Tătaru: Avem astăzi 840 de paturi în terapie intensivă; 112 bolnavi sunt intubaţi

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 21:42 Actualitate | Coronavirus


Sectia Terapie Intensiva 2 SCR
Foto: Hotnews
"Avem astăzi făcută la zi (statistica - n.r.): 840 de paturi în terapie intensivă, cu tot ceea ce este necesar, iar în acest moment 112 bolnavi sunt intubaţi, din cei 377 (care sunt internaţi la ATI - n.r.)", a spus Tătaru, potrivit Agerpres.

Premierul a adăugat că ar trebui găsită o soluţie astfel încât cei care au ieşit de pe ventilaţie şi cărora li s-a ameliorat starea de sănătate să fie mutaţi în nişte "secţii intermediare", unde să poată fi oxigenaţi cu mijloacele respective, pentru a putea fi disponibilizate paturi în cazul în care e necesară tratarea altor pacienţi în terapie intensivă.

"Am discutat de creşterea capacităţii în Bucureşti, e vorba de Spitalul Judeţean Ilfov, de Spitalul CFR 1, e vorba de secţia externă de la Elias care a fost realizată de 'Dăruieşte viaţa', de asemenea, mai trebuie operaţionalizat (...) spaţiul organizat de Auchan şi de celelalte companii de pe Chitila şi de asemenea spaţiul cere ţine de 'Victor Babeş' din Pipera. (...) Trebuie crescut numărul de paturi şi pe zone unde, evident, e creşterea. În Braşov - am înţeles că acolo e un proiect de secţie modulară, de spital modular. (...) La Cluj am înţeles că există un proiect de creştere a capacităţii de tratare în terapie intensivă", a spus Orban.

El a subliniat că în toate spaţiile sanitare trebuie asigurat numărul necesar de cadre medicale.

"Dacă nu merge pe voluntariat, atunci prin detaşare. Trebuie făcută o evaluare foarte serioasă a personalului care există în secţiile de terapie intensivă ale spitalelor non-COVID, trebuie făcută evaluarea realistă a numărului de cazuri pe care le tratează şi detaşaţi toţi aceia care nu au activitate sau care nu au încărcare suficienţă în activitate. Chiar cred că trebuie făcut apel la empatie şi eu nu cred că un medic sau cadru medical poate să lase pacienţi netrataţi când există astfel de situaţii. Nu uitaţi să pregătiţi o nouă linie de apărare în cazul în care creşte numărul de pacienţi", a mai afirmat Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5133 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Sunt locuri la ATI 840 si doar 377 ocupate (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:48)

    Radoh [utilizator]

    deci chestia aia cu pacientul intubat care a fost transferat cu elicopterul in timp ce era FILMAT de presa a fost circ media

    In Buc sa tinem cont ca mai sunt inca 50 paturi extra la ATI dar nu exista medici acolo pt ca medicii REFUZA detasarea si trebuie detasati cu forta
    • +8 (12 voturi)    
      Sunt 840 de paturi in toata tara , (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:20)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      insa in judetele cu cresteri mari de cazuri(Bucuresti , Brasov , Arges , Dambovita , Prahova , Iasi ) sectiile ATI sunt pline. Nu e niciun circ media , pacientii din judetele astea chiar trebuie transferati in alte judete unde sunt locuri.
    • -7 (11 voturi)    
      463 de locuri libere la ATI doar pt COVID-19 (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:31)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      deci suficiente
      • +1 (1 vot)    
        Deci cam 10 locuri pe judet? (Joi, 30 iulie 2020, 8:32)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        Ma intreb cine e atat de imbecil incat sa i se para ca stam bine...

