Coronavirus în România: 1.295 de cazuri noi în ultimele 24 de ore. Bilanțul a ajuns la 50.886 / 39 de decese într-o singură zi / Record de pacienți la ATI: 409

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2020, 12:52 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Xinhua / Zuma Press / Profimedia
A zecea zi cu peste 1.000 de noi cazuri de coronavirus în România. În ultimele 24 de ore au fost raportate 1.295 de noi îmbolnăviri de COVID-19. Potrivit datelor transmise vineri de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul a ajuns la 50.886. În ultima zi, au fost înregistrate 39 de noi decese. De asemenea, la ATI sunt internați 409 pacienți. Numărul de teste raportat a fost de 24.997, dintre care peste 2.200 au fost prelucrate anterior ultimelor 24 de ore.

Până astăzi, 31 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 50.886 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

27.007 pacienți au fost declarați vindecați și 4.433 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.295 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 654 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 2.343 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 30.07.2020 (10:00) – 31.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 39 de decese (22 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Teleorman, Timiș, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 7 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate cele 39 de decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.456. Dintre aceștia, la ATI sunt internați 409 pacienți.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.202.607 de teste, cu 24.997 mai multe ca joi.

Dintre acestea 22.767 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.113 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 9.654 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 2.210 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 31 iulie.

SITUAȚIA PE JUDEȚE

Județ Număr de cazuri confirmate(total) Număr de cazuri nou confirmate

Alba - 738 22
Arad - 1045 37
Argeș - 3224 112
Bacău - 1362 27
Bihor - 920 24
Bistrița-Năsăud - 857 13
Botoșani - 1169 3
Brașov - 3064 71
Brăila - 831 22
Buzău - 1308 24
Caraș-Severin - 268 20
Călărași - 295 13
Cluj - 1195 62
Constanța - 931 29
Covasna - 429 12
Dâmbovița - 1842 50
Dolj - 719 33
Galați - 2097 47
Giurgiu - 404 9
Gorj - 807 41
Harghita - 534 15
Hunedoara - 961 35
Ialomița - 733 9
Iași - 1464 34
Ilfov - 1286 32
Maramureș - 413 12
Mehedinți - 724 16
Mureș - 978 18
Neamț - 1309 68
Olt - 732 21
Prahova - 1940 67
Satu Mare - 102 3
Sălaj - 175 2
Sibiu - 904 10
Suceava - 4527 13
Teleorman - 354 10
Timiș - 1233 42
Tulcea - 281 5
Vaslui - 624 7
Vâlcea - 467 26
Vrancea - 1702 14
Mun. București - 5887 164
Nealocat/necunoscut - 51 1

TOTAL - 50886 1295

Se actualizează








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25415 vizualizari

  • +5 (55 voturi)    
    Mulțumim duetului : I.Pascal și V.Kuzmin alături (Vineri, 31 iulie 2020, 12:59)

    un domn [utilizator]

    De “band” ul P$D și CCR !
    • -3 (41 voturi)    
      rosu in gat si negru in cap (Vineri, 31 iulie 2020, 14:41)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce treaba are Rusia cu coronvirusul de la noi draga natangila?
      • +6 (20 voturi)    
        Intreaba Dornenii (Vineri, 31 iulie 2020, 16:49)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Vei avea raspuns
        • -1 (11 voturi)    
          Bravo CCR/Dornenau-kgb, bravo Weber, (Vineri, 31 iulie 2020, 18:49)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          bravo Ciolacu/Tariceanu/Ponta. Astia-s mortii vostrii, astia-s imbolnavitii vostrii. Pentru cateva voituri si pentru a va permanentiza la furtul Romaniei sunteti in stare sa ne omorati pe toti. Sa va ajute Dumnezeu dupa sufletul vostru......
    • +4 (30 voturi)    
      ai uitat (Vineri, 31 iulie 2020, 14:45)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      spune ceva si despre Trump, ca sa fie poezia completa!
    • -10 (24 voturi)    
      Idei putine si fixe (Vineri, 31 iulie 2020, 15:26)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Imi aduc aminte de o vorba din copilarie:

