Covid: Un studiu Oxford ridică problema unei posibile supraestimări a numărului de morți în Marea Britanie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2020, 13:47 Actualitate | Coronavirus


Universitatea Oxford
Foto: pixabay.com
Și dacă bilanțul Covid-19 din Anglia ar fi mai puțin ridicat decât cifrele oficiale? Un studiu al universității Oxford a pus în evidență o posibilă supraevaluare a numărului victimelor noului coronavirus în afara spitalelor, scrie AFP.

Cu 45.000 de morți, Regatul unit este țara cea mai afectată din Europa de noul coronavirus iar modul în care guvernul conservator al lui Boris Johnson a gestionat criza este criticat la scenă deschisă.

Chestiunea a fost ridicată de universitatea Oxford în studiul intitulat , "De ce nimeni nu se poate vindeca vreodată de Covid-19 în Anglia - anomalie statistică".

Potrivit metodologiei folosite de autoritățile sanitare engleze (Public Health England), "un pacient care a fost testat pozitiv dar a fost tratat cu succes și a părăsit spitalul va fi numărat drept mort de Covid chiar dacă are un atac de cord sau este lovit de o mașină trei luni mai târziu".

Când un pacient moare, registrul central al NHS, serviciul public de sănătate britanic, este avertizat. Lista tuturor cazurilor confirmate este trecută în revistă în fiecare zi pentru a verifica dacă au murit pacienți.

Așadar, se pare că Public Health England (PHE) verifică regulat lista persoanelor care au fost testate pozitiv pentru a vedea dacă sunt în continuare în viață.

"PHE nu pare să țină cont de data rezultatului testului Covid, nici de faptul că persoana a fost tratată cu succes și a părăsit spitalul. Orice persoană care a fost testată pozitiv la Covid dar care moare ulterior, indiferent de cauză, este inclusă în cifrele deceselor Covid de către PHE", arată studiul.

Autorii subliniază că este timpul să "reparăm această eroare statistică care conduce la exagerare a deceselor asociate Covid" și propune reținerea deceselor din afara mediului spitalicesc care survin în 21 de zile de la testarea pozitivă.

Studiul nu a fost supus revizuirii, precizează autorii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6289 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    mda (Vineri, 17 iulie 2020, 14:05)

    sentenced [utilizator]

    Stiam de mult timp ca numarul decedatilor este umflat, in foarte multe tari, inclusiv in Romania.

    Insa eu chiar eram ironic cand ziceam ca "daca ai covid si te calca masina esti declarat ca deces de covid", vad ca britanicii chiar au luat-o in serios.
    • +8 (28 voturi)    
      "umflat" (Vineri, 17 iulie 2020, 15:15)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      cu cat, cu cateva cazuri? nu cred ca ii calca masina pe britanici prea des.

      Ideea e ca mai bine asa, putin umflat, respectiv cateva zeci hai sute de cazuri in plus, decat desumflat precum in china. Tara de 1.5 miliarde si mai putin de 100k de cazuri.
      Pentru ca dup'aia o moarte de covid devenea discutabila, avea covid dar a facut infarct, era cardiac deci e de la covid sau nu? Riscam ca cifrele raportate de diverse tari in care guvernele voiau sa arate cat de tari sunt. Puteau liber sa raporteze putine decese de covid sub argumentul ca au murit de altceva, asa a hotarat medicul.
      • -7 (23 voturi)    
        Umflat (Vineri, 17 iulie 2020, 15:32)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Umflat cu toti cei care erau in faza terminala a unor boli grave, incurabile si au fost declarati ca decedati de covid.

        Pe certificatul de deces din Romania (daca nu s-a schimbat ceva recent) puteai trece mai multe cauze ale decesului, din care prima este cauza directa (imediata) care este raportata ca motivul decesului. Cand ai cancer terminal si doctorul iti mai da o saptamana de viata si intre timp iei si covid nu poti sa afirmi ca ai murit de covid. Nu asta este cauza imediata.
        • +8 (22 voturi)    
          bun (Vineri, 17 iulie 2020, 15:46)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          te ai gandit cam cati sunt in situatia asta?

