Coronavirus: Un bărbat bolnav de Covid a murit în spital la Timișoara după ce a refuzat tratamentul cu Remdesivir

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:07 Actualitate | Coronavirus


Remdesivir
Foto: Ulrich Perrey / AFP / Profimedia
Un bărbat de 50 de ani care a spus că nu vrea ca medicii să facă experimente pe el cu antiviralul Remdesivir a murit sâmbătă după-amiază în Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara. Era în stare foarte gravă de trei zile, relatează Tion.

Bolnavul de Covid-19 era internat de mai bine de o săptămână la spitalul de la Pădurea Verde și a refuzat tratamentul cu Remdesivir, care se dă în baza unei scheme de tratament ce se aplică doar la trei spitale din România: Timișoara, București și Iași.

Managerul Spitalului „Victor Babeș”, Cristian Oancea, a declarat la Digi24 că a fost pentru prima dată când un pacient a refuzat tratamentul cu remdesivir, în ciuda faptului că i s-au explicat beneficiile.

Pacientul putea fi salvat, dacă medicamentul i se administra la timp, a spus medicul.

„Am avut un pacient care a refuzat tratamentul cu Remdesivir, pe motiv că noi nu facem experimente pe el. A ajuns la Terapie Intensivă, starea lui s-a înrăutățit. Acum putem doar să aplicăm schema standard de tratament suportiv pentru menținerea vieții”, spunea pe 13 iulie Cristian Oancea, directorul spitalului de boli infecțioase, pentru Tion.

Bărbatul de 50 de ani era de trei zile în stare foarte gravă la Terapie Intensivă, iar medicii n-au mai avut ce să facă.
Medicii de la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” le administrează pacienților încă din 2 mai tratamentul cu Remdesivir.

Este primul medicament autorizat la nivelul Uniunii Europene în tratamentul împotriva coronavirusului. Se folosește în trei spitale din România, la Timișoara, București și Iași, iar pacienții trebuie să îndeplinească unele criterii. Primul din Timișoara care l-a refuzat este bărbatul care a murit sâmbătă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20064 vizualizari

  • +41 (63 voturi)    
    Poate ajunge la altul mai destept (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:16)

    Captain Obvious [utilizator]

    In momentul de fata e singurul tratament care are cat de cat rezultate
    • -49 (75 voturi)    
      si de unde stii tu (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:39)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ca nu murea indiferent

      daca unii au demnitatea lor, si vor sa moara linistiti, sau in casa lor, sa fara tratament, CINE va da voua dreptul sa faceti pe-a desteptii si salvatorii?

      e dreptul lor sa creada sau nu, sa creada in COVID sau in Dumnezeu, viata de apoi, sau orice altceva

      de aia suntem democratie, ca fiecare sa creada si sa fie liber sa-si traiasca viata cum doreste

      doar cioclii ca voi vreti sa-i salvati mai ceva ca Isus
      • +21 (47 voturi)    
        Cat timp... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:25)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ...eventuala voastra moarte nu ne omoara sau imbolnaveste si pe noi, muriti fratilor linistiti! In clipa in care ne periclitati viata si sanatatea, respectati legile sau plecati din societate!
        • -26 (56 voturi)    
          daca tu stai sub pat, spalat pe maini (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:28)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          cu botnitza, nu ai cum sa te infectezi

          nu vad de ce esti asa ingrijorat
          • +10 (20 voturi)    
            Pai tocmai... (Duminică, 19 iulie 2020, 8:01)

            grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Je__

            ...aici e problema, ca nu pot sta sub pat ca merg la munca sa va platesc voua ajutorul social.
          • +13 (23 voturi)    
            Pai stai puțin! (Duminică, 19 iulie 2020, 8:31)

            Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Je__

            Omul mai iasă la cumpărături, poate merge chiar la lucru, poate la doctor. De ce ar trebui neaparat sa stea sub pat, doar pentru ca vouă vă place să ieșiți prin oraș și sa vă arătați prostia? Miștoul ăsta pueril cu botnița e atât de jenant încât pot să-mi dau seama cam ce IQ au oamenii care-l folosesc. Cumva ar trebui sa aibă un rol de a-i face pe oameni să se simtă câini, sa le fie Rușine că o poartă, nu? Unul a runcat rahatul asta cu botnița și uite ca o grămadă de reduși au început sa-l mănânce. E tare amuzantă faza asta cu botnița, nu-i așa? Hahahaha.
            • -4 (14 voturi)    
              ce magazine, bai nene... (Duminică, 19 iulie 2020, 9:20)

              Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

              daca dadeau rusii nucleara, ce mai faceai? mureai de grija ca nu ti-ai platit factura la telekom?
        • -4 (14 voturi)    
          da ba desteptule (Duminică, 19 iulie 2020, 9:00)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          ala nu putea respira nici cat sa se dea jos din pat si era un mare raspanditor de covid !
          • +3 (13 voturi)    
            cum vă (Duminică, 19 iulie 2020, 12:10)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

            e partidul, așa și voi. Bâtă lemn tănase.
        • -3 (11 voturi)    
          dece ti'e teama nu scapi (Duminică, 19 iulie 2020, 10:14)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          dar, stai linistit, mergi diseara la terasa, saptamana viitorare la mere, la un gratat........
          pune'ti masca, in primul rand !
      • +4 (14 voturi)    
        Daca murea oricum.. (Duminică, 19 iulie 2020, 6:37)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ....putea sa nu fie egoist si sa-i lase pe doctori sa faca niste teste sa vada cum functioneaza medicamentul pentru pacientii in stadiul acela de imbolnavire. Astfel poate ajuta pe alti pacienti.

        Nu, nu e demnitate, e egoism. Simplu.
        • -5 (15 voturi)    
          asa ziceau si Hitler, si Lenin (Duminică, 19 iulie 2020, 9:46)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          daca astia mor, de ce sa nu facem niste experimente pe ei

          si au facut, au experimentat de vreo cateva milioane de morti
          • +2 (2 voturi)    
            in multe din statele (Duminică, 19 iulie 2020, 15:37)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Je__

            avansate, se practica eutanasierea la cerere.
            curand in toata lumea....civilizata.
      • +6 (14 voturi)    
        vorbesti prostii (Duminică, 19 iulie 2020, 10:12)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        de unde demnitate, e o notiune necunoscuta la nihilistiii neomarxisti.
        demnitate, onoare, familie, credinta, notiuni arhaice care nu se mai potrivesc stralucirii mintilor lor....
        da'le telefonu' huawei ultimu' racnet si te lasa'n pace, scapi de ei.
      • -1 (7 voturi)    
        Prostia nu-i demnitate. (Duminică, 19 iulie 2020, 12:18)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Și când ești infectat de COVID este crimă să nu vrei să fii tratat în spital.
    • -9 (41 voturi)    
      Remdesivir (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:28)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      In primul rand, in ciuda a ce spune doctorul asta aici, Remdesivirul nu reduce mortalitatea, ci doar scurteaza timpul de insanatosire - asta daca este sa se insanatoseasca. Daca nu, nu. Singurul medicament care s-a dovedit, pana acum, ca ar reduce mortalitatea in cazul celor bolnavi de Covid este cel cu Dexametazona. Remdesivirul nu reduce nici macar cantitatea virala din organism.
      In al doilea rand, este dreptul oricarui pacient sa accepte un tratament sau nu, indiferent de consecintele pentru el, si cred ca nu este nimic de comentat, in privinta alegerilor pe care le face fiecare. Tocmai de asta, faptul ca un medic face publicitate in jurul cazului, mai mult, una inselatoare, prin care spune ca pacientul ar fi scapat cu viata, daca lua medicamentul respectiv, desi nu are nici o dovada in acest sens, este o mare porcarie. Nu este insa o surpriza, pentru ca asta e calitatea umana a medicilor nostri si asa stiu ei sa respecte protocoalele de comunicare, cu privire la pacienti.
      • +4 (10 voturi)    
        remdesivir reduce mortalitatea (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:04)

        paul22 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        https://time.com/5865491/remdesivir-covid-study/
      • +8 (16 voturi)    
        Degeaba te documentezi (Duminică, 19 iulie 2020, 1:45)

        Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Degeaba te documentezi daca nu stii sa si gandesti.

