Apelul disperat al directoarei unui cămin de bătrâni din București: E o crimă ce se întâmplă, ne rugăm de DSP să ne testeze!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 12:27 Actualitate | Coronavirus


Camin de batrani
Foto: BURGER/PHANIE / Shutterstock Editorial / Profimedia
Direcția de Sănătate Publică București a refuzat testarea imediată a tuturor bătrânilor dintr-un cămin din nordul Capitalei, deși o persoană a murit acolo din cauza COVID-19, scrie Europa Liberă. Directoarea căminului declară că s-a rugat de Direcția de Sănătate Publică să testeze toți rezidenții, iar răspunsul primit a fost că angajații DSP sunt ocupați. Conform metodologiei oficiale de testare elaborate de Institutul Național de Sănătate Publică, persoanele instituționalizate asimptomatice și personalul de îngrijire din centre rezidențiale trebuie testați obligatoriu de două ori pe lună, chiar și dacă în centrul respectiv nu există cazuri de coronavirus.

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică București și cei ai Ministerului Sănătății nu au putut fi contactați de Europa Liberă pentru explicații referitoare la acest caz.

Prima persoană confirmată cu COVID-19 în căminul de bătrâni din Sectorul 1 a fost pe 12 iulie, au declarat pentru Europa Liberă surse medicale. Adică în urmă cu opt zile. Directoarea căminului, Iuliana Căpraru, a precizat că persoana depistată a fost internată pe 11 iulie la spitalul Elias, iar informația privind infectarea acesteia a ajuns la ei duminică seara. Direcția de Sănătate Publică a fost informată imediat despre această situație încă din cursul serii de duminică. Deși persoana infectată duminică a murit luni, 13 iulie, la spitalul Elias, testarea nu a început imediat pentru bătrânii aflați în cămin.

Testarea a fost făcută totuși în tranșe de DSP, la aproape o săptămână de la primul deces din cămin, dar rezultatele au venit pentru doar 33% dintre cei care trăiesc în cămin. Direcția de Sănătate Publică nu a considerat că este necesar să fie testate persoanele aflate la parter și la etajul al doilea, deși este vorba de persoane extrem de vulnerabile. Potrivit surselor Europa Liberă, Direcția de Sănătate Publică și-a motivat acțiunea prin faptul că la etajul al doilea și parter nu au fost înregistrate cazuri de COVID-19, iar cei testați reprezintă "contacții direcți cu simptome".

Testarea celor 50 de persoane în data de 15 iulie a descoperit două infirmiere pozitive, iar alte șapte persoane care se aflau internate în cămin au avut, la rândul lor, teste pozitive.

"DSP ne-a spus că sunt foarte ocupați când le-am cerut să testeze rezidenții. DSP a decis să fie testat doar etajul unu și personalul, noi făcusem variante de tabel cu tot căminul că așa ni se părea normal, să avem o situație clară. Logic era ca DSP să vină a doua zi și să testeze tot, cap coadă, iar la o săptămână să repete. A trecut o săptămână de la primul caz și noi nu avem rezultatele de la două treimi din cămin. Nu știm ce e cu ei", a dezvăluit Iuliana Căpraru, directoarea căminului de bătrâni.

"Cei de la DSP sunt depășiți de situație", au subliniat pentru Europa Liberă surse din jurul anchetei epidemiologice la căminul de bătrâni din Sectorul 1.

Raed Arafat susține că la casele pentru bătrâni ar trebui să se testeze imediat toată lumea. Cu toate acestea, luni seara nu se cunoștea situația legată de COVID-19 pentru două treimi din căminul unde se află peste 90 de persoane vulnerabile.

Citește integral pe EuropaLiberă.org.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7641 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Pai n-aveti loc (Marţi, 21 iulie 2020, 12:31)

    EuInsumi [utilizator]

    ca se testeaza doritorii de Grecia, pilele, sportivii, celebritatile si apoi aia care au nevoie. Probleme?
    • +1 (1 vot)    
      raspuns scurt la probleme (Marţi, 21 iulie 2020, 14:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      NU le pasa - scapa cine poate!

      Prioritizarea testelor ar fi solutia - dar cine o face, si daca cineva o face cine o respecta???

      Principiile ar trebui sa fie deasupra spagii dar p-aci...

