”Este un moment Sputnik” Rusia susține că va aproba până pe 10 august vaccinul său contra coronavirusului. La cine va ajunge mai întâi

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 15:08 Actualitate | Coronavirus


Medicii rusi care au desfasurat prima faza a testarii vaccinului anti-covid
Foto: - / Sputnik / Profimedia
Rusia intenționează să fie prima țară din lume care va aproba un vaccin contra noului coronavirus, în mai puțin de două săptămâni, în ciuda îngrijorărilor privind siguranța sau eficiența șia ”scurtăturilor” la care ar fi putut apela dezvoltatorii vaccinului, potrivit CNN.

Oficiali ruși au declarat televiziunii americane că lucrează pentru ca acesta, dezvoltat de Institutul Gamaleya din Moscova, să fie aprobat pe 10 august, sau chiar mai devreme.

Acesta va fi aprobat pentru toată lumea, urmând să-l primească mai întâi cei prin prima linie a sistemului de sănătate.

”Este un moment Sputnik”, a declarat Kirill Dmitriev, șeful fondului rus pentru dezvoltare, care finanțează dezvoltarea vaccinului, făcând referire la lansarea, în 1957, a primului satelit din lume.

”Americanii au fost surprinși când au auzit bipurile Sputnik. La fel și cu acest vaccin. Rusia va câștiga cursa”, a adăugat acesta.

Dar Rusia nu a făcut publice niciun fel de date științifice privind testarea vaccinului, iar unele voci critice spun că forțarea aprobării acestuia după presiunile făcute de Kremlin, care vrea ca Rusia să apară ca o forță în știința globală.

În plus, există îngrijorări privind faptul că testarea pe oameni este incompletă. În condițiile în care alte vaccinuri la care se lucrează în lume sunt în faza a treia de testare, vaccinul rusesc nu a terminat încă faza a doua.

Dezvoltatorii săi intenționează să o încheie până pe 3 august, iar apoi să treacă prin faza a treia în paralel cu vaccinarea lucrătorilor medicali.

Rușii susțin că vaccinul a fost realizat rapid pentru că este o versiune modificată a altora, create pentru a lupta contra altor boli. Totuși, aceasta este abordarea și în alte țări și companii.

Potrivit Interfax, vaccinul va fi înregistrat până pe 10-12 august, iar administrarea acestuia va începe pe 15 august.

Membri ai elitei ruse au avut acces la vaccinul experimental contra noului coronavirus încă din aprilie, au declarat surse anonime pentru Bloomberg






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6561 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    In Romania Primul Vaccinat : (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:13)

    un domn [utilizator]

    @Mazeta Cel Barbat
  • +18 (30 voturi)    
    Cernobil-2 (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:26)

    PuieMonta007 [utilizator]

    "Sa fie productie la hectar, sa fie economie de resurse, sa curga medaliile" - Cernobil , remember?
  • +1 (17 voturi)    
    Ce ma mira pe mine e ca e prima care are tupeul (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:30)

    Lok [utilizator]

    sa sara etapele de testare. Adica sunt sigur ca legislatia difera de la tara la tara si fiecare poate face cam ce vrea pe riscul propriu. Dar sa nu o faca nimeni, e foarte ciudat.
    Vaccninurile erau candva virusi tratati termic pentru a-i inactiva, practic o tehnica foarte rapida de productie. Dar 6 luni mai tarziu si .... doar Mozza Russia are bilele necesare.
    • +5 (9 voturi)    
      a fost prima in multe (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:30)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      primul satelit dar si prima revolutie bolsevica si niscaiva "concept" lagare de concentrare pt nemti.... unde'i mirarea?
      • -2 (2 voturi)    
        Pai faza 3 e cea imunologica. (Miercuri, 29 iulie 2020, 23:06)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

        Ce e drept daca o sare, nu functioneaza vaccinu. Intr-o situatie de mare urgenta nu imi pare cea mai importanta.
        • -1 (1 vot)    
          Erata, in cel mai rau caz nu functioneaza vaccinu. (Joi, 30 iulie 2020, 7:41)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Dar sunt sigur ca mai are si alte componente importante de care nimeni nu stie.
          • +1 (1 vot)    
            da, dc nu ti imunitate (Joi, 30 iulie 2020, 10:33)

            PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            o sa te faca sa luminezi noaptea ...
  • -10 (24 voturi)    
    Putin (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:30)

    idealogul [utilizator]