      "Cine zice ala e"...
    • -11 (19 voturi)    
      la ATI doar 100 sunt intubati din 400. FAKE NEWS (Vineri, 31 iulie 2020, 16:22)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      am vazut si eu cum e la ATI, nu toti cei care sunt acolo au nevoie sa fie acolo neaparat

      sunt multi care pot sta pe SECTIE dar timp de cateva zile sunt tinuti subsupravegehere la ATI

      evident ca numarul lor depinde de interesul medicilor de la urgente care decid cati sa fie acolo
      • +6 (16 voturi)    
        ... (Vineri, 31 iulie 2020, 17:01)

        samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Cu siguranță vom avea încrede în tine doar pentru că spui tu asta, doar ești o persoană anonimă de pe internet, de ce să nu avem încredere în tine?

        Înțeleg că românii nu au încredere în autorități, dar de ce am avea încredere mai multă în cineva anonim care nu aduce nici o dovadă?
        • +1 (9 voturi)    
          Nu am zis eu asta, a zis-o ministrul !!! NEWS (Vineri, 31 iulie 2020, 18:43)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

          "Avem astăzi făcută la zi (statistica - n.r.): 840 de paturi în terapie intensivă, cu tot ceea ce este necesar, iar în acest moment 112 bolnavi sunt intubaţi, din cei 377 (care sunt internaţi la ATI - n.r.)"


          Uite aici stirea din hotnews cu citat din Tataru: https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24201174-tataru-avem-astazi-840-paturi-terapie-intensiva-112-bolnavi-sunt-intubati.htm
      • -3 (11 voturi)    
        da, ai dreptate, comiți Fake News (Vineri, 31 iulie 2020, 18:28)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Nu tu ești măsură să spui ceva despre chestiuni medicale de urgență.
        Hai, o cremă de mâini, o alifie de virilitate, te mai credem
    • -1 (27 voturi)    
      Nr decese Covid19 raportat la populatie (Vineri, 31 iulie 2020, 16:22)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Clasamentul la nivel mondial a suferit putine modificari (de remarcat agravarea in tarile sud-americane), iata impactul pandemiei provocate de coronavirusul chinez daca luam in calcul numarul celor decedati de Covid in raport cu marimea populatiei tarii respective:

      Belgia: 86 morti/100.000 locuitori
      UK : 70
      Spania: 61
      Peru: 60
      Italia: 58
      Suedia: 56
      Chile: 50
      USA: 47
      Franta: 45
      Brazilia: 44
      Mexic: 36
      Irlanda: 36
      Olanda: 36
      Panama: 33
      Ecuador: 33
      Bolivia: 25
      Armenia: 25
      Canada: 24
      Elvetia: 23
      Moldova: 22
      Columbia: 20
      Portugalia: 17
      Africa de Sud: 14
      Romania: 12
      Germania: 11
      Danemarca: 10
      Rusia: 10

      Observati ca situatia din Franta e la fel de grava ca aceea din USA sau Brazilia, dar presa occidentala se concentreaza critic aproape exclusiv pe ultimele doua tari conduse de presedinti conservatori.

      In Olanda, la o populatie comparabila cu a Romaniei sunt de 3 ori mai multe decese Covid19, iar orase ca Amsterdam si Rotterdam au introdus portul obligatoriu al mastilor.

      Elvetia, la decese in raport cu populatia, are o situatie asemanatoare cu a micutei si mult mai sarace R.Moldova, presa se va concentra pe "dezastrul" din RM si nu va comenta despre cei 2.000 de morti din foarte bogata si dotata cu spitale tara a cantoanelor.

      Germania e laudata ca are "doar" 11decese/100.000 loc, in timp ce Romania e aratata cu degetul si pusa pe liste de interdictii de calatorie pentru ca are cu unul mai mult (12/100.000) !!

      Se pare ca pandemia, in loc sa fie tratata rational si cu solidaritate, a devenit pentru politicieni si presa obedienta lor un bun prilej de reglari de conturi, propaganda si lovituri sub centura date adversarilor sau macar celor pe care nu-i suporti (in UE, in USA).