        Nu mai zic ca daca e un focar masiv in Arad de exemplu si 5 intra noaptea in stare f.grava si trebuie intubati si toate cele 10 locuri sunt ocupate iar locuri libere sunt in Harghita e o problema transportul...
    • 0 (2 voturi)    
      dar ceilalti? (Joi, 30 iulie 2020, 0:11)

      Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      daca 840 sunt toate locurile la ATI si 377 sunt ocupate cu bolnavi de Covid-19, inseamna ca nu mai sunt multe disponibile. De ce? Mai sunt bolnavi si de alte boli care necesita ingriire la ATI. Asa ca revino-ti
      • -7 (9 voturi)    
        N-ai inteles, 840 sunt locuri la ATI pt covid (Joi, 30 iulie 2020, 1:42)

        Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Capbreaz

        in total sunt cateva MII si pt alte boli, evident ca nu exista doar covid.
  • -4 (14 voturi)    
    840 (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:15)

    luciannn [utilizator]

    Cate paturi erau acum 5 luni? Tot 840?
    Dar cate o sa fie peste o luna? Tot 840?
    Dar peste un an? Tot 840?

    Daca era altfel, si era un proces continuu de crestere a capacitatii de la ATI ar fi fost altfel exprimarea: am avut x paturi, acum avem y paturi, maine o sa avem z paturi, etc...

    Trebuie sa fie bine ca in timp ce pui 20 de milioane de oameni sa faca tot ce iti trece prin cap timp de 5 luni de zile, tu sa faci un singur lucru, sa numeri ceea ce era deja, sa faci statistici...
  • +10 (14 voturi)    
    APEL LA EMPATIE (Miercuri, 29 iulie 2020, 22:49)

    andypandy [utilizator]

    Cel mai important apel la empatie pentru populatie: PURTATI MASCA. Doctorii poarta combinezoane si masca si botosi si toate cele in spatii fara aer conditionat ca sa nu riste raspandirea virusului ... ei nu se plang dar vad ca se cere empatie de la acesti oameni. Haideti sa oferim empatie noi intai prin purtarea unei simple masti inainte sa cerem empatie de la doctori. Preventia este cheie.
    • -11 (15 voturi)    
      Doctorii purtau si inainte de covid, e meseria lor (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:34)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

      Eu nu am cerut empatie de la medici, medicul Tataru a cerut empatie de la medici

      dar medicul trebuie sa ofere empatie ca de asta e medic
  • -7 (11 voturi)    
    Doar atat? (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:00)

    tibiro [utilizator]

    Pai nu era vorba ca sunt peste 2000 de paturi la ATI in toata tara, acum sunt doar 840? Din martie incoace ati fi avut timp sa mai pregatiti paturi. pentru ca deja acum sunt jumatate ocupate si inca nu a venit toamna. Dezastru iminent, credeam ca nu vom pati ca si Italia/Spania in martie dar ma tem ca va fi mai rau.
    • +7 (7 voturi)    
      840 paturi ATI pentru covid 19 , (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:16)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui tibiro

      2000 sunt de toate , dar mai sunt si alte boli care necesita paturi ATI.
      • -8 (10 voturi)    
        Sunt si pt alte boli dar probabil multe GOALE (Joi, 30 iulie 2020, 0:29)

        Radoh [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        nu stim cate paturi sunt in total la ATI si cate sunt goale in acest moment pt alte boli

        treaba e ca ele trebuie redistribuite in functie de necesitati, nu poti spune ca NU mai sunt locuri la ATI in Bucn pt COVID in timp ce tu ai 200 de locuri libere la ATI pt alte boli dar neocupate
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e chiar asa (Joi, 30 iulie 2020, 12:47)

          andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

          Redistribuirea se poate face in functie de multi factori ... nu poti sa pui in aceeasi sectie ATI 2 cu covid si 3 fara ca practic se ajuta raspandirea virusului. De asemenea nu poti sa faci o sectie ATI dedicata pt covid intr-un spital nededicat covid pt ca asistentele ar umbla intre sectii si iar se lasa cu raspandire.
    • +4 (6 voturi)    
      Daca cade unu cu motoru (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:53)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui tibiro

      Îi trebuie pat în ati. 840sunt rezervate covid