Coronavirus în România: 681 de cazuri confirmate în ultimele 24 de ore, după 8.570 de teste. Bilanțul total: 38.139 / 293 de pacienți la ATI / Situația pe județe

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2020, 12:45 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
Alte 681 de noi îmbolnăviri au fost raportate luni, astfel că bilanțul a ajuns la 38.139, potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore au fost făcute 8.570 de teste. Recordul de îmbolnăviri a fost atins sâmbătă, cu 889 de cazuri raportate în 24 de ore. De asemenea, în ultima zi au fost înregistrate 12 noi decese.

Până astăzi, 20 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 38.139 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 681 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 25.213 au fost externate, dintre care 22.747 de pacienți vindecați și 2.466 de pacienți asimptomatici, externați la 10 zile după depistare. Totodată, până în prezent, 972 de pacienți cu test pozitiv au fost externați la cerere.

Până astăzi, au decedat 2.038 persoane diagnosticate cu COVID-19. În intervalul 19.07.2020 (10:00) – 20.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 12 decese ( 7 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bistrița-Năsăud, Galați, Prahova, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Ilfov. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 decese la persoane cu vârsta de peste 80 de ani. 11 dintre decese sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. Un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

La ATI, în acest moment, sunt internați 293 de pacienți.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 967.192 de teste. În ultimele 24 de ore au fost făcute mai puține teste, respectiv 8.570.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

  • 1. Alba 574
  • 2. Arad 788
  • 3. Argeș 2.079
  • 4. Bacău 920
  • 5. Bihor 723
  • 6. Bistrița-Năsăud 704
  • 7. Botoșani 1.104
  • 8. Brașov 2.381
  • 9. Brăila 401
  • 10. Buzău 992
  • 11. Caraș-Severin 145
  • 12. Călărași 237
  • 13. Cluj 891
  • 14. Constanța 645
  • 15. Covasna 369
  • 16. Dâmbovița 1.194
  • 17. Dolj 458
  • 18. Galați 1.626
  • 19. Giurgiu 328
  • 20. Gorj 550
  • 21. Harghita 424
  • 22. Hunedoara 766
  • 23. Ialomița 592
  • 24. Iași 1.139
  • 25. Ilfov 1.012
  • 26. Maramureș 278
  • 27. Mehedinți 337
  • 28. Mureș 866
  • 29. Neamț 1.059
  • 30. Olt 505
  • 31. Prahova 1.126
  • 32. Satu Mare 84
  • 33. Sălaj 127
  • 34. Sibiu 770
  • 35. Suceava 4.268
  • 36. Teleorman 218
  • 37. Timiș 786
  • 38. Tulcea 230
  • 39. Vaslui 340
  • 40. Vâlcea 219
  • 41. Vrancea 1.378
  • 42. Mun. București 4.467








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20656 vizualizari

  • -24 (34 voturi)    
    hai ca scadem e bine! (Luni, 20 iulie 2020, 12:59)

    MhT [utilizator]

    .
    • +13 (25 voturi)    
      Hai ca nu e bine , (Luni, 20 iulie 2020, 13:07)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      am facut teste mai putin de jumatate fata de vineri.Maine trecem de 900 de cazuri.
      • +4 (12 voturi)    
        Joi, Vineri si Sambata vor fi peste 1000 zilnic (Luni, 20 iulie 2020, 14:03)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        este un pattern.
        cititi si speculati :
        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
    • +9 (13 voturi)    
      mda (Luni, 20 iulie 2020, 13:10)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      700 de cazuri din 8500 de teste :DDDD

      nice irony...
    • +17 (21 voturi)    
      crestere (Luni, 20 iulie 2020, 13:13)

      euue78 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      crestere considerabila procentual vorbind
    • -8 (18 voturi)    
      Au facut mai putine teste fiind Duminica (Luni, 20 iulie 2020, 13:16)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      am sa tin eu evidenta acestei saptamani pt a vedea la final, pe vineri cum evolueaza

      cifre exacte, procente, tot ce trebuie.

      nu putem lasa niste date scoase din context sa ne faca sa credem ceea ce vor unii sau altii, trebuie sa avem o imagine clara, bazata pe toate datele corecte
      • +5 (5 voturi)    
        De ce numai pe saptamana asta? (Luni, 20 iulie 2020, 14:58)

        Dan B [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

        Decat sa astepti pana se termina saptamana asta, mai bine faci azi calculul pe saptamanile trecute.