      Aceasta atitudine a politicienilor si presei inregimentate politic conduce la confuzie si neincredere in randul populatiei, urmarea fiind lipsa de respect pt reguli, teorii conspirationiste si amplificarea pandemiei.
      • +2 (12 voturi)    
        Dacă reușiți... (Vineri, 31 iulie 2020, 17:53)

        Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        ...să ne prezentați și sursele dvs. de informare ar fi mult mai bine...
      • -3 (9 voturi)    
        moamă, ești intelectual (Vineri, 31 iulie 2020, 18:29)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Deci respect, vorbești ca un om mare
  • +8 (44 voturi)    
    PSD+CCR=PCR (Vineri, 31 iulie 2020, 13:01)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Jos dictatura medicala introdusa prin Legea ciolacului!
    • -10 (36 voturi)    
      Deja vu (Vineri, 31 iulie 2020, 14:24)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Aceleași știri, aceleași comentarii.
      • +12 (16 voturi)    
        Nu pierde vara ! (Vineri, 31 iulie 2020, 16:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Mai bine mergi pana la Sochi sa te răcorești !
        #stareDeBrizaNovichok
      • +5 (9 voturi)    
        logic (Vineri, 31 iulie 2020, 17:24)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        deșteptule.
        S-a schimbat ceva? Nu-și mai bagă putin coada lui de drăcușor atomic, să mai destabilizeze ceva pe la și noi și prin UE? Nu pentru asta te plătește?
    • -6 (24 voturi)    
      @Gheorghe Prostilă (Vineri, 31 iulie 2020, 14:24)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      lovește din nou :D
      • +8 (16 voturi)    
        sigur, oleg (Vineri, 31 iulie 2020, 16:26)

        Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

        Lovesc unde va doare, de aia va si zvarcoliti
    • -2 (24 voturi)    
      intrebare (Vineri, 31 iulie 2020, 14:47)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      o poezie de troll se numeste trollezie?
      • +6 (12 voturi)    
        Te doare (Vineri, 31 iulie 2020, 16:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Dar scursuri seara de seara la ecranul Antena 3
        Acolo e Cântarea României pe versuri dragi tie !
        • -1 (5 voturi)    
          logica de usrist! (Vineri, 31 iulie 2020, 20:38)

          exis [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ca posesor al adevarului absolut ce esti, banuiesc ca nici nu mai conteaza ca nu ma mai uit la TV de vreo 10-12 ani! Tot un fan Antena 3 sunt, tot sustinator de-al lui Dragnea! Ca nu poti decat asa ceva, daca ai tupeul sa contesti dogmele cantate de trolii usr-isti.
  • -23 (57 voturi)    
    4.433 pacienți asimptomatici au fost externați (Vineri, 31 iulie 2020, 13:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    la 10 zile dupa depistare , le puteți zice vindecați nu va sfiiți ! Cum le spuneti bolnavi / imbolnaviri asa sunt si " vindecati"!
    • -5 (29 voturi)    
      NU EXISTĂ oameni vindecați, (Vineri, 31 iulie 2020, 14:31)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ci pacienți insuficient testați.
      • +2 (12 voturi)    
        Așa te ai descrie (Vineri, 31 iulie 2020, 16:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Insuficient la ceea ce iscălești aici ?
  • +28 (44 voturi)    
    partea buna... (Vineri, 31 iulie 2020, 13:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... e ca pare sa se fi stabilizat la 1200-1300 de cazuri/zi...
    Partea proasta e ca rata infectare se apropie de Spania/Italia de prin perioada incipienta, raportat la populatie.

