Cel mai mare număr de cazuri noi de COVID-19 raportate în București de la debutul pandemiei / Cluj, singurul județ fără noi îmbolnăviri

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2020, 13:16 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
Capitala înregistrează joi cel mai mare număr de cazuri noi de coronavirus - 223 -, de la debutul pandemiei. Într-un singur județ, Cluj, nu au fost raportate noi îmbolnăviri în ultimele 24 de ore.

A noua zi cu peste 1.000 de noi cazuri de coronavirus în România și un record absolut. În ultimele 24 de ore au fost raportate 1.356 de noi îmbolnăviri de COVID-19. Potrivit datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul a ajuns la 49.591.

Cele mai multe cazuri noi de coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în București, unde s-a ajuns la 223 de îmbolnăviri.

Într-un singur județ - Argeș - au fost raportate peste 100 de cazuri noi, respectiv 103. Umează Prahova, cu 78 de noi îmbolnăviri, Timiș - 76 și Brașov - 60.

La polul opus, fără niciun caz de COVID-19 se află Cluj. Urmează Călărași și Giurgiu, cu câte 1 caz nou.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi:
  • 1. Alba: 716 - 17 cazuri noi
  • 2. Arad: 1008 - 18 cazuri noi
  • 3. Argeș: 3112 -103 cazuri noi
  • 4. Bacău: 1335 - 45 cazuri noi
  • 5. Bihor: 896 - 44 cazuri noi
  • 6. Bistrița-Năsăud: 844 - 17 cazuri noi
  • 7. Botoșani: 1166 - 7 cazuri noi
  • 8. Brașov: 2993 - 60 cazuri noi
  • 9. Brăila: 809 - 47 cazuri noi
  • 10. Buzău: 1284 - 36 cazuri noi
  • 11. Caraș-Severin: 248 - 15 cazuri noi
  • 12. Călărași - 282 - 1 caz nou
  • 13. Cluj: 1133 - niciun caz nou
  • 14. Constanța: 902 - 27 cazuri noi
  • 15. Covasna: 417 -14 cazuri noi
  • 16. Dâmbovița: 1792 - 26 cazuri noi
  • 17. Dolj: 686 - 37 cazuri noi
  • 18. Galați: 2050 - 55 cazuri noi
  • 19. Giurgiu: 395 - 1 caz nou
  • 20. Gorj - 766 - 43 cazuri noi
  • 21. Harghita: 519- 17 cazuri noi
  • 22. Hunedoara: 926 - 18 cazuri noi
  • 23. Ialomița: 724 - 9 cazuri noi
  • 24. Iași: 1430 - 45 cazuri noi
  • 25. Ilfov: 1254: 24 cazuri noi
  • 26. Maramureș: 401 - 15 cazuri noi
  • 27. Mehedinți: 708- 11 cazuri noi
  • 28. Mureș: 960 - 11 cazuri noi
  • 29. Neamț: 1241 -37 cazuri noi
  • 30. Olt: 711 - 19 cazuri noi
  • 31. Prahova: 1873 - 78 cazuri noi
  • 32. Satu Mare: 99 - 3 cazuri noi
  • 33. Sălaj: 173 - 6 cazuri noi
  • 34. Sibiu: 894 - 12 cazuri noi
  • 35. Suceava: 4514 - 42 cazuri noi
  • 36. Teleorman: 344 - 9 cazuri noi
  • 37. Timiș :1191 - 76 cazuri noi
  • 38. Tulcea: 276 - 3 cazuri noi
  • 39. Vaslui: 617 - 41 cazuri noi
  • 40. Vâlcea: 441 - 24 cazuri noi
  • 41. Vrancea: 1688 - 18 cazuri noi
  • 42. Mun. București: 5723 - 223 cazuri noi










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17437 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    Scor final (Joi, 30 iulie 2020, 13:27)

    Mazeta [utilizator]