        Toate comunicatele sunt aici:
        http://stirioficiale.ro/
      • +5 (17 voturi)    
        se vede cu ochiul liber (Luni, 20 iulie 2020, 15:06)

        Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

        ca postacii Moscovei sunt ingroziti. Nu mai incearca sa manipuleze prin negarea exostentei Covid cum faceau acum cateva saptamani (de aia nici nu mai au tupeul sa foloseasca contul Guvid-19 c-ar fi de porc) si acum mizeaza pe tipete dese si ascutite pe tema cifrelor, procentelor, testelor, etc.

        Dupa ce s-au zvarcolit degeaba vad ca au renuntat si la atacarea GCS (cine-l compune, cine-l compune trebuie sa stim..) un alt drum inchis pt propaganda. Daca va uitati pe articole mai vechi acum vreo 2-3 saptamani Mazeta era in stare sa renunte la ratia de votca pe o luna ca sa alfle componenta GCS.
      • 0 (0 voturi)    
        Luk ? (Marţi, 21 iulie 2020, 18:32)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ești cumva Luk ?
    • +9 (19 voturi)    
      Nu prea ai dat pe la scoala (Luni, 20 iulie 2020, 13:20)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      681 de cazuri din 8000 de teste.
      sâmbătă 890 de cazuri din 18000 de teste.
      Deci mâine vor fi 1K+ de cazuri.
    • +6 (10 voturi)    
      Ti se pare (Luni, 20 iulie 2020, 13:38)

      Cristian Udrea [anonim] i-a raspuns lui MhT

      ca un procent de 7.94% inseamna ca scadem? Ia mai gandeste-te. Zilele trecute se procesau undeva la 18k teste. Daca se pastra numarul respectiv, aveam peste 1000 de cazuri noi astazi cu usurinta.
    • +9 (11 voturi)    
      halo , (Luni, 20 iulie 2020, 13:41)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui MhT

      numai lunea e scadere pt ca duminica se testeaza mai putin. in fiecare luni e o zi de scadere. da uite ca lunea trecuta eram 300 si acu suntem 600 . deci care este ..
    • +5 (9 voturi)    
      daca vrei sa nu fii super mirat maine... (Luni, 20 iulie 2020, 13:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      ...compara cu lunea trecuta, cand am avut 413 cazuri.... Altfel, maine vei fi stupefiat de numarul de cazuri.
    • +6 (8 voturi)    
      scazi tu... (Luni, 20 iulie 2020, 14:49)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      ca nu stii matematica....la atat de putine teste e foarte mult..marti o sa avem peste 1000 de cazuri...rezultatele acestea sunt pe Duminica
    • +3 (5 voturi)    
      da, a scazut (Luni, 20 iulie 2020, 14:54)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      A scazut in Tulcea. Erau 231 de cazuri ieri, acum sunt 230.
  • -18 (36 voturi)    
    Aha! (Luni, 20 iulie 2020, 13:05)

    Mazeta [utilizator]

    Iar încep calcule peste calcule, statistici și comparații savante, de parcă datele culese de trei ziarști și doi jandarmi ar fi exacte.
    • +7 (15 voturi)    
      Aha, iar incepe trolling-ul ieftin (Luni, 20 iulie 2020, 13:48)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      al ineptilor si nemernicilor care se dau savanti si manipuleaza cu gratie.
    • +5 (13 voturi)    
      FSB-ul (Luni, 20 iulie 2020, 14:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e maestru la "cules" date, ca doar are in spate experienta NKVD si KGB, nu?
    • +3 (7 voturi)    
      Chiar n-ai nici o jena??? (Luni, 20 iulie 2020, 15:23)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu-ti este deloc rusine???Asa,cat de cat???
    • +5 (7 voturi)    
      . (Luni, 20 iulie 2020, 16:00)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt datele de la spitale, centralizate. Mincinosule.
  • -21 (31 voturi)    
    8000 TESTE (Luni, 20 iulie 2020, 13:05)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Medici platiti cu juma de miliard pe luna vin din an in paste la munca
    • -8 (16 voturi)    
      E week-end (Luni, 20 iulie 2020, 13:38)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Si putorile de la DSP nu muncesc. Asteapta sa se aplice legea puscariei obligatorii, ca atunci e rost de șpăgi (ca altadata).
    • +4 (10 voturi)    
      Matale cand casti gura sa zici ceva ... (Luni, 20 iulie 2020, 14:38)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      ... te gandesti cat de cat inainte?