    Si in loc sa iesim ordonat din lockdown ca sa putem functiona normal economic, ne destrabalam prin vacante sau prin baruri si vom plati prin infectari la locul de munca, inchideri temporare de sectii, etc. Si toate astea ne vor costa la buzunar.
    • +2 (20 voturi)    
      Exact aia-i partea dureroasă (Vineri, 31 iulie 2020, 15:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Anume, că toți cei care se căinează de impactul asupra economiei, chiar și a celor care nu-s idioți să nege gravitatea epidemiei, nu-și dau seama că în fapt lungirea epidemiei datorită relaxării premature doar crește impactul asupra economiei, în loc să-l reducă, în timp ce funcționarea economiei în condițiile unor măsuri de protecție rezonabile, chiar dacă afectează semnificativ anumite sectoare, e absolut fezabilă și cu impact suportabil, chiar dacă negativ, pe termen lung.
      • -6 (18 voturi)    
        Tataica, nenoroceste-ti economia (Vineri, 31 iulie 2020, 16:38)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Si sa te tii, de nu o sa ai parale sa iti cumperi nici botnita!!!
        • +3 (7 voturi)    
          Ce zic io si ce pricepi matale (Vineri, 31 iulie 2020, 20:23)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Economia ti-o nenorocesti in conditiile in care infectia se raspandeste pana la un nivel la care sistemul medical nu mai face fata. Daca lasi boala sa se raspandeasca pana acolo, vrand-nevrand ajungi la un moment dat sa impui restrictii mai dure, care afecteaza toate ramurile economice aproape la fel de grav.

          Economia nu ti-o nenorocesti impunand niste restrictii minimale, de natura sa pastreze rata raspandirii bolii la un nivel la care sistemul medical poate face fata. Care restrictii, chiar daca afecteaza grav anumite ramuri - alea care se bazeaza pe aglomeratiile de persoane, gen cluburi, restaurante, cafenele, spectacole cu public - afecteaza mult mai putin alte ramuri - gen agricultura, productie industriala, constructii, servicii financiare, IT, consultanta in diverse domenii.

          Impunerea mastii in spatii inchise sau aglomeratii, cuplat cu pastrarea unei distante minime, evitarea contactelor fizice care nu-s musai si limitarea duratei celor care-s musai, si spalatul pe maini cu apa si sapun cand vii de-afara sunt masuri cu potential foarte ridicat de a reduce raspandirea bolii - cu conditia sa fie respectate de majoritatea covarsitoare a populatiei. Si nu pun pe butuci ramurile economice intr-adevar importante, nici nu cresc mult costurile, in ramurile alea. Afecteaza dramatic strict afacerile care se bazeaza pe aglomerari de pesoane.

          Nerespectarea masurilor descrise mai sus, in schimb, duce la o crestere a raspandirii bolii care sau va duce la un moment dat la restrictii mai dure (gen Wuhan, unde in perioada de varf a epidemiei din fiecare gospodarie avea voie sa iasa din casa doar o persoana, doar pentru cumparaturi, si doar o data la cinci zile), sau va genera o catastrofa umanitara.

          Alte variante nu prea avem. Ca ne place sau nu.
          • +1 (5 voturi)    
            Nu ti-a generat nicio catastrofa (Vineri, 31 iulie 2020, 22:39)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            In Suedia sau Coreea de Sud, se exagereaza, si boala pt oamenii in putere e mai usoara decat o gripa. Nu se justifica lockdowns!
          • 0 (2 voturi)    
            Si fyi, 99.99% nu utilizeaza masca (Sâmbătă, 1 august 2020, 2:50)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            In a safely manner, nici tu, asa ca masurile tale au valoarea apropiata de ZERO.
  • -21 (37 voturi)    
    interesul politic cere mentinerea plateau-ului... (Vineri, 31 iulie 2020, 13:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ..pana la soldarea alegerilor politice din toamna.

    @psd: da-ti-i puterea guvernatorului acum, toata puterea!, numai sa ne lase sa traim.
  • -18 (34 voturi)    
    1 (Vineri, 31 iulie 2020, 13:14)

    Gabr [utilizator]

    sigur asa este, nici mai mult nici mai putin.
    25000 de teste si nu vezi urma de coada la centre de testare, nimic, nimic... nici o stire,poza,Totul ultra secret.
    • -5 (9 voturi)    
      neah, ce teste, nimic (Vineri, 31 iulie 2020, 18:31)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      NU există Covid mă, ce să testezi
      • -1 (7 voturi)    
        1 (Vineri, 31 iulie 2020, 19:37)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        eu oricum nu cred in circul asta.
        cu ma... sa vorbesti cu cine iti permiti tu nu cu mine.
        • -3 (3 voturi)    
          haide... (Vineri, 31 iulie 2020, 21:16)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

          După ce spui pe aici e de mirare că nu zbori direct
  • -17 (39 voturi)    
    1295 pozitivi din teste 24997 = 5.1% (scadere) (Vineri, 31 iulie 2020, 13:16)

