Dr. Virgil Musta, despre COVID-19 în România: „Ideal era ca măsurile să fi fost luate mai devreme, înainte ca epidemia să revină cu atâta putere” / Când ar putea avea loc o reducere a cazurilor

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2020, 16:42 Actualitate | Coronavirus


Virgil Musta
Foto: Arhiva personala
Numărul de pacienți internați la Terapie Intensivă rămâne mare, iar între numărul de pacienți critici și numărul de decese există o proporție, spune medicul Virgil Musta, șeful secției Boli Infecțioase II de la Spitalul Victor Babeș din Timișoara. „Statistica este la fel peste tot în lume și nu înșeală”, a comentat Musta la Digi24.

Virgil Mustea spune că trebuie luate „măsuri foarte rapide, stricte și riguroase” și completează că, de fapt, măsurile ar fi trebuit luate mai din timp.

„Ideal era ca măsurile să fi fost luate mai devreme, înainte ca epidemia să revină cu atâta putere. Dacă luăm măsuri bune, cam în două săptămâni vom avea o reducere a cazurilor”, a mai declarat medicul din Timișoara.

„Este mai responsabil să facem măsuri individuale în anumite zone, decât să creăm reguli generale, care în anumite zone să nu fie necesare și să perturbe activitatea”, a mai precizat Virgil Musta la Digi24.

Duminică a fost a 12-a zi consecutivă cu peste 1.000 de noi cazuri de coronavirus în România.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 1.075 de noi îmbolnăviri de COVID-19. Potrivit datelor transmise acum de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul a ajuns la 53.186. În ultima zi, au fost înregistrate 34 de noi decese. De asemenea, la ATI sunt internați 412 pacienți. Numărul de teste raportat a fost de 14.215.

Vezi aici tot bilanțul complet de COVID-19 în România de pe 2 august






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13476 vizualizari

  • +7 (31 voturi)    
    PSD are alte prioritati... (Duminică, 2 august 2020, 16:56)

    taro [utilizator]

    castigarea alegerilor dar mai ales protejarea infractorilor din partid.

    Au ridicat carantina cu CCR-ul lor si au intors legea pe toate partile pentru ca le-a fost teama sa nu-i "slate" autoritatile de pe strada si sa-i bage la carantina. Da, PSD-istii care sunt in parlament sunt atat de prosti incat au asociat carantina cu puscaria. Le-a fost frica ca-i baga Orban in carantina si nu le mai da drumu...
    • 0 (30 voturi)    
      Lol (Duminică, 2 august 2020, 17:53)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Drepturile si libertatile individuale transcend ORICE.

      CCR au decis corect.
      • 0 (20 voturi)    
        ..... mda ...... (Duminică, 2 august 2020, 18:43)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Mortul trebuie sa aiba drepturile si libertatile intacte cand coboara in groapa. De Ciorbea trebuia sa te rogi in genunchi ca sa se sesizeze, Renate nu doarme niciodata. Greu sa multumesti pe toata lumea.
      • +2 (24 voturi)    
        Oare ? (Duminică, 2 august 2020, 18:47)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Dar dreptul meu de a nu fi infectat de un infectat care a iesit din spital conform hortararii CCR, unde este ? Sunt jocuri politice al PSD si va doresc tututror care contestati existenta COVID-ului , un sejur placut la spital, unde exista doua usi, de intrare si de iesire(cine mai apauca).
        • 0 (10 voturi)    
          oare (Duminică, 2 august 2020, 20:25)

          Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          O fi așa greu să și citim un pic să vedem exact ce a decis CCR? A decis doar că Guvernul a dat niște acte normative tembele lucru cât se poate de real. Iar vina pentru asta e exclusiv a Guvernului.
        • +1 (9 voturi)    
          Pazeste-te, poarta masca (Duminică, 2 august 2020, 20:26)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          si nu vei fi infectat. Asa e, Ciolacu s-a dus la Spitalul din Galati si a infectat 200 de cadre medicale :)
        • +3 (11 voturi)    
          Stai in casa (Duminică, 2 august 2020, 20:49)

          Victtor [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Pentru mai multa siguranta stai cat mai mult in casa, acolo nu esti expus la pericole.
      • +2 (12 voturi)    
        Nu mai spune, CCR a decis corect? (Duminică, 2 august 2020, 22:22)

        taro [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Daca-i ordonanta de urgenta nu-i buna carantina, daca lege atunci e buna?