          Cam cati ar putea cei carora doctorul le mai da o saptamana de trait si a dat si covid ul peste ei chiar atunci.
        • +2 (4 voturi)    
          tot morti de Covid sunt (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:40)

          leopol [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          crezi ca daca ai cancer si mori din cauza infectiei nu mai trebuie sa fii trecut la decese din cauza Covid? Pe logica ta daca un bolnav de cancer este calcat cu masina ar trebui declarat mort din cauza cancerului...Absurd.
  • -5 (25 voturi)    
    asemanator si-n hulita suedie (Vineri, 17 iulie 2020, 14:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    cine are covid pozitiv si moare dupa luna doua tot la covid e decesul trecut.
    • +2 (4 voturi)    
      unde scrie asta? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:41)

      leopol [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      studiul serefera la UK
  • +8 (24 voturi)    
    ok... (Vineri, 17 iulie 2020, 14:22)

    vindicomvs [utilizator]

    dar cati dintre pacientii externati ar fi putut muri asa repede din alte cauze sau loviti de o masian etc?

    Nu prea multi zic eu, asa ca nr de morti nu s ar schimba prea mult, mai ales ca noi nici nu ne uitam la ultimile 3 cifre.
    • +2 (4 voturi)    
      nu multi (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 9:42)

      leopol [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      studiul ar trebui sa lamureasca si chestiunea asta, se poate ca supraestimarea sa fie de cateva procente doar.
  • +8 (22 voturi)    
    o da (Vineri, 17 iulie 2020, 14:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    le trebuia un studiu. s-ar putea sa fi umflat numarul mortilor cu 6-7 in 3 luni.
  • -4 (18 voturi)    
    UK, Olanda, Spania, Suedia (Vineri, 17 iulie 2020, 16:16)

    Tescovin [utilizator]

    Judecând după „N/A”ul care tronează de la începutul pandemiei la rubrica Vindecați în dreptul acestor 4 țări pe Worldometer, probabil că logica descrisă de Oxford este aplicată și în celelalte 3 țări.
    Indiferent de speculațiile de prost gust pe care le fac unii pe aici („da, mă, și ce, pe câți crezi că i-a călcat mașina după ce s-au vindecat de Covid ? 3 ? 4 ?...”), ideea e că lipsa numărului de vindecați din aceste țări, care ar fi de ordinul sutelor de mii, în statisticile globale, dau o imagine ușor deformată a mortalității. Asta pe lângă includerea forțată la morți a diabeticilor și călcaților de mașină. Cine profită ? Cei care se hrănesc cu panică, ei nu mor de foame niciodată.
  • +6 (16 voturi)    
    Studiu neserios. (Vineri, 17 iulie 2020, 16:18)

    Cataleya [utilizator]

    Daca tot se ocupa de statistici..

    Ar fi putut alege la intamplare 100 de cazuri din cele 45.000 si sa spuna concret.
    John s-a spanzurat
    Jimmy s-a electrocutat
    Pe Mary a calcat-o masina
    Joffrey a murit de foame
    Niky supradoza.
    .........
    Si ar fi fost cat de cat credibili.
    Dar asa, studiul pare a fi facut de Tariceanu, Bacalbasa si Mitraliera.
  • +10 (14 voturi)    
    Un articol, nu un studiu (Vineri, 17 iulie 2020, 16:33)

    Uivil [utilizator]

    E un articol, o părere pe marginea unui grafic. Interesant, corect, probabil că autorii au dreptate conceptual, dar un studiu ar fi fost mai amplu și ar fi evaluat și impactul erorii.
    Articolul e aici: https://www.cebm.net/covid-19/why-no-one-can-ever-recover-from-covid-19-in-england-a-statistical-anomaly/
  • 0 (6 voturi)    
    Si mai spune lumea... (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 1:36)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... ca scolile romanesti sunt proaste.