        Pai bre, daca scurteaza insanatosirea asta inseamna ca efectele nocive asupra organelor sunt de mai scurta durata. Astfel ca un om cu sistemul imunitar slabit are sanse mai mari sa-si revina.

        Cat despre dreptul pacientului, e discutabil. Cert e ca neluand tratamentul nu face decat sa tina acel loc ocupat mai mult timp.
    • -11 (35 voturi)    
      remdesivir nu-l salva (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:29)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      remdesivir NU reduce mortalitatea, doar reduce simptomele si timpul de recuperare pentru cei care oricum nu mureau. acestea sunt rezultatele studiilor rct facute chiar de gilead! deci puteau sa-l indoape cu remdesivir ca tot nu-l scapau!
  • +43 (69 voturi)    
    Frumos din partea lui... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:18)

    Nyk1 [utilizator]

    ...că astfel a lăsat mai mult Remdesivir pentru oameni mai educați decât el. Tot respectul pentru sacrificiul său!
  • +41 (61 voturi)    
    Mi se pare foarte bine (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:19)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Este o situatie win-win:

    1. El nu a dorit si i-a fost respectata dorinta.
    2. Spitalul are un tratament in plus.
    3. Un alt pacient care va dori va primi tratamentul.

    Deci ce anume e in neregula aici?! Totul a functionat perfect.
  • +6 (54 voturi)    
    Corect, de ce sa faca experimente? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:22)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Mai ales ca nici nu exista virusul!

    "Eu cred in Dumnezeu, nu in covrig-19"
    • -9 (33 voturi)    
      Atunci de ce a murit? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:42)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Daca virusul nu exista? Sunteti niste animale, negationistii.
    • +4 (14 voturi)    
      Comentariul e ironic, nu-i asa? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:52)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      .
      • -4 (6 voturi)    
        e (Duminică, 19 iulie 2020, 12:13)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui AliB

        atât de evident.
    • -6 (18 voturi)    
      D-zeu (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:55)

      GoldenRatio [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Poate ajungi mai repede la el
    • +1 (9 voturi)    
      pai babuini (Duminică, 19 iulie 2020, 0:41)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Dumnezeu iti da informatiile la dispozitie, si liberul arbitru. Daca esti in stare sa te pazesti singur cu informatia data, atunci e bine, daca nu... te asteapta sus sau jos, in functie de cat de tampit ai fost in viata asta. Nici credinta nu e pt oricine, din cate observ...
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc! (Marţi, 21 iulie 2020, 23:20)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Multumesc pentru pertinentul comentariu!
  • +13 (31 voturi)    
    Selecție naturală... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:41)

    vangall [utilizator]

    Selecție naturală....
    • +5 (15 voturi)    
      gresit... e voluntariat (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:16)

      b.oameni [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      suicide by Covid
  • -6 (34 voturi)    
    Si citi pacienti au murit dupa Remdesivir? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:49)

    mike123 [utilizator]

    Pai am aflat ca pacientul respectiv a murit pt ca a refuzat tratamentul cu Remdesivir!
    Nu se spune daca avea alte probleme de sanatate (comorbilitati) si nu se precizeaza citi pacienti COVID au murit dupa ce au primit Remdesivir!
    Cu jumatati de sfert de adevar ....nu convingeti pe nimeni, din contra!
    • -5 (13 voturi)    
      Mai precis (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:49)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Se zice că pacientul a murit „după ce a refuzat tratamentul cu R”, nu pentru că a refuzat tratamentul cu R.
      • -2 (4 voturi)    
        wow, (Duminică, 19 iulie 2020, 12:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        rusnac care se bagă în nuanțele limbii române. Rar, domle, rar. Școliții măi și pe vecinii voștri din Kiseleff nr. 10, că numai analfabeți sunt la conducerea psd.
    • -4 (8 voturi)    
      Lol (Duminică, 19 iulie 2020, 8:38)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Nu e ca si cum ai spune ca ceilalti au murit din cauza remdesivir. Un tratament nu ti garanteaza salvarea... niciun tratament de obicei au ca urmare moartea
  • -12 (32 voturi)    
    Invormatia complete va rugam (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:50)

    Vaka [utilizator]

    lipsesc doua elemente, oarecum importante:
    1. comorbiditatile
    2. speranta de viata inainte de infectarea cu COVID (pe baza #1).

