul vechi destinat pacienţilor cu COVID, aflat imediat lângă clădirea nouă, lucrează numai trei medici infecţionişti, la 67 de paturi. Mai sunt șapte paturi de ATI, pentru pacienţii aflaţi în stare critică, numai că nu există ATI-şti.

Nici aici, şi nici în spitalul nou. Ar fi nevoie de cel puţin nouă astfel de specialişti. Din păcate, pe perioada stării de alertă, posturile nu pot fi scoase la concurs, iar de detaşare de personal din alte părţi nu se aude nimic.

Problemele nu se opresc aici, potrivit managerului. Medicul spune că mulţi pacienţi nu înţeleg că situaţia actuală impune condiţii speciale de muncă. De multe ori după câteva ore în combinezon ţi se face rău, spune Dr. Trăilă, şi trebuie să te refaci cu o perfuzie.

”Nu poţi să vii la ei cum vii într-un spital normal, la salon, cum sună soneria, nu poţi, pentru că de fiecare dată trebuie să te echipezi. Unii dintre ei spun, vai, dar nu ne-a prins vena din prima, este foarte greu în momentul în care ai combinezon, ai două perechi de mănuşi, ai ochelari, dacă porţi şi ochelarii tăi, după aceea ai şi ochelari de protecţie, şi vizieră, se aburesc imediat din cauza măştii, foarte greu vezi. Nu mai ştim de unde să luăm oameni, dacă se contaminează un procent mic, efectiv nu mai avem de unde să luăm oameni să-i înlocuim!”, a declarat medicul Horia Trăilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2783 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Nu asa (Miercuri, 5 august 2020, 17:41)

    Luk [utilizator]

    Se zice "corupti".
  • 0 (8 voturi)    
    cati medici rezidenti ATI au absolvit in 2019 (Miercuri, 5 august 2020, 18:09)

    Boham [utilizator]

    cati medici ATI au absolvit in 2019 (specializarea) si cati au fost angajati in Romania?
  • 0 (4 voturi)    
    Pentru redactie (Miercuri, 5 august 2020, 18:11)

    TheFreeOne [utilizator]

    Corectati repede titlul: "Mangerul..."
  • -1 (9 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 5 august 2020, 19:30)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    eu lucram (14-16) ore pe zi, intr-o nebunie generalizata, stresca la nebuni, elemente lipsa de nu putea asuma ceva decat in nume propriu si la risc maxim, cu decizii si raspunsuri complicate solicitate instantaneu, indiferent de ora sau situatie ... nimic nu conta decat profitul companiei. sistematic, timp de (4-5) luni consecutive, somnul de 3 ore la un loc in 24 de ore era sarbatoare majora care aparea din nimereala maximum de 2 ori pe contract. cand nu mai puteai, iti afisau "sa nu mai fie angajat"=nu raspunde nevoilor companiei . punct si adio.
    plus tinicheaua pusa de gat, cum ca ei sunt cei buni, da' tu esti rau. cam astai sunt termenii in care performeaza unele companii.
    • 0 (6 voturi)    
      Io cre' ca exista totusi niste diferente (Miercuri, 5 august 2020, 21:03)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      In primul rand, nu cred ca faceati munca aia pe bani putini, cum e inca cazul la multi medici - la toti cei care n-au cumul de functii sau si ore la ceva facultate sau la cabinete private, pe langa slujba de medic - la personalul mediu oricum lefurile nu-s mari, un chelner (inainte de epidemie) castiga relaxat dublu fata de-un asistent, si chiar daca muncea greu, fata de anumite sectii (de ex. cardio sau orice sectie de chirurgie sau ATI) muncea mai usor.

      Doi la mana, daca dvs. faceati o greseala, cineva pierdea ceva bani. Daca un medic, sau chiar si-o asistenta sau o infirmiera, face o greseala, poate sa moara un om. Sau mai multi. Sau sa cauzeze inca cateva zeci de cazuri de COVID-19, in contextul actual.