    Dinamo Bucuresti - Cfr Cluj: 6-0
    • +1 (1 vot)    
      Au mai multe cazuri de cat Vaslui! (Vineri, 31 iulie 2020, 16:23)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar ce nu se precizeaza in articol este, daca a fost trimis raportul privind testele! Poate ca Dorel Pop din Cluj e insarcinat cu raportarea cazurilor, dar poate a "omis" sa trimita raportul pe ziua respectiva!
      De cate ori vedem ca unii baga rezultate pozitive de la teste vechi, care nu fusesera raportate! E inca un artificiu de imagine cu semnatura Cluj-Napoca!
  • +7 (15 voturi)    
    CFR Cluj (Joi, 30 iulie 2020, 13:29)

    maiorulmura [utilizator]

    Aia care joaca fotbal s-au vindecat deja
    • +2 (4 voturi)    
      caz nou vs caz activ (Joi, 30 iulie 2020, 15:17)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Nu a fost nicun caz nou, ciudat, ieri erau 55 noi cazuri.
      Aia de la fotbal nu au avut virusul, minunata clinia Regina Maria din Bucuresti a zis ca au Covid, iar la Cluj au avut doua teste consecutive negative la stat.
  • +1 (13 voturi)    
    carantinati buc.!!! (Joi, 30 iulie 2020, 14:02)

    nash pandelica [utilizator]

    .......................................
  • +2 (12 voturi)    
    La bulău (Joi, 30 iulie 2020, 14:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Capitala Roșie trebuie să intre in carantină, cu tot cu cei 6 primari psd + PGM ex-mâncător de (..) la Latrina 3.
  • -3 (15 voturi)    
    Pai la ce viteza si inteligenta ..... (Joi, 30 iulie 2020, 14:41)

    iomvv [utilizator]

    au aia la Cluj sigur au uitat sa raporteze..... praf
    • +5 (17 voturi)    
      serios? (Joi, 30 iulie 2020, 15:39)

      gogu007 [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

      Desteptule, te invit la Cluj sa vezi cum marea majoritate a oamenilor respecta niste reguli, sa vezi cum oamenii stau departe unul de altul chiar si pe strada, cum multi poarta masca pe strada fara sa le fie impus, sa vezi cum faci stanga imprejur de la magazin daca nu ai masca si nu o sa indraznesti sa comentezi pentru ca te iau oamenii la 11 metri.
      Da, are Clujul problemele lui (si nu sunt putine) , dar 99% din orasele din Romania doar viseaza la ceea ce in Cluj se numeste normalitate.
      • +1 (7 voturi)    
        chiar si din argumentele tale ..... (Joi, 30 iulie 2020, 17:10)

        iomvv [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        reiese clar ce spuneam mai sus referitor la inteligenta. ARGUMENTE demne de clasa a 3 a cu indulgenta. Te rog sa gandesti doar o secunda - raportarile sunt la nivel de judet.
      • +1 (1 vot)    
        Hahaha! (Vineri, 31 iulie 2020, 10:35)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        Vorbim de judetul ala unde s-au calcat in picioare in aeroport, s-au impartasit cu aceeasi lingurinta, minorii conduc masini si se depun coroane la sovietici de ziua eroilor romani?
        Ce gluma!
      • +1 (1 vot)    
        Si mai incap pe trotuarele inguste? (Vineri, 31 iulie 2020, 16:34)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        daca stau la distanta? Vorbesti aiurea! Chiar vorbeam cu un prieten din Cluj care vazuse un cetatean in hipermarket care purta masca sub barbie, stranutase in palma apoi punea mana pe produse!
        Faci stanga-nprejur la magazin pt ca aia de la magazin stiu ca isi pot lua amenda de 7500 de lei daca au in magazin clienti fara masca! Da zi-mi tu mie cum era prin aprilie - mai??!!
        Traiti intr-o psihopatie la Cluj! Stiu pt ca am trait acolo mult!
  • +3 (5 voturi)    
    Credeti ca cei din Giurgiu sau Calarasi (Joi, 30 iulie 2020, 16:15)

    mynickname [utilizator]

    se inghesuie sa se testeze altundeva in afara de Bucuresti? Din cate stiu raportarea nu se face dupa judetul de domiciliu din cartea de identitate.
    Cred ca o treime din judetul Giurgiu bănănăie prin Buc fie la lucru, fie la aprovizionat in ambele sensuri, fie la furat.