      In caz ca nu stiai, a existat de curand o propunere ca laboratoarele de testare sa lucreze in trei schimburi, ca nu mai fac fata.

      La sfarsit de saptamana se fac cu regularitate mai putine teste pentru ca lumea nu se duce la spital, amana pe luni, chiar daca se simte rau. Nu poti sa agati lume pe strada si sa testezi la intamplare. Aia ar fi risipa de teste, si testele nu-s nici ieftine si nici nu cresc in pom, chiar daca ai banii.
      • +7 (7 voturi)    
        Se gandeste, sa manipuleze (Luni, 20 iulie 2020, 14:58)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        medicii si autoritatile trebuie compromise, ca sa-si piarda credibilitatea. Vezi si insistenta pe povestea cu declaratiile lui vela si arafat de astazi, referitor la paturile ati. Sunt din aceeasi logica
        • +7 (7 voturi)    
          Si apoi, ai ghicit (Luni, 20 iulie 2020, 15:04)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          oamenii se indreapta spre mesajele negationiste, caci, nu-i asa, medicii sunt lenesi si hoti, iar autoritatile chipurile se contrazic si "ascund". Deci, ce mai ramane? Ati ghicit? Manipularea
        • -4 (10 voturi)    
          Nu e nevoie (Luni, 20 iulie 2020, 15:36)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

          sa compromita nimeni medicii si autoritatile. S-au compromis singuri si si-au pierdut credibilitatea de mult prin comportament, nesimtire si aroganta.
      • -2 (4 voturi)    
        Vaaai (Luni, 20 iulie 2020, 16:06)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Să vezi ce deștept e!!!
        • 0 (4 voturi)    
          Io ca io, da' matale ... (Luni, 20 iulie 2020, 18:59)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          ... ai o argumentatie beton. Sublima. Numa' atata ca lipseste cu desavarsire.
      • 0 (2 voturi)    
        Se gandeste. (Luni, 20 iulie 2020, 17:52)

        minrest [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Cum sa faca rau.
    • +4 (6 voturi)    
      Si tie,la fel... (Luni, 20 iulie 2020, 15:24)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      voi chiar nu aveti nici un pic de bun simt???Nici rusine,nimic???
  • +4 (14 voturi)    
    Cred ca glumesti cu scazutul ? (Luni, 20 iulie 2020, 13:08)

    marsur [utilizator]

    Suntem aproape la 10 % din numarul de teste de la 4 % vineri si sambata ..... E o scadere ............ !
  • +15 (29 voturi)    
    singurul indicator valabil (Luni, 20 iulie 2020, 13:16)

    bobo2 [utilizator]

    pentru epidemie este excesul de mortalitate. El poate fi consultat pe Euromomo pentru majoritatea tarilor europene, Ce se poate constata:
    1 - covid exista, cine sustine contrariul greseste
    2 - covid s-a terminat in tarile cuprinse in analiza (nu este exclus un nou val, dar deocamdata e gata)
    3 - pentru Romania nu sunt date, dar cu 20 morti/zi covid fata de 700 morti/zi in total nu pare sa fie un exces serios
    4 - numarul de cazuri zilnice este irelevant, poate fi usor manipulat, depinde de testari
    5 - numarul de locuri ocupate ATI - poate fi manipulat
    6 - numarul mortilor covid - poate fi manipulat
    7 - numarul total de morti - nu poate fi manipulat, este singurul in care am incredere
    8 - purtatul mastilor - nu strica, poate apara si de alte raceli sau gripe
    Sanatate
    • -6 (14 voturi)    
      Raporteaza si la populatie (Luni, 20 iulie 2020, 13:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      In Europa Centrala si de Est, RO e in top la decese. Sistemul mizerabil de Exterminare=Sanatate, incompetenta medicilor șpăgari si gestionarea crizei de activistul de partid Nelu Tătaru, de așa-zisul medic Arafat sau Mafalda Rafila (carierist) ne-au adus in top
    • -11 (19 voturi)    
      8 - (Luni, 20 iulie 2020, 13:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Purtatul măștilor este ca purtatul fularului iarna. Mai mult strică decât ajută.
    • +4 (6 voturi)    
      E bine sa fii circumspect, da' ... (Luni, 20 iulie 2020, 14:50)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      ... matale duci treaba asta la un extrem irational.

