Orban: Licitaţia pentru măştile destinate persoanelor vulnerabile, contestată de o firmă "abonată a Primăriei Capitalei''

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2020, 22:27 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a declarat că licitaţia de la Ministerul Sănătăţii care viza achiziţionarea de măşti pentru persoanele defavorizate a fost contestată şi apoi atacată la Curtea de Apel de către o firmă "abonată a Primăriei Capitalei", iar modul în care a depus aceste contestaţii indică faptul că "încearcă să împiedice finalizarea contractului", informează Agerpres.

"Am alocat din fondul de rezervă al Guvernului, peste bugetul Ministerului Sănătăţii, suma necesară pentru a putea achiziţiona aceste măşti. S-a derulat o procedură de achiziţie, s-a declarat câştigătoare o firmă care a venit cu măşti cu 0,68 de lei, cu termen de livrare stabilit. A existat o firmă, căreia am să îi dau numele, Best Achiziţii SRL, un abonat al reţelei Primăriei Capitalei, care a contestat. Felul în care contestă mie îmi arată că, de fapt, încearcă să împiedice finalizarea contractului, astfel încât să nu se distribuie măştile. Nu poţi să îmi ataci în ultima zi a termenului legal în care se stabileşte câştigătorul contractului. După aceea, la Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor dă soluţie, respinge contestaţia şi mai aşteaptă până la capătul celor 10 zile, parcă sunt, termenul limită în care urma să se încheie contractul şi îmi atacă în instanţă, la Curtea de Apel", a spus Orban, duminică, pe B1 Tv, întrebat dacă licitaţia pentru măştile pentru persoanele defavorizate s-a încheiat.

El a adăugat că este convins că la Curtea de Apel se va judeca cu celeritate şi se va lua o decizie imediat.

"E vorba de 2.300.000 de români care au venituri mici şi care au nevoie de această formă de sprijin din partea Guvernului, pe care noi am hotărât-o în urmă cu două luni. Mie mi se pare o atitudine de boicotare a acestei licitaţii felul în care s-au formulat contestaţiile. Mai sunt alte licitaţii, pot să se ducă firmele dacă au oferte bune, pot să se ducă oriunde se organizează licitaţii, licitaţia asta care vizează persoanele vulnerabile, care vizează protejarea acestor persoane, acest fel de a trata, îmi arată o lipsă totală de înţelegere a situaţiei", a mai menţionat premierul Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5463 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    si sa o mai tina asa firma aceea (Duminică, 2 august 2020, 23:00)

    ..13 [utilizator]

    Ca sa apoate sa fie inscrisa pe lista neagra a companiilor care blocheaza abuziv functionarea normala
  • -1 (7 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 2 august 2020, 23:02)

    Victtor [utilizator]

    Acum incepe distractia, s-a ajuns la masti pentru toata lumea.
  • -5 (13 voturi)    
    PSD saboteaza Romania de 30 de ani (Duminică, 2 august 2020, 23:54)

    Boham [utilizator]

    dar in acelasi timp guvernul PNL nu e cu mult mai onest.

    uite imagini din tren CFR cu romani fortati de PNL, Arafat & co sa 'se ptroejeze de covid' cu masca chirurgicala

    6 oameni in aceleasi compartiment, oare masca aia are vreo relevanta aici?

    https://www.facebook.com/camildorofte/posts/2782026615236760
  • +4 (16 voturi)    
    PSDului nu i-a pasat niciodata de poporul roman (Duminică, 2 august 2020, 23:54)

    UnOarecare [utilizator]

    Doar sa fure cat mai mult din avutul lui
  • +3 (13 voturi)    
    Adica un apropo electoral (Luni, 3 august 2020, 0:30)

    galeo [utilizator]

    Catre Firea
    Sunteti penibili!
  • -2 (12 voturi)    
    au trecut 2 luni deja??? (Luni, 3 august 2020, 0:36)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si mastile nu au ajuns nicăieri....sigur că Psd e de vină, dar ttuși...
  • -1 (7 voturi)    
    Parlamentul si Guvernul arunca banii (Luni, 3 august 2020, 0:51)

    jorj_bv [utilizator]

    Puii mei - o masca costa 2 lei , iar una de panza gandita pentru multa utilizare 5-10-15.
    Daca le tii 15 minute in clor se dezinfecteaza. Se pot pune si in masina de spalat. Chiar si cele de unica folosinta , chiar daca isi pierd din eficienta.
  • -2 (8 voturi)    
    Masca & Trabucu (Luni, 3 august 2020, 1:14)

    Ori esti precaut, ori esti ... [utilizator]

    Te miri atata ca a atacat licitatia la Curtea de apel, dar sa vezi ce o sa te mai miri cand o sa afli ca a atacat-o si la DNA.
    Inchei acum contractul si declaratiile le da Ministrul la DNA mai incolo, dupa ce trec alegerile.
    Dinescu spunea ca pe Ministrul Sanatatii a inceput sa scrie #puscarie.
    • -2 (4 voturi)    
      O autoritate de necontestat, Dinescu (Luni, 3 august 2020, 9:28)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Ori esti precaut, ori esti ...

      asta. Mai ales dupa ce a disparut o intreaga tipografie donata Uniunii Scriitorilor in mandatul lui de presedinte al acesteia. Curat murdar, coane fanica.
  • +1 (9 voturi)    
    asta faceti de 30 de ani (Luni, 3 august 2020, 1:15)

    moka [utilizator]

    nu va mai bateti joc de noi pesede penele = usl
  • 0 (12 voturi)    
    Sa ta tzii! (Luni, 3 august 2020, 4:21)

    radu222 [utilizator]