        Asta-s bulshit-uri legislative folosite de fani PSD sa justifice miile de oameni infectati si sute de morti pentru ca vrut Colanul de la PSD sa-i dea peste bot la Orban.
        • -5 (9 voturi)    
          Lol (Duminică, 2 august 2020, 23:09)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui taro

          Boss, mi se rupe de motivele PSD.

          În fond, e politică.

          Ideea e că CCR s-a exprimat pe constituționalitatea (sau lipsa constituționalității) carantinei și urgenței.

          Că nu vă convine vouă, ghinion. Poartă o mască, spală-te pe mâini, etc.

          Înțelege că nu poți obliga 20 de milioane de oameni să stea în casă, să dea declarații stupide, ca la Canal, pentru că o minoritate ar putea să nu știu ce.

          Mor oameni zilnic din mii de motive, asta e natura existenței.

          Te protejezi, dar nu mă obligi pe mine să te protejez pe tine, nu îmi impui sacrificii majore pentru că ești tu vulnerabil.

          Să fim rezonabili.
          • +4 (6 voturi)    
            "nu mă obligi pe mine să te protejez pe tine" (Luni, 3 august 2020, 10:19)

            taro [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Vezi, de asta trebuie legiferat bunul simt in Romania pentru ca sunt prea multi ca si tine care pun mai presus confortul personal decat viata unui om.

            Covid nu infecteaza doar o mica minoritate infecteaza pe toata lumea si chiar daca ar fi doar un procent mic tot trebuie sa-i protejezi.

            E nevoie de legi pentru ca sunt prea multi ignoranti ca si tine care nu sunt in stare sa se protejeze pe sine ca sa nu mai vorbim de protejatul celor din jur
      • +3 (7 voturi)    
        Nu transced orice (Luni, 3 august 2020, 0:02)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Chiar și constituția prevede că drepturile astea pot fi încălcate în anumite situații - și și zice relativ explicit care-s alea. Protejarea sănătății publice e una dintre ele.

        Formal, poate că CCR a decis corect. Toți morții care-au fost consecința anulării amenzilor, însă, îi are CCR pe conștiință, din punctul meu de vedere.
  • +2 (32 voturi)    
    Toata ziua (Duminică, 2 august 2020, 17:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De dimineata pana seara e prin mass-media. Atunci când se dezinfectau spitalele cu zoaie de la Hexi Pharma, nu la-m auzit pe `epidemiologul Musta sa protesteze. A trebuit sa apara un jurnalist pentru ca intreaga ticalosie sa fie data in vileag.
    • +4 (20 voturi)    
      si totusi (Duminică, 2 august 2020, 19:00)

      GonoreeVerbala [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Poate e doar un profesionist bun in aria lui de expertiza? Daca vrei figuri mesianice, gasesti destule la usa BOR-ului.
      • -5 (15 voturi)    
        Profesionist bun? (Duminică, 2 august 2020, 20:26)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui GonoreeVerbala

        Cum ti-ai dat seama? La cat turuie pe a toate televiziunile, mai si profeeaza?
        • +5 (5 voturi)    
          da, e un profesionist bun. (Duminică, 2 august 2020, 23:07)

          r.adi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Nu poate doctorul sa aiba un interviu 20 de minute pe zi in alea 12-14 ore cat sta in spital ? Si tot ce face e sa constientizeze publicul, un public care se imparte fie in adeptii teoriei conspiratiei, fie in oameni ca tine, gica contra sau mai experti decat expertii. Va luati si de aia buni, ii bagati pe toti in aceasi oala. Si da, e un profesonist bun, cine a trecut prin mana lui la infectioase Timisoara poate sa confirme.
  • -2 (28 voturi)    
    nici o masă fără Musta (Duminică, 2 august 2020, 18:16)

