Coronavirus Spania: Madridul îndeamnă cetățenii să poarte mască chiar și acasă

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2020, 16:09 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Spania, relaxare restrictii
Foto: Zuma / SplashNews.com / Splash / Profimedia
Măștile chirurgicale ar trebui purtate chiar și acasă dacă te afli în prezența unor oameni cu care nu locuiești, a spus joi un oficial din regiunea Madrid, deși a recunoscut că nu poate impune o asemenea recomandare, relatează Reuters.

Spania are deja unele dintre cele mai stricte reguli din Europa cu privire la măști. În Madrid, acestea sunt obligatorii oriunde în public, mai puțin în aer liber și dacă oamenii pot păstra distanța fizică de cel puțin 1,5 m. În cea mai mare parte a țării, ele trebuie purtate în public indiferent de distanța fizică, dar nu există nicăieri regula de a le purta acasă.

”Recomandăm, ca precauție, purtarea măștii în spațiile private când există întâlniri sau adunări de oameni care nu locuiesc împreună”, a spus Enrique Ruiz Escudero, șeful pe Sănătate al regiunii Madrid.

”Credem că este important din moment ce majoritatea focarelor au loc la întâlnirile de familie sau de prieteni sau la adunările oamenilor care nu locuiesc în aceeași casă”, a adăugat el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6845 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Noaptea in somn nu? (Joi, 23 iulie 2020, 16:42)

    copci [utilizator]

    Asteptam recomandarea.
  • -1 (7 voturi)    
    Idiotenii! (Joi, 23 iulie 2020, 16:51)

    Marionette [utilizator]

    Masca trebuie purtata odata ce iesi din casa si nu mai trebuie data jos. Nici in spatii publice neacoperite. Marea prostie la noi este ca nu obliga oamenii sa poarte si in spatii publice neacoperite.
    • +1 (9 voturi)    
      Sa o porti tu pe strada la 40 de grade (Joi, 23 iulie 2020, 18:09)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Cred ca prefer sa dau coltul in spital de COVID decat sa merg cu masca pe față pe strada, ca si cum as fi intr o sala de operații! Si nicăieri in lume nu e obligatorie pe stradă, pur si simplu, e obligatorie in cateva state americane si cateva europene, exclusiv in locurile unde NU se poate pastra o distanță de 1,5 - 2 m. Oricum, nu scapi de COVID! Cand vom fi 3-4 milioane de infectati (daca nu suntem, deja - 5% din numărul de teste, do the math) o sa l faci si tu, marioneta!
      • -1 (3 voturi)    
        da zau nicaieri in lume (Joi, 23 iulie 2020, 23:02)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        uite aici ia si citeste. si la plaja, nene. la ibiza,deh, nu la eforie sud. ma intreb, sunteti chiar atat de ignoranti sau sunteti platiti pt asemenea fake news grosolane?


        https://www.standard.co.uk/lifestyle/travel/travel-news/face-mask-costa-del-sol-ibiza-majorca-a4497556.html
  • -1 (13 voturi)    
    Cum să porți mască în casă??? (Joi, 23 iulie 2020, 16:58)

    Tayen [utilizator]

    Cât de redus să fi să porți mască în casă???
    • +2 (10 voturi)    
      Uite, ca tine ! (Joi, 23 iulie 2020, 17:59)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Citesti si tot nu intelegi. Spune clar, daca in casa iti intra persoane care sunt din afara familiei .. nu e normal sa poarte toti masca ? Sau virusu zice, ah, stai ma ca suntem la altu acasa, nu infectam pe nimeni ...
      • -2 (6 voturi)    
        Nu e normal (Joi, 23 iulie 2020, 19:14)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        Masca e eficienta atunci cand timpul petrecut langa o alta persoana este redus. Intr-o petrecere in casa, e evident ca timpul petrecut aproape de cineva e atat de mare, incat masca nu ajuta cu nimic.
        • 0 (4 voturi)    
          bai, de unde le scoateti? (Joi, 23 iulie 2020, 22:56)

          clam [utilizator] i-a raspuns lui copci

          masca e eficienta,punct.de aceea trebuie purtata si la birou,unde petreci zilnic minimum opt ore. deci de ce n-ai purta si cand ai musafiri care stau doua-trei ore? a, ca nu e o garantie, asta e altceva. dar scade riscul.
          • -1 (3 voturi)    
            la birou (Vineri, 24 iulie 2020, 14:14)

            copci [utilizator] i-a raspuns lui clam

            La birou ai si regula pastrarii unei distante de 2 metri pe langa un coleg. Fara regula asta, masca ar fi inutila.
    • -3 (5 voturi)    
      . (Joi, 23 iulie 2020, 18:46)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Tayen

      Cind iti vine instalatorul...