    La pretul de 0,68 lei/masca ce motiv sa ai sa contesti licitatia? De fapt, nu mai este un secret ca psd face orice ca sa incurce bunul mers al lucrurilor in Ro.
    Ne aducem aminte ca achizitionarea acestor masti de catre Guvern a fost impusa tot de majortatea parlamentista, initial legea prevedea ca mastile sa fie procurate de autoritatile locale.
    Sa vezi ce probleme vor fi cu eliminarea acestor masti cand ele vor fi devenit deseu. Ele vor fi infectate si nu vor putea fi pur si simplu aruncate la gunoi, eliminarea lor presupune colectare separata si incinerare.
    • -2 (8 voturi)    
      Citeste ce am scris mai jos (Luni, 3 august 2020, 7:51)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      ...
  • -2 (14 voturi)    
    Masca 0.68 lei fara TVA (Luni, 3 august 2020, 6:53)

    Criogenia [utilizator]

    Sa-i transmita lui Sica cineva ca in USA in supermarket la orice ora si in orice zi o masca costa 10 centi adica 0.42 lei si nu exista TVA , cu transport, manipulare si profit inclus.

    Mastile lui Sica evident cu TVA costa doar la importator DUBLU fata de USA?!?!?

    Nu va mai mirati ca in Romania exista coruptie...se petrece sub nasul vostru, cu aprobarea voastra prin tolerarea hotilor astora, va fura cu voi de mana, va ia gogoasa calda din mana si voi le mai si multumiti.

    Banul este ochiul dracului iar hotul striga hotii all the time !
    • -2 (8 voturi)    
      Criogenia (Luni, 3 august 2020, 8:51)

      Doina Pantazi [anonim] i-a raspuns lui Criogenia

      Sugerezi pensionarilor interesati sa se duca sa-si ia masti din SUA?
      • +2 (4 voturi)    
        Eu ma bucur... (Luni, 3 august 2020, 9:49)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Doina Pantazi

        ...ca macar ti-a iesit conceptul asta...putea fi muuult mai rau.
    • 0 (0 voturi)    
      nu este chiar asa (Luni, 3 august 2020, 17:15)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Criogenia

      intră matale pe Walmart și vei vedea că preurile sunt de la 5,99$ / 50 buc. până la 29,99$ / 100 buc. Unele mai mari, unele mai mici, oferta este diversă. Din poze arată toate cam la fel dar dacă citești comentariile celor de 5,99 vei vedea că peste 20% dintre cumpărători se declară nemulțumiți de calitate, inclusiv cu comentarii dure.
      O piață cu adevărat concurențială oferă cel mai mic preț la nivelul de calitate solicitat dar piața românească este departe încă de a fi perfectă. Oricum, prețul este OK, USA nefiind tocmai un model ăn sensul acesta (te-ai uitat cât costă mașinile, chiar și cu sales tax?). Cel mai corect ar fi să iei prețul median, mai puțin afectat decât cel mediu de fenomenele de dumping sau de produsele exrtem de proaste și evident, ieftine.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai tocmai ai raspuns aproape corect (Luni, 3 august 2020, 20:01)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

        Cele ieftine cu 3 pliuri pe care le cumpara majoritatea oamenilor sunt 10 centi nu numai la Walmart si pe internet diverse magazine, nu au sales tax daca cauti mai bine le gasesti si mai ieftin inclusiv cu profitul vanzatorului.

        Daca tu te astepti ca in Romania cineva sa stea de reviewuri ca in USA te inseli, prea putini practica verificarea asta...cu alte cuvinte se cumpara orice gunoi i se ofera.

        Nu te gandi ca guvernul achizitioneaza supermasti la pretul de 0.68 lei fara TVA, ei cumpara ultimele jeguri...spaga conteaza si nu o pot scoate decat din diferentele de pret despre care tocmai scrisesem.

        Acum intrebarea pare retorica insa trebuie pusa, cu cat credeti ca achizitioneaza un comerciant american masca asta de 10 centi la vanzare?
        Cam asta ar fi intrebarea pentru cei care tot pupa guvernul asta romanesc format din toti milogii aflati cu mana intinsa dupa spaga.
        • 0 (0 voturi)    
          păi tocmai că nu (Marţi, 4 august 2020, 13:32)

          Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Criogenia

          Faptul că știi (nici măcar nu presupui ci știi) că, citez „ei [Guvernul] cumpara ultimele jeguri”, mă face să cred că ai acces la o Declarație de Conformitate a lotului respectiv. Fii te rog amabil și arată-ne-o și nouă, muritorilor de rând sau cel puțin comenteaz-o ca să înțelegem de ce sunt „jeguri”. Dacă faci asta o să-ți dau dreptate, dacă nu, nivelul comentariului tău este extrem de apropiat de cel al „bonului de analiză” prezentat de Ciolacu (adică nul).
          • 0 (0 voturi)    
            Bon de analiza-Ciolacu (Marţi, 4 august 2020, 16:08)

            Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

            Nu sunt la curent , mi se pare ca discutia se duce in derizoriu...

            Ai inteles tu ce am scris. "Jeguri" pare un cuvant aiurea insa in situatia de fata sunt 99.99 % convins ca este potrivit.
  • 0 (8 voturi)    
    Baietii deștepti din Sănătate (Luni, 3 august 2020, 9:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Probabil că și Caietul de Sarcini era făcut special pentru clientela lui Tătaru & Arafat. Justitia va stabili (?) care e realitatea. De ce nu a spus motivul contestării?
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil?... (Marţi, 4 august 2020, 13:34)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Probabil că vorbești și mult și prost. „Probabil” nu este o dovadă ci doar o răutate (dacă mai este și pe bani este de-a dreptul rușinoasă și de ce nu, merită pedepsită).