Tătaru propune ca laboratoarele ce fac teste COVID-19 să lucreze în trei ture, pentru a face faţă cererilor

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2020, 14:03 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Numărul mare de cereri pentru efectuarea testelor COVID-19 venite din partea celor care vor să plece în concediu în străinătate a generat întârzieri în comunicarea rezultatelor acestor teste, a declarat duminică, la Iaşi, ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, ca urmare a suprasolicitării activităţii celor 133 de laboratoare care efectuează teste COVID-19 la nivel naţional, zilnic "rămân în aşteptare" aproximativ 6.000-7.000 de teste.

Ministrul Sănătăţii este de părere că singura soluţie pentru suplimentarea capacităţii de testare o reprezintă funcţionarea laboratoarelor acreditate în trei schimburi.

"Noi în acest moment avem 133 de puncte de testare cu o medie de 19.000-20.000 de teste făcute, într-un ritm de două ture pe zi. În condiţiile în care aceste laboratoare vor avea şi capacitatea de trei ture pe zi, atunci putem să ne ducem spre 27.000-28.000 de teste pe zi şi pot fi compensate odată cu venirea cererilor de teste pentru cei care pleacă în concediu, la cerere. Au ajuns ca o mare parte din teste să rămână în aşteptare, cum sunt 6.000-7.000 de teste pe zi. Doar mărirea capacităţii acestor puncte pe care le avem acum, 133 de puncte, cu o tură suplimentară poate ajunge cu aceste teste la zero", a afirmat Nelu Tătaru.

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, şi ministrul Mediului, Costel Alexe, s-au aflat duminică la Iaşi pentru a vedea care este stadiul lucrărilor la noul spital modular construit la marginea municipiului Iaşi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3103 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Habarnism ministerial (Duminică, 19 iulie 2020, 14:20)

    VR007 [utilizator]

    Cazutul asta din Luna crede ca exista destul personal care sa lucreze biologie moleculara sau isi inchipuie ca oamenii care sunt acum pe baricade, se vor muta in laboratoare, pt a lucra in trei ture, timp in care inconstientii umbla brambura fara masca, pt ca, nu-i asa, virusul nu exista!
    • -3 (3 voturi)    
      Paote (Duminică, 19 iulie 2020, 16:24)

      j_chinez [utilizator] i-a raspuns lui VR007

      Nu, vor lucra pentru ca vor fi platiti, pentru ca trebuie si pentru ca asta este meseria.
      Nu toti vor vrea si nu toti vor putea, dar vor exista un numar de laboranti care o vor face pentru bani sau pentru ca cred ca este necesar.
      Nu mai generaliza.
      • +3 (3 voturi)    
        Laborantzi? :)))) (Duminică, 19 iulie 2020, 20:28)

        MatzuCatzu [utilizator] i-a raspuns lui j_chinez

        N-ai intzeles esenta: nu sunt laborantzi aia frate, sunt oameni cu inalta calificare, medici, rari si pretzioshi tocmai prin raritate! Doi, e vara si pt oamenii astia, laborantzi cum ii numesti tu, care vor sa aiba si ei o viatza cat de cat normala, cu weekend-uri macar libere si cu un concediu in mijlocul familiei. La fel ca tine, nu sclavi pe moshia politrucilor romani! Cat despre banii primitzi, mai documenteaza-te cati bani au ajuns de la UE in buzunarul romanilor astia...vei avea o surpriza!
    • -2 (2 voturi)    
      Nu-i nici-o legătură. (Duminică, 19 iulie 2020, 17:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui VR007

      Între teste,trei ture și purtatul măștii ori nu.Ai făcut o harababură și spui de altul.Tu ești căzut mai rău.
      • 0 (0 voturi)    
        Lamurire (Duminică, 19 iulie 2020, 20:43)

        MatzuCatzu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Esti varza: hai sa te luminez; masca nepurtata de baietzii veseli e cauza transmiterii comunitare a virusului in Sudul Salbatic; daca ai cazuri multe, nu e pt ca se testeaza mult, teoria lui Trump, ci pt ca sunt cu adevarat f multe cazuri; poti face 1000000 teste pe zi; nu e infectat omul, nu ai teste pozitive! Pt ca sa faca oamenii astia 3 ture inseamna sa suplimentezi personalul; dar cei care lucreaza testele sunt medici cu inalta calificare si-s putini! De unde altzii cat bate din palme Nelutzu!? plus ca au si ei nevoie de weekend liber, ca tine, si de concediu de odihna, ca si tine; Asta e legatra intre teste, ture si masti! Daca nici asta nu e clar...asta e!
  • +2 (6 voturi)    
    Și de unde banii și personalul? (Duminică, 19 iulie 2020, 14:25)

    Tayen [utilizator]

    Da, dacă luații banii și beneficiile de la putori nenorocite cum sunt în servicii și administrație, da!
  • -1 (1 vot)    
    omul nu are logica (Luni, 20 iulie 2020, 10:53)

    Fartacus [utilizator]

    pe de o parte spune ca avem "o ascensiune usoare a cazurilor" si ca vom avea stare de urgenta doar daca vom avea 10.000 de cazuri in 3-4 zile

    pe de alta parte aflam ca sunt suprasolicitate laboratoarele si ca locurile din spitale pentru covid sunt pline si riscam sa nu mai putem interna si trata bolnavi covid.

    bai voi sunteti cu capul? ati bagat carantina cand erau 30 de cazuri pe zi si a crescut pana la 2-300 medie, iar acum ca avem medie de 7-800 si tot creste, lasati lumea sa mearga in cluburi?