    Putin e de vina.
    L-am vazut personal cum fura vaccinul antiCOVID din biroul lui Trump.
    S-au parca la furat din buzunarul lui Boris Johson.
    Scuze era din poseta lui Merkel.
    Oricum e clar ca la furat din occident.
    Nu sunt necesare dovezi. Toata lumea stie ca atunci cand in Rusia e ziua in america e noaptea asa ca Putin poate fura la adapostul intunericului.
    Cine spune ca nu e asa e un trol rus platit cu ruble personal de Putin di nbanii furati de la orfanii din Siria.
    • -11 (19 voturi)    
      Nu e necesar sa il fure. (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Doar se stie de oricine a scapat o privire la CNN ca Trump i-a divulgat componenta vaccinurilor vestice in timpul scurt dar edificator al desfacerii slitzului lui Putin.
    • +3 (7 voturi)    
      Bree, dar hotarastete de unde l a furat! (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:42)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      De furat se stie, ca cu asta se ocupa s au mai bine zis talharit teritorii de pe la vecini,spune mi si mie un vecin pe care nu la talharit de toritorii?
  • -5 (19 voturi)    
    felicitari, Institutul Cantacuzino cand estimeaza (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:33)

    hopsinoi [utilizator]

    ca produce vaccinul pentru coronavirus?

    nu avem pretentia sa fie in top 10, dar cand?

    ne intrebam si noi.
    • +10 (18 voturi)    
      .... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:50)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      sa ne anunti cand iti faci vaccinul rusesc. Acum vreo luna aveau 3 supervizate personal de putin. Intre timp au lansat atacuri informatice la firmele care se ocupa cu asta. Tipic. Doar ne amintim dupa ce a fost suspendata Sharapova cum au furat baza de date WADA, ca de , sa moara si falitii altora.
    • +10 (12 voturi)    
      Depinde dacă vrei să faci medicină ori propagandă (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:42)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Vaccinuri pentru coronavirus sînt realizate în lume încă de prin martie. Doar că oamenii normali la minte întîi verifică eficacitatea și siguranța și abia apoi se apucă să facă vaccinări în masă.

      Pentru că un vaccin cu probleme aplicat întregii populații cu risc poate face mai multe victime decît o epidemie limitată în final de imunitatea de turmă,
  • +8 (20 voturi)    
    Tot... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:38)

    ElDiablo [utilizator]

    ... de la Răsărit vine lumina ( în cazul ăsta vaccinul). Știința și tehnologia rusă, se știe, sunt cele mai avansate și de încredere. Ne-or da și nouă din vaccinul lor sau trebuie să așteptăm după înapoiații de americani și occidentali?
    • +2 (12 voturi)    
      .... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      mey, dar lucrati suplimentar azi? Vezi ca au mai fost stiri din astea de cand a inceput pandemia. Insusi putin le-a supravegheat, dar presuspun ca stii deja.
      Sa ne anunti dupa ce il faci, daca o exista vreodata.
    • +5 (5 voturi)    
      ce faci barbate (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:05)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      te-ai apucat sa spui bancuri?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu e.... (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:53)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        ...destul de evident? Numai ca, se pare, colegul comentator @tirolez l-a luat in serios.
    • -1 (3 voturi)    
      tu nu trebuie sa astepti (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:35)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      poti sa pleci deja
  • +1 (15 voturi)    
    Important este... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:44)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Important este sa nu fie obligatoriu. In rest, faza 3 la scara mare :). Noua abordare in dezvoltarea medicamentelor viitorului...
  • +12 (16 voturi)    
    Se zice ca (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:25)

    DurAndrei [utilizator]

    la efecte secundare e trecuta si tentatia de a te arunca pe geam...
  • -3 (11 voturi)    
    Olivia Steer (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:45)

    Mazeta [utilizator]

    Ia uite cum au sărit anti-vaccinistii români mandri și semi-docți, Bill Gates, 5G... Noroc cu Darwin.
  • +7 (11 voturi)    
    Vaccinatii din Rusia o sa arate cam asa .... (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:48)

    KTerinca [utilizator]

    .... o sa le creasca un fel de aripi intre brate si corp, o sa stea cu capu' - n jos si o sa zboare noaptea .... ca de la soarecele ala zburator se trage ....
    Nu, nu ma refer la Mr. Putin !
  • +1 (7 voturi)    
    Si la noi sa fie la fel! (Miercuri, 29 iulie 2020, 20:47)

    angels [utilizator]

    Primii vaccinati sa fie medicii si asistentele, sa simta si ei de ce primesc de la statul roman 200 de milioane/luna respectiv 60-80 de milioane/luna ... sa se sacrifice!!! La banii astia ... ar trebui sa-si doneze si macar cate un rinichi ... hahahaha
  • +3 (3 voturi)    
    prioritati (Joi, 30 iulie 2020, 0:13)

    Filbert [utilizator]

    Primii il vor primi cei care nu vor sa sara de la etajul 9...