    Altfel e doar "panic as a business" cum ne-am obisnuit.
  • +8 (22 voturi)    
    e dreptul lui (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:53)

    nalbaroiu [utilizator]

    A fost dreptul lui sa refuze. E democratie in Romania asa ca poti accepta/refuza orice vrei. Cu ocazia asta a ajuns si pentru ultima data pe prima pagina..cum se zice...asa ca brava lui. Alt bolnav va beneficia de doza pe care ar fi consumat-o aiurea unul ca el, care cel mai probabil..."am auzit io la antena 3" :-))..tocmai venise de la bucuresti e la manifestatia anti-covid cu convingeri multiple....bravo lui...un exemplu pentru ceilalti manifestanti...daca aveti simptome fratilor..refuzati..ca astia vor sa faca experimente pe voi si sa va trabsforme in rroboti care distrug economia mondiala..etc..etc....
  • -13 (29 voturi)    
    Solidaritate..Remdesivir doar BUC, TM, IASI? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:58)

    mike123 [utilizator]

    Pacientul care a refuzat tratamentul cu Remdesivir, a murit din solidaritate cu pacientii COVID din tara care nu au acces la Remdesivir, din moment ce medicatia se gaseste doar la: Buc, Timisoare si Iasi!
    Guvern incompetent....criminal!
    De ce Remdesivir se gaseste numai la BUC, IASI si TM?
    • +12 (28 voturi)    
      Studiu clinic (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:38)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      E un studiu clinic pe care il face WHO si astea sunt centrele selectate, selectia internationala facandu-se dupa anumite criterii. Nu ai Remdesivir in Romania, de unde sa ai? Abia a fost aprobat pentru a fi utilizat de catre Agentia Europeana a Medicamentului si nu e disponibil pe piata. Eu ma mir ca am intrat pe lista tarilor participante, cred ca au negociat o gramada ca sa avem acces. Inteligentule! Asa-s de prosti astia de la PSD incat nu-s capabili nici sa selecteze niste postaci cu inteligenta medie.
      • +3 (9 voturi)    
        glumesti (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:51)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Daca se rataceste in PSD unul cu inteligenta medie ajunge presedintele partidului.
      • +3 (5 voturi)    
        Atunci sa fie precizat in articol (Duminică, 19 iulie 2020, 12:47)

        fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Stimata redactie, ca e un studiu clinic. Ca altfel reiese ca doar unii au acces la tratament, in tara selectiei pe nu se stie ce criterii. No offense.
    • +5 (21 voturi)    
      Oricum o dai nu-i bine. (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:55)

      martianu [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      In primul rand un medicament experimental nu o sa ajunga niciodata in Cuca Macaii de unde esti tu.
      In al 2-lea rand, medicamentul implica asumarea unor riscuri si este mai usor acceptat de oameni cu creier, care inteleg ce inseamna un medicament experimental, o criza mondiala si o pandemie ce ameninta umanitatea.
      Vrei sau nu sa accepti, majoritatea oamenilor cu ceva creier in cap sunt in aceste cateva orase.
      Este clar acum?
  • -11 (25 voturi)    
    Se detoneaza rromanistanii (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:17)

    AndyXXX [utilizator]

    mai ceva ca teroristii.
  • -13 (19 voturi)    
    Discriminare....Remdesivir! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:32)

    mike123 [utilizator]

    De ce nu au toti cetatenii romanii cu COVID acces la Remdesivir si doar Buc, Tm si Iasiul?
    Magarie curata si Discriminare!
    Se sesizeaza cineva? Avocatul Poporului? Cit mai avem in popor...ca avocati este!
  • -7 (25 voturi)    
    Citi pacienti cu tratament Remdesivir au murit? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:40)

    mike123 [utilizator]