    di livio [utilizator]

    toți medicii au emigrat, am rămas cu propagandiști și politruci...amu văd că ăsta nu-i medic, îi șef de secție, cercelu lu Robu...dă aia-i zilnic în presă, el nu lucră, el coordonează
    • +5 (19 voturi)    
      vorbesti prostii (Duminică, 2 august 2020, 18:36)

      r.adi [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Ori esti platit ori esti doar un troll. Il cunosc personal, sotia mea a fost pacienta lui in trecut. E medic, si chiar unul foarte bun. Are rabdare, explica in detaliu, se implica foarte mult in ce face si chiar ii pasa de pacienti.
      • +4 (4 voturi)    
        minusuri (Duminică, 2 august 2020, 23:10)

        r.adi [utilizator] i-a raspuns lui r.adi

        Sunt curios de ce mi-am luat minusuri, pentru ca am zis ca omul e un doctor bun, pentru ca am trecut prin mana lui si e un bun profesionist dar si un om caruia chiar ii pasa de pacienti ? Dar ii dati plusuri unui neica nimeni care nu il cunoaste si il denigreaza doar ca il enerveza ca apare din cand in cand in presa sa avertizeze publicul de pericolul virusului. E jenant, ati ajuns sa denigrati si oameni de calitate.
    • +8 (18 voturi)    
      Mare-i gradina, si multi sar din ea... (Duminică, 2 august 2020, 19:04)

      GonoreeVerbala [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Cam ce simti de-obicei dupa ce postezi aberatii crunte ca astea? O iritatie usoara pe fata, o mancarime suspecta in ceafa? Intreb fiindca vreau sa cred ca undeva acolo inauntru inca e un intelect care se revolta... dar poate ma insel.
  • +4 (12 voturi)    
    Daca epidemia a avut startul in Sept 2019 (Duminică, 2 august 2020, 20:03)

    Dalinar [utilizator]

    Da, in sept 2019, deoarece e bine stiut cum tine lucrurile ascunse Partidul Comunist Chinez, atunci au fost 5 luni in care virusul a circulat. De aia lockdown-ul si masurile de distantare, mastile, nu dau rezultate. Virusul e peste tot si testele doar demonstreaza asta. Dubleaza, tripleaza testarile si atunci sa vezi nr de infectati.
    • 0 (0 voturi)    
      Atunci de ce tot creste numarul de morti? (Luni, 3 august 2020, 11:43)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui Dalinar

      Nu putem sa stim cat de bine sau cat de rau a reusit Partidul Comunist Chinez sa tina lucrurile ascunse, putem numai sa ne dam cu parerea.

      In schimb stim clar ca in ultima saptamana (27-07 - 02-08) au murit mai multi oameni cu COVID-19 in Romania (228) decat in saptamana anterioara (161) si decat in primele doua saptamani din iunie (148).

      Daca o sa ajungi la spital, crezi ca o sa ajungi pentru ca aveai virusul din septembrie 2019 si numai acum s-a activat? Sau l-a avut un vecin tot din septembrie 2019 si acum numai s-a gandit sa ti-l dea si tie?

      PS: Sigur ca numarul de infectati e mai mare decat numarul de teste pozitive, poate chiar de 10 ori mai mare. Dar 50k * 10 = 500k, din care majoritatea ar trebui sa fie vindecati deja, deci oricum nu ajungi la "virusul e peste tot".
  • +1 (7 voturi)    
    o alta lectie aplicata de virus (Duminică, 2 august 2020, 20:27)

    ..13 [utilizator]

    Sunt mic, dar puternic - pare sa zica virusul =

    Cu putintica minte si un pic de rabdarica scapam...
    Pentru mine cred ca cea mai grea etapa este rabdarea

    sa nu uitam MASCA pe nas+gura si igiena (cu apa rece sau calda...)