VIDEO Peste 200 de oameni la o întrunire religioasă la care au cântat și s-au rugat să dispară coronavirusul, la Galați / Amenzile date de Poliție

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 13:27 Actualitate | Coronavirus


intrunire religioasa cu peste 200 de oameni
Foto: Captura
Peste 200 de oameni din comuna Umbrărești din județul Galați s-au adunat în curtea unui localnic, unde s-au rugat să dispară coronavirsul și au cântat cântece religioase, iar la întrunirea religioasă ar fi participat și primarul, scrie Viața Liberă. Poliția s-a sesizat după ce organizatorul a transmis live o parte a evenimentului, astfel că au fost date amenzi de peste 52.000 de lei.

În imaginile publicate de Monitorul de Galați se poate vedea că oamenii sunt așezați pe scaune, unii lângă ceilalți, în curtea amenajată cu scaune dispuse pe rânduri și cu scenă.

Organizatorul a transmis o parte din eveniment pe o rețea de socializare, iar în urma imaginilor s-a sesizat Poliția.





"După apariția imaginilor în spațiul public, polițiștii s-au autosesizat și au constat că, în curtea unui bărbat de 27 de ani, din comuna Umbrărești, ar fi avut loc o întrunire cu caracter religios, la care ar fi participat mai mult de 200 de persoane. Întrucât s-a constatat încălcarea legislației în vigoare cu privire la interdicțiile de a organiza activități în spații deschise, polițiștii l-au sancționat pe organizatorul întrunirii cu o amendă de 15.000 de lei. Alți 15 participanți, identificați până la acest moment, au fost sancționați cu amendă contravențională în valoare de 2.500 de lei, fiecare. În continuare, polițiștii efectuează activități pentru identificarea și sancționarea tuturor celorlalți participanți la întrunire", a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Județțene Galați, Gabriela Costin, citată de Viața Liberă.

Publicația scrie că la întrunirea religioasă ar fi participat și primarul din Umbrărești, Paraschiv Stoica. El nu a infirmat că a participat la întrunire, susținând că "nu a fost nimeni de la poliție să dea amenzi sau ceva de genul acesta. Ei nu stăteau apropiați, erau pe rânduri, la un metru distanță unii de alții, și erau în aer liber".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4651 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    In Covid They Trust (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:29)

    un domn [utilizator]

    Strongfully
  • +13 (19 voturi)    
    Stupid... (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:39)

    ElDiablo [utilizator]

    ... people cum spunea un nene (decedat intre timp), cu cca. 20-25 de ani în urmă, referindu-se la rumâni Dupa ce că-s nesimțiți și nu respectă nici o regulă, mai sunt și proști transmițând live.
    • +5 (9 voturi)    
      Brucan spunea asta in 1990! (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:06)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      La vremea respectiva, l-am injurat, insa politologul din Damaroia avea dreptate, si cu "stupid people", iar cu "peste 20 de ani" s-a dovedit chiar prea optimist!
      • +6 (6 voturi)    
        Îl mai... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:16)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        ... urmăream la TV uneori pe "oracolul din Dămăroaia" (cum era denumit in batjocura de VC Tudor, daca mi-aduc bine aminte). Acum, după atâția ani, se pare că in anumite privințe, omul a fost chiar un vizionar.
    • +6 (10 voturi)    
      Nenea... (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:07)

      Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Nenea ăla a zis că va dura 20 de ani să ne facem bine. S-a înșelat amarnic. Nu ne facem bine nici în 200.
      • +7 (7 voturi)    
        Asa este ... (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:07)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

        ... din pacate s-a cam înșelat. Se pare că era într-o fază optimistă când a făcut afirmația referitoare la cei 20 de ani necesari pentru a ne face bine.
  • +7 (9 voturi)    
    astia sunt adventisti 100% (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:32)

    Mary80 [utilizator]

    numai astia fac adunari prin curti si pun muzica cu versuri religioase pe ritmuri de raggae
  • +6 (10 voturi)    
    "S-au rugat sa dispara... (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:49)

    Ephemeris [utilizator]

    ... coronavirusul" Hahahaha. Cat de prost sa fii sa te rogi sa dispara, in loc sa "actionezi" ca sa contribui la disparitia lui??
    • +5 (5 voturi)    
      La fel (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:07)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      La fel de proști/puturoși precum cei care, cu un sobor de preoți, se roagă pentru ploaie în loc să facă irigații ...
  • -5 (5 voturi)    
    Hai cu "medievalii", "barbarii" (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:45)

    xolv [utilizator]

    unde sunteti, ateisti militanti ? LA lupta!!
  • +1 (1 vot)    
    Religia și comunismul ! (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:24)

    Observatory [utilizator]

    Nu se diferă una de alta, amândouă prostesc oamenii și își bat joc de ei.
    Cred in D-zeu sau o putere, de a tine oamenii sănătoși la minte .
    Dar nu in preoți și smekeriile lor pentru bani.