      Una din chestiile ce-o ignori e ca din cauza masurilor luate, numarul de decese din alte motive e foarte probabil mai scazut - de ex. accidente de munca si accidente rutiere. A doua sunt multiple studii, facute in diverse locuri de pe glob, despre o gramada de aspecte legate de epidemia asta, de la mecanismele de infectare, influenta mastii si a pastrarii distantei pana la sechelele ce le lasa in urma. O sa rezum in cateva comentarii aditionale istoricul din mai multe puncte de vedere.
    • +6 (10 voturi)    
      Evolutia cunostiintelor despre virus (Luni, 20 iulie 2020, 14:54)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Evident, asta-i doar un rezumat, foarte scurtat si simplificat, ca sa-ncapa in spatiu.

      La inceput, cand epidemia bantuia doar in China, se credea/spera ca o sa treaca precum SARS/MERS, cu raspandiri doar locale, care pot fi limitate si aduse sub control.

      Tot de la vremea aia se stie deja ca afectati sunt preponderent batranii care mai au si alte boli.

      Cand a ajuns in Europa, s-a constatat ca de fapt boala se raspandeste mult mai rapid si mai amplu ca SARS sau MERS - dar nu s-a descoperit imediat de ce.

      Dupa ceva vreme s-a descoperit ca spre deosebire de majoritatea virusilor cunoscuti, virusul asta nou e contagios si in perioada premergatoare simtpomelor.

      Dupa inca ceva vreme s-a descoperit ca de fapt exista un numar mult mai mare de persoane care fac boala, dar nu manifesta nici un fel de simptome - dar care o pot transmite.

      Dupa mai ceva vreme s-a descoperit ca si daca faci forma asimptomatica risti sa ramai cu sechele grave. - tesut cicatrizat in plamani.

      La scurt timp dupa s-a descoperit ca pe langa plamani virusul afecteaza tot - organe interne, vase de sange, creier.

      Cand s-au mai analizat datele, au fost avansate si primele procente pentru cei ce raman cu sechele - incluzand asimptomaticii: vreo 30%-40% - astea nu-s definitive.

      Tot mai des apar documentate cazuri de persoane tinere si fara alte boli care mor de boala asta.

      Aparent, tot din date adunate de-a lungul timpului, numarul celor ce nu dezvolta imunitate dupa prima infectie e semnificativ, chiar daca nu foarte ridicat.
      • -4 (6 voturi)    
        E clar (Luni, 20 iulie 2020, 16:10)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Vom muri!
        • 0 (2 voturi)    
          Absolut. Toti. (Luni, 20 iulie 2020, 19:01)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          Nimeni nu traieste vesnic. Da' totusi, modul in care mori, si cand mori, nu i-e oricui indiferent.

          Poate matale, insa, iti este, dupa cat de inteligent, argumentat si la obiect argumentezi.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce s-a invatat despre transmisie (Luni, 20 iulie 2020, 15:52)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Ca la orice boala infectioasa, chinezii au presupus de la bun inceput ca evitarea contactelor reduce mult transmisia - si-au avut dreptate.

      Dupa ce-a ajuns boala in Europa, problema a fost studiata mai indeaproape, si-au aparut primele studii despre viabilitatea virusului pe diverse suprafete - pana-n cateva zile pe anumite materiale, gen inox sau plastic.

      Studiile astea insa au ajuns rapid sa fie ignorate, pe masura ce observatii si studii statistice au relevat faptul ca transmisia e preponderent cauzata de particule cu incarcatura virala care se transmit prin aer.

      S-a continuat cu studierea efectului mastii. Studiile au fost multiple, si au aparut in timp. S-a studiat dinamica contagiunii la cobai plasati in custi separate cu tesatura de masti, s-au facut modele matematice si simulari de difuzie a aerului expirat cand tusesti/stranuti/vorbesti /respiri prin masca, s-a modelat viteza cu care stropii emisi cad la pamant. Rezultatul, la care s-a ajuns dupa mai multe luni de studii efectuate in diverse parti de pe glob, a fost ca in principiu daca toata lumea poarta masca si oameni care nu locuiesc impreuna stau la macar doi metri distanta unii de altii, probabilitatea de infectare e semnificativa doar daca stau in spatii inchise, si daca durata contactului e de ordinul a macar zeci de minute.

