Alți doi angajați ai Direcției de Sănătate Publică București, confirmați cu COVID-19

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iulie 2020, 10:42 Actualitate | Coronavirus


Medici coronavirus
Foto: Gulliver / Getty Images / Digi 24
Alți doi angajați ai Direcției de Sănătate Publică București au fost diagnosticați cu COVID-19. Ei sunt colegi de birou ai medicului infectat cu coronavirus în această săptămână. Potrivit ministrului Sănătății, Nelu Tătaru, DSP București are 70 de angajați din 250, cât ar fi necesar.

Ministerul Sănătății a anunțat sâmbătă că rezultatele testelor celor 5 contacți direcți, colegi de birou, ai medicului de la DSP București infectat cu coronavirus arată că încă două persoane au fost depistate cu COVID-19.

Cele două persoane se află izolate la domiciliu încă de luni, sunt asimptomatice și vor fi internate în cursul zilei de astăzi într-o unitate de specialitate, menționează Ministerul Sănătății.

Instituția mai spune că în clădirea din strada Avrig s- au realizat operațiuni de dezinfecție și nebulizare.

Întrebată, recent, în contextul unui caz similar într-o instituție publică, de ce nu sunt testați și colegii de birou ai celui confirmat cu COVID-19, șefa DSP București, Oana Nicolescu, susținea că sunt testați doar contacții cărora le apar simptome.


O echipă de la Ministerul Sănătății va evalua, în zilele următoare, situația de la DSP București, mai spunea Nelu Tătaru.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3247 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    2+2+doi+ oi = ? (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 10:51)

    Stropuleanu [utilizator]

    test iq ptr. bujetari, dle!))))
  • +3 (9 voturi)    
    Nu au fost respectate procedurile ! (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 10:56)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Daca nici DSP nu au respectat protocoalele de combatere a epidemiei, ce putem sa mai comentam ?!
    Combinezoanele nu trebuiesc refolosite , la fel si mastile , iar folosirea toaletei cu acelasi combinezon ,este metoda sigura de infectare.Au avut exemple la personalul medical , care a folosit pampersi.
  • +6 (8 voturi)    
    DSP - in genunchi, asa cum si-au dorit (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 11:15)

    BernierC [utilizator]

    Cum spuneau mai demult cativa forumisti hotnews, DSP este o adunatura de incompetenti, angajati pe sistemul Pile-Cunostinte-Relatii. Si totusi, chair si asa, aflam ca DSP Buc e subdimensionat - trebuiau sa fie minim 250 de angajati. Din aia putini care sunt, doar 70 de ultracompetenti, incep sa se dea loviti unul cate unul, e clar ca nimeni nu va mai urmari nicio ancheta epidemiologica, de acum incolo. Dumnezeu cu mila, romani! Tot inainte, pe culmi inalte de covid si progres!
  • 0 (4 voturi)    
    LA birou (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 11:43)

    Kornell [utilizator]

    se poarta masca si atat, nici vorba de combinezon, viziera sau cizme - acestea sunt normele. La toaleta nu te duci cu combinezon, pt cei care l-am folosit stim ca te deshidratezi la cum curge apa pe tine si dupa 6 ore scurgi cizmele de transpiratia adunata. Cat despre faptul ca stau 6 intr-un birou si nu au personal nici macar la DSP Bucuresti !!! spune multe despre numarul de medici, organizare si viitorul care-i asteapta pe cei "inteligenti asimptomatici"
  • -7 (9 voturi)    
    Cârciumile și Vama Veche (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 12:00)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    CCR-ul și cârciumile-s de vină, se știe.

    Cum se face mă că aproape TOATE ”focarele” sunt instituții de Stat și totuși vina e constant aruncată pe populația privată?

    Trăiască Republica Iohanistă România!
    • +1 (3 voturi)    
      Virusul nu face politica (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 12:57)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      Azi esti asimptomatic si tanar , peste 10 ani nu mai esti asa de tanar si o sa-ti transforme plamanii in suc . Karma is a bitch .
      On topic - e normal sa ai focare in locurile unde vin oameni virusati sau ai oameni care lucreaza cu virusati
      s-a intamplat peste tot , inclusiv in China
      • 0 (0 voturi)    
        DSP (Duminică, 26 iulie 2020, 4:12)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Subiectul articolului este DSP.

        La DSP nu merg pacienții virusați. De fapt nu merge mai nimeni care nu e ”din sistem”.

        Cum se face că sunt ZERO focare confirmate în cârciumi și aproape toate (peste 80%) în instituții BUGETARE?
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 13:43)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      Daca s-au dus la carciuma si in Vama crezi ca virusul a fost impresionat ca erau de la DSP?
      Si astia care lucreaza la stat sunt "populatie privata" in timpul liber. Nu au culoare speciale.
    • 0 (4 voturi)    
      Pentru ca (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 13:43)

      Antiparaziti [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      in institutiile alea intra oameni care au trecut si ei pe la carciumi, pe la mare, au luat contact cu covidioti "liberi fara masti", pozitivi care refuza internare pe "baza legala" a ccr-ailor, s.a.m.d. !
      Traiasca prostia !