Purtarea măștii ar putea deveni obligatorie în Centrul Vechi din București. Viceprimar: Măsura pentru 30 de zile și doar în zona pietonală

de Redacția     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 16:26 Actualitate | Coronavirus


Aglomeratie in centrul vechi
Foto: Hotnews
​Purtarea măștii ar putea deveni obligatorie în Centrul Vechi al Capitalei, o decizie urmând a se lua luni în cadrul comitetului municipal de urgență. Potrivit viceprimarului Aurelian Bădulescu, măsura vizează doar zona pietonală, nu terasele, și va fi introdusă pentru 30 de zile.

​Bădulescu a comentat că Centrul vechi este o zonă „cu grad de infecție foarte mare”.

„Odată cu Hotărârea 37, evaluând zonele cu grad mare de infecție, am identificat zona pietonală a Centrului Vechi”, a spus el. Viceprimarul a precizat că măsura e valabilă 30 de zile, „non-stop”. „Orice persoană care intră în Centrul Vechi trebuie să aibă mască, doar în zonele pietonale, nu la terase”, a spus el, într-o intervenție la Digi 24.

Potrivit hotărârii invocate de Bădulescu, adoptată de Comitetul Național pentru Situații de Urgență, „instituirea obligativității purtării măștii de protecție, în anumite intervale orare, pentru toate persoanele prezente în spațiile publice deschise stabilite prin hotărâre a comitetului județean sau al Municipiului București pentru situații de urgență, cu avizul direcției de sănătate publică”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5299 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    S-ar putea să fie o măsură bună (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:31)

    Mazeta [utilizator]

    Masca lasă să treaca băutura, dar oprește borâtura.
    • +1 (15 voturi)    
      Mastile alea chirurgicale sunt de UNICA folosinta (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:55)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stiati ca mastile alea chirurgicale sunt de unica folosinta?

      majoritatea le folosesc saptamani intregi, le baga in buzunare si le folosesc in fiecare zi.

      daca facem un calcul, 10 RON x 3 masti inseamna ca lunar trebuie sa scoatem din buzunar 100 RON

      100 RON x cateva milioane de persoane = PROFIT
      • -2 (8 voturi)    
        . (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:24)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        Si crezi ca iesi mai rentabil cu inmormantarea? Acum, na, daca asta ti-ai planificat...
        • 0 (6 voturi)    
          doar 1% din cazurile de covid ajung sa moara (Joi, 30 iulie 2020, 0:25)

          Radoh [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          nu moare toata lumea de covid cum crezi tu
      • +1 (1 vot)    
        varza (Joi, 30 iulie 2020, 3:21)

        zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

        In primul rand da, ai dreptate, sunt de unica folosinta dar marea parte a populatiei le poarta cu saptamanile, plimbandu-le prin buzunare si afisandu-le pe mecla doar pt ca asa spune legea.

        Pe de alta parte, chiar si masca aia terfelita mai blocheaza fluxurile de aer si dropletii, deci chiar asa tot mai protejeaza cat de cat, oricu mai bine decat deloc plus ca nu e vorba de sala de operatie iar amsca nu tre' sa fie sterila ci doar sa blochee fluxul de aer de la o persoana la alta.

        Plus ca deja gasesti pe piata masti la 80 de bani bucata, nu mai e ce a fost la inceputul pandemiei. Macar 1 masca / zi daca am folosi, si nu ar costa atat de mult. Lumea da 20 lei/zi sau chiar mai mult pt tigari, nu?
    • +3 (9 voturi)    
      cred (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      că și tu ar trebui să porți mască la câte remarci lipsite chiar și de bun simț verși pe-aici.
  • +1 (15 voturi)    
    Centrul vechie e renovat? Nu pare, sta sa cada (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:38)

    Radoh [utilizator]

    intrarea in asa zisul 'centru vechi' e jegoasa

    sunt niste BALIZE de plastic atuncare prin strada si pe trotuar, vreo 3-4 cersetori, cativa politisti locali, 2 taxiuri ...cam asa arata intrarea in minunatie

    si dupa ce intri te agaseaza alti cersetori, de la nenumaratele terasa, care vor sa le cumperi mancarea.

