Nelu Tătaru: Orice spital poate solicita fonduri europene pentru a face secții exterioare pentru COVID - spitale modulare noi sau pentru a amenaja un corp pavilionar pe care îl are separat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:21 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: AGERPRES
Orice spital din țară poate solicita să fie declarat spital suport COVID și poate primi fonduri europene pentru a amenaja secții exterioare pentru pacienții infectați cu coronavirus - adică pentru a construi spitale modulare în curte sau pentru a amenaja în acest sens un corp pavilionar pe care îl are separat și pe care îl poate transforma în spital COVID - a declarat sâmbătă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, pentru HotNews.ro. Practic, soluția propusă de ministrul Sănătății ar face ca spitalele să nu mai fie închise pentru pacienții non-COVID, iar problema crizei de locuri ar fi și ea rezolvată.

"În momentul ăsta, sunt fonduri de la Uniunea Europeană, ei trebuie doar să acceseze fonduri pentru COVID. Și stimulentul pentru COVID acordat angajaților din spitale este descărcat tot din fonduri europene. Tot ce ține de COVID, noi, ca minister, și orice țară europeană poate deconta din fonduri europene", spune ministrul Sănătății.

Nelu Tătaru a dat ca exemplu Spitalul Județean Oradea, "care a solicitat la minister să îl facem spital COVID. De ce? Investind 3 milioane de euro, ei și-au dat seama că îi pot recupera de la Uniunea Europeană. Este un exemplu de spital care a solicitat când numărul de cazuri era în scădere, dar și-au dat seama că își pot deconta niște bani de la Uniunea Europeană."

"Proiectele se pot depune până pe 30 septembrie. Ei primesc bani de la Casa de Asigurări de Sănătate pe COVID, dar pot deconta și din fonduri europene. Ministerul Sănătății nu mai are coordonarea lor, am avut coordonarea spitalelor în starea de urgență, dar nu o mai avem, nu putem interveni. Ține de managementul fiecărui spital", mai spune ministrul Sănătății.

Nelu Tătaru afirmă că tot ce poate face în acest moment, ca ministru, este "să mă duc în spitale, să fac niște observații, să trimit un Corp de control care odată ori trimite către Parchet, dacă sunt nereguli, ori sugerează consiliilor de administrație sau celor în a căror subordine este spitalul - consilii județene, consilii locale - schimbarea managerului, modificări etc."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2879 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Iar contractele pentru echiparea lor (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:35)

    galeo [utilizator]

    Sa vina la firmele rudelor, cumetrilor si prietenilor lui Tataru��.

    Acum am inteles de ce a fost raspandait fake news-ul ca nu mai exista locuri in spitalele din Bucuresti
  • +3 (7 voturi)    
    chiar asa ... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:49)

    sareta [utilizator]

    Nene ministrule ,dar sa solicite un Ministru care sa numeasca cadre cu pregatire medicala la conducerea DSPurilor ,nu se poate ? Inadmisibil cum de nu completati Ordinul 1078/27.07.2010 cu aceasta precizare ?Sau macar desfiintati atributiile ce-i revin din Anexa 1/ Art.12 din acest Ordin .Oricum mare si grava greseala cu aceste DSP-uri politizate si nici in urma grozaviei Cov-19 sa nu fie corectata .
  • +2 (10 voturi)    
    deconturile alea (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:55)

    nash pandelica [utilizator]

    ale spitalizatilor pt. covid, alea de o mie de ioroi pe ziua de stata in spital, nu de spitalizare, se deonteaza tot de la ue, ne'asa sefu ?
    ca d'aia faceti facturi ca in germania....
    acum intelegem necesitatea spitalizarii, macar 48 h, adica doua zile, doua mii. sica ne ruga frumos sa adastam cel putin cinci zile....sa ajutam bujetu'.
    pai spuneti asa, s'o dam pe patriotism.
    ue, o face verificari ?!
    • +1 (3 voturi)    
      Lasa ca imprumuta Florin Catu (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 15:22)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Miliarde de euro fara numar.
  • +2 (10 voturi)    
    DNA mai exista? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 14:03)

    galeo [utilizator]

    Se fura in draci, marind datoria tarii, avand ca pretext pandemia.
  • +1 (9 voturi)    
    Noi vrem spitale, nu containere! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 14:27)

    Tayen [utilizator]

    Unde sunt investițiile promise de PNL? Că așa se băteau cu pumnii în piept, că ei fac investiții, fac spitale!
    • +1 (7 voturi)    
      in cateva luni? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 16:07)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      mai las-o si tu mai moale, macar daca cumparau niste aparatura de testare ceva ventilatoare tot era ceva.
    • -2 (2 voturi)    
      Vezi (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:18)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ca ai gresit partidul in privinta PROMISIUNILOR MEDICALE. La sec1 se face reclama la un spital IMAGINAR care este cel mai MARE si ...........
      PS” multi si PRO.../ ne vedem la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravos planificare, stimati guvernant PNL-istii! (Duminică, 19 iulie 2020, 8:51)

    mike123 [utilizator]

    Dupa 6 luni de pandemie COVID guvernantii PNL incurajeaza spitalele:
    - "Orice spital din țară poate solicita să fie declarat spital suport COVID și poate primi fonduri europene!"
    Ati dormit pina acum?
    S-au v-ati imbatat in sedinte de guvern cu wiskey, sampanie si trabuce si acu ati luat o pauza......sa dati indicatii pretioase?!