    Boham [utilizator]

    21 Iulie 2020
    994 pozitivi din total teste 17204 = 5.7 %

    22 Iulie 2020
    1030 pozitivi din total teste 24877 = 4.1%

    23 Iulie 2020
    1112 pozitivi din total teste 20085 = 5.5%

    24 Iulie 2020
    1119 pozitivi din total teste 22532 = 4.9%

    28 iulie 2020
    1151 pozitivi din total teste 21135 = 5.4%

    29 iulie 2020
    1182 pozitivi din total teste 22049 = 5.3%

    30 Iulie 2020
    1356 pozitivi din total teste 23346 = 5.8%

    31 Iulie 2020
    1295 pozitivi din total teste 24997 = 5.1%


    numarul de pozitivi a scazut fata de ieri pt ca astazi nu mai e nevoie de un motiv pt a impune noi restrictii si nici conferinte de presa nu sunt anuntate
    • +8 (22 voturi)    
      ca sa fie statistica corecta (Vineri, 31 iulie 2020, 14:26)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      27 Iulie 2020
      1104 pozitivi din total de teste 7547 = 14,6%

      Sa fim corecti si sa nu manipulam
    • +9 (19 voturi)    
      Da' ieri cum de ai ratat comentariul? (Vineri, 31 iulie 2020, 14:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Tu apari doar in zilele cand scade procentul?

      Ca sa vezi o evolutie cat de cat realistica, trebuie sa iei media pe ultimele 7 zile si s-o compari cu anterioara. Cresteri si descresteri zilnice exista peste tot si nu spun mare lucru.
      • +6 (10 voturi)    
        Nu l-a ratat , ieri il chema (Vineri, 31 iulie 2020, 17:46)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        radoh
    • +7 (9 voturi)    
      Statistia (Vineri, 31 iulie 2020, 15:26)

      PaulOdaiasu1 [anonim] i-a raspuns lui Boham

      Ca sa fie o statistica cat mai aproape de adevar, avem asa: 24997(total teste) - 9654(teste la cerere) - 654(reconfirmati) - 398(vindecati) = 14291(teste facute celor cu simptome sau contactilor). Acesta este, cu aproximatie, adevaratul numar de teste. Si avem 7.9% procent pozitivi
    • +2 (10 voturi)    
      Mai ai multe nick-uri de pe care (Vineri, 31 iulie 2020, 17:46)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      postezi , d-nu gryphus , radoh etc. ?
      • +1 (9 voturi)    
        mai e Luk (Vineri, 31 iulie 2020, 18:33)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Luk 100%
    • 0 (4 voturi)    
      ce treabă are procentul de pozitivi (Vineri, 31 iulie 2020, 18:33)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      cu chestiuni administrative/politice ?
    • +2 (8 voturi)    
      iar a preluat altul stafeta? (Vineri, 31 iulie 2020, 20:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Gryphus, Radoh, acuma Boham.

      Formatul si idiotenia comentariului rezista.
  • -1 (37 voturi)    
    Evoluam. (Vineri, 31 iulie 2020, 13:42)

    Marionette [utilizator]

    In August ne vom obisnui cu 100morti pe zi si in noiembrie decembrie vom fi relaxati la 1000 de morti pe zi!
    Intre timp daca esti bolnav de covid si suni la DSP/Salvare nici dracu' nu mai reactioneaza. Practic esti lasat sa mori chircit si fara aer in casa.
    O indolenta, incompetenta mai mare decat aici, rar,
    Sfatul meu pentru tine, viitorul bolnav de covid, dat fiind ca deja statul nu mai exista, suni si nu raspunde:
    1. Ai in casa indometacin, paracetamol, famotidina, vitamina ACE+D, dexametazona, Clexane la concentratii mari. La aparitia bolii incepi folosirea lor conform sfatului dat de medicul de familie telefonic.
    2. Incearca sa nu faci boala acum. Fereste-te.
    3. Chiar in cadrul familiei fii distant. Poate ii scutesti pe ei daca tu faci.
    • -2 (22 voturi)    
      famotidina ai scos-o profesore? (Vineri, 31 iulie 2020, 14:17)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      pai ce facem aici?
    • 0 (24 voturi)    
      1 (Vineri, 31 iulie 2020, 14:26)

      Gabr [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      usor cu drama ca nu o sa fie deloc cum crezi tu...
    • +13 (15 voturi)    
      asta cu a fi distant in cadrul familiei e tare :)) (Vineri, 31 iulie 2020, 14:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Adica ce sa faci? Sa nu te apropii de copii si/sau sot/sotie la mai putin de 2m? Sa porti masca in casa?