    nu mai zic ca piatra cubica e pusa acolo din vremea lui Cuza si ai sanse mari sa-ti rupi glezna, mergeti in centru la Sibiu sau la Cluj sau la Brasov sau la Iasi sa vedeti cum e in CIVILIZATIE

    si daca te uiti la cladirile alea, mai sus de parter, iti dai seama ca majoritatea sunt gata sa cada, ca au fost doar zugravite dar inauntru sunt putrezite
    • +2 (4 voturi)    
      piatra (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      cubică e adusă de la Piața Victoriei, după modernizarea acesteia în urmă cu ceva ani.
      Dacă-ți rupi glezna o pățești din cauza atât a pavării cât și întreținerii defectuoase.
      Prezența cerșetorilor se datorează în exclusivitate inactivității poliției locale, în cazul de față a poliției locale a Primăriei Generale, condusă (performant zice ea) de Firea din Voluntari, pt. că Centrul Vechi este în administrarea acesteia.
      Situația clădirilor care stau să cadă, se datorează, evident, tot primăriei generale, care nu face nimic pentru aducerea acestora la un grad de civilizație normal de către proprietari.
      Mizeria din Centrul Vechi se datorează tot aceleași primării generale, pt. că nu face nimic să remedieze situația, fie obligând actualul prestator de servicii să-și facă treaba, fie contractând alt prestator care să și-o facă.
      Sper că sunteți mulțumit de explicațiile pe care vi le-am dat.
  • +1 (9 voturi)    
    Hipsterii pot sta linistiti (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:42)

    xolv [utilizator]

    Vama Veche nu e in pericol
  • +5 (15 voturi)    
    aoleo, mă doare capu' de atâta prostie pe PNL (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:21)

    hdd [utilizator]

    deci
    pt că nu am mai vrut să zbor, am preferat să călătoresc cu mașina, unde m-am gândit că familia e mai puțin expusă.

    Am trecut prin Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Sibiu, Alba, Bihor.

    Băi oameni buni, băi guvernanților:
    LA ȚARĂ NU A AUZIT NIMENI DE NICIO MASCĂ!!!

    Singurele locuri unde sunt obligați sunt marile lanțuri de magazine și benzinăriile. În rest, lumea se pupă, stă de vorbă, face petreceri, de parcă n-ar exista nimic și nimeni nu le mai zice nimic.

    Ăia prin Ardeal nici nu au auzit nici de guvern, nici măcar de iohannis pe care l-au votat.
    II doare-n pălărie de orice.

    Există un canal pe YouTube, eu de acolo știu de el, Vox Populi. Oamenii nu știu pe ce planetă sunt, ce lună e, sau cât fac 1+1.

    Iar guv aplică măsuri la Nuba și la Centrul Vechi.
    Asta e expresia neputinței. Constrâng și ei pe cine pune botu'.

    Asta e România, jumătate din populație trăiește într-o stare de subzistență și fără nicio idee despre absolut nimic în afară de bautură, ajutor social și cum să fure ceva din vecini.
    • 0 (6 voturi)    
      și ce-ai vrea? (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Să vină Șică și Iohannis să le pună masc pe figură?
      Asta ar trebui să fie grija organelor statale locale.
      Dacă știi cazuri concrete și ai dovezi, fă sesizare, nu te mai plânge ca o babă.
    • -4 (4 voturi)    
      așa-i la țară (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:57)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      e plăcut, fără măști, îi un milițian la tri sate, n-are cine să verifice nimic...și nici focare de covizi nu sînt, la țară îi zonă covid free...nici birtașu în birt nu poartă mască
    • 0 (0 voturi)    
      Poate e prostia (Joi, 30 iulie 2020, 9:02)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      oamenilor neinformati/dezinformati/traitori in secolul 18/19 cu ingaduinta.
      Adica, daca eu sunt om al pesterilor si nu stiu pe ce lume traiesc, in ce an sunt si cat e ceasul, e prostia lui Orban si a PNL? Sau e prostia mea, ca analfabet total sau functional?
      Ce logica beton ai, frate
  • +1 (15 voturi)    
    ehhh (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:42)

    transpenibilus [utilizator]

    Derbedeul Badulescu introduce dictatura medicala cu ajutorul legii ciolacului, votata de PSDALDEUDMR #ciumarosie.

    Vom mai avea ceva de tras pana starpim #ciumarosie in parlament si primarii dar #NUscapati !!!
    • -9 (13 voturi)    
      Mure PSD (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:55)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Legea Ciolacului e cancer absolut.

      Dar să nu uităm, PSD votează și PNL implementează. Pentru că #USLTrăiește.

      La vot câți vor ține minte să voteze orice mai puțin PSD-PNL?
  • +2 (14 voturi)    
    cred ca ar fi logic sa se impuna (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:43)

    bobo2 [utilizator]

    si purtarea obligatorie a mastii in masina personala, intre orele 23:00 si 5:00.
    • -3 (5 voturi)    
      de acord, (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      dar numai dacă soarele-i sus pe cer și sunt cel puțin 25 grade celsius la umbră.