Ludovic Orban: Am cerut instituţiilor de control să facă controale "brusc". Unele terase au avut ponturi din echipele de control / Ce spune despre redeschiderea restaurantelor

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2020, 12:08 Actualitate | Coronavirus


controale la terase
Foto: Politia Capitalei
Premierul Ludovic Orban a anunțat luni intensificarea controalelor "peste tot" unde există informaţii că nu sunt respectate regulile sanitare, în contextul pandemiei de COVID-19, el spunând că a cerut ca verificările să fie făcute "brusc", pentru că unele terase unde existau semnale clare că nu sunt respectate regulile "au avut ponturi" din echipele de control, astfel că la controale nu s-au găsit nereguli.

"Luăm în calcul intensificarea cotroalelor peste tot unde avem informaţii privitoare la încălcarea regulilor inclusiv în ceea ce priveşte terasele. Să ne asigurăm că patronii, managerii sunt implicaţi în respectarea regulilor. Nu putem modifica cuantumul amenzilor, în urma deciziilor Curţii Constituţionale decât prin lege adoptată în Parlament. Toate amenzile le dăm în baza Legii 55 şi nu putem da amenzi mai mari decât cuantumul maxim stabilit prin această lege. A existat o încercare de a se introduce şi în legea actuală pentru încălcări a izolării, a existat o încercare de a creşte un pic amenzile, dar nu s-a reuşit, Parlamentul este suveran în urma deciziilor CCR privitor la toate aceste aspecte legate de partea punitivă. Noi respectăm prevederile legii", a declarat Orban.

El a spus că există şi alte pârghii, precum suspendarea autorizaţiei de funcţionare, și a cerut sprijinul primarilor pentru că pentru multe tipuri activităţi autorizaţia de funcţionare este emisă de primării, iar acestea pot suspenda autorizaţiile de funcţionare.

Orban a susținut că a crescut prezenţa echipelor de control pe litoral, pentru că acolo sunt mai mulți cei care încalcă regulile.

"Nu cred că este necesar un regim special, singurul lucru la care ne-am gândit a fost chestiunea cu ora 23, nu am luat încă decizia pentru că am văzut că în foarte multe cluburi au program până la ora 11 dar încălcarea regulilor se produce până la ora 11. Le-am solicitat tuturor instituţiilor cu atribuţii de control să efectueze controale brusc pentru că până acum controalele efectuate la multe terase unde avem semnale clare, avem sesizări că nu se respectă regulile, acolo când erau controalele toată lumea respecta regulile. E clar că au avut ponturi din echipele de control şi am solicitat prefecţilor să organizeze fără anunţ prealabil şi fără să ştie echipele unde se duc", a mai afirmat premierul.

Ce spune despre redeschiderea restaurantelor

Întrebat despre redeschiderea restaurantelor, Orban a spus că atât timp cât nu reuşim să înregistrăm un trend descendent al numărului de cazuri de COVID-19, nu pot fi luate alte măsuri de relaxare.

"Înţeleg problemele pe care le au patronii de restaurante, îmi pare rău că a trebuit...noi în planul de relaxare aveam prevăzut pentru data de 15 iulie data de deschidere, sigur cu reguli stabilite pe care le-am şi convenit de comun acord în negocierile pe care le-am avut. Nu s-a putut. Nu putem să mai relaxăm o activitate unde există risc epidemiologic", a adăugat Orban.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3400 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    De pe ce lume e? (Luni, 20 iulie 2020, 12:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu stie ca Miliția e mana in mana cu infractorii? Așa ageamiu e?
    • +3 (11 voturi)    
      Poate (Luni, 20 iulie 2020, 12:49)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Poate nu e “ageamiu”, poate e cinstit....
      • +4 (6 voturi)    
        Lasa-l ,e musai (Luni, 20 iulie 2020, 13:53)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        sa fie Orban vinovat de toate, asa e la ei pe unitate
  • +12 (18 voturi)    
    Sa faca controale joi noaptea la Koviltir-Kristal (Luni, 20 iulie 2020, 12:37)

    Miky60 [utilizator]