      La inceput, OMS a recomandat ca populatia sa nu poarte masti, pentru ca criza de echipament de protectie era enorma, si din cauza faptului ca populatia cumpara masti medicii n-aveau cu ce se proteja in spitale. In urma studiilor efectuate, au recomandat ca toata lumea sa poarte masca, da' nu e musai ca masca aia sa fie chirurgicala sau N95 - scopul mastii e de-a reduce viteza curentilor de aer, nu de a filtra particulele cu incarcatura virala, sau chiar virusii individuali.

      Facand comparatii cu alte boli infectioase, si analizand cazurile, s-a ajuns la concluzia ca gravitatea bolii, facand abstractie de alti factori, e proportionala cu cantitatea de virus initiala.
  • +7 (13 voturi)    
    nu e bine deloc (Luni, 20 iulie 2020, 13:21)

    yosadi [utilizator]

    E chiar tot mai rau. S-au facut doar jumatate din numarul de teste facute in zilele anterioare, asta inseamna ca probabil maine trecem de 1000.
    • -4 (6 voturi)    
      Si murim (Luni, 20 iulie 2020, 16:12)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui yosadi

      .
  • +6 (14 voturi)    
    numar mic de testari (Luni, 20 iulie 2020, 13:33)

    01_cititor [utilizator]

    nu prea e scadere asta; daca ar fi fost in jur de 18.000 de testari ca zilele trecute, probabil ca ar fi fost 681x2 de imbolnaviri
    • -3 (5 voturi)    
      Daca si cu parca (Luni, 20 iulie 2020, 16:13)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui 01_cititor

      .
      • 0 (2 voturi)    
        Aia cu daca si cu parca, ... (Luni, 20 iulie 2020, 19:03)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

        ... in contextul dat, e pentru aia care habar n-au de macar atata socoteala cata se invata in liceu. Cand ai numere mari, poti sa faci calcule de probabilitati - daca pricepi ceva din domeniu.
  • -3 (11 voturi)    
    ciudat (Luni, 20 iulie 2020, 13:42)

    tkd [utilizator]

    mai oameni buni se pare ca noi crestem constant incepand de pe 15 iunie ca sa nu zic dinainte ...dar ati observat ca numarul de vindecati e infim in jur de 100 si ceva de oameni pe zi?
    ce se mai aude de cei 3390 de pozitivi de care HN spune ca nu apar in nici o statistica clara
    Nu vreau sa intretin teorii conspirationiste dar totusi parca ceva nu e la locul lui..... sa fi devenit virusul mai greu de eliminat decat in starea de urgenta?
    • +3 (7 voturi)    
      vindecati/externati (Luni, 20 iulie 2020, 14:49)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Numarul de vindecati este mai mic, dar acum sunt si asimptomaticii externati la 10 zile. Asa numarul ar fi pe la 300 sau mai mult.
    • +4 (8 voturi)    
      Probleme de monitorizare (Luni, 20 iulie 2020, 15:38)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      ...cel mai probabil.

      In martie-aprilie era mai usor de monitorizat, de la cei in carantina/izolare la cei in spitale si la cei vindecati.

      Pentru vindecare regula e (sau era) sa ai doua teste negative consecutive.

      Cum determini daca astia care acum se externeaza la cerere, sau dispar in ceata cu totul, s-au vindecat? N-ai cum sa le faci testul.

      Toti cei pe care CCR i-a lasat sa se bucure de libertate contribuie la raspandirea comunitara si fac imposibila monitorizarea epidemiei de catre autoritati.

      Hai Romania!
  • -6 (10 voturi)    
    miine (Luni, 20 iulie 2020, 14:10)

    costelo999 [utilizator]

    intra in vigoare legea cu carantina si izolare (vinatoarea) si in consecinta peste o saptamina vor disparea covidistii, se va da drumul la viata normala, vom simtii relaxarea pe toate canalele.
  • +11 (13 voturi)    
    Cand o sa vina frigul o sa fie groasa. (Luni, 20 iulie 2020, 14:35)

    DrNRazvan [utilizator]