      De acord cu stocul de medicamente in casa, desi daca apare insuficienta respiratorie nu te ajuta cu nimic paracetamolul sau dezametazona...
      • -6 (18 voturi)    
        Stii cum este cu gusturile omului (Vineri, 31 iulie 2020, 15:28)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Tanti asta are niste porniri kinky, na, cine stie, poate Freud sa ne dea o explicatie.
    • -5 (19 voturi)    
      Se pare ca sunt 1 milion infectati (Vineri, 31 iulie 2020, 15:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Probabil ca vor muri pe la 10000 pana la final, din care 99% batrani. Asta e, o sa ajungi mai rau ca Suedia!!!
      • 0 (8 voturi)    
        Cati au murit in Suedia...fara masca? (Vineri, 31 iulie 2020, 18:45)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        hai sa vedem la finalul anului cati au murit in suedia unde masca nu e necesara si cati vor muri in romania unde trebuie sa porti masca si pe plaja

        eu de abia astept sa vad rezultatele si sa facem com,paratia pt ca prea multa propaganda mincinoasa se face zilele astea
        • 0 (8 voturi)    
          Toti care au murit ieri aveau comorbiditati (Vineri, 31 iulie 2020, 19:12)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          Bagati la govid. Unde tragi linia si constati ca a murit de guvid? Care a statistica anuala a mortilor, dispersia si intervalul de eroare???
    • +1 (13 voturi)    
      de ce esti atat de pesimist (Vineri, 31 iulie 2020, 15:28)

      CD. [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sau optimist ca nu imi dau seama?
      Doar 1000 de morti pe zi?
      Puteai sa spui mai multi daca voiai sa ne sperii cu adevarat! Cred ca 100.000 ai fi fost mult mai convingator, dar ce spun eu aici - la cum a evoluat pana acum curba de morti cu covid - cred ca ai putea sa estimezi si tu undeva la 1.000.000 pe zi si pana intr-o luna nu ar mai fi picior de roman pe aici sa va deranjeze, ce zici? Hai ca se poate!
      • +1 (1 vot)    
        1000 (Sâmbătă, 1 august 2020, 8:10)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui CD.

        E posibil dar ca varf maxim teoretic - e cam cat Lombardia in varf aplicata la toata Romania .Mai stii poate daco getii mioritici nu o sa lase niste macaronari sa le-o ia inainte mai ales ca au liber de la CCR sa zburde unde vor ei .
    • +1 (7 voturi)    
      Poți să adaugi acetilcisteina (Vineri, 31 iulie 2020, 19:29)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Care este momentan în studii și în general e bine tolerată.

      La dexametazonă și alți steroizi nu recomand autoadministrare; au un rol imunosupresiv și trebuie să alegi foarte bine momentul administrării.
  • -5 (29 voturi)    
    tantarii (Vineri, 31 iulie 2020, 13:53)

    nedumeritul [utilizator]

    Tantarii dupa cum stim nu folosesc ace de unica folosinta. Dar transporta virusi (ex. al malariei, etc)In Bucuresti cartierul meu Bucurestii noi a aparut o rasa noua de tantari. Sunt mici si zboara doar la nivelul gleznelor.Intepatura dureaza aprox 8 secunde si ai niste mancarimi foarte intense.
    Am traversat tara si am calatorit luna trecuta in Ungaria. Pot sa va spun ca romanii respecta la fel de strict recomandarile de pandemie si totusi Ungaria nu a avut nici un deces in ultimele 10 zile. Altceva face diferenta.....m-am gandit la tantari ...la acestia masca e ineficienta.
    In ultimele doua saptamani ungurii imprastie cu avioane substante impotriva tantarilor pe langa masurile luate in lacuri si balti.
    • +15 (15 voturi)    
      Nu-s tantarii (Vineri, 31 iulie 2020, 14:12)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      "We demonstrate that even under extreme conditions, SARS-CoV-2 virus is unable to replicate in these mosquitoes and therefore cannot be transmitted to people even in the unlikely event that a mosquito fed upon a viremic host."