    Degeaba fac controale la terase lunea la 11:00 cand nu e nimeni la terasa ca toti sunt ori la birou ori lucreaza de acasa.
    Sa se duca la controale joia si vinerea si sambata noapatea ca s-au deschis tot feluri de cluburi in aer liber unde nu se pastreaza nicio distantare sociala, nimeni nu poarta masca si stau unii intr-altii in fata dj-ului.
    Un exemplu astfel de comportament inconstient este joia nopatea in Herastrau unde s-a deschis un local nou "Koviltir" unde joia noaptea sunt petreceri organizate de Kristal cu dj din afara iar daca doar cautati scurt pe Instagram veti vedea filmari cu oameni care stau unii langa altii, FARA MASCA SI FARA DISTANTARE SOCIALA!
    • -4 (6 voturi)    
      bravo (Luni, 20 iulie 2020, 13:42)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      iata,adevaratul erou al luptei anticovid.desi nu stie cum se mananca covidul(el crezand ca se papa cu betisoare)si mai ales cu ce se bea,nimic nu-l poate opri pe acest martir anticovidian,sa-si dea sangele(din nas)si sa infiereze tineretul putred si dezmatat care asculta(ce oroare)muzica fara batista la nas siiii maaaaaaai aleeees fara distantare de 5 metri.felicitari tovarase,te promovam in functia de turnator sef si-ti dam aliasul IUDA.
      ferice de tine,familia ta si mai ales urmasii tai care vor trai intr-o lume fara covid,datorita luptei tale milenare.ai infrant!!!
  • +1 (7 voturi)    
    restaurantele sunt deschise.... (Luni, 20 iulie 2020, 12:51)

    luleasca [utilizator]

    sau nu? ... ca nu mai inteleg...chiar si ieri am vazut popor intr-un resturant...cu distanta intre mese, dar totusi...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu (Luni, 20 iulie 2020, 13:49)

      blanc10 [utilizator] i-a raspuns lui luleasca

      Teoretic doar pentru evenimente private cu maximum 20 de persoane, dar... sunt locuri unde se deschid mai mult sau mai puțin pe șest
      • +5 (5 voturi)    
        O multime de astfel de locuri (Luni, 20 iulie 2020, 15:02)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui blanc10

        cu incuviintarea tacita si cumparata a politiei.
        Am trei astfel de exemple in cartier - si au fost deschise pe sest si in toata perioada martie-iunie ! Desigur, politia locala nu face asta pe gratis ! Sa vedeti cum vine cate o masina a politiei in control, opreste in fata restaurantului, deschide geamul din spate, si cum iese cineva din restauran si scapa un plic alba pe crapatura din geam...
  • +6 (10 voturi)    
    Dar cluburile? (Luni, 20 iulie 2020, 12:54)

    AureliusM [utilizator]

    Cand li s-a permis oficial sa deschida?

    In foarte putine tari au fost deschise, fiindca se stie ca lumea la bautura si dans uita de inhibitii.
    Dar la noi, nu.

    Nu avem nici applicatii pentru contact tracing, dar "ne aruncam" la cele mai riscante relaxari ?!?!

    Si nu, daca e in aer liber, tot nu e safe. Sunt locuri aglomerate unde lumea vorbeste tare si canta.
  • +5 (9 voturi)    
    A cerut ca sa se faca descinderi "brusc" !?? :)) (Luni, 20 iulie 2020, 12:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Si tot "brusc" unii au fost in regula !

    PS. Pai gura controlorilor nu tre' si ea sa manance ?
  • +3 (11 voturi)    
    controale BRUSC = controale INOPINATE (Luni, 20 iulie 2020, 12:58)

    CezarN [utilizator]

    Ca orice agramat, poți spune și INOPINANTE, dar las-o baltă cu controale BRUSC, cel mult "controale BRUȘTE", dar sună ca dracu'. :))

    INOPINAT = La care nu te gândești; neprevăzut, neașteptat, neanunțat, fără a fi anunțat din timp
    • +3 (3 voturi)    
      Era o caricatura (Luni, 20 iulie 2020, 14:01)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Iniante de 1989, erau in Urzica ceva caricaturi pe tema asta!
      Un inspector (de la echivalentul comunist al ANAF) vorbeste la telefon cu gestionarul restaurantului:
      - Tovarasul Popescu, vedeti ca maine venim in inspectie inopinata!

      INOPINANTE este exprimare agramata, da dar "controale BRUȘTE", desi corect gramatical, reprezinta o fractura de logica.

      Imposibil sa fi spus Orban asa ceva, asta suna perfect in gura Veoricai!!
  • 0 (6 voturi)    
    asa da sef (Luni, 20 iulie 2020, 13:46)

    nash pandelica [utilizator]

    a stiut ce sa ceara.
    si a cerut ...brusc.
    s'auzim de bine. brusc.
  • -1 (1 vot)    
    brusc și dintr-odată (Luni, 20 iulie 2020, 16:31)

    di livio [utilizator]

    la Unifarm pe cînd controale bruște?