    Foarte multe focare de Covid si grave se invart in jurul combinatelor de prelucrare a carnii unde e un mediu umed si rece. Cumparati cadourile de Craciun de pe acuma. Nu mai faceti politica, ca nu merita, lasati-o balta cu locusul de control extern, si vedeti-va de sanatatea familiei.
    • -3 (5 voturi)    
      Chiar ma intrebam (Luni, 20 iulie 2020, 16:15)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Chiar ma întrebam: ce naiba o sa faca mos craciun fara vanzarile anterioare?! :)
  • -1 (7 voturi)    
    De maine, cel putin in cazul raportarilor (Luni, 20 iulie 2020, 15:45)

    xrogo [utilizator]

    cu noi infectati se vor raporta separat cei retestati, deci vom avea o imagine reala a noilor infectati,dar, ca sa fie si mai elocvent ar trebui sa fie raportati toti mortii din Romanie si separat aia de Covid.
    • -1 (7 voturi)    
      Toata lumea moare de covid (Luni, 20 iulie 2020, 16:16)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce n-ai inteles?
  • -1 (3 voturi)    
    Pai atunci cum izolați focarele (Luni, 20 iulie 2020, 15:58)

    Traian2015 [utilizator]

    Când sunt prea mult focare in localitatea x o izolați orice ar fi, principiul izolarii. Când nu mai sunt locuri ATI în București ii trimiteți in orice colț al țării, atunci principiul izolării nu se mai aplică. Se aplică principiul solidarității. Sunt 600-1000 de angajați într-un spital. Oricâte precauții s ar lua se va contamina tot orașul.
  • 0 (2 voturi)    
    Degeaba (Luni, 20 iulie 2020, 16:03)

    adrian_83 [utilizator]

    Degeaba se testeaza, restesteaza, izoleaza, analizeaza, etc. Pentru mine e clar ca atunci cand se relaxeaza masurile numarul de infectari si decese va creste chiar si atunci cand oamenii respecta asa zisele reguli.

    Numai izolarea totala este eficienta. Oricat ar incerca oamenii sa respecte regulile (relaxate) numarul de infectari si decese va creste. Nu putem insa sta in izolare totala pentru perioade lungi de timp.

    Singura sansa e sa se gaseasca rapid un vaccin. Daca nu atunci trebuie lasat ca toata lumea sa se infecteze si sa se creeze imunitate. Dar si aici sunt probleme pentru ca nu e inca clar daca apare imunitatea si daca apare nu stim pentru ce perioade de timp actioneaza.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e nevoie de izolare totala (Luni, 20 iulie 2020, 19:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Sau cel putin nu permanenta.

      Drept e, nu scapam de virusul asta decat pe cand om avea vaccin. Daca vaccinul se lasa asteptat, o sa trebuiasca sa tot dansam cu el - mai relaxam putin, mai strangem putin surubul, si tot asa, pana cand sau se creeaza un vaccin sau trece boala prin toata populatia globului, si lasa in urma imunitate macar pentru o perioada scurta. In momentul ala, daca vreme de cateva saptamani macar virusul nu gaseste nici o gazda noua, susceptibila, pe care s-o infecteze, virusul moare. Cel putin din ce stim pana acuma despre el, nu e un virus din ala foarte rezistent, care sa fie-n stare sa supravietuiasca in exteriorul organismului o perioada lunga de timp.

      Singura chestie care se urmareste, prin masurile de protectie, e ca infectia sa avanseze lent. Virusul asta, cata vreme toata lumea capata tratament, intr-adevar nu omoara foarte multa lume (desi e inca la inceput investigarea gravitatii sechelelor pe care le lasa). Stim de virusi care omoara mult mai multi dintre cei infectati. Problema cu virusul asta insa e ca se raspandeste ca focul in padure toamna, dupa seceta. Asa nepericulos cum e, cu tratament, majoritatea celor infectati scapa. Da' fara tratament, se schimba povestea, si un procent mult mai mare moare. De-aia, raspandirea infectiei trebuie tinuta la un nivel la care nu se ajunge la un numar atat de mare de cazuri active incat sa nu li se poata asigura tratament tuturor. Aia inseamna ca pe cand ti se golesc spitalele mai relaxezi, pe cand le vezi ca se umplu la loc mai strangi surubul la loc. Si-o tii tot asa pana cand sau ai vaccinul sau a trecut boala prin toata lumea.