      https://www.nature.com/articles/s41598-020-68882-7

      Pe de alta parte, imprastiatul cu substante impotriva tantarilor e ca spalatul pe maini, nu ar trebui sa asteptam sa vina pandemia ca sa o facem.
    • 0 (14 voturi)    
      Malaria e produsa de un parazit, un protozor (Vineri, 31 iulie 2020, 14:16)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Nu o fi legata si de zecile de mii care veneau zilnic, ramasi fara front de lucru in Vest, destul de multi certati cu legea si fara respect pentru ceilalti?
    • +5 (13 voturi)    
      Uşor cu pianul pe scări... (Vineri, 31 iulie 2020, 14:19)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Malaria e dată de un organism monocelular... care este cât un elefant faţă de "furnica" de Sars-CoV-2.

      Mai repede pot să mă gândesc la muşte care să împrăştie Sars-CoV-2 fiindcă:
      1. sunt atrase de fecale (în care e dovedit că apare virusul) şi
      2. musca regurgitează ce a mâncat mai devreme, pe ce mănâncă acum.

      Ciclul plasmodium-ului de malarie este complicat şi foarte particular ţânţarilor (de fapt, ţânţăroaicelor) Anofeli.
    • -2 (12 voturi)    
      sau (Vineri, 31 iulie 2020, 14:49)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      putem propune sa punem tantarilor de rasa masti!
  • -14 (24 voturi)    
    Povești (Vineri, 31 iulie 2020, 15:04)

    sysrq [utilizator]

    Basme pentru adormit cei mai naivi dintre copii. Cine mai crede că acesti virus e ceva, pentru că eu cunosc oameni cu virusu dar pe nimeni care să creadă că e ceva de capul lui.
    • -2 (10 voturi)    
      Nu vorbi de rau virusu' (Vineri, 31 iulie 2020, 17:31)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      Ca paptesti ca mine, iti cenzureaza HN un comentariu plastico-ironic....
  • +4 (14 voturi)    
    din pacate (Vineri, 31 iulie 2020, 15:20)

    martel55 [utilizator]

    singura "sansa" ca nu se colmateaza sectiile aTI, cum zice un specialist, e ca la noi mortaliatea e suficient de mare incat de la o zi la alta se "elibereaza" suficiente lcouri astfel incat cresterea sa fie graduala...
    • -9 (15 voturi)    
      Circuitul apei in natura (Vineri, 31 iulie 2020, 15:31)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      ar spune un fost presedinte.
  • +21 (21 voturi)    
    DSP (Vineri, 31 iulie 2020, 15:55)

    Beiu [utilizator]

    Sunt contact direct al unei persoane confirmate cu COVID19. Pot sa va confirm ca DSP-ul este total depasit. Nu mai raspund la telefon. De marti inca nu am primit rezutatul testului. Pers confirmata cu COVID nu a fost cautata de nimeni dupa primirea rezultatului- luni 27.07.
    Se pare ca suntem pe cont propriu. Cine scapa, scapa.
    • +8 (8 voturi)    
      Multa Sanatate! (Vineri, 31 iulie 2020, 17:30)

      Liros [utilizator] i-a raspuns lui Beiu

      Sa treci cu bine peste aceasta situatie!
  • +1 (5 voturi)    
    Unde e intelighentul ala de ieri .... (Vineri, 31 iulie 2020, 18:47)

    iomvv [utilizator]

    de ne explica noua .... ca la Cluj se respecta regulile si cu masca si cu distanta si asta e motivul pentru care au fost raportate 0 cazuri. Acum ce s a mai intamplat ???? Nu vreti sa credeti pana la urma, ca cei de acolo sunt chiar praf !!!! Alles gute !!!!
    • -6 (6 voturi)    
      așa așa (Vineri, 31 iulie 2020, 21:18)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

      Ales gute, din virtute