Ministrul Sănătății: A început testarea la nivel naţional care va arăta gradul de imunizare a populaţiei / Rezultatele, în septembrie

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2020, 22:51 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat marţi seară că a început testarea la nivel naţional care va arăta gradul de imunizare a populaţiei la infecţia cu SARS-CoV-2, urmând ca rezultatele să vină în toamnă.

"A început acel test de seroprevalenţă şi au început recoltările de la diverse laboratoare din judeţe şi continuă această recoltare. În acest moment a scăzut ritmul, pentru că trebuie să gestionăm o a doua cocoaşă a primului val pandemic, dar acel test merge în continuare. Rezultatele vor veni la începutul lunii septembrie", a precizat Tătaru, la Digi 24, potivit Agerpres.

Potrivit ministrului Sănătăţii, testul va arăta cam ce imunizare avem în acest moment şi poate previziona şi "un eventual val doi".

"Trebuie să ne obişnuim să convieţuim cu acest virus, cel puţin un an, doi. Orice pandemie ne-a dat această experienţă, dar acesta este anul cel mai important şi în virtutea faptului că ne vom obişnui cu acest virus şi în speranţa unui vaccin anul viitor, şi în contextul în care toţi, chiar dacă e ceva nevăzut, am început să ne obişnuim", a mai spus Tătaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6192 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Pe o lada de bere (Marţi, 28 iulie 2020, 23:00)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Este intre 0.5 si 5%.
  • -5 (13 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 28 iulie 2020, 23:01)

    Je__ [utilizator]

    Vin alegerile!
  • -7 (19 voturi)    
    trebuie sa ne obisnuim cu masurile aberante (Marţi, 28 iulie 2020, 23:01)

    Radoh [utilizator]

    luate de voi, nu cu virusul.

    un vaccin nu va ajunge in Romania mai devreme de vara lui 2021, daca avem noroc altfel in 2022.

    pana la urma veti recunoaste si voi ca arti infrant si ca masca aia nu a avut niciun efect. bine, veti da vina pe populatie
    • +2 (4 voturi)    
      bbth (Miercuri, 29 iulie 2020, 8:30)

      jiji7 [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      Pentru Sars -ul din 2003 inca se cauta vaccin ...
      Cea mai buna masura este preventia.
      Cat priveste imunizarea, tocmai mult hulitul OMS spune intr-un articol care se gaseste mai sus in lista de articole ca nu e o solutie.
      Preventia este solutia!
  • -3 (15 voturi)    
    Adica?! (Marţi, 28 iulie 2020, 23:31)

    Luk [utilizator]

    Cum adica "a inceput?" Unde a inceput, in Japonia? Helsinki? Chicago?
    Ori ii testati pe aia pozitivi sa vedeti daca au avut? :)))
  • -4 (10 voturi)    
    CFR CLUJ? (Miercuri, 29 iulie 2020, 6:58)

    Gtomas [utilizator]

    Care testare? Ca pentru jucatorii de la CFR Cluj? Cum sa mai aibe credibilitate in randul oamenilor cu astfel de testari proaste?
  • +1 (3 voturi)    
    Iar a inceput?! (Miercuri, 29 iulie 2020, 11:05)

    noi2013 [utilizator]

    Ca ati mai anuntat de cateva ori....