      Fara sa umbli pe calea asta de mijloc, in oricare dintre extreme ai da (relaxare totala cu infectie foarte ampla si rapida, sau masuri restrictive extra dure cu reducere la maxim a ritmului de propagare), afectezi cel mai tare economia. Cu restrictii dure, lumea nu circula si nu cumpara. Cu infectie rapida, scade increderea si lumea pune la ciorap.
      • -2 (2 voturi)    
        Si economia? (Luni, 20 iulie 2020, 21:14)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Economia o sa reziste la un asemenea scenariu?

        Daca situatia economica se inrautateste, decomandata inca nu e foarte rau, atunci oamenii nu vor mai accepta nicio restrictie si vor iesi in strada din disperare.

        Singurul motiv pentru care accept eu restrictiile este pentru a permite sistemului medical sa faca fata. Atat.

        Daca sistemul medical face fata atunci nu e nevoie de nicio restrictie.

        In final insa daca intr-un an sau doi nu se rezolva problema cred ca o sa sa renunte la orice restrictie si o sa se mearga pe principiul scapa cine poate. Din fericire majoritatea covarsitoare a oamenilor, probabil peste 90% vor scapa insa o minoritate semnificativa vor muri. Asta este.
  • -1 (5 voturi)    
    da da (Luni, 20 iulie 2020, 18:11)

    Gabr [utilizator]

    adica sambatase fac aproape 19000 de teste si duminica nici jumate? perfect
    eu m-am saturat de circ asa ca sa ii credeti voi.
    • +1 (1 vot)    
      Si daca te-ai saturat ce-ai sa faci? (Luni, 20 iulie 2020, 19:25)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      E o vorba romaneasca despre un vacar si un sat, daca pricepi matale unde bat.

      Tot ce se poate face, rational si fara isterie, e sa iei ce date ti se prezinta, sa le analizezi, sa le coroborezi cu surse alternative, cu studii, cu date din alte parti, si sa tragi o concluzie. Sa te dai cu curu' de pamant de ciuda ca nu capeti exact jucaria pe care-o vrei matale e comportament de copil prescolar.

      Aia cu putine teste in weekend e cunoscuta si are o explicatie rationala. Numarul de teste si de infectati dintr-o singura zi e irelevant. Relevant e trendul pe termen mai lung, macar 2-3 saptamani de zile. De ce 2-3 sapamani de zile: pentru ca cam ala e decalajul intre curba infectiilor si cea a mortilor.

      Ce inseamna asta in mod concret, ne-isteric si ne -cretin: saptamana asta sau aia viitoare ar trebui sa vedem o crestere si la numarul de morti. Daca nu vedem, ala-i motiv de bucurie: inseamna ca medicii au invatat mai bine sa trateze boala decat la inceputul epidemiei.

      Totusi, din ce s-a mai descoperit de-atunci despre virus, ar trebui sa fie o bucurie retinuta, in cel mai bun caz - aparent, un procent foarte mare de pacienti, chiar daca supravietuieste, ramane cu sechele grave. Deocamdata cele mai studiate sunt portiunile de tesut cicatrizat din plamani, dar aparent virusul lasa in urma probleme grave si-n alte parti de organism. Una din constatarile recente e ca poate provoca diabet - creeaza cheaguri de sange in tot organismul, si in pancreas aia duce la moartea celulelor care secreta insulina (simplificat vorbind).
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai lasati masca sub nas (Luni, 20 iulie 2020, 21:49)

    DanteW [utilizator]

    E nevoie de doar 2-3 oameni "destepti" intr-un autobuz sau intr-un magazin ca toti cei prezenti in spatiile respective sa fie in pericol.

    Presupun, dar nu am cum sa stiu, ca acesti indivizi nu vor sa creada lumea ca ei sunt fraieri, ca se tem de un biet virus. Dar aceasta perspectiva vine dintr-o confuzie foarte trista.

    Cu totii riscam cand iesim afara, cand ne vedem cu cunoscuti sau cand mergem la magazin. Riscam si nu ne imbolnavim - pana cand se intampla.

    NU putem controla toate riscurile, tocmai din acest motiv acolo unde este mai mare probabilitatea de contaminare, in spatii inchise, ar trebui sa purtam masca. Pentru ceilalti.

    Si ne asteptam ca si ei sa poarte masca pentru sanatatea noastra, asa cum facem si noi pentru ei.

    Cand iti dai masca jos, ce faci este sa spui ca nu te intereseaza, ca tu stii mai bine.