      Stana fara caini - doar miorite si multi lupi!
  • +9 (17 voturi)    
    ce de-a minusuri am luat pe aici (Marţi, 21 iulie 2020, 12:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand va povesteam de lucratoarele de la confectii netestate de 2 saptamani , acum sunt cateva zeci de cazuri , cine interzice testarea CCR , PSD, USSR?
    • 0 (12 voturi)    
      Dorneanu e de vină (Marţi, 21 iulie 2020, 12:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Si avocatul poporului :)
      • +2 (4 voturi)    
        e dsp buc (Marţi, 21 iulie 2020, 13:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        deci, pandelea e de vina. firutza panelea.
    • +6 (14 voturi)    
      Ai luat minusuri pentru ca (Marţi, 21 iulie 2020, 12:55)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      nu au personal suficient sa testeze si baietii lui tanti Fierea care pleaca in concediu in Grecia, fotbalistii care se infecteaza zi de zi plus altii care se prezinta cu simptome.
      Si da, CCR, PSD si URSS sunt de vina pentru ca au lasat autortitatile fara posibilitatea de a izola oameni testati pozitiv, care au infectat pe altii si au generat supraglomerare si in spitale si la testare.
      In conditiile in care sunt si putini medici care pot face teste.
      Dar tu stii foarte bine toate astea, dar te prefaci ca nu intelegi ca sa mai fraieresti vreo cativa mai prost informati
    • +5 (9 voturi)    
      nu e interzisa (Marţi, 21 iulie 2020, 13:00)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      e doar greu de facut pentru ca nu sunt teste. nu exista material si oameni. si motivele pentru care se intampla asta le-ai enumerat mai sus.
  • +6 (14 voturi)    
    Sunt depasiti... (Marţi, 21 iulie 2020, 12:38)

    dandra [utilizator]

    numeric si intelectual.

    si la Galati este aceeasi situatie: oamenii suna non stop ca sa le spuna ca au intrat in contact cu persoane pozitive si sa le spune ce sa faca: veniti si ne testati sau ramanem in izolare.

    In cele mai multe randuri, li se spune degajat sa stea in izolare.

    Tara nimanui!
    • +1 (5 voturi)    
      Cum a nimanui? (Marţi, 21 iulie 2020, 13:37)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      CCR al PSD (PCR) are grija de drepturile omului
  • -7 (17 voturi)    
    Nelu Tătărelu & Arafat (Marţi, 21 iulie 2020, 12:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A spus că nu. Doar dacă va imbolnaviti. Crimă? De acord. Dar pentru fiecare bolnav COVID spitalul ia șpagă 5000 de euro. Banu, nu glumă!
    • +2 (2 voturi)    
      Esti bolnav (Marţi, 21 iulie 2020, 14:12)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si nu de COVID!
      La tine etajul e de vina!
  • +7 (13 voturi)    
    incompetenta romaneasca. (Marţi, 21 iulie 2020, 12:51)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    prostovanii de la DSP nu au inteles nici pana acum ca incidenta cea mai mare a virusului e in azilurile de batrani? Tari dezvoltate ca Olanda au avut multa bataie de cap la capitolul asta cu batranii institutionalizati. Dar bine ca in Romania testele se fac pentru aia care se duc sa stea cu burta la soare in Grecia.
    • +2 (4 voturi)    
      fabricile de textile (Marţi, 21 iulie 2020, 13:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      si cele alimentare sunt la fel de periculoase spre a deveni focare. se lucreaza in hala inchisa, de multe ori cu aeratie, ventilare interioara, iar lucratorii sunt relativ apropiati unii de altii.
    • +1 (5 voturi)    
      Au inteles dar nu au ce face (Marţi, 21 iulie 2020, 13:36)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Sunt putini, presiunea de testare e mare, din cauza deciziilor CCR si Avocacata Popoului, plus ca Fierea le face teste celor care pleaca in grecia, nu are timp de cei din caminele de batrani care, by the way, sunt in subordinea Primariei mahalagioacei
  • -2 (6 voturi)    
    mor bunicii? (Marţi, 21 iulie 2020, 13:54)

    di livio [utilizator]

    din cauza mea că nu port mască?...așa-mi spun postacii de cazarmă...de șase luni
  • +2 (4 voturi)    
    să nu fim ipocriți (Marţi, 21 iulie 2020, 14:12)

    periscop [utilizator]

    păi ăsta e și scopul - să mai rărească din bătrâni (o fac în cunoștință de cauză, la cei 66 de ani ai mei)
  • +3 (3 voturi)    
    exista o limitare a resurselor (Marţi, 21 iulie 2020, 14:32)

    ..13 [utilizator]

    In care trebuie sa te descurci -

    Parerea mea este ca
    1. sa te feresti cat mai mult posibil - masca este importata si purtata corespunzator alaturi de spalatul pe maini

    2. reducerea contactelor cat mai mult posibil, in mod rational -

    3. Izolarea - in caz ca stii ca ai intrat in contact cu oameni care sunt infectati.

    4. Cu regret anunt ca s-ar putea sa ajungem ca Italia in a selecta pe cine se interneaza si mai ales pe cine intubeaza - imi pare rau dar libertatile prea mari pe care CCR le-a ingaduit si PSD-ul si prietenii lui le-au incurajt ne-au dus in acest loc - regret ca a trebuit sa scriu pct.4.

    Sigur ca trebuie sa existe un timp rezolnabil intre preluarea probelor si anuntarea acestora - dar niciodata institutiile publice nu au prea fost in stare sa respecte niste termene pentru ca deh, ele pot...

    Din pacate traim acum toate mizeriile adunate in timp si bagate sub pres timp de peste 30 de ani. Mare regret, mare parere de rau, dar asta este situatia si ne va lua ani sa o indreptam daca o vom indrepta.

    Mandri sa suntem romani???