OMS: Anotimpurile nu par să aibă impact asupra evoluției pandemiei

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2020, 16:27 Actualitate | Coronavirus


Plaja Sulina
Foto: TravelZoom.ro
Anotimpurile nu par să aibă impact asupra modului în care evoluează pandemia de coronavirus, a declarat marţi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), avertizând asupra iluziei că oamenii ar fi mai protejaţi vara, relatează AFP și Agerpres.

„Anotimpurile nu par să aibă impact asupra transmiterii virusului”, care a cauzat peste 650.000 de decese în întreaga lume şi peste 16 milioane de infectări, a declarat purtătoarea de cuvânt a organizaţiei, Margaret Harris, în timpul unei conferinţe de presă virtuale.

Ea a dat exemplul ţărilor cele mai afectate din lume - Statele Unite unde este vară, iar cealaltă, Brazilia, care traversează iarna.

„Se pare că există o idee persistentă potrivit căreia virusul este sezonier (...), însă cu toţii trebuie să reţinem că acesta este un virus nou şi, chiar dacă este vorba despre un virus respirator, care este în mod obişnuit sezonier, el se comportă în mod diferit”, a insistat ea.

Referindu-se la „convingerea” că riscul de infecţie este mai mic în timpul verii, ea a reiterat: „Vara este o problemă. Acest virus iubeşte toate anotimpurile”.

Margaret Harris a recunoscut totuşi că suprapunerea virusului gripal - care este sezonier şi apare în timpul iernii - şi noul coronavirus este un motiv de îngrijorare şi riscă să crească presiunea asupra sistemelor de sănătate.

„Deci, încurajăm pe toată lumea să se vaccineze împotriva gripei”, a sfătuit oficialul OMS.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4111 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Perfect, stam acasa (Marţi, 28 iulie 2020, 16:36)

    Victtor [utilizator]

    Vestea este linistitoare, vom sta acasa cativa ani.
  • +9 (9 voturi)    
    Pai cum sa aiba (Marţi, 28 iulie 2020, 16:36)

    TrueBlue [utilizator]

    cand pandemia este pretutindeni in emisfera sudica si nordica in acelasi timp?!
  • +10 (12 voturi)    
    >>>> (Marţi, 28 iulie 2020, 16:38)

    GemstonePig [utilizator]

    S-au prins in mijlocul verii ca virusul ela fel de contagios ca in februarie. Buni astia la oms
  • +6 (8 voturi)    
    Lol (Marţi, 28 iulie 2020, 16:40)

    mitg [utilizator]

    Dar ce observatii sofisticate si aprofundate face partidul astazi.
  • +7 (11 voturi)    
    Nicio masa fara peste... (Marţi, 28 iulie 2020, 16:42)

    Luk [utilizator]

    ...si nici o zi fara o platitudine marca OMS.
  • +6 (8 voturi)    
    Iarna Braziliana este ca vara Americana! (Marţi, 28 iulie 2020, 16:54)

    Argon [utilizator]

    Noțiunile de iarna și vara nu au sens decât dacă compari teritorii de pe aceeași latitudine, nordica sau sudica (chiar și asa, clima poate diferi mult). Margaret Harris habar nu are de acest amănunt. Nu se uita pe harta sa vadă cât de departe sunt marile orașe americane fata de ecuator comparativ cu cele din Brazilia.

    Acum în Brazilia este la fel de vara ca și în SUA și ca urmare Covid-19 ar trebui, și se pare ca o face, sa acționeze identic.

    ----------------
    Citat:

    "Anotimpurile nu par să aibă impact asupra modului în care evoluează pandemia de coronavirus, a declarat marţi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), avertizând asupra iluziei că oamenii ar fi mai protejaţi vara, relatează AFP și Agerpres.

    „Anotimpurile nu par să aibă impact asupra transmiterii virusului”, care a cauzat peste 650.000 de decese în întreaga lume şi peste 16 milioane de infectări, a declarat purtătoarea de cuvânt a organizaţiei, Margaret Harris, în timpul unei conferinţe de presă virtuale.

    Ea a dat exemplul ţărilor cele mai afectate din lume - Statele Unite unde este vară, iar cealaltă, Brazilia, care traversează iarna."
  • +1 (5 voturi)    
    Ba are (Marţi, 28 iulie 2020, 17:02)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    In emisfera nordica este vara: cald, lume arafa, rasfirata, etc.

    In toamna se va vedea odata cu cresterea densitatii oamenilor cum numarul de cazuri va creste.

    Pai nu e iarna acum in emisfera sudica? Ba da, este: insa majoritatea oamenilor traieste in emisfera nordica unde se afla majoritatea uscatului. 10-12% in sud si restul in nord - asa arata distributia populatiei.
  • -2 (10 voturi)    
    Deoarece virusul este diseminat intentionat ? (Marţi, 28 iulie 2020, 17:11)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Invelisul de lipide,al Covid-19 , ar trebui sa fie afectat odata cu cresterea temperaturii, la fel ca in cazul guturaiului. De ce nu exista o contagiune mai mica in perioada de vara ?
    Exista o singura explicatie...
    • +3 (5 voturi)    
      Mai exista una (Marţi, 28 iulie 2020, 18:35)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Pentru ca virusul foloseste crema de protectie solara.
  • +11 (13 voturi)    
    Oms (Marţi, 28 iulie 2020, 17:11)

    panda_rosu [utilizator]

    Pentru ce mancati milioane si milioane cand nu faceti altceva decat sa afirmati evidentul cu mult dupa ce s-a produs??? Da stim de 3 luni ca nu il afecteaza caldura, facand ravagii in state cu temperaturi de peste 30 de grade! Pateticilor!
  • +6 (8 voturi)    
    erata (Marţi, 28 iulie 2020, 17:16)

    TomSawyer [utilizator]

    OMS nu pare să aibă impact asupra evoluției pandemiei.

    HotNews, mai bine lăsați OMS să informeze doar țările africane și China; lumea a înțeles din primăvară că nu se poate baza pe informațiile astea.
  • +6 (6 voturi)    
    Copacabana 27 C (iarna); Constanta 29 C (vara)! (Marţi, 28 iulie 2020, 17:17)

    Argon [utilizator]

    1) Copacabana, Rio de Janeiro, Brazilia; Marți, 28 Iulie 2020, ora 11 AM; Temperatura 27 C; Umiditate 55%;
    (T max 27 C; T min 22 C)

    2) Constanta, Romania; Marți, 28 Iulie 2020, ora 5 PM; Temperatura 29 C; Umiditate 50%; (T max 29 C; T min 24 C)

    La Constanta este vara iar la Rio de Janeiro iarna!

    Evident, vremea este identica și drept urmare Covid-19 ar trebui sa acționeze la fel în cele doua orașe.
  • +8 (8 voturi)    
    no shit ! (Marţi, 28 iulie 2020, 17:23)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    no shit !
  • -3 (7 voturi)    
    evident (Marţi, 28 iulie 2020, 18:13)

    Itsoc [utilizator]

    declaratii OMS:
    - caldura afecteaza virusul, iarna virusul e mai activ
    - masca e ineficienta
    - stati in casa ca sa biruim virusul

    la final nimic nu e real, dupa aia vin si ne spun sa-i credem.
    politicienii au actionat toti ca niste berbeci si acum trebuie sa-i credem iar toate tunurile se focuseaza pe "conspirationisti"

    astazi bunul si e considerat conspirationist.

    cand or sa vina cu un vaccin ce ne vor spune? hai, faceti-l ca trece covid dupa care vin dupa un an si spun, oups, poate ca nu, e nevoie de un chip permanent, cine stie?