    Naratiunea spune ca in pacient a refuzat Remdesivir si ca a murit!
    Nu ne spune daca avea co-morbiditati si nu se mentioneaza citi pacient COVID care au primit tratamantul cu Remdesivir au murit!
    Plus, problema ca tratementul respectiv exista in doar trei orase din Romania, nu este dezbatuta.
    Ceilati romani din tara cu COVID nu primesc tratamentul cu Remdesivir (cu exceptia de mai sus)! Asta este DISCRIMINARE CRIMINALA!
  • +8 (16 voturi)    
    mai mult medicament (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:03)

    cristi_an [utilizator]

    pentru cei cu capul pe umeri :)
  • -7 (17 voturi)    
    oare și euthiroxu se refuză? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:12)

    di livio [utilizator]

    ăla nu se refuză, dăcît că nu-i...bărbatu avea și alte boli?...n-are rost să întreb, nu se știe, dăcît că a refuzat Remdesivir...văzui pe Tion, 90 cazuri covid la Smithfield, Timiș...sigur ne va informa dl. Oancea cum evoluează și ăia 90 bolnavi...fără discriminare
  • +7 (19 voturi)    
    rip (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:23)

    gica pantalon [utilizator]

    prostia ucide
  • +5 (11 voturi)    
    Cel mai recent (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:04)

    minrest [utilizator]

    Mandru decorat cu Medalia Darwin! Nu vreau sa fiu crud, dar a luat decizia corecta, nu merita tratamentul.
  • +1 (11 voturi)    
    era votant PSD (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:57)

    Gica Georgescu [anonim]

    Ultimele sale cuvinte au fost: "votez PSD (pentru) ca astia fura dar imi dau si mie din ce fura ei"
    • 0 (0 voturi)    
      variante (Marţi, 21 iulie 2020, 23:23)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Gica Georgescu

      Mai este si varianta:

      "Fura, maica, sigur ca fura, ca doar toti fura, cand ajung la Putere. Ce, matale nu ai fura?! Dar macar astai ne mai lasa si pe noi sa furam!
      Sigur ca-i votam, ca ne dea si galeti rosii!"
  • +1 (9 voturi)    
    Darwin award (Duminică, 19 iulie 2020, 1:17)

    _tudor_ [utilizator]

    .
  • +4 (10 voturi)    
    Si acesta e un experiment (Duminică, 19 iulie 2020, 7:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Daca esti prost si crezi "doctorii" de pe Internet cu studii in manele mori. E o relatie simpla cauza efect si proba e facuta
  • -3 (7 voturi)    
    tampit (Duminică, 19 iulie 2020, 11:29)

    gurka [utilizator]

    ma durea o masea rauuuu,daca venea calaul cu satarul si zicea ca-mi va face bine...,eram de acord!asta-i ca aia ca nu pot dona sange unuia in moarte cerebrala de un an fiindca am avut hepatita acum 30 de ani si am baut ieri pana dimineata doar tarie...ai o sansa de ramane in viata,foloseste-o!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Cum adica? (Duminică, 19 iulie 2020, 12:42)

    fat.cat [utilizator]

    Se aplica doar la 3 spitale din tara, daca asta e singurul medicament dovedit eficient pana una-alta? A fost aprobat de EMA, trebuie sa fie disponibil peste tot. Altfel restul pacientilor ce fac? Asteapta mila divina?
  • +1 (5 voturi)    
    dacă Remdesivir-ul îl salva sigur, înseamnă... (Duminică, 19 iulie 2020, 14:44)

    Mariobrutte [utilizator]

    ...că avem tratament eficace. Deci gata cu isteria. Dar nu știm asta, întrucât pt. Covid19 nu există tratament eficient, asta se repetă în fiecare zi. Într-o vreme era testat Kaletra, pe urmă a venit moda hidroxiclorochinei, acuma e Remdesivirul. Testează tot felul de variante, e normal s-o facă.

    Cel mai probabil omul ar fi murit și dacă lua Remdesivir, caz în care nu s-ar mai fi făcut știri despre cazul lui.