      Nu zic ca munca dvs. era usoara. Da' dpv. al importantei pt. societate, io cred ca totusi munca unui medic e si mai importanta si mai stresanta.
      • 0 (4 voturi)    
        IO cred că greșești (Joi, 6 august 2020, 1:09)

        adi_dragomir [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Matale ești pe dinafară sau ești din gașca lor:
        1. Salariile doctorilor din spitalele din România sunt peste cele din Germania. Iar șpaga e sfîntă, e mai mare ca salariul și nu plătesc impozite pe ea...
        2. Trei medici la 67 de bolnavi e BOIERIE...afară e unul la o sută de bolnavi și face față onorabil !
        3. Ia vezi ce înseamnă o greșeală a unui controlor de trafic de exemplu....mor 2-3 sute odată, nu câte unul...
        4, Sinuciderile din cauza banilor sunt mult mai multe decât decesele din malpraxis-ul medical, așa că o mică greșeală la un program financiar e mult mai gravă că nu vede medicu sa bage acul în venă !!!
        5. Medicii de aici erau obișnuiți cu un program de boieri, veneau la opt jumate si la zece dispăreau cu alte treburi...cred că e prima oară în viața lor când simt cum ar trebui să muncească...
        Deci să nu le plîngem de milă...
        • -1 (3 voturi)    
          Bun comentariul (Joi, 6 august 2020, 9:46)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui adi_dragomir

          Foarte bun!
        • +1 (1 vot)    
          Matale vorbesti putin din burta (Joi, 6 august 2020, 19:46)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adi_dragomir

          Salariile doctorilor de la varful piramidei sunt mai mari. Un rezident castiga de-a dreptul execrabil, un medic proaspat uns primar castiga relativ putin, abia cand incepi sa mai avansezi in cariera incepi sa ai leafa mai rasarita - si in continuare mai mica decat cea a unui medic echivalent din vest, chiar si raportat la puterea de cumparare.

          Important e si personalul mediu, care iar e platit jenant in Romania.

          Un controlor de trafic aerian, statistic, omoara mai putini oameni intr-o viata de om decat un medic chirurg dintr-o specialitate mai cu riscuri. Chiar si-o apendicita operata prost poate sa omoare un om.

          Aia cu medicii care veanau la opt jumate ... posibil e prin alte colturi de tara decat pe unde stau io altfel, posibil n-ai fost matale niciodata internat, da' in functie de spital vizita incepe la sapte jumate sau mai devreme, si pana la ora aia orice medic care se respecta si-a baut deja si cafeaua, si personalul mediu deja a facut o buna parte din tratamente. Nu de alta, da' medicii care conduc vizita sunt de multe ori dascali universitari, si tre' sa termine vizita binisor inainte de inceperea cursurilor, asa ca toti rezidentii si primarii tre' sa se alinieze la programul lor.

          Sinuciderile din cauza banilor sunt mai multe cand au loc crahuri la bursa sau crize financiare - cum o sa fie in mod evident dupa ce trece epidemia, cu atat mai multe cu cat mai mult se lungeste epidemia. Malpraxisul medical e foarte greu de dovedit in mod evident. Orice medic dintr-o specialitate mai cu riscuri, gen cardio sau onco, o sa-ti insire un cearsaf de pacienti care i-au murit si pe care nu stie daca nu cumva ii putea trata mai bine.

          In plus, nu stiu ce experienta ai matale in a lucra cu oamenii. Da' nici nu cred ca vrei sa capeti experienta aia la modul la care o capata medicii. Drept e, nu e fiecare pacient sfarsitul lumii, da' procentul ala mic care chiar e chinuitor de tratat iti scoate peri albi cat pentru zece vieti, nu pentru una.
        • +1 (1 vot)    
          Trei medici la 67 de bolnavi ... (Joi, 6 august 2020, 19:49)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adi_dragomir

          ... nu stiu io cum e boierie, cata vreme in SUA ai un medic la fiecare 3-4 paturi de spital cand nu e epidemie.

          In plus, gandeste-te matale ce inseamna sa faci vizita la 25 de bolnavi cu costumul ala de sfandru pe tine, cu masca, cu ochelari de protectie si cu viziera aburita, fara aer conditionat, de doua ori pe tura. Si cate cafele ajungi sa bei, sa te tina in picioare, in conditiile in care tu de fapt nu lucrezi un schimb, ci un schimb jumate.
  • +1 (1 vot)    
    Spital Mioveni. (Joi, 6 august 2020, 7:52)

    asavreau [utilizator]

    Niciodată nu vor avea specialiști.Spitalul nu trebuia fă cut în Mioveni.Păcat de banii cheltuiți.Acum,cu criza COVID ,este luat în calcul.După,nu vei mai vedea picior de bolnav acolo.Nu știu cum își